dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 27 z 27
  1. #21

    Domyślnie

    vr5 bardzo dziękuję za wskazówki.

    Co prawda "poza internetem" wszyscy (znajomi, "fachowcy" itd) mówią, by brać kocioł gazowy, to ja po kilku tygodniach researchu bardziej skłaniam się w stronę pompy. Poleciłeś LG jako jedną z tańszych. A jak w ogóle wygląda kwestia marek na tym rynku? Czy marka znana z innych technologii w tej bedzie także dobrym wyborem: LG, Bosch, Mitsubishi, Samsung? Czy raczej patrzeć w stronę marek wyspecjalizowanych, jak Buderus, Defro, Haier?

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Pomyśl jeszcze o tym, że przy każdym z tych rozwiązań są sterowniki z dostępem do Internetu. O ile da się tam zrobić jakiś Internet (nawet na kartę SIM z komórki), to Ty będziesz mógł zdalnie sterować i monitorować parametry pieca.
    Tak wiem, i to jest super sprawa. Oczywiście rodzice muszą sobie sami móc to dostosowywać do własnych potrzeb (zawsze mają nagrzane na maksa i jeszcze w swetrach siedzą), ale taka dodatkowa "kontrola" jest wskazana.

    Czy podłączone do internetu urządzenia wysyłaja automatycznie dane diagnostyczne do dostawcy i np. w przypadku awarii wszystko jest wyłożone jak na tacy i nie trzeba specjalnie nic dodatkowo opisywać? Jest możliwa taka diagnostyka zdalna?

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    @Tarski80

    Jeśli są grzejniki warto będzie trochę je rozbudować by instalacja pracowała na niższych parametrach.
    Przepraszam za naiwne pytanie: rozumiem, ze jak grzejniki są większe lub jest ich wiecej, to dają więcej ciepła, więc szybciej i łatwiej pompa osiąga ustaloną temperature i pracuje na mniejszych obrotach"?

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tarski80 Zobacz post
    Wymagają jednak jak sądzę przynajmniej podstawowych umiejętności "cyfrowych".
    Mieszkając w kamienicy miałem piec gazowy (montowany z 20 lat temu) - obsługa polegała na włącz lub wyłącz a temperaturę regulowało się na grzejnikach pokrętłem. Bardzo proste rozwiązanie.
    Natomiast obecnie mam pompę ciepła - moim zdaniem jest dużo trudniejsza w obsłudze (choć i tak prosta dla młodej osoby). O ile w kotle gazowym było pokrętło włącz, wyłącz oraz minimalna moc -> maksymalna moc o tyle w pomie to już jest sporo różnych opcji. Ja np. grzeję w taniej taryfie to musiałem zrobić harmonogram itd. Ale generalnie gdy się wszystko ustawi to potem to chodzi z tym, że aby zmienić ustawienia to raczej rodzice tego nie ogarną.

    Zwłaszcza jak w domu są grzejniki to uważam, że kocioł gazowy będzie lepszym rozwiązaniem (najlepiej kupić taki z fizycznymi przyciskami/pokrętłami włącz/wyłącz, niska moc -> maksymalna moc).

  5. #25

    Domyślnie

    Rodzice potrzebują ustawiać tylko jeden parametr: temperaturę w pokoju na termostacie. Musi to być najprostszy termostat z pokrętłem bez programatora. Resztę czyli prawidłową i ekonomiczną pracę pieca Ty kontrolujesz przez Internet. Do pieca niech nie zaglądają. Ty masz zaglądać przez Internet.
    Ja mam De Dietrich AMC, sterownik Smart TC i on wysyła dane diagnostyczne do serwisu. Nie wiem, jak to w praktyce działa, bo piec jest nowy, więc nie korzystałem z serwisu. Oczywiście ten sterownik Smart TC, służył Ci będzie tylko do zdalnej kontroli, a oprócz tego w pokoju rodziców zamontujesz najprostszy regulator z pokrętłem.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tarski80 Zobacz post
    Przepraszam za naiwne pytanie: rozumiem, ze jak grzejniki są większe lub jest ich wiecej, to dają więcej ciepła, więc szybciej i łatwiej pompa osiąga ustaloną temperature i pracuje na mniejszych obrotach"?
    Z PC to jest tak, że ekonomiczny zakres jej pracy wymaga stosunkowo niskiej temperatury, powiedzmy 30-40st.C na zasilaniu. Mam grzejniki, ale sporo więcej w stosunku do czasu, gdy był kocioł na węgiel. By było w domu ciepło wystarczy z reguły do 36 st.C. na zasilaniu przy -15st.C "na polu"..

    Ja jestem w podobnej grupie wiekowej co Twoi rodzice i przez te kilka lat posiadania PC wystarczyło mi ustawienie na zasilaniu właściwej temperatury by uzyskać 23 st.C w większości pomieszczeń. Sprowadzało się do naciśnięcia guzika (strzałka "w górę, lub "W dół") oraz raz dziennie naciśnięcie na guzik "prysznica".

    Trochę znam się na elektryce i co jakiś czas modernizuję coś w swojej PC. Ostatnio zmodernizowałem hydrobox - są gotowe harmonogramy. Jeszcze ich nie zmieniłem na swoje potrzeby (nie "rozgryzłem"), jedynie c.w.u. grzeję od godziny 13-tej, gdyż było od 22-giej. (zmieniłem na zegarze w PC tak, że o 13-tej pokazuje godz. 22-gą.). Kiedyś pewnie jeśli się przysiądę to wszystko opanuję.
    Czyli nie mając odpowiedniego "podejścia" też można prosto i skutecznie.

    A wracając do gazu - kocioł kondensacyjny też "lubi" niską temperaturę gdyż jego sprawność jest wtedy większa.
    Jeszcze jedno - gaz ze zbiornika jest cięższy od powietrza i trzeba zapomnieć o zainstalowaniu kotła w zagłębieniu, czyli w piwnicy.

    Nic nie piszesz, czy już dom jest ocieplony...

    Pisałem o LG, bo to firma od dawna produkuje klimy oraz PC. Obecnie na R32.
    Jak widzę to jest sporo tańsza od Daikina.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  7. #27

    Domyślnie

    Dziękuję bardzo za wszystkie porady. Rozwiązanie zostało wybrane przez samych zainteresowanych Pompa ciepła odrzucona przez rodziców ze względu na... po prostu bali się tego rozwiązania, chyba zbyt dla nich nowoczesne. Z gazem z kolei akurat w tym przypadku zbyt dużo zabawy. A poza tym "gaz i prąd drożeją". No i będzie... kocioł na pellet, bo "węgiel tyle lat ładowałem, to i pellet dam radę". Dokładnie ten: https://www.defro.pl/p,173,eko-slim.html?idk=32 Jeszcze raz dziękuję za pomoc.

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony