dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rabarbar1

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Posty
    139
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie Przekrój przewodu łączącego inwerter ze skrzynką dc

    Cześć.

    Trochę znalazłem na ten temat na internecie, jednak różne opinie, w związku z czym mam delikatny mętlik.

    Sytuacja ma się tak.
    W tej chwili działka jest nieogrodzona, więc z oczywistych względów chciałbym inwerter w garażu.
    Poza tym, to co wyczytałem w internetach, wskazuje na to, iż najlepiej byłoby zainstalować inwerter również w garażu obok skrzynki rozdzielczej, gdzie najbliżej jest do przyłącza głównego. Jeśli w przyszłości będę chciał przerobić na instalację offgrid, czy uzupełnić o ładowarkę do elektryka może też będzie miało znaczenie.
    Z powyższych względów, podjąłem decyzję o odsunięciu inwertera na tak dużą odległość.

    Zatem jakiego przekroju powinien być przewód DC o długości około 70m, aby to wszystko zadziałało?
    Niektórzy piszą, że 5x35mm2. Za sam kabel w cenie promocyjnej z tego co widzę, musiałbym zapłacić ponad 5tyś. Czy naprawdę tak duży przekrój jest w tym przypadku niezbędny?

    Mam mało czasu na decyzję. Chciałbym w poniedziałek zamówić zestaw PV, aby mieć choć marne szanse na instalację i uruchomienie tego do końca roku (samodzielny montaż).
    Ostatnio edytowane przez rabarbar1 ; 24-10-2021 o 11:37
    Dziennik budowy
    Parterówka IBIS2 lustrzany, 119m2 użytkowej+34m2 garażu w bryle (nieogrzewany). Ławy fundamentowe, Porotherm PW25 szlifowany na piankę. Termoizolacja: Styropian: 20cm elewacja, 15 podłoga, strop - 40cm wełny 0.039. Pompa ciepła Buderus WLW 196i-ar ODU-6i+szafa IzziFast+moduł internetowy+sterownik pokojowy rc100h, bez dodatkowego bufora. Rekuperacja Thesla Green AirPack4 300 Enthalpy+Air++, PV 7.2 kW+Fronius 7 symo.

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jancia

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Polska
    Posty
    229

    Domyślnie

    Dwa dni temu był wątek o podobnym połączeniu.
    Czy potrzebny 5x35mm2 to przecież zależy jaka moc, przy jakim napięciu, z jakim prądem i ile tych obwodów.
    Zacznij od wyboru ilości paneli i ich parametrów następnie dobór falownika i dopiero przekroje przewodów, przy takiej odległości i w przypadku 10kW instalacji to wskazane aby falownik pod modułami doprowadzając np YAKY 4x 120 i napięcie na falowniku nie będzie wyższe niż w złączu więc odpadnie argument o wyłączaniu.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    Ja bym proponował wkopać do paneli kabel ziemny 4x4 mm2 po dwie żyły na biegun albo 4x10 mm2 aluminium . Kable na napięcie AC 0,6/1 mogą pracować na DC do 1,8 kV.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rabarbar1

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Posty
    139
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Znalazłem taką stronkę: http://www.instsani.pl/525/dobor-srednic-przewodow
    Na podstawie wzoru na "A min" wyszło mi 2,86, czyli z założenia przewód 4mm2 zgodnie z tym wzorem byłby ok. Również oni przewidują podobną odległość dla nieco słabszych paneli. Więc według tej strony 4mm2 byłby ok, a 6 czy 10mm2 to już byłby zbytek luksusu. Z kolei znalazłem taki kalkulator: http://pro-sun.pl/KAB/index.html , gdzie minimalny przekrój przewodu to 16mm2 dla DC i 400V (3fazy), inwerterra o mocy 7kW, 70m dł. przewodu i nośnika z miedzi.

    Również nie zgadza mi się wyliczenie z tej pierwszej strony, z tym co czytałem do tej pory na internetach i na tym forum.
    Więc komu wierzyć?

    Dane instalacji wybranej przeze mnie to:
    -inwerter 7kW;
    -panele Jinko 450Wp, U=34V 16sztuk;
    -odległość skrzynki DC od inwerterra tak jak pisałem 70mb.
    -instalacja trófazowa;
    Dziennik budowy
    Parterówka IBIS2 lustrzany, 119m2 użytkowej+34m2 garażu w bryle (nieogrzewany). Ławy fundamentowe, Porotherm PW25 szlifowany na piankę. Termoizolacja: Styropian: 20cm elewacja, 15 podłoga, strop - 40cm wełny 0.039. Pompa ciepła Buderus WLW 196i-ar ODU-6i+szafa IzziFast+moduł internetowy+sterownik pokojowy rc100h, bez dodatkowego bufora. Rekuperacja Thesla Green AirPack4 300 Enthalpy+Air++, PV 7.2 kW+Fronius 7 symo.

  5. #5

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-01-2022 o 13:07

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał rabarbar1 Zobacz post
    Więc komu wierzyć?

    Dane instalacji wybranej przeze mnie to:
    -inwerter 7kW;
    -panele Jinko 450Wp, U=34V 16sztuk;
    -odległość skrzynki DC od inwerterra tak jak pisałem 70mb.
    -instalacja trófazowa;

    Dla tych Jinko450W parametry powinny być takie:
    moc maksymalna (Pmax): STC: 450 Wp; NOCT 335 Wp
    napięcie mocy maksymalnej (Vmp): STC 33.91; NOCT 31.73 V
    natężenie prądu mocy maksymalnej (Imp): STC 13.27 A; NOCT 10.55 A
    napięcie obwodu otwartego (Voc): STC 41,18 V; NOCT 38,87 V
    prąd obwodu zwartego (Isc): STC 13.85 A; NOCT 11.19 A

    Jeżeli tak to przy 16szt. w jednym stringu w warunkach zimowych będzie maksymalnie 765V więc < 1000V i dla falownika 3-faz. ok.
    Napięcie pracy to ok. 540V a prąd 13,3A, więc będzie 1 string i tu dla spadku napięcia <1% dla odległości 70 m przekrój musiałby wynieść min 6mm2

    Teraz dla AC: prąd wyniesie 10,3A i dla tej samej odległości 70m i przy zachowaniu spadku nap. < 1% przekrój powinien wynosić co najmniej 10 mm2 (spad. 0,61%) dla żyły miedzianej lub 25 (spad. 0,41%)dla alu.
    Z uwagi na coraz większe problemy ze wzrostem napięcia i ew. włączeniami falowników byłoby korzystne zwiększenie owych przekrojów o 1 stopień aby wyeliminować podejrzenie że ten wzrost napięcia ma miejsce na naszym odcinku na który mamy wpływ czyli rozdzielnica-falownik
    Ostatnio edytowane przez miecio 301 ; 24-10-2021 o 17:44

  7. #7

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-01-2022 o 13:07

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał cangi80 Zobacz post
    Ja bym proponował wkopać do paneli kabel ziemny 4x4 mm2 po dwie żyły na biegun albo 4x10 mm2 aluminium . Kable na napięcie AC 0,6/1 mogą pracować na DC do 1,8 kV.
    Gdzieś czytałem że falowniki robią ciągłe pomiary izolacji i na zwykłych kablach YKY po stronie DC, może z czasem wywalać błędy, dlatego bezpieczniej jest stosować kable solarne. Ktoś potwierdzi?

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rabarbar1

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Posty
    139
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    miecio 301 i Stos, dziękuję bardzo za tak szczegółowe podpowiedzi.

    Chciałbym jeszcze uszczegółowić kilka spraw, bo nie chciałbym żeby po zakopaniu kabla okazało się, że coś źle zrozumiałem była by wtopa roku.

    1. miecio 301 - w drugim akapicie, gdzie mówisz o przekroju minimalnym 6mm2 na 70m, masz na myśli oczywiście połączenie pomiędzy rozdzielnią DC1 pod panelami, a rozdzielnią DC2 w garażu przed inwerterem? Jeśli tak, to użyję przewodu 6 lub 10mm2.
    2. Widzę, że jest problem żeby znaleźć przewód np. 2x10mm2 lub 2x6mm2 w miedzi drut. Więc kupię może 4x4mm2 lub 4x6mm2 i na każdy biegun podepnę dwa przewody? Czy w ogóle takie podwójne połączenie (za pomocą dwóch żył) można traktować jako zwiększenie przekroju przewodu "do kwadratu", skoro są to niby dwie nitki z czterożyłowego przewodu, ale jednak dwie oddzielne nitki.
    3. Może głupie pytane, ale trudno. Czy to nie problem puścić w jednym przewodzie + i - takie duże prądy DC? Czy nie powinny to być osobne przewody?
    4. miecio 301 w trzecim akapicie piszesz, że dla AC ten spadek będzie jeszcze większy niż dla DC. Tu moje zaskoczenie, bo w kalkulatorze, na który się powoływałem wyżej i z wpisów niektórych osób na forach wynikało, że przy AC są mniejsze spadki, więc i mniejsze przekroje można wykorzystać.
    5. Rozumiem, że grubości kabli wpinanych w te same zaciski w zabezpieczeniach (np. połączenie bezpieczników topikowych z ogranicznikami przepięć w DC1 przy panelach lub ogranicznikach przepięć z DC2 z rozdzielnią główną muszą być identyczne) i nie będzie problemów żeby to sparować?
    6. Pomiędzy rozdzielnią DC1 a DC2 (czyli na odległość tych 70m) puszczam tylko przewody łączące bieguny dodatnie i ujemne, czyli dwa lub cztery przewody z moich powyższych założeń. Uziomu z okolic paneli nie muszę dołączać i sumować w rozdzielnicy w garażu?
    Dziennik budowy
    Parterówka IBIS2 lustrzany, 119m2 użytkowej+34m2 garażu w bryle (nieogrzewany). Ławy fundamentowe, Porotherm PW25 szlifowany na piankę. Termoizolacja: Styropian: 20cm elewacja, 15 podłoga, strop - 40cm wełny 0.039. Pompa ciepła Buderus WLW 196i-ar ODU-6i+szafa IzziFast+moduł internetowy+sterownik pokojowy rc100h, bez dodatkowego bufora. Rekuperacja Thesla Green AirPack4 300 Enthalpy+Air++, PV 7.2 kW+Fronius 7 symo.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał rabarbar1 Zobacz post
    miecio 301 i Stos, dziękuję bardzo za tak szczegółowe podpowiedzi.

    Chciałbym jeszcze uszczegółowić kilka spraw, bo nie chciałbym żeby po zakopaniu kabla okazało się, że coś źle zrozumiałem była by wtopa roku.

    1. miecio 301 - w drugim akapicie, gdzie mówisz o przekroju minimalnym 6mm2 na 70m, masz na myśli oczywiście połączenie pomiędzy rozdzielnią DC1 pod panelami, a rozdzielnią DC2 w garażu przed inwerterem? Jeśli tak, to użyję przewodu 6 lub 10mm2.
    2. Widzę, że jest problem żeby znaleźć przewód np. 2x10mm2 lub 2x6mm2 w miedzi drut. Więc kupię może 4x4mm2 lub 4x6mm2 i na każdy biegun podepnę dwa przewody? Czy w ogóle takie podwójne połączenie (za pomocą dwóch żył) można traktować jako zwiększenie przekroju przewodu "do kwadratu", skoro są to niby dwie nitki z czterożyłowego przewodu, ale jednak dwie oddzielne nitki.
    3. Może głupie pytane, ale trudno. Czy to nie problem puścić w jednym przewodzie + i - takie duże prądy DC? Czy nie powinny to być osobne przewody?
    4. miecio 301 w trzecim akapicie piszesz, że dla AC ten spadek będzie jeszcze większy niż dla DC. Tu moje zaskoczenie, bo w kalkulatorze, na który się powoływałem wyżej i z wpisów niektórych osób na forach wynikało, że przy AC są mniejsze spadki, więc i mniejsze przekroje można wykorzystać.
    5. Rozumiem, że grubości kabli wpinanych w te same zaciski w zabezpieczeniach (np. połączenie bezpieczników topikowych z ogranicznikami przepięć w DC1 przy panelach lub ogranicznikach przepięć z DC2 z rozdzielnią główną muszą być identyczne) i nie będzie problemów żeby to sparować?
    6. Pomiędzy rozdzielnią DC1 a DC2 (czyli na odległość tych 70m) puszczam tylko przewody łączące bieguny dodatnie i ujemne, czyli dwa lub cztery przewody z moich powyższych założeń. Uziomu z okolic paneli nie muszę dołączać i sumować w rozdzielnicy w garażu?
    1. tak
    2. napięcie dc może osiągnąć 765V a kable ogólnie są na napięcia 600V między żyłami, chyba że znajdziesz odpowiedni taki na 1000
    3. j.w.
    4. nie napisałem że dla ac będzie większy, przy przekroju 6mm2 dla dc to 0,964% a dla ac 0,865 ale z uwagi że wzrost ac może powodować wyłączenia więc propozycja min. 10 dla Cu
    5.?
    6. tak

  11. #11

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-01-2022 o 13:06

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Hm panele dadzą maksymalny prąd około 13A. Napięcie będzie około 540V Spadek napięcia na odcinku 140m przy przekroju 4mm2 będzie wynosił około 7V czyli będzie to około 1,3% strat, przy przekroju 6mm2 będzie wynosił około 5,5V czyli około 1% strat.
    Obciążeniowo wystarczy 4mm2, ale możesz dać 6mm2, tylko czy walka o 0,3% jest warta "świeczki".
    Przewody ułóż w rurce, w razie czego będziesz mógł dodać lub wymienić je w przyszłości.
    Ostatnio edytowane przez Stermaj ; 25-10-2021 o 20:21

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony