dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 10 z 18
Pokaż wyniki od 181 do 200 z 341
  1. #181
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Koledzy raczyli zrobić z wątku pole bitwy na wykresy, delty i lambdy... Nie mam takiego doświadczenia i wiedzy, ale przypomnę pytanie autora wątku i spróbuję podzielić się moją subiektywną opinią i przesłankami jakimi się kierowałem przy podjęciu decyzji o montażu WM z odzyskiem ciepła (rekuperacją):

    Cytat Napisał joasia45 Zobacz post
    Dzień dobry - nie mam za dużego doświadczenia w temacie, ale ostatnio znajomi polecili im rekuperację . Mam dom prawie 200m2 i szukam (jak każdy ) sposobu na obniżenie rachunków - warto ?
    1. IMHO rekuperacja, choć przyczynia się do obniżenia strat ciepła, nie jest perpetum mobile. Z moich szacunków wyszło, że koszt utrzymania WM będzie porównywalny do oszczędności z ogrzewania. Jeśli więc, jedynym czynnikiem za instalacją WM miałaby być oszczędność, to nie zdecydowałbym się.

    Poniżej przesłanki jakimi kierowałem się ja:
    1) alergia. Gdy pylą drzewa i krzewy na które jestem uczulony, to komfort zamknięcia okien i drzwi + częściowe odfiltrowanie pyłków przesz filtry na czerpni pozwolą mi lepiej funkcjonować.
    2) pozbycie się zaduchu, na który jak rozumiem się składa wysoki poziom CO2 w powietrzu i zbyt wysoka wilgotność. To z kolei ogranicza ból głowy. By go nie było musi być zapewniony napływ świeżego powietrza + odpływ "zużytego".
    3) minimalizacja problemu zbyt wysokiego poziomu wilgotności, szczególnie w dzisiejszych, szczelnych i gruboocieplonych "termosach", a w rezultacie ograniczenie ryzyka rozwoju pleśni/grzybów

    Ergo robię to z uwagi na komfort/zdrowie, co najwyżej licząc, że oszczędności grzewcze zrównoważą się z kosztami energii/serwisu (+ew. naprawy za 5 lat lub wymiany za 10 lat) - zgodnie z zasadą, że inwestycja która się nie zwróci w ciągu 10 lat nie jest warta zainteresowania (małe szanse zwrotu).
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  2. #182

    Domyślnie

    Przypadek alergii uważam za skrajny i nieodpowiedni ponieważ w domu przebywamy określoną liczbę godzin w trakcie dnia, podawanie rekuperacji jako czynnik wspomagający uznał bym jeśli rekuperacja była by zainstalowana począwszy od mojego samochodu, stacji benzynowej i w sklepie w którym robię zakupy. Oczy nie płaczą w domu a wszędzie indziej się z nich leje. Jaki to komfort? Katar podobnie.
    Zasada czy coś się zwróci w czasie 10 lat... kolejne głupie pytanie czy nowy samochód mi się zwróci, czy budowa domu mi się zwróci? Oczywiście że się nie, zwrócić to się może namiot jeśli pożyczysz go znajomym i dostaniesz za to dobrą flaszkę.
    Rekuperacja o okresie zimowym skutecznie przekonuje mnie do włączenia nawilżacza niż wyłączenia rekuperacji.

    Jednak nie wyobrażam sobie bez rekuperacji życia w domu. I czort z tym czy i ile oszczędza na ogrzewaniu, bo jak podkładam worek pod rekuperator to nie widzę aby ekogroszek choć małymi partiami z niego się wysypywał. Skrajne porównanie ale taka prawda.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  3. #183

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Ergo robię to z uwagi na komfort/zdrowie...
    I chyba to jest największy zwrot tej inwestycji.

  4. #184
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.386
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Z moich szacunków wyszło, że koszt utrzymania WM będzie porównywalny do oszczędności z ogrzewania.
    Podzielisz się tymi szacunkami?

  5. #185
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Podzielisz się tymi szacunkami?
    Były już tu wątki na tysiące postów i właśnie taki mniej więcej był wniosek. Zysk na ogrzewaniu żaden. Biorąc pod uwagę koszta instalacji, utrzymania, itd.

  6. #186
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.386
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    Były już tu wątki na tysiące postów i właśnie taki mniej więcej był wniosek. Zysk na ogrzewaniu żaden. Biorąc pod uwagę koszta instalacji, utrzymania, itd.
    Były deklaracje wiary - szacunków, obliczeń a tym bardziej pomiarów jak na lekarstwo.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 09-11-2021 o 11:44

  7. #187
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Były deklaracje wiary - szacunków, obliczeń a tym bardziej pomiarów jak na lekarstwo.
    Do mnie bardziej, niż excel przemawia przykład z życia, kiedy to po zamontowaniu rekuperacji rachunki stopniały na tyle nieznacznie, że nawet sam inwestor przyznał, że to się nie zwróci.

    Ciekaw, czy ktoś jednak odczuł duże oszczędności, wypowiedzieć mógłby się @kaszpir, bo instalował WM z reku w zamieszkałym już domu.

  8. #188

    Domyślnie

    Te wszystkie wyliczenia i szacunki są zbędne. Każdy rozsądnie myślący przyzna że to jedno z tych instalacji, dla których warto stawiać nowy dom.
    Jesli ktoś nie chce wentylować domu to nigdy mu sie reku nie zwróci. Niech mieszka w wilgoci, pleśni.
    Ja osobiście miałem dosyć wycierania okien rano i plam pod nimi, a miało to miejsce i w wielkiej płycie z WG i w nowym budownictwie z wentylacją mechaniczną na dachu i nawiewnikami w oknach.
    Jak ktoś lubi wpuszczać powietrze o temp -10 stopni to proszę bardzo. Ja wolę takie o temperaturze 20 stopni.

  9. #189
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.386
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Ale skąd ta zmasowana niechęć do obliczeń i szacunków? Boicie się, że obalą dogmaty, które głosicie?

  10. #190
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    T
    Jesli ktoś nie chce wentylować domu to nigdy mu sie reku nie zwróci. Niech mieszka w wilgoci, pleśni.
    i.
    też nie przesadzaj w drugą stronę, tak jakby każdy dom bez reku, bez WM, był zagrzybiały. osobiście nigdy w Polsce nie wiedziałem w domu grzyba ani wilgoci.

  11. #191

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    też nie przesadzaj w drugą stronę, tak jakby każdy dom bez reku, bez WM, był zagrzybiały. osobiście nigdy w Polsce nie wiedziałem w domu grzyba ani wilgoci.
    Nie żartuj soie.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ale skąd ta zmasowana niechęć do obliczeń i szacunków? Boicie się, że obalą dogmaty, które głosicie?
    W jakim celu? Jesli na ogrzewanie idzie rocznie 1200 kwh w 2 taryfie, to ile "tracę" przez reku? 15 zł?
    Podobne były Twoje wyliczenia co do strat tych co mają ściany z silki bezpośrednio na płycie. Ile mogę na tym tracić, kolejne 15 zł rocznie?

    Niech i tak będzie. Amen.

  12. #192
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Nie żartuj soie.


    .


    mieszkałem w zwykłym klocku komunistycznym, była jakaś tam kratka w łazience, i druga w kuchni. normalnie zimną grzano. to wystarczyło aby dom był suchy i pachnący. nie wiem co trzeba robić aby grzyba wyhodować. nie grzać i nigdy nie wietrzyć, zatkać kratki ? rozumiem Anglia czy Irlandia ma z tym spory problem.

  13. #193

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    mieszkałem w zwykłym klocku komunistycznym, była jakaś tam kratka w łazience, i druga w kuchni. normalnie zimną grzano. to wystarczyło aby dom był suchy i pachnący. nie wiem co trzeba robić aby grzyba wyhodować. nie grzać i nigdy nie wietrzyć, zatkać kratki ?(...)
    No to o jednym i to swoim mówisz, a nie "nigdy w Polsce nie widziałem"....

    Szczelne okna plus wg to murowany kłopot. Przed wojną nawet pokoje miały wentylacje. Po wojnie okna byly nieszczelne to zrezygnowano z tego luksusu.

  14. #194
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    No to o jednym i to swoim mówisz, a nie "nigdy w Polsce nie widziałem"....

    Szczelne okna plus wg to murowany kłopot. Przed wojną nawet pokoje miały wentylacje. Po wojnie okna byly nieszczelne to zrezygnowano z tego luksusu.
    podałem swój przykład co robiliśmy aby nie było grzyba, w innych domach gdzie się bywało nie pytałem co robią, a grzyba nie było . a blokach masowo wymianiali okna na szczelne, jakoś nie zarosły mieszkania grzybem, conajwyżej mają zaduch i okna trzeba otwoierać do wietrzenia

  15. #195
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.386
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    W jakim celu? Jesli na ogrzewanie idzie rocznie 1200 kwh w 2 taryfie, to ile "tracę" przez reku? 15 zł?
    Czemu sądzisz, że tracisz? Oczywiście, że zyskujesz. Jeżeli odzyskujesz z 90% tego, co wylatuje kominem wentylacji grawitacyjnej a straty na przenikaniu dosyć łatwo policzyć - to ile zyskujesz na rekuperacji? I zyskujesz nie tylko kWh - ale też to, że dzięki drastycznie ograniczonym stratom na wentylacji mieścisz się w taniej strefie (taryfę masz jedną).

    Rekuperacja to tylko i wyłącznie ekonomia - prościej (ale drożej) inne jej zalety osiągnąć innymi metodami.

  16. #196
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.938

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    podałem swój przykład co robiliśmy aby nie było grzyba, w innych domach gdzie się bywało nie pytałem co robią, a grzyba nie było . a blokach masowo wymianiali okna na szczelne, jakoś nie zarosły mieszkania grzybem, conajwyżej mają zaduch i okna trzeba otwoierać do wietrzenia
    Grzybków w domach jest mnóstwo, szczególnie w nieocieplonej wielkiej płycie czy w poniemieckich kamienicach. Pół biedy, jak ludzie widzą, że im silikony przy wannach czy brodzikach zarastają i wołają by wymienić. Gorzej kiedy nie wiedzą a plam na ścianie np w kuchni jest pełno a odkrywa się je przy wymianie mebli czy /pralki/zmywarki. Kiedyś poszliśmy malować mieszkanie w 4ropiętrowym bloku. Odsuwamy meble na środek a na ścianie pokoju kilka metrów kw. czarnych plam. Ściana szczytowa, nieocieplona. Właściciel poszedł do sąsiada , to samo...i tak u wszystkich od góry do dołu w dwóch skrajnych klatkach bloku.
    Kolejny rozdział - mieszkania ogrzewane piecami...a znam ich sporo. Szczelne okna, słaba lub wręcz brak wentylacji. Swego czasu takie kupowałem, remontowałem i sprzedawałem. Zawsze zaczynało się od walki z grzybkiem. Najpierw chemią, później ozonowaniem.
    No i są też np emeryci/renciści o niewielkich dochodach, którzy zatykają wszystko co można, by oszczędzać zimą na ogrzewaniu i nie dadzą się przekonać,że mieszkanie z szybami całymi w wodzie od wewnątrz nie oznacza oszczędności, wręcz przeciwnie.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  17. #197
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Przypadek alergii uważam za skrajny i nieodpowiedni ponieważ w domu przebywamy określoną liczbę godzin w trakcie dnia, podawanie rekuperacji jako czynnik wspomagający uznał bym jeśli rekuperacja była by zainstalowana począwszy od mojego samochodu, stacji benzynowej i w sklepie w którym robię zakupy. Oczy nie płaczą w domu a wszędzie indziej się z nich leje. Jaki to komfort? Katar podobnie.
    Zasada czy coś się zwróci w czasie 10 lat... kolejne głupie pytanie czy nowy samochód mi się zwróci, czy budowa domu mi się zwróci? Oczywiście że się nie, zwrócić to się może namiot jeśli pożyczysz go znajomym i dostaniesz za to dobrą flaszkę.
    Rekuperacja o okresie zimowym skutecznie przekonuje mnie do włączenia nawilżacza niż wyłączenia rekuperacji.

    Jednak nie wyobrażam sobie bez rekuperacji życia w domu. I czort z tym czy i ile oszczędza na ogrzewaniu, bo jak podkładam worek pod rekuperator to nie widzę aby ekogroszek choć małymi partiami z niego się wysypywał. Skrajne porównanie ale taka prawda.
    Po Twoim wpisie wnioskuję, że alergii nie masz (albo masz mało uciążliwą) Tak jak napisałem to wydatek, w pierwszym rzędzie, na komfort.

    Co do zwrotu z instalacji WM jest jak najbardziej na miejscu, skoro wiele firm podaje to na banerach jako argument za montażem. Argument z samochodem (wykorzystywany w celach prywatnych) uważam za niecelny, gdyż raczej nie jest inwestycją - chyba że przeliczamy na $ czas potrzebny na dotarcie do pracy/inne zajęcia.
    Powtórzę:
    IMHO rekuperacja, choć przyczynia się do obniżenia strat ciepła, nie jest perpetum mobile. Z moich szacunków wyszło, że koszt utrzymania WM będzie porównywalny do oszczędności z ogrzewania. Jeśli więc, jedynym czynnikiem za instalacją WM miałaby być oszczędność, to nie zdecydowałbym się."
    Ostatnio edytowane przez Sativum ; 09-11-2021 o 23:13 Powód: poprawka fleksji/składni
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  18. #198
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.386
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    IMHO rekuperacja, choć przyczynia się do obniżenia strat ciepła, nie jest perpetum mobile. Z moich szacunków wyszło, że koszt utrzymania WM będzie porównywalny do oszczędności z ogrzewania. Jeśli więc, jedynym czynnikiem za instalacją WM miałaby być oszczędność, to nie zdecydowałbym się."
    To ja powtórzę prośbę o te szacunki.

    A skoro nie oszczędnością, to czym rekuperacja wygrała np. z czymś takim:
    https://sklep.darco.pl/systemy_komin...z_grzalka.html

  19. #199
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Sorki, nie zauważyłem że prosiłeś o ich przytoczenie.
    Zatem, z grubsza - koszt ogrzewania gazem wyszedł mi ok 166 zł/mc wg. cen z 2019 r. Reklamowana oszczędność do 30% z tytułu ograniczenia strat ciepła tego wynosi u mnie 50 zł/mc x 12 = 600 zł/rok. Odejmując koszt prądu - min 15 kwh/mc (ok 1,2 zł/kwh) wychodzi 216 zł/rok + min. 3 x wymiana filtrów za min. 150 zł (450 zł). Na tym etapie wychodzi mi już +/- to samo. Doliczając do tego koszt serwisu r/r ok. 200 zł + spodziewana naprawa za 5 lat / duża naprawa lub wymiana za 10 lat (elektronika/ cześci mechaniczne nie są wieczne...) to raczej nie wyjdę finansowo na +
    Podkreślę, że to nie jest argument za tym by nie zakładać WM, gdyż to (u mnie) pozostaje wydatkiem w sferze komfortu (i zdrowia).
    Ostatnio edytowane przez Sativum ; 09-11-2021 o 22:36
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  20. #200
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.386
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Oszczędność 30% z tego wynosi 50 zł/mc x 12 = 600 zł/rok.
    Te 166zł/mies to samo ogrzewanie w domu z WG po rozłożeniu na cały rok?

    Miałeś wentylację grawitacyjną w domu, w którym potem zamontowałeś rekuperację?

    I wyszło po montażu 30% oszczędności?
    Co to za rekuperator i jakiej wielkości dom i jak ocieplony? Bo 10 000 kWh na CO (166zł/0,2zł/kwh x 12 mies) świadczy o jakimś durszlaku który gros energii traci na przenikanie i nieszczelności.

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Odejmując koszt prądu - min 15 kwh/mc (ok 1,2 zł/kwh).
    A ta cena kWh to skąd? Z agregatu?

    I tak 20W na wentylatory w rekuperatorze średnio to trochę mało.

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    wychodzi 216 zł/rok + min. 3 x wymiana filtrów za min. 150 zł (450 zł).
    A ja myślałem, że mam drogie filtry - stówka komplet oryginałów.

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Doliczając do tego koszt serwisu r/r ok. 200 zł
    Zamawiasz taki serwis co roku? Co wchodzi w jego zakres?

    Tu sobie każdy może policzyć, ile energii odzyska. współczesny wymiennik ERV ma przy niskich obrotach >90% sprawności, przy wyższych ok. 85. Bez odzysku wilgoci na niskich obrotach ma <70%. Na wyższych ok. 85%.
    http://centrale-rekuperacyjne.pl/kal...uperatora.aspx
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 09-11-2021 o 22:48

Strona 10 z 18

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony