dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 66
  1. #21

    Domyślnie

    Ja to wszystko jak najbardziej rozumiem. Nie zużywam 3m3 gazu dziennie. Najmniej udało mi się zejść w okolice 5-6m3 na dobę. W domu mam ciepło na tyle, że mógłbym z tą temperaturą zejść w dół, więc nie licząć 9h w ciągu dnia jadę cały czas na temperaturze zredukowanej do 19C. Problem w tym, że mój piec w oparciu o pogodów i krzywą grzewczą grzeje niemal całą dobę. Schodzę do kotłowni i widzę że temperatura zewnętrzna wynosi 16C, temperatura na zasileniu 28C i piec chodzi z mocą 11% (2kW). Przez 5h pracy w ten sposób zużył ok. 1m3, a mógł w tym czasie się wyłączyć. Nawet Spółdzielnia u rodziców podałą do wiadomości że ogrzewają blok w oparciu o krzywą grzewczą i piec włącza się dopiero gdy temperatura zewnętrzna spada poniżej 14C - a u mnie 16C i dalej grzeje.

    Noce są chłodniejsze niż dni, ale też śpi się pod pierzyną więc jest ciepło i przyjemnie. Grzejemy do temperatury zredukowanej i mamy te 21C w domu, przychodzi poranek, najzimniejsze godziny w ciągu doby przypadają w sumie na 4-8 rano. Zatem od 6 do 12 grzejemy temperaturą normalną, chcę wstać rano i mieć 22-23C. 12-16 to godziny najcieplejsze w ciągu doby, w domu i tak jest już 23C i spokojnie temperatura o te 1-1.5C może spaść przed wieczorem - wchodzę w zredukowaną ale mimo to piec cały czas grzeje a temperatura albo stoi w miejscu kiedy nie ma słońca, albo rośnie do 24C gdy pojawi się słońce. Przychodzi wieczór, słońce zachodzi, przychodzi pora kąpieli, dogrzewam jeszcze 2-3h i jak się kładę spać mam 22-23C w pokojach a rano mam 21-22C. Chciałbym poprostu, żeby w ciągu dnia (od 12 do 17) piec nie grzał bo nie widzę takiej potrzeby teraz. Być może jak za oknem będzie -10 to taka potrzeba się pojawi, ale kiedy jest 16C to ja takiej potrzeby nie widzę, bo różnica temperatur na zewnątrz i w środku jest na tyle mała, że mi się w środku nie wychładza. Nawet jeśli ręcznie wyłączę grzanie CO o 12 i załączę je spowrotem o 17, to mam przez ten czas spadek na poziomie 0.5C. Więc wolę ten 1m3 gazu na dobę zaoszczędzić, ale piec wie chyba lepiej czego potrzebuję.

    Możemy też rozpatrzeć inna sytuację - hipotetyczną. Mam nowy dom o niskim zapotrzebowaniu na energię. Ustawiam sobie 19C w nocy, i powiedzmy 20C w dzień aby trochę więcej energii dostarczyć. Piec grzeje całą dobę z mocą minimalną albo prawie minimalną zużywając blisko 4.5m3 na dobę. W pomieszczeniach 22-23C. Co można zrobić aby piec w oparciu o pogodówkę nie grzał całą dobę?


    Byłem właśnie w kotłowni i piec dalej jedzie z mocą 2kW, pomimo iż od 17:00 do 20:00 ma temperaturę zadaną 21C, a przed 17:00 miał 19C i mimo, że temp. zewnętrzna wynosi obecnie 10C, a wcześniej piec pokazywał 16C. Jedynie procentowo moc się zmieniła (11% vs 13%) oraz temperatura na zasileniu (28C vs 32C). Niby wszystko działa poprawnie, ale jakoś mam wrażenie że mało optymalnie jeśli chodzi o spalanie surowca .

    Zastanawiam się, czy piec dodatkowo nie sprawdza temperatury na powrocie z instalacji, która przy kotle może być niższa, bo kocioł wisi w nieogrzewanej piwnicy, gdzie bez swetra obecnie nie schodzę i wyliczając różnicę na zasileniu i powrocie stwierdza, że jednak należy dalej grzać?
    Ostatnio edytowane przez qropatwa ; 27-10-2021 o 17:37

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał qropatwa Zobacz post
    Ja to wszystko jak najbardziej rozumiem. Nie zużywam 3m3 gazu dziennie. Najmniej udało mi się zejść w okolice 5-6m3 na dobę. W domu mam ciepło na tyle, że mógłbym z tą temperaturą zejść w dół, więc nie licząć 9h w ciągu dnia jadę cały czas na temperaturze zredukowanej do 19C. Problem w tym, że mój piec w oparciu o pogodów i krzywą grzewczą grzeje niemal całą dobę. Schodzę do kotłowni i widzę że temperatura zewnętrzna wynosi 16C, temperatura na zasileniu 28C i piec chodzi z mocą 11% (2kW). Przez 5h pracy w ten sposób zużył ok. 1m3, a mógł w tym czasie się wyłączyć. Nawet Spółdzielnia u rodziców podałą do wiadomości że ogrzewają blok w oparciu o krzywą grzewczą i piec włącza się dopiero gdy temperatura zewnętrzna spada poniżej 14C - a u mnie 16C i dalej grzeje.
    No to sobie zmień ustawienia krzywej, żeby przy 16C nie grzał.

    Musisz zrozumieć jedno - jeśli kocioł nie przegrzewa pomieszczeń, nie startuje kilka godzin na dobę, to nie marnuje gazu.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    No to sobie zmień ustawienia krzywej, żeby przy 16C nie grzał.

    Musisz zrozumieć jedno - jeśli kocioł nie przegrzewa pomieszczeń, nie startuje kilka godzin na dobę, to nie marnuje gazu.

    Według krzywej grzewczej 1.0+0K dla temperatury zadanej 19C przy 10C na zewnątrz powinien grzać do 30C. Obecnie na zewnątrz jest 8C, więc powinien grzać nawet więcej. Temperaturę zasilenia piec podaje jako 30C ale palnik jest wyłączony i piec nie grzeje. Dla tej samej temperatury zadanej i wg. tej samej krzywej grzewczej o godzinie 14-15 kiedy temperatura wynosiła 15-16C piec temperaturę na zasileniu wskazywał 28C i grzał z mocą 2kW.

    Jak to działa, że w trybie zredukowanej temperatury przy 16C palnik był włączony, a przy 8C jest wyłączony? Albo ja nie rozumiem jak działa taki piec, albo on żyje własnym życiem.

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał qropatwa Zobacz post

    Jak to działa, że w trybie zredukowanej temperatury przy 16C palnik był włączony, a przy 8C jest wyłączony? Albo ja nie rozumiem jak działa taki piec, albo on żyje własnym życiem.

    może to obserwacja chwilowa, jakiegoś akurat momentu, kocioł ma przerwę , dopiero się włączył albo wyłączył.

    najważniejsze dla ciebie powinno być to aby w domu była komfortowa temperatura, nic więcej nie zdziałasz nastawami.

  5. #25

    Domyślnie

    Jeśli w przyszłym roku ocieple dom i zmniejsze jego zapotrzebowanie na energię, to od jakich ustawień na kotle powinienem zacząć aby ograniczyć także spalanie gazu? Zmiana temperatury zadanej w pomieszczeniu? Obniżenie krzywej grzewczej? Zmiana jej nachylenia?

    Obecnie mam zredukowana: 19C, normalna 21C, komfort 22C, krzywa 1.0+0K i zmieniałem jedynie temperaturę zadaną Spodziewam się, że gdybym ustawił zredukowaną na 21C a normalną na 23C to obniżając krzywą z 1.0 do np. 0.7 otrzymałbym inny efekt, bo krzywa byłaby niżej nachylona.

    I ostatnie pytanie: W menu serwisowym znalazłem opcję opisaną jako "Ograniczenie minimalne temperatury na zasilaniu obiegu grzewczego" ustawione na 20. Czy to znaczy, że jeżeli z krzywej grzewczej wyjdzie mu, że temperatura wody na zasileniu powinna mieć 20C, to on będzie nadal grzał? Jeśli dobrze to rozumiem, to jest to dziwne, bo może to świadczyć o tym, że jak na zewnątrz będzie wyższa temperatura, w pomieszczeniach również będzie odpowiednia temperatura to kocioł i tak będzie spalał gaz aby podgrzać wodę do 20C mimo że nic to nie da.
    Ostatnio edytowane przez qropatwa ; 28-10-2021 o 06:34

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał qropatwa Zobacz post
    Jeśli w przyszłym roku ocieple dom i zmniejsze jego zapotrzebowanie na energię, to od jakich ustawień na kotle powinienem zacząć aby ograniczyć także spalanie gazu? Zmiana temperatury zadanej w pomieszczeniu? Obniżenie krzywej grzewczej? Zmiana jej nachylenia?

    .

    możesz nic nie robić jak już ocieplisz dom. kocioł będzie szybciej ogrzewał dom i albo redukował swoją moc grzania albo szybciej się wyłaczał, rzadziej się włączał przez co spali mniej gazu. proste.

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    możesz nic nie robić jak już ocieplisz dom. kocioł będzie szybciej ogrzewał dom i albo redukował swoją moc grzania albo szybciej się wyłaczał, rzadziej się włączał przez co spali mniej gazu. proste.
    A skąd on będzie to wiedział, skoro w pomieszczeniach nie ma żadnych czujników temperatury/regulatorów? On działa tylko i wyłącznie w oparciu o pogodówkę i nie wie, czy temperatura zadana w pomieszczeniu została osiągnięta.

  8. #28
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.032
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    piszesz, że temepratura wpomieszczeniach jest OK. Teperatura jest OK własnie dla tego ze kociol pracował i dostarczal dokładnie tyle energi co aktualnie uciekało przez przegrody budowlane. Zatem wszystko jest w najlepszym porządku. Czy jak jedziesz samochodem po autostradzie ze stalą prędkością to tez chcesz wyłączyć silnik bo samochód równo jedzie? Z kotłem jest analogicznie jak z samochodem lepiej jechać ze stalą prędkością lekko muskając pedał gazu, niż rozpędzac silnik i samochód do max dozwolonej predkości, po czym wyłączać silnik i czekac aż samochód zwolni i ponowiac odpalać i gazować.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  9. #29

    Domyślnie

    Ponawiam pytania - skąd piec wie kiedy ma grzać a kiedy nie, jeśli w pomieszczeniach nie ma żadnych czujników/regulatorów? Dlaczego przy +16C na dworze grzał z mocą 2kW, a przy +8C nie grzał wcale (palnik był wyłączony)? Jak ustawienie "Ograniczenie minimalne temperatury na zasilaniu obiegu grzewczego" ustawione na 20 wpływa na zachowanie pieca? Czy to znaczy że jeśli z krzywej grzewczej wyjdzie mu, że ma zagrzać wodę na zasileniu do 20C to będzie ją grzał, nawet jeśli jest to poniżej temperatury zadanej w pomieszczeniu?

  10. #30
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał qropatwa Zobacz post
    Ponawiam pytania - skąd piec wie kiedy ma grzać a kiedy nie, jeśli w pomieszczeniach nie ma żadnych czujników/regulatorów? Dlaczego przy +16C na dworze grzał z mocą 2kW, a przy +8C nie grzał wcale (palnik był wyłączony)? Jak ustawienie "Ograniczenie minimalne temperatury na zasilaniu obiegu grzewczego" ustawione na 20 wpływa na zachowanie pieca? Czy to znaczy że jeśli z krzywej grzewczej wyjdzie mu, że ma zagrzać wodę na zasileniu do 20C to będzie ją grzał, nawet jeśli jest to poniżej temperatury zadanej w pomieszczeniu?
    Piec grzeje do momentu w którym osiągnie zadaną temperaturę. Jak jest ciepło osiągnie ją szybciej a jak zimno to wolniej.

  11. #31

    Domyślnie

    Nadal nie wiadomo skąd ma wiedzieć, że taka temperatura została osiągnięta bez odczytu wskazań w ogrzewanych pomieszczeniach.

  12. #32

    Domyślnie

    Jak działa Vitodens 200-W?

    Piec podaje temperaturę zewnętrzną 12C oraz temperaturę na piecu 35C.
    Palnik jest włączony, chodzi z mocą 11,8%, czyli ok 2kW.
    W ustawieniach sprawdzamy krzywą grzewczą wg. której 35C na zasileniu powinno być przy 10C na zewnątrz, a mamy 12C.

    Powiecie, że histereza? Błąd pomiarowy? To sprawdzamy dalej.

    Jesteśmy w programie zredukowanym, od blisko 2.5h. Zredukowany - 19C, normalny - 21C.
    Zmieniamy temperaturę w programie normalny również na 19C. Ta sama krzywa grzewcza wskazuje, że woda w kotle powinna mieć 30C przy 10C na zewnątrz. Powinno to wystarczyć, aby osiągnąć 19C w pomieszczeniach.

    Na zewnątrz mamy 12C, a w instalacji 35C, a nie 30 jakby wynikało z krzywej grzewczej.
    Piec przez dwie godziny nie zorientował się, że powinien obniżyć temperaturę? Może bardziej nie może, bo pracuje z mocą minimalną. Dlaczego się nie wyłączył przez ten czas?

    Nagranie: https://vimeo.com/639902788


    Wczoraj odwrotna sytuacja, godzina tuż przed 19:00 (z moich wczorajszych postów wynika że 18:49) - piec od blisko dwóch godzin powinien pracować w programie normalnym (21C wewnątrz). Na zewnątrz było 8C, piec pokazywał temperaturę na zasileniu 30C i palnik był wyłączony, a wedlług tej krzywej, którą widzicie na filmiku dla temperatury zadanej 21C przy 8C na zewnątrz powinien grzać wodę do ponad 35C.

    Dlaczego ten piec grzeje jak chce?

  13. #33
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.032
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Fizyka mówi że ilośc ciepła przenikajaca przez ściany jest proporcjonalna do róznicy temperatur (temp wenatrz i na zewnątrz) stąd znając parametry budynku i instalcji w prosty sposób jestesmy w stanie wskazac jaka musi byc temepratura instalacji by zagwarantowac wymaganą temperature pomieszczenia.
    Tempartura kotła to nie jest tylko tempertura wynikająca bezpośrednio z krzywej grzewczej i tempeartury zewnętrznej w danej chwili. Kotły uwzględniają zmianę dobowa temperatury zewnętrznej rzeczywistej i do obliczeń temperatury zasilania brana temperatura zewnętrzna uśrednioną z dłuższego czasu. Musimy uwzględnić że po zimnej nocy nagle pojawi sie rano piękne słońce albo po ciepłym dniu pojawią się chwilowe przymrozki.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  14. #34

    Domyślnie

    To wiele wyjaśnia. Dziękuję za udzieloną informację.

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał qropatwa Zobacz post
    Nadal nie wiadomo skąd ma wiedzieć, że taka temperatura została osiągnięta bez odczytu wskazań w ogrzewanych pomieszczeniach.
    Dlatego ja mam sondę, oraz sterownik wewnętrzny.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Fizyka mówi że ilośc ciepła przenikajaca przez ściany jest proporcjonalna do róznicy temperatur (temp wenatrz i na zewnątrz) stąd znając parametry budynku i instalcji w prosty sposób jestesmy w stanie wskazac jaka musi byc temepratura instalacji by zagwarantowac wymaganą temperature pomieszczenia.
    .
    Przy czym jest to kulawe, bo na zewnątrz może być 0C i pelne słońce, a może być 0C i pochmurne niebo.
    Ilość energii, jaką musi dostarczyć kocioł sporo się różni.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Dlatego ja mam sondę, oraz sterownik wewnętrzny.
    Czy w takim wypadku sens ma zainstalowanie w pomieszczeniu dodatkowego regulatora, który powiadomiłby kocioł o tym, iż temperatura zadana została osiągnięta i nie ma potrzeby dalszego grzania, mimo iż wynikałoby to z krzywej grzewczej? Ewentualnie zasygnalizowanie, że powinien nadal grzać bo temperatura nie zostałą osiągnięta? Jak taki regulator współpracuje z pogodówką, która do Vitodensa 200-W jest dołączona w standardzie?

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Podejrzewam, że każdy, najprostszy on-of (np Salus)
    I działa to dokładnie tak, jak napisałeś - i uwzględnia zyski słoneczne

  19. #39

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Podejrzewam, że każdy, najprostszy on-of (np Salus)
    I działa to dokładnie tak, jak napisałeś - i uwzględnia zyski słoneczne
    Wczoraj piec nie grzał, dzisiaj grzeje cały czas... już mam w pokoju 24C tak dziś napalił a w ustawieniach nic nie zmieniane. 16C na zewnątrz a grzeje jak dziki. Wczoraj było 8 to nie chciał grzać. Na prawdę nie rozumiem tego pieca.

  20. #40
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Sztuczna inteligencja
    Kup czujnik temperatury wewnętrznej, ustaw na nim temperaturę dzienna, nocną i przestań o nim rozmyślać

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony