dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 30
  1. #1

    Domyślnie Montaż pompy z kumplem :) co powinienem dokupić jeszcze do monobloka?

    Mam dom z 2021r. 120m2 sama podłogówka.
    Chce grzac ten dom bez cwu i zrobic to najtaniej, sam z pomoca kumpla hydraulika i wspolnymi silami czegos sie nauczmy

    Do rzeczy:
    Pompa albo LG therma 5kw albo Panasonic aquer 5kw.

    Ktora tansza taka bedzie.

    Nie bedzie bufora bo mozna go zamontowac kiedys a bez niego podobno tez sie da.

    Ale dla nas najwazniejsze. Co wchodzi w sklad takich pomp (tych wymienionyh) a co im brakuje do poprawnego dzialania?

    Kotlownia czeka, teraz tylko ja podłączyć zgodnie ze sztuka nie zapominajac o najwazniejszych czesciach i pomijajac niepotrzebne drogie rzeczy (jak na razie np. bufor )

    Pozdrawiam moze bedzie ciekawy temat.

  2. #2

    Domyślnie

    Bez CWU, to sobie przerób klimę na pc PW.
    Tanio i pewnie znacznie taniej od tych wspomnianych. Nie będziesz się martwić, czy prąd jest i pompka będzie pracować wtedy, kiedy pc i kiedy zabraknie prądu.
    Odsyłam do YT.

    Aaaa.
    Skoro nie potraficie podłączyć zwykłego gotowca typu monobloka, to raczej nie dacie rady i z moją propozycją.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 16-08-2023 o 21:32
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fajama Zobacz post
    Mam dom z 2021r. 120m2 sama podłogówka.
    Chce grzac ten dom bez cwu i zrobic to najtaniej, sam z pomoca kumpla hydraulika i wspolnymi silami czegos sie nauczmy
    To najpierw poczytaj

    Bo kupno pompy PW i późniejsze grzanie CWU za pomocą grzałki to wręcz idiotyzm jak można grzać wodę za pomocą posiadanej pompy kilka razy taniej

    Co do pompy to lepiej zamontuje splita a nie monoblocka.
    Przy monobloku trzeba dodatkowego osprzętu zabezpieczającego aby w razie braku prądu nie było "zdziwienia"
    Inna rzecz że wielu producentów monoblocków wymaga pewnych zabezpieczeń inaczej nie udzieli gwarancji.

    A jak twój hydraulik jest "zielony" w tych tematach to lepiej niech zrobi ktoś kto ma pojęcia aby potem nie było krzyku że pompa źle działa, wywala błędy albo prądu nie było i sprężarka poszła do krainy zapomnienia a producent nie uznał gwarancji
    No chyba że jesteś tak bogaty że ewentualna strata kilkunastu tysięcy nie jest problemem to wtedy spoko można "zaoszczędzić"
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 16-08-2023 o 21:38
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  4. #4

    Domyślnie

    Moze inaczej. Ja pracuje jako elektryk przemyslowy takze ze sterownikami nie bedzie problemu. Kolega pracuje jako hydraulik takze nie jest tu nikt zielony. Pompa ciepla taka poniewaz kilka maili wyslalem zeby wyliczyli mi pompe. Wyceny jakie dostawalem to wlasnie z takimi pompami.

    Takze spokojnie, nie jest robione az tak na pale Dlatego chcialbym dowiedzieć co taki monoblock potrzebuje za dodatkowy osprzet, a co juz wchodzi w skład. Reszte doczytamy jak bedziemy wiedziec w ktorym kierunku czytac

    Zrobmy zabawe i zobaczymy czy sie uda, moze tak podejdzmy do sprawy

  5. #5

    Domyślnie

    Zapomnialem jeszce dodać a nie wiem jak edytować: ( z orzeczenia wychodzi mi na stronach okolo 5kw

  6. #6

    Domyślnie

    Jest tez malo czasu do zimy a sam w zyciu mam czasu niewiele a chciałbym teoche przyspieszyć dowiadywanie sie bo i tak zrobimy to sami

  7. #7

    Domyślnie

    To jak pomoze ktos? Co tam trzeba dokupic a co nie bo juz dana pompa ma?

    A czy one paramatremai sa podobne? Jaki scop maja przy -15 i -10?

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    594

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fajama Zobacz post
    Moze inaczej. Ja pracuje jako elektryk przemyslowy takze ze sterownikami nie bedzie problemu. Kolega pracuje jako hydraulik takze nie jest tu nikt zielony. Pompa ciepla taka poniewaz kilka maili wyslalem zeby wyliczyli mi pompe. Wyceny jakie dostawalem to wlasnie z takimi pompami.

    Takze spokojnie, nie jest robione az tak na pale Dlatego chcialbym dowiedzieć co taki monoblock potrzebuje za dodatkowy osprzet, a co juz wchodzi w skład. Reszte doczytamy jak bedziemy wiedziec w ktorym kierunku czytac

    Zrobmy zabawe i zobaczymy czy sie uda, moze tak podejdzmy do sprawy
    Skoro kolega to hydraulik to powinien wiedzieć jak wygląda instalacja i co do niej potrzebne

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fajama Zobacz post
    To jak pomoze ktos? Co tam trzeba dokupic a co nie bo juz dana pompa ma?

    A czy one paramatremai sa podobne? Jaki scop maja przy -15 i -10?
    Obie te pompy są podobne

    Najpierw zdecyduj która, a potem jak kupisz to do każdej pompy jest dołączony "schemat" jak powinna być zamontowana

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał exetterenak Zobacz post
    Skoro kolega to hydraulik to powinien wiedzieć jak wygląda instalacja i co do niej potrzebne
    Pan to chyba lubi tylko pisac ale konkretnie to wcale. Po co takie odpowiedzi które nic nie znacza. Czlowiek pyta sie grzecznie a takie odpowiedzi to świadczą o braku wychowania..

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Obie te pompy są podobne

    Najpierw zdecyduj która, a potem jak kupisz to do każdej pompy jest dołączony "schemat" jak powinna być zamontowana
    Okej. Te pompy maja zawory bezpieczenstwa w sobie? Pompy obiegowe tez? Czyli ze wchodze taka pompa bezposrednio w wyprowadzenia rozdzielacza?

  12. #12

    Domyślnie

    Niezapominając o naczyniu przeponowym

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    594

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fajama Zobacz post
    Pan to chyba lubi tylko pisac ale konkretnie to wcale. Po co takie odpowiedzi które nic nie znacza. Czlowiek pyta sie grzecznie a takie odpowiedzi to świadczą o braku wychowania..
    Hahahah, w którym miejscu byłem "niegrzeczny" i co wskazuje na brak wychowania?! Ludzie ogarnijcie się. Dożyliśmy czasów gdzie każdy oczekuje, że dostanie wszystko na tacy, a wiedza kosztuje. Skoro kolega jest hydraulikiem to wystarczy że poszuka w sieci schematów podłączenia monobloka tego który ma być montowany i odpowiedź jest gotowa. Nik tu z forum przecież nie widział instalacji CO na żywo i nie wie, jaka jest jej budowa. A takie schematy są dostępne. Nawet CNC gdzieś je prezentował.
    Ty jesteś elektrykiem i nie pytasz jak to podłączyć od strony elektrycznej bo wiesz a jak nie wiesz to poszukasz informacji. Nie zdejmuj odpowiedzialności z hydraulika

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał exetterenak Zobacz post
    Hahahah, w którym miejscu byłem "niegrzeczny" i co wskazuje na brak wychowania?! Ludzie ogarnijcie się. Dożyliśmy czasów gdzie każdy oczekuje, że dostanie wszystko na tacy, a wiedza kosztuje. Skoro kolega jest hydraulikiem to wystarczy że poszuka w sieci schematów podłączenia monobloka tego który ma być montowany i odpowiedź jest gotowa. Nik tu z forum przecież nie widział instalacji CO na żywo i nie wie, jaka jest jej budowa. A takie schematy są dostępne. Nawet CNC gdzieś je prezentował.
    Ty jesteś elektrykiem i nie pytasz jak to podłączyć od strony elektrycznej bo wiesz a jak nie wiesz to poszukasz informacji. Nie zdejmuj odpowiedzialności z hydraulika
    Ale odpowiedz ktora by nas nakierowala zmiescila by sie pewnie w dwoch, 3 zdaniach takze raczej dozylismy czasow gdzie o pomoc trzeba błagać bo zapytanie to juz proszenie o miliony. Rozpisujesz sie, podniecasz i zero jakiejs podpowiedzi co taka pompa potrzebuje a moze jednak takie pompy juz w sobie jakies elementy maja ktorych nie trzeba kupować. Pytanie raczej kieruje do osob ktore znaja schemat takich pomp. Wiec nie trac moze juz czasu na zbedne pisanie bo nic nie wnosisz.

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fajama Zobacz post
    Ale odpowiedz ktora by nas nakierowala zmiescila by sie pewnie w dwoch, 3 zdaniach takze raczej dozylismy czasow gdzie o pomoc trzeba błagać bo zapytanie to juz proszenie o miliony. Rozpisujesz sie, podniecasz i zero jakiejs podpowiedzi co taka pompa potrzebuje a moze jednak takie pompy juz w sobie jakies elementy maja ktorych nie trzeba kupować. Pytanie raczej kieruje do osob ktore znaja schemat takich pomp. Wiec nie trac moze juz czasu na zbedne pisanie bo nic nie wnosisz.
    Nikt z nas nie jest monterem więc będziesz raczej musiał ruszyć głową
    exetterenak Ci dobrze napisał , nikt nie jest wróżką, każdy monter musi najpierw zobaczyć instalację....
    Schematów jest w internecie kilka, mamy zgadywać ?

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fajama Zobacz post
    : ( z orzeczenia wychodzi mi na stronach okolo 5kw
    Pokaż te obliczenia,
    Cena PC 5 kW a 7 kW - jest b; zbliżona,
    Nie rezygnować z CWU,
    Znasz wady monobloka???
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  17. #17

    Domyślnie

    Zrobie za chwile jeszcze raz te orzeczenie.
    Kotlownia wyglada tak. Sama podlogowka. Rozdzielacz na parterze i poddaszu. W kotlowni wystaje tylko zasilanie i powrot. Nic wiecej nie ma. Znam wady monobloku.

  18. #18

    Domyślnie

    Monoblok(przynajmniej Panasonica) ma w sobie naczynie wzbiorcze ,ale o konkretnej objętości ( ak dobrze pamiętam na objętość zładu 180l), więc trzeba znać zład wody. Obiegówka też w środku jest .
    Dodatkowo ,jeśli CWU to zawór trójdrożny ( Panasonic nie daje w zestawie , może LG ma).
    No i trzeba postanowić jaka topologia , czy z wymiennikiem ( wtedy tylko obieg z pompą i ew.cwu zalany glikolem , ale porzebna dodatkowa obiegówka po drugiej stronie wymiennika)) , czy całość zalana glikolem , albo może zalewamy po prostu wodą i dajemy zawory co "spuszczają" wodę jak ma poniżej 3 stopni....
    No i w zasadzie to wszystko , trzeba dobrze posadowić jednostkę zewnętrzną ( wg wymagań instrukcji ) , doprowadzić prąd i wodę , i dodatkowo kabelek do wewnętrznego sterowania ( a może nawet dwa np do zabawy z Heishamon) ,kabelek to zaworu trójdrożnego, ew kabelek do dodatkowej obiegówki...

  19. #19

    Domyślnie

    https://cieplo.app/wynik/1qxuu
    Takie cos wyszlo tylko ze zaznaczylem ze z cwu. Jej raczej nie bedzie bo jakos drogo nie wychodzi gdy mam bojler elektryczny. Moze kiedys wymiennik jakis stanie ale na ta chwile nie.

  20. #20

    Domyślnie

    Jeżeli przy tych obliczeniach;
    -Ty i kumpel wybieracie PC 5kW,
    - to raczej sobie zrobicie krzywdę
    Przy -16 C -Twój budynek potrzebuje 5,5 kW ;
    - a tego PC o mocy 5kW nie zapewni
    Zgłębij wiedzę
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony