dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 4
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 66
  1. #41

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Sztuczna inteligencja
    Jeśli nadal będę narzekał to mnie kiedyś w końcu upiecze


    Do tego się to wszystko chyba sprowadza. Jaki będzie działął z tym kotłem? Lepszy przewodowy, który można podłączyć do pieca, czy może jakieś dedykowane rozwiązanie bezprzewodowe? Nie ukrywam, że chciałbym na to wydać możliwie jak najmniej.

    Może się powtarzam, za co przepraszam, ale jeśli dobrze rozumiem, to po zamontowaniu takiego czujnika on w dalszym ciągu będzie grzał w oparciu o krzywą grzewczą i temperaturę zewnętrzną, z tym wyjątkiem, że po osiągnięciu temperatury zadanej co powie mu dodatkowy czujnik powinien się wyłączyć?

  2. #42
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.629
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Tak, jeśli temperatura w pomieszczeniu spadnie i dostanie sygnał grzać to włączy się i w zależności krzywej grzewczej i od temperatury na zewnątrz ustawi większą, lub mniejszą moc.
    Jaki czujnik zastosowywać ? Ustal to z instalarorem.
    Bezprzewodowy Salus to nie są wielkie pieniądze

  3. #43
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał qropatwa Zobacz post
    Jeśli nadal będę narzekał to mnie kiedyś w końcu upiecze


    Do tego się to wszystko chyba sprowadza. Jaki będzie działął z tym kotłem? Lepszy przewodowy, który można podłączyć do pieca, czy może jakieś dedykowane rozwiązanie bezprzewodowe? Nie ukrywam, że chciałbym na to wydać możliwie jak najmniej.

    Może się powtarzam, za co przepraszam, ale jeśli dobrze rozumiem, to po zamontowaniu takiego czujnika on w dalszym ciągu będzie grzał w oparciu o krzywą grzewczą i temperaturę zewnętrzną, z tym wyjątkiem, że po osiągnięciu temperatury zadanej co powie mu dodatkowy czujnik powinien się wyłączyć?
    w przypdaku automatyki pogodowej nie stosuje się termostatów (sterowników pracujących na zasadzie wł/wył). Do automatyki pogodowej jest zdalny sterownik Vitotrol 200-E. Po podłączeniu tego sterownika kociol nadal pracuje w oparciu o temeprature wyliczaną z krzywej grzewczej na podstawie temperatury zewnętrznej ale tym razem wyliczona temperatura zasilania jest korygowana dodatkowo w zalezności od róznicy temperatury wewnętrzej rzeczywistej i wymaganej.

    Jeszzce raz odwołam się do jazdy samochodem. Jedziemy po autostradzie jest idealnie poziomo, wcisnięty pedal gazu tak że utrzymujemy idealną prędkość (kocioł pracuje przy stałych parametrach wewnątrz i na zewnątrz). Dojeżdżamy teraz do fragmentu drogi który wiedzie w dół (dla kotła pojawiły się dodatkowe zyski np. swieci mocno słońce przez okna). Oczywiście jesli utrzymamy pedal gazu w takim samym połozeniu to zaczniemy przyśpieszać (analogicznie jest z kotlem pojawil się dodatkowy zysk ciepła to następuje przegrzanie pomiszczeń). Można oczywiście zainstalować w takim razie zdalny sterownik.Jesli dalibyśy termostat dzialający wl/wyl to tak jakbyśy chcieli wyłączać silnik bo zjeżdżamy z górki. Zdalny sterownik to dodatkowy sygnał, możesz lżej naciskac gaz (ale jednak nadal naciskać) bo jedziemy z górki. Oczywiście korekta działa w dwie strony, czyli jelsi niezostanie osiągnieta wymagana temperatura pomieszczenia automatyka podniesie temperaturę zasilania.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  4. #44
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Tak, jeśli temperatura w pomieszczeniu spadnie i dostanie sygnał grzać to włączy się i w zależności krzywej grzewczej i od temperatury na zewnątrz ustawi większą, lub mniejszą moc.
    Jaki czujnik zastosowywać ? Ustal to z instalarorem.
    Bezprzewodowy Salus to nie są wielkie pieniądze
    nie moc a tempraturę zasilania, zastosowalnie sterowników wl/wył np wymienionego salusa spowoduje znaczne pogorszenie komfortu cieplnego, pojawią sie wahania temperatury w pomieszczeniach.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  5. #45
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.629
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    A do podgrzania wody do wyższej temperatury (zakładając jej stały przepływ) nie potrzeba większej mocy ?

    Co do komfortu cieplnego bez sterownika wł/wył to autor wątku się wypowiedział: 24C przy zadanej 21C.
    Może nam wyjaśnisz, jak system oparty wyłącznie na krzywej grzewczej ma reagować na uzyski słoneczne i bytowe (np pieczenie ciasta, impreza na 12osób, rozpalenie kominka, lub biokominka)
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 29-10-2021 o 12:33

  6. #46

    Domyślnie

    Miałem te same problemy na samej pogodówce co autor tematu, sprawę załatwił sterownik pokojowy Volt WT-08, od tego czasu mam kontrolę po Wifi oraz nie przegrzewa mi pomieszczeń oraz wyłącza piec jak palę w kominku.
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

  7. #47

    Domyślnie

    Dokładnie jak piszecie. Kiedy jest chłodno piec grzeje albo nie grzeje ale te 22-23C w pokoju mam w zależności od pory dnia.
    Natomiast pokoje mam od strony południowej i zachodniej. Kiedy pojawia się słońce, to w pokojach robi się ok. 24C (wczoraj miałem 24.5C) i to w godzinach zredukowanej temperatury na piecu do 19C. Czujnik od strony północno-wschodniej, w zasadzie 24h na dobę w cieniu. Schodzę do kotłowni i widzę że piec chodzi co prawda z mocą minimalną 2kW (11-12%) i pokazuje, że na zewnątrz jest 14C. Może bez słońca byłoby ok, ale w taki piękny dzień jak dziś poprostu się rozbieram i wietrze, czyli wpuszczam chłodniejsze powietrze, bo musiałbym w samych majtkach siedzieć.

    Cytat Napisał byq84 Zobacz post
    sprawę załatwił sterownik pokojowy Volt WT-08
    Tylko, że on pewnie nie będzie działał z Vitodensem 200-W. Czy Vitotrol 200-E to jedyne wyjście?

  8. #48
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.629
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Generalnie jest tak, że sterowniki on/off działają z każdym kotłem.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  9. #49

    Domyślnie

    @quropatwa
    Każdy On/OFF będzie działał, ale szukaj takiego z możliwością ustawienia niskiej histerezy od 0,2*C (jaką ustawisz, to w takim zakresie będziesz miał wahania temperatury) przy małej nie odczujesz barku komfortu. Opis podłączenia masz w instr. "Przyłącza elektryczne" Rys.17 (podłączenie do wtyku 96), styk beznapięciowy (A) 1 i L
    Ostatnio edytowane przez montixe ; 29-10-2021 o 15:04

  10. #50

    Domyślnie

    Im mniejsza histereza, tym większy komfort, ale i tak sterowanie dwustanowe będzie dużo mniej komfortowe niż sterowanie pogodowe.
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  11. #51

    Domyślnie

    Cytat Napisał mistalova Zobacz post
    Im mniejsza histereza, tym większy komfort, ale i tak sterowanie dwustanowe będzie dużo mniej komfortowe niż sterowanie pogodowe.
    Tylko, że tutaj mówimy o sterowaniu wspomagającym do pogodówki.

  12. #52

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Generalnie jest tak, że sterowniki on/off działają z każdym kotłem.
    Dwa lata temu wymieniałem kocioł atmosferyczny na kondensacyjny. Dzwoniłem do Vissmanna na infolinię z pytaniem o możliwość podłączenia regulatora on/off działającego na zasadzie beznapięciowej, czyli jest obwód otwarty, bądź obwód zamknięty. Otrzymałem informację, że w Viessmannie nie ma takiej możliwości. Stwierdzili, że sterownik musi być dedykowany.

    Zostałem przy Junkersie (kupiłem nowy kocioł kondensacyjny), który normalnie przewiduje na płycie sterującej wpięcie zwykłego sterownika.

  13. #53
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.629
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Jeśli tak jest, to cóż... nie jestem specjalnie zdziwiony
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  14. #54

    Domyślnie

    Od wielu lat stosuję sterowanie hybrydowe - połączenie sterowania pogodowego ze sterownikiem on/off. Nie widzę konieczności działania ogrzewania w momencie dużego wpływu słońca. Współczesne kotły badają różnicę temperatury zasilania i powrotu, oraz tempo zmian tej różnicy i na tej podstawie wiedzą, jakie jest bieżące zapotrzebowanie na ciepło. Jednak jeżeli minimalna temperatura zasilania wynosi 28 st. C, a temperatura pomieszczenia około 20, to zawsze nastąpi różnica temperatury zasilania i powrotu i kocioł będzie ciągle pracował. Z minimalną mocą, jednak będzie dalej działał. Tutaj przychodzi z pomocą możliwość ustawienia w sterowniku minimalnej temperatury pracy kotła, powyżej której kocioł nie pracuje. Jednak u mnie jest to chyba minimalnie 15 st. C.

    I mamy taki dzień jak dzisiaj. U mnie temp oko 13-14 st. C, co oznacza, że kocioł jest w trybie pracy CO. Czujnik jest od północy, bo nie może być przecież na słońcu. A słońce świeci cały dzień.

    I tu jest miejsce na wyłącznik on/off, który w takiej sytuacji wyłączy kocioł.

    Poniżej załączam wykres temperatury w salonie. Widać jak rośnie temperatura, wraz z nasłonecznieniem. Regulator on/off powoduje, że w okresie dużego nasłonecznienia kocioł nie działa.

    Nie ma róży bez kolców. W północnych pomieszczeniach zaczyna robić się chłodniej, co oznacza, że komfort termiczny się pogarsza. Maksymalny komfort osiągniemy korzystając z pogodówki i z termostatów w każdym pomieszczeniu.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20211030_temperatura.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	7,0 KB
ID:	458103  

  15. #55

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marek13 Zobacz post

    ...Poniżej załączam wykres temperatury w salonie. Widać jak rośnie temperatura, wraz z nasłonecznieniem. ......
    O matko, 19'C to dla mnie mróz

    Cytat Napisał Marek13 Zobacz post

    ...Nie ma róży bez kolców. W północnych pomieszczeniach zaczyna robić się chłodniej, co oznacza, że komfort termiczny się pogarsza. Maksymalny komfort osiągniemy korzystając z pogodówki i z termostatów w każdym pomieszczeniu.
    Zgadza się.
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  16. #56

    Domyślnie

    Ja w takie słoneczne dni włączam w aplikacji tryb letni bo jest w domu po prostu ciepło od słońca.
    4,48kW na południe kąt 45°

  17. #57
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.629
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Ale nie ma tym ma polegać wygoda użytkowania, żeby coś włączać i wyłączać.
    Mam ustawioną temperaturę dzienną na 21.8C jak pomieszczeni ją osiągnie to kocioł po prostu się wyłączy.

    Cytat Napisał Marek13 Zobacz post

    Nie ma róży bez kolców. W północnych pomieszczeniach zaczyna robić się chłodniej, co oznacza, że komfort termiczny się pogarsza. Maksymalny komfort osiągniemy korzystając z pogodówki i z termostatów w każdym pomieszczeniu.
    Wszystko zależy od rozkładu pomieszczeń i ich rodzaju.
    U mnie od północy znajduje się łązienka i pomieszczenie techniczne w którym i tak ma być chłodniej.
    A łazienka nawet, jeśłi w ciągu dnia straci 1-1.5C w stusunku do pozostałych pomieszczeń, to do wieczora nadrobi (największa moc grzewcza podłogówki)
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  18. #58
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    [QUOTE=fotohobby;8089896]A do podgrzania wody do wyższej temperatury (zakładając jej stały przepływ) nie potrzeba większej mocy ?

    Co do komfortu cieplnego bez sterownika wł/wył to autor wątku się wypowiedział: 24C przy zadanej 21C.
    Może nam wyjaśnisz, jak system oparty wyłącznie na krzywej grzewczej ma reagować na uzyski słoneczne i bytowe (np pieczenie ciasta, impreza na 12osób, rozpalenie kominka, lub biokominka)[/QUOTE

    temepratura zasilania i moc nie zawsze idą w parze. Większa moc jest potrzebna gdy trzeba zwiększyć dT między zasilaniem i powrotem. Zatem zakładając taki sam przepływ kocioł majacy na powrocie 30*C z na zasilaniu 50* będzie pracował z 4x większą moca niż ten który na powrocie ma 70*C a podgrzewa do 75*C

    na drugie pytanie odpowiedź jest pare postów wyżej (#43)
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  19. #59
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    opdowiadając na powyższe posty:

    Stosowanie sterowników wł/wył to świadoma rezygnazja z komfortu. Kazdy sterownik wł/wył nawet z najmniejsza histerezą będzie powodował wahania temperatury w pomieszczeniu. Oczywiście im większy bezwład instalacji tym wahania będą większe.
    Automatyka pogodowa płynni zmienia temperature zasilania ale nigdy nie przerywa pracy, grzejniki dostarczają dokładnie tyle ciepła ile w danej chwili potrzeba. Oczywiście moga się pojawiać chwilowo dodatkowe zyski ciepła i od tego sa głowice grzejnikowe. Głowice podobnie jak automatyka pogodowa nie działają wł/wył tylko płynnie zmienają przepływ utrzymując stała temperaturę
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  20. #60
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.629
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post

    temepratura zasilania i moc nie zawsze idą w parze. Większa moc jest potrzebna gdy trzeba zwiększyć dT między zasilaniem i powrotem. Zatem zakładając taki sam przepływ kocioł majacy na powrocie 30*C z na zasilaniu 50* będzie pracował z 4x większą moca niż ten który na powrocie ma 70*C a podgrzewa do 75*C

    na drugie pytanie odpowiedź jest pare postów wyżej (#43)
    Rozmwiamy o kotle, który rusza po kilkugodzinnym przestoju związanym z podniesieniem temperatury wewnętrznej.
    Nie pisz mi tu proszę bzdur o kotle pracującym wówczas na parametrach 75/70.

    Używam takiego systemu (pogodówka + regulator wewnętrzny) kilka sezonów i doskonale widzę z jaką mocą rusza kocioł po kilkugodzinnej przerwie w sytuacji, kiedy na zewnątrz jest np -5C, a z jaką, kiedy jest np 5C

    Lepiej będzie, jak odpowiesz autorowi, czy do jego kotła da się podłączyć uniwersalny sterownik dwustanowy
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 02-11-2021 o 08:10
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

Strona 3 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony