dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Ściany z Solbet a nadproża ceramika?

    Witam
    Można murować ściany z betonu komórkowego Solbet, a nadproża dać z ceramiki leier?
    Dlaczego tak? Ponieważ nadproża systemowe z Solbet są drogie w stosunku do nadproża z ceramiki.
    I też zamówiłem już bloczki z betonu komórkowego I zastanawiam się co z nadprożami.
    Można betonować ale to znowu czas...
    Czy ktoś łączył takie rozwiązanie?
    Co też zrobić z ociepleniem takiego nadproża?
    Nadproże ma 11,5 cm dwa razy to już jest 23 cm, a ściany mają 24cm czy cofnąć do środka centymetr I dać styrodur?
    Tak żeby można było zamontować skrzynki na rolety.

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    Możesz zastosować 2 nadproża L19 połączyć krótszymi bokami i od frontu dać 6cm styropianu. A od góry bezpośrednio wieniec żelbetowy.
    Nadproże L oparłbym na pełnej cegle silikatowej lub ceglanej jak otwór większy niż 1.2m
    A zamiast tego 6cm styropianu przed L-ką mozna dać skrzynkę na roletę.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tabi88

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    277

    Domyślnie

    Może być ceramiczne - kwestia nośności, jak zachowana to materiał nie ma znaczenia.
    Ważne aby zachować wymagane zakłady, podmurowanie z cegły/silki zalecane. Ja co prawda tego przemurowania przy małych oknach tak nie robiłem ale nic złego się tam nie dzieje.
    Można tez pomyślej o U-kształtakch z gazobetonu + zbrojenie. Kwestia przeliczenia mniejszego przekroju poprzecznego betonu. Zyskujemy przy tym rozwiązaniu lepsze docieplenie nadproża. Muruje się szybciej niż szaluje pod klasyczny nadproże.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Zafundujesz sobie mostek termiczny w newralgicznym miejscu. I uwzględnij, że wysokość nadproża z BK jest większa, więc kupujesz większą powierzchnię ściany - więc nie jest aż tyle drożej.

  5. #5

    Domyślnie

    Nadproża dajesz na równo wewnątrz i na zewnątrz. Środek wypełniasz pianą ale dopiero przed zamontowaniem okien.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aarnn Zobacz post
    Nadproża dajesz na równo wewnątrz i na zewnątrz. Środek wypełniasz pianą ale dopiero przed zamontowaniem okien.

    A jak by właśnie zamontował dwa nadproża ze sobą równo z wewnętrzną ścianą?
    Zewnątrz zostało by centymetr I tam by nakleił mate aluthermo, potem skrzynka na rolete i następnie 2 cm styropianu i elewacja?

  7. #7

    Domyślnie

    Te nadproża nie są idealnie równe i proste. Nie ma co liczyć, że będzie dokładnie centymetr przerwy między nimi a raczej będzie to cienka nieregularna szczelina.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał piterg1 Zobacz post
    Zewnątrz zostało by centymetr I tam by nakleił mate aluthermo, p
    Aluminium ma sens tylko jako "lustro" dla promieniowania cieplnego i świetlnego - więc jakikolwiek sens ma tylko tam, gdzie "świeci" i wiodące znaczenie ma promieniowanie (np. koc ratunkowy). W tym miejscu gros ciepła jest przewodzona - a jak wiadomo amelinium świetnym przewodnikiem jest.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Aluminium ma sens tylko jako "lustro" dla promieniowania cieplnego i świetlnego - więc jakikolwiek sens ma tylko tam, gdzie "świeci" i wiodące znaczenie ma promieniowanie (np. koc ratunkowy). W tym miejscu gros ciepła jest przewodzona - a jak wiadomo amelinium świetnym przewodnikiem jest.
    Mam na myśli coś takiego :
    https://allegro.pl/oferta/aluthermo-...2-07a123dcd8b8

    Pisze że jest dedykowane do ocieplenia nadproża.
    A folia aluminiowa służy tylko aby ta pianka się nie utleniała zbyt szybko...

  10. #10

    Domyślnie

    Daj oryginalne nadproża a nie dziaduj. Ile może być różnicy do lanych... W przypadku lanych, to jak wrzucisz z 20cm grafitu to o żadnych mostkach mowy być nie może.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    W przypadku lanych, to jak wrzucisz z 20cm grafitu to o żadnych mostkach mowy być nie może.
    Zawsze tu masz mostek. Pytanie, jak wielki.

    Rozrysuj sobie przekrój. Masz kilka cm od styku elewacji z ościeżnicą do nadproża i przez to nadproże z 8cm do wnętrza domu.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Ja problem takiego mostka rozwiązałem 10cm poszerzeniem systemowym na górze okna.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  13. #13

    Domyślnie

    Podepnę się pod temat.

    Właśnie stawiam ściany z solbetu 24cm. Nadproża zrobiłem tak jak na tym filmie Łukasz Budowlaniec:

    https://www.youtube.com/watch?v=kQoqnJVkVDs (pierwsze 3 min filmu)

    Z tym że będę miał żaluzje fasadowe, żeby dać ocieplenie między kasetę a ścianę to cofnąłem nadproża o 6cm. Nie było nigdzie pustaków 18cm więc ciąłem z 24. Na to pójdzie jeszcze jedna warstwa i wieniec.

    Mogę nad oknami dać pustak 12 cm? Czy lepiej znowu przyciąć na 18? Kaseta rolety ma aż 31cm wysokości więc nie mogę dać 24cm. Musi to być jakieś super wytrzymałe skoro zaraz na tym będzie zbrojony wieniec?

    Przy 12cm dołożyłbym więcej ocieplenia dla wyrównania z resztą ściany.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony