dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    przemek568

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    Świlcza
    Kod pocztowy
    36-072
    Posty
    22

    Domyślnie Ogrzewanie podłogowe + kaloryfery problem

    Witam serdecznie

    Posiadam zarówno kaloryfery oraz podłogówkę czyli fachowo nazywa się to chyba układ mieszany.
    Już trzecią zimę walczę z problemem ogrzewania w naszym domu . " Fachowcy" którzy to robili już nie przyjadą , ponieważ rok temu zlikwidowali działalność .
    Po krótce przedstawię jak to wszystko wygląda
    Całym ogrzewaniem steruję regulatorem tybox 137 bezprzewodowym
    Piec Immergas Immergas VICTRIX EXA 24 X ErP

    Pater- informacje :

    1. kotłownia - brak podłogówki i brak grzejnika
    2. wiatrołap - jest podłogówka + 1 grzejnik
    3. mały przedpokój - jest podłogówka + 1 grzejnik
    4. kuchnia tylko podłogówka
    5. łazienka podłogówka + 1 grzejnik żeberkowy na ścianie
    6. salon podłogówka + 2 grzejniki

    Piętro - informacje :

    1. łazienka - podłogówka + 1 grzejnik
    2. przedpokój - tylko podłogówka
    3. pokój - tylko 1 grzejnik
    4. pokój tylko 1 grzejnik
    5. pokój tylko 1 grzejnik

    Problem polega na tym że jak już piec się włączy i grzeje to kaloryfery na dole są ledwo ciepłe ,
    oczywiście zdaje sobie z tego sprawę że część ciepła oczywiście idzie w podłogówkę ale czy nie ma jakiegoś sposobu żeby to jakoś zmienić w taki sposób że będzie to się to rozkładało bardziej równomiernie, np poprzez dołożenie jakiejś pompki, czy jakiegoś układu sterującego , czy też jakiegoś sprzęgła , może jest jakieś inne rozwiązanie . bardzo proszę o pomoc

    Poniżej zdjęcia

    Zdjęcie numer - rozdzielacz od podłogówki (parter)
    https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/...y4EQ8QOCOiq6~I

    Zdjęcie numer - pompka przy rozdzielaczu od podłogówki (parter)
    https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/...BfwCWcT5g1RVkx

    Zdjęcie numer - rozdzielacz kaloryfery (parter)
    https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/...QN2oMwR1Bb~2Eu

    Zdjęcie numer - rozdzielacz od kaloryferów
    ( góra) + dodatkowo są tam dwie białe plastikowe rury które są od podłogówki na górze ( łazienka + przedpokój)
    https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/...BSzVRYkt99Z5zY

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    I to cały problem? Że na dole grzejnik ledwo ciepły? A po co ciepło miałoby wracać do kotła?

    Ja bym zakręcił na parterze rozdzielacz od grzejników i grzał tylko podłogówką odpowiednio podnosząc tz.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    przemek568

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    Świlcza
    Kod pocztowy
    36-072
    Posty
    22

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    I to cały problem? Że na dole grzejnik ledwo ciepły? A po co ciepło miałoby wracać do kotła?

    Ja bym zakręcił na parterze rozdzielacz od grzejników i grzał tylko podłogówką odpowiednio podnosząc tz.
    Witam ,
    Oczywiście mogę zakręcić rozdzielacz od grzejników , ale np w jednym pokoju na parterze mam tylko kaloryfer bez podłogówki i co w tym pokoju ma być kompletne zimno ? przepraszam zapomniałem dodać informacji o tym pokoju ;( że tam jest tylko kaloryfer bez podłogówki

  4. #4

    Domyślnie

    Masz skopana instalację i tyle. Musisz mieć osobno wykonane obwody dla podłogówkli i osobno dla kaloryferów. na podlogówkę dajesz max 30 C a na kaloryfery min 50-55 C. Z opisu Twojego wynika że jeden czy dwa grzejniki masz połączone poprzez zawór RTL z podłogówką bo piszesz że
    Problem polega na tym że jak już piec się włączy i grzeje to kaloryfery na dole są ledwo ciepłe ,
    oczywiście zdaje sobie z tego sprawę że część ciepła oczywiście idzie w podłogówkę
    takie rozwiązanie jest dobre i stosuje się gdy w grę wchodzi podłogówka w jednym, góra w dwóch pomieszczeniach, w tym przypadku jest to błąd w sztuce.
    Same fotki rozdzielaczy za wiele tu nie pomogą bo trza by było prześledzić całą instalacje jak jest wykonana.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.629
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Po pierwsze - jaką masz teraz temperaturę zasilania na kotle ? Skoro już ktoś uszczęśliwił Ciebie grzejnikami, to kocioł będzie musiał grzać wodę do np 45-50C (dla grzejników), a na obwodzie zasilającym podłogówkę powinien znaleźć się mieszacz 3D, obniżający jej temperaturę zasilania do np 30C.

    Natomiast sprawę spartolono z tym rozdzielaczem na górze, który zasila jednocześnie i kaloryfery i podłogówkę...
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 17-10-2021 o 12:31
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    przemek568

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    Świlcza
    Kod pocztowy
    36-072
    Posty
    22

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Masz skopana instalację i tyle. Musisz mieć osobno wykonane obwody dla podłogówkli i osobno dla kaloryferów. na podlogówkę dajesz max 30 C a na kaloryfery min 50-55 C. Z opisu Twojego wynika że jeden czy dwa grzejniki masz połączone poprzez zawór RTL z podłogówką bo piszesz że takie rozwiązanie jest dobre i stosuje się gdy w grę wchodzi podłogówka w jednym, góra w dwóch pomieszczeniach, w tym przypadku jest to błąd w sztuce.
    Same fotki rozdzielaczy za wiele tu nie pomogą bo trza by było prześledzić całą instalacje jak jest wykonana.
    Dziękuję za informację , oj nie jestem pocieszony ale Henryków tak z doświadczenia może da się coś z tym zrobić , ja wiem że trzeba by oglądnąć cała instalację na żywo .

    Pozdro

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    przemek568

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    Świlcza
    Kod pocztowy
    36-072
    Posty
    22

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Po pierwsze - jaką masz teraz temperaturę zasilania na kotle ? Skoro już ktoś uszczęśliwił Ciebie grzejnikami, to kocioł będzie musiał grzać wodę do np 45-50C, a na obwodzie zasilającym podłogówkę powinien znaleźć się mieszacz 3D, obniżający jej temperaturę zasilania do no 30C.

    Natomiast sprawę spartolono z tym rozdzielaczem na górze, który zasila jednocześnie i kaloryfery i podłogówkę...
    Temperatura zasilana na kotle to 53 stopnie , nie mam raczej zamontowanego mieszacza 3D , chyba że chodzi o ten zawór esbe na nim są narysowane dwie strzałki niebieska i czerwona , przepraszam za taką laikową pisownię ale nie byłem przy tym jak to robiono , przebywałem zagranicą

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał przemek568 Zobacz post
    Dziękuję za informację
    To dezinformacja. Jak nie marzniesz to jest OK. To dobrze,vze grzejnik na dole masz ledwo ciepły. Na podłogówkę masz grupę mieszającą (miesza wodę z zasilania z powrotem żeby obniżyć tz idącą w podlogę) - i to jest OK. Na grzejniki idzie woda o wyższej temperaturze (prosto z kotła) i to tez jest OK. A głowice na grzejnikach pilnują, żeby nie bylo za gorąco.
    Ja wolałbym cieplejszą podłogę i zimne grzejniki (a z czasem zdemontowane po upewnieniu się w największe mrozy, ze się to sprawdza)

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    przemek568

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    Świlcza
    Kod pocztowy
    36-072
    Posty
    22

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To dezinformacja. Jak nie marzniesz to jest OK. To dobrze,vze grzejnik na dole masz ledwo ciepły. Na podłogówkę masz grupę mieszającą (miesza wodę z zasilania z powrotem żeby obniżyć tz idącą w podlogę) - i to jest OK. Na grzejniki idzie woda o wyższej temperaturze (prosto z kotła) i to tez jest OK. A głowice na grzejnikach pilnują, żeby nie bylo za gorąco.
    Ja wolałbym cieplejszą podłogę i zimne grzejniki (a z czasem zdemontowane po upewnieniu się w największe mrozy, ze się to sprawdza)
    Czyli Kaizen ta instalacja wcale nie jest taka zła ? a czy Twoim zdaniem można ją jeszcze jakoś poprawić ?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony