dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Mam pompę ciepła, mogę mieć PEC

    Witam,
    jestem szczęśliwym posiadaczem pompy ciepła. Niedawno w moim ogródku zagościła magistrala PEC do sąsiedniego osiedla. Mam obiecane bezpłatne przyłączenie się do sieci, jeśli kiedyś będę chciał. I teraz co ewentualnie musiałbym zmienić w instalacji w sytuacji podłączenia do ciepła miejskiego? Mam bojler, wyjście do podłogówki (100%) bez mieszaczy i siłowników. Czyto się da zrobić sensownie?
    Mam zbudowany dom Jantar II wersja odbicie lustrzane bez szczególnych zmian w architekturze. Zmieniłem wentylację grawitacyjną na rekuperację Zehnder QBasic, ogrzewam pompą ciepła PW Panasonic T-Cap 9kW. Nie mam kominów, izolacja 20cm styropiany oraz piana PUR.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Wydawać by się mogło , że niewiele - a jednak - mini wymiennikownie bo z miasta PEC otrzymasz tzw "wysoki parametr" czyli ciecz lub parę o temperaturze od 60-120*C - to prócz kilku elementów tzn osadnika i regulatora ciśnienia i czterech zaworów to nic bo trzeba wymiennik ciepła o mocy ok 20-30kW.
    Z tego wymiennika część energii przeznaczysz na CO, a część na CWU.
    To tak w uproszczeniu, a czy jest sens? Jeśli patrząc na wygodę - to "tak" - jeśli na koszty to zdecydowanie na "nie".
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Policz koszty utrzymania węzła i GJ ciepła i przelicz, ile rocznie będzie Cię to w sumie kosztowało. Obstawiam, że wyjdzie znacznie drożej nawet uwzględniając koszty serwisu i napraw PC.
    Nawet, jak Ci PC padnie na amen, to pewnie się okaże, że koszt węzła jest całkiem porównywalny do kosztu nowej PC. I dopiero w przypadku PC bym się zastanawiał czy podłączać - chyba, ze jakimś cudem koszt ciepła z sieci wyszedłby z 1K zł/rok taniej, niż z PC (ale w to nie wierzę - szybciej wyjdzie drożej).

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    ze jakimś cudem koszt ciepła z sieci wyszedłby z 1K zł/rok taniej, niż z PC
    No to raczej się nie stanie, bo pompa kosztuje mnie ok. 1200-1500 na rok.
    Mam zbudowany dom Jantar II wersja odbicie lustrzane bez szczególnych zmian w architekturze. Zmieniłem wentylację grawitacyjną na rekuperację Zehnder QBasic, ogrzewam pompą ciepła PW Panasonic T-Cap 9kW. Nie mam kominów, izolacja 20cm styropiany oraz piana PUR.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejos36 Zobacz post
    No to raczej się nie stanie, bo pompa kosztuje mnie ok. 1200-1500 na rok.
    No to koszty ciepła(nie wiem jak w Twojej miejscowości) dla Twojego domu to CO+CWU ( 21*C i 180l wody) 600-630 zł/mc ok 200zł mniej w okresie od maj/sierpień.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony