dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 31
  1. #1

    Domyślnie Zablokowana pompka podłogówki

    Witam, po zimie pompka podłogówki Grundfos UPM3 nie chce ruszyć. Próbowałem odblokować ręcznie śrubokrętem ale nic to nie dało. Chciałbym zdjąć korpus i ruszyć Ją ręcznie ale nie mam pojęcia jak odciąć wodę żeby bez zalania kotłowni to zrobić. Jakieś pomysły ?. Z góry dzięki za pomoc !

    Tutaj link do zdjęcia rozdzielacza:

    https://zapodaj.net/6cc49d19b3e02.jpg.html

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Należy zdjąć ciśnienie z instalacji podłogówki, pewnie ok. 2Bary i rozebrać pompę w celu ręcznego rozruszania.
    Do zdjęcia ciśnienie są zawory, prawdopodobnie pod tymi odpowietrzającymi na belkach rozdzielacza.
    Wyleci z nich woda w ilości pojemności zbiornika ciśnieniowego-kompensacyjnego, a jeśli pod zbiornikiem jest zawór, to trzeba zakręcić. Wtedy wody wyleci bardzo mało.
    Po rozruszaniu pompy cyrkulacyjnej dobić ciśnienia z otwartym zaworem pod zbiornikiem ciśnieniowym.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  3. #3

    Domyślnie

    Przecież wystarczy zakręcić zawór kulowy nad pompką i pod pompka zawór 3D, wtedy można rozebrać pompkę.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.327

    Domyślnie

    Cytat Napisał emksuu Zobacz post
    Witam, po zimie pompka podłogówki Grundfos UPM3 nie chce ruszyć. Próbowałem odblokować ręcznie śrubokrętem ale nic to nie dało.
    Ale co nic nie dało. Czy śrubokrętem można poruszać wirnikiemczy nie?
    Kręci się luźno czy z oporem.
    Jeśli nawet tak to zanim ją rozbierzesz spróbuj jeszcze ze dwa razy.
    Rotametry wyglądają na czyste jak nowe więc jeśli nawet ją rozbierzesz to niczego tam nie zobaczysz.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	6cc49d19b3e02.jpg
Wyświetleń:	91
Rozmiar:	98,4 KB
ID:	458064

    Tak jak napisał henrykow
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Nie widziałem że taki zawór trójdrożny można zamknąć całkowicie.

    Też w pierwszym sezonie miałem taką przypadłość z rozbieraniem pompy.

    Od tamtej pory włączam pompę kilka razy w okresie letnim w celu jej rozruszania.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  7. #7

    Domyślnie

    Śrubokręt kręci się z delikatnym oporem. Ale czy zawór 3D odetnie całkowicie dopływ wody ?. Zawór reguluje temperature od 21 stopni więc teoretycznie jakiś przepływ będzie? Czy się mylę?

  8. #8

    Domyślnie

    Jeżeli śrubokrętem okręcasz wirnik to znaczy że pompka nie jest zatarta. Być może trzeba wymienić tylko kondensator rozruchowy w pompce.
    Zaworem 3D zamkniesz dopływ wody. Tu masz przekrój zaworu 3D chyba więcej nie muszę tłumaczyć https://kotly.com/img/cms/images/de/...cher_3w_pl.jpg

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    " henryków" zastanów się. Chcesz aby chłop zalał sobie kotłownie? To nie jest ten zawór.

  10. #10

    Domyślnie

    Ale jak zakręcę doplyw ciepłej na minimum to pozostaje kwestia otwartego powrotu ?

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Tak.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał gersik Zobacz post
    " henryków" zastanów się. Chcesz aby chłop zalał sobie kotłownie? To nie jest ten zawór.
    A jaki to jest zawór? Skoro twierdzisz że nie ten to podaj który.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał emksuu Zobacz post
    Ale jak zakręcę doplyw ciepłej na minimum to pozostaje kwestia otwartego powrotu ?
    Masz dwa zawory,na górze kulowy na dole 3D. Poczytaj sobie w opisach technicznych jak nie wierzysz że zaworem 3D można zamknąć dopływ wody. przecież logiczne jest że tak skonstruowali instancję że w razie uszkodzenia pompki i jej wymianie na nową nie trzeba rozbebeszać pół instalacji aby ja wymienić tylko od tego są te zawory.
    Tak dopytam, czy ten dolny trójrozgałęźny zawór który nazwałem 3D ma pokrętło? mam na myśli to czarne.

  14. #14

    Domyślnie

    Tak posiada czarno niebieskie pokrętło z możliwością regulacji od 0 do 8 chyba. Od 21 do iluś tam stopni Celsjusza.

  15. #15

    Domyślnie

    Czyli wychodzi na to ze jest to zawór 3D. Dokładnie jest to zawór termostsatyczny 3D i chyba taki sam jak ten z obrazka https://static5.redcart.pl/templates...6dc271ee95.jpg
    Jak zakręcisz na "0" to tym samym zamkniesz obwód i woda nie powinna polecieć, znaczy się trochę jej zleci po odkręceniu pompki ale niewiele.
    Ja bym jeszcze pokusił się o sprawdzenie kondensatora od pompki. Załącz pompkę pod 230V i obserwuj wirnik co się n im dzieje, gdy pompka będzie "buczeć" a wirnik nie ruszy pokręć go za pomocą śrubokręta, jeżeli wystartuje znaczy to że jest wadliwy kondensator.
    Ostatnio edytowane przez henrykow ; 24-10-2021 o 18:11

  16. #16

    Domyślnie

    Kurcze ale ta pompka popracowała dosłownie 1 zime i już by był problem ? To jest praktycznie nowa pompka. Ale ok, rozbiorę tę pompke i dam znać co i jak

    To że mnie nie zaleje To pewne info ?

  17. #17

    Domyślnie

    A zawór jest identyczny jak ze zdjęcia.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał emksuu Zobacz post
    Kurcze ale ta pompka popracowała dosłownie 1 zime i już by był problem ? To jest praktycznie nowa pompka. Ale ok, rozbiorę tę pompke i dam znać co i jak

    To że mnie nie zaleje To pewne info ?
    Czy po zimie była spuszczana woda z instalacji? Skoro nowa to chyba jest jeszcze na gwarancji.

  19. #19

    Domyślnie

    Nie nie była. Pompka została tylko wyłączona. Tak na gwarancji więc gdyby coś oddam Ją zamiast się bawić.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał emksuu Zobacz post
    Próbowałem odblokować ręcznie śrubokrętem ale nic to nie dało.
    Docisnąłeś mocno trzpień do wirnika?

    Cytat Napisał emksuu Zobacz post
    Nie nie była. Pompka została tylko wyłączona. Tak na gwarancji więc gdyby coś oddam Ją zamiast się bawić.
    I dostaniesz info, ze reklamacja niezasadna a odblokowanie wirnika to normalna czynność opisana w instrukcji (dla użytkownika - nie w serwisówce).

    Na stronie Grundfosa możesz też przeczytać:

    "Aby dodatkowo chronić pompę przed zablokowaniem, niektóre pompy obiegowe Grundfos są wyposażone w funkcje sterowania, takie jak „automatyczne odblokowanie” i „tryb letni”, które zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia problemów. W niektórych pompach obiegowych montujemy również śrubę odblokowującą, która pozwala odblokować unieruchomiony wał."


    Pompy, które trybu letniego nie mają możesz podpiąć pod programator który je odpali z raz na tydzień na jedną minutę.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 24-10-2021 o 19:35

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony