dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 27
  1. #1

    Domyślnie Standardowe pytanie - koszty budowy

    Witajcie,

    inflacja szaleje i coraz bardziej myślimy z żoną o ratowaniu oszczędności poprzez kupno działki. Ceny nieruchomosci i działek też są astronomiczne. Generalnie w planach mamy zacząć budowę do końca 2024 roku. Oszczędności własnych do tego roku będę miał około 150.000 PLN. Do tego planuję wziąć kredyt na max 450.000 PLN na 35 lat.

    Realnie patrząc, działki na śląsku chodzą po 120-130k PLN, więc z oszczedności własnych to zostaną grosze.

    Nie chce zacząć budowy, a potem zostać z palcem w d...e bo mi się kasa skończyła, wiec czy do kwoty 450.000 da radę wybudować dom do wprowadzenia jak niżej? Dopuszczam możliwosć dobrania 50k PLN gdyby jednak brakło przy samym finiszu. Rata kredytu nawet przy znacznej podwyżce stóp nie przekroczy 25% miesięcznych dochodów w gospodarstwie. A cena wynajmu mnie wpienia.......

    - około 100-120m,
    - 3 pokoje,
    - prosta bryła, dwuspadowy dach, parterowy, najzwyklejsze okna (w sensie kształtu), zwykła dachówka lub blacha,
    - nie musi być garażu, jeśli to by miało wpłynąć na kwestię "starczy bądź nie starczy kasy"

    Metodą taką, że samemu to mogę położyć panele, ewentualnie płytki lub ocieplić z zewnątrz - nic więcej.

    Czy takie rozwiązania jak pompa ciepła i wentylacja mechaniczna są obowiązkowe podczas budowy?

    Panowie, realnie patrząc - odpuścić marzenie o budowie domu do momentu aż nie będę miał 2x więcej oszczędności?
    Miesięcznie wynajem małego mieszkania w Katowicach to 1800 PLN... masakra.

  2. #2

    Domyślnie

    Nie stać Cie na budowę domu od zera. Brutalna prawda.

    Kup coś kilkuletniego z rynku wtórnego na kredyt, w dobrym stanie, upewniając się, że nie mina.
    Ale gotowe do zamieszkania, nie w stanie surowym. Z czasem coś tam wyremontujesz już pod siebie i swój styl.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciekrk Zobacz post
    Nie stać Cie na budowę domu od zera. Brutalna prawda.

    Kup coś kilkuletniego z rynku wtórnego na kredyt, w dobrym stanie, upewniając się, że nie mina.
    Ale gotowe do zamieszkania, nie w stanie surowym. Z czasem coś tam wyremontujesz już pod siebie i swój styl.
    Maciek, dzięki za odpowiedź.

    Ile zatem trzeba szykować kasy realnie patrząc na samo wybudowanie domu 100-120 m, w najprostszej bryle, tanim pokryciu dachowym i bez szaleństw w wykończeniu? 450k mało, ile będzie "akurat"?

    Generalnie po 450k to chodzą domy 20 letnie do generalnego remontu, w który trzeba włożyć 200k, więc średnio mi się uśmiecha w coś takiego iść.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał iLuminary Zobacz post
    - około 100-120m,
    - 3 pokoje,
    - prosta bryła, dwuspadowy dach, parterowy, najzwyklejsze okna (w sensie kształtu), zwykła dachówka lub blacha,
    - nie musi być garażu, jeśli to by miało wpłynąć na kwestię "starczy bądź nie starczy kasy"

    Metodą taką, że samemu to mogę położyć panele, ewentualnie płytki lub ocieplić z zewnątrz - nic więcej.
    Taki właśnie dom skończyłem budować trochę ponad rok temu. Stan deweloperski z wszystkimi instalacjami, PC, rekuperacją kosztował mnie 300 tyś., kolejne ok 100 tyś wykończenie. Pracy własnej w tym było też na pewno więcej niż panujesz. Ale w większości załapałem się jeszcze na stare ceny usług i materiałów, dzisiaj mając wiedzę jaką mam i budżet max 500 tyś jak Ty - nie wiem czy bym się zdecydował na budowę. Może i by się udało, ale to byłaby jazda po bandzie i liczenie się z każdym groszem a i tak obawiam się, że mogłoby te 50-100 tyś być za mało. Żeby swobodnie budować, trzeba by mieć w portfelu te 600-700 tyś.

    Cytat Napisał iLuminary Zobacz post
    Czy takie rozwiązania jak pompa ciepła i wentylacja mechaniczna są obowiązkowe podczas budowy?
    Nie są konieczne. Ale mnie pompa na gotowo wyniosła niecałe 20 tys zł, taniej niż gaz (przyłącze) albo pellet i porównywalnie do węgla. A nowego ciepłego domu bez rekuperacji sobie po prostu nie wyobrażam - to akurat w parterówce można łatwo i względnie tanio zrobić samemu.
    Ostatnio edytowane przez Nurek_ ; 29-10-2021 o 17:29
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  5. #5

    Domyślnie

    Spróbuj cos samemu postawić. Wbrew pozorom wszystko możesz zrobić sam. No oprócz elektryki. Parterówka 80-90m2. Wbrew pozorom i opiniom to będzie fajny dom. Szukaj działki gdzies po wsiach. mój znajomy niedawno kupił działke za 80 tys 15km za Gliwicami.

  6. #6

    Domyślnie

    iLuminary: cześć, budowę planujesz rozpocząć pod koniec 2024 roku a wiesz jak to jest z planami, realnie możesz ją skończyć nawet w 2028. Nie wiemy jaka będzie inflacja przez te lata i o ile zdrożeją materiały, robocizna itd. także trudno coś wyrokować. Myślę, że obecnie taki domek o jakim piszesz może kosztować 600-700tyś. Ale ile finalnie na niego wydasz zależy od lokalizacji (różne koszty robocizny), jakości materiałów no i cen jakie będą w przyszłości - czyli zwykła zgadywanka.

    Jeżeli budowa tego domu jest Twoim marzeniem to moim zdaniem pomyśl nad mniejszym metrażem i aby część prac wykonać samemu. Wbrew pozorom o ile nie masz 2 lewych rąk to jesteś w stanie bez problemu zrobić elektrykę (elektryk tylko robi skrzynkę rozdzielczą), wodę, kanalizację, ocieplić dach, położyć glazurę, zamontować drzwi wejściowe itd. Można sobie dybać po pracy, tylko oczywiście wszystko trzeba robić z rozumem. Powiedzmy jeśli po pracy jednego wieczoru jesteś w stanie sobie zamontować 2x drzwi wewnętrzne gdzie firma za to bierze np. 350zł od sztuki to super - 700zł zarobione po pracy. Ale jeśli byś miał robić 4 miesiące po pracy tynki w domu aby zaoszczędzić 8tyś to nie ma to najmniejszego sensu. Bo przez te 4mc reszta materiałów, meble kuchenne itp. może łącznie zdrożeć o 8tyś i finalnie wychodzisz na zero Jeśli powiedzmy dom kosztuje 700tyś to inflacja 6% powoduje wzrost (teoretyczny) kosztów budowy o 42tyś, czyli 3,5tyś mc (w rzeczywistości mniej bo powinno się liczyć od kwoty, która jest jeszcze do wydania na budowę a nie od całości).

    Myślę, że pomysł zakupu działki jest bardzo dobry jeśli masz oszczędności (generalnie to te oszczędności powinny być inwestowane przynajmniej w jakieś obligacje indeksowane inflacją). Kup działkę, zastanów się nad projektem, zobacz jaka będzie sytuacja i zadecyduj.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    iLuminary: cześć, budowę planujesz rozpocząć pod koniec 2024 roku a wiesz jak to jest z planami, realnie możesz ją skończyć nawet w 2028. Nie wiemy jaka będzie inflacja przez te lata i o ile zdrożeją materiały, robocizna itd. także trudno coś wyrokować. Myślę, że obecnie taki domek o jakim piszesz może kosztować 600-700tyś. Ale ile finalnie na niego wydasz zależy od lokalizacji (różne koszty robocizny), jakości materiałów no i cen jakie będą w przyszłości - czyli zwykła zgadywanka.

    Jeżeli budowa tego domu jest Twoim marzeniem to moim zdaniem pomyśl nad mniejszym metrażem i aby część prac wykonać samemu. Wbrew pozorom o ile nie masz 2 lewych rąk to jesteś w stanie bez problemu zrobić elektrykę (elektryk tylko robi skrzynkę rozdzielczą), wodę, kanalizację, ocieplić dach, położyć glazurę, zamontować drzwi wejściowe itd. Można sobie dybać po pracy, tylko oczywiście wszystko trzeba robić z rozumem. Powiedzmy jeśli po pracy jednego wieczoru jesteś w stanie sobie zamontować 2x drzwi wewnętrzne gdzie firma za to bierze np. 350zł od sztuki to super - 700zł zarobione po pracy. Ale jeśli byś miał robić 4 miesiące po pracy tynki w domu aby zaoszczędzić 8tyś to nie ma to najmniejszego sensu. Bo przez te 4mc reszta materiałów, meble kuchenne itp. może łącznie zdrożeć o 8tyś i finalnie wychodzisz na zero Jeśli powiedzmy dom kosztuje 700tyś to inflacja 6% powoduje wzrost (teoretyczny) kosztów budowy o 42tyś, czyli 3,5tyś mc (w rzeczywistości mniej bo powinno się liczyć od kwoty, która jest jeszcze do wydania na budowę a nie od całości).

    Myślę, że pomysł zakupu działki jest bardzo dobry jeśli masz oszczędności (generalnie to te oszczędności powinny być inwestowane przynajmniej w jakieś obligacje indeksowane inflacją). Kup działkę, zastanów się nad projektem, zobacz jaka będzie sytuacja i zadecyduj.

    Cześć, chyba nie ma się co napalac. Kupimy działkę aby ratować się przed inflacją, 100 tyś styknie na coś. Raczej na ziemi się nie straci. A potem czas pokaże.

  8. #8

    Domyślnie

    Najrozsądniej kup mieszkanie, na wkład masz, a będziesz płacił ratę zamiast czynszu.

  9. #9

    Domyślnie

    W tym roku kupiłem działkę w małopolskim. Zapłaciłem 125k za 15 arów w ładnej i spokojnej podmiejskiej(6km) okolicy. Działka nieco "widokowa" jak to określają niektórzy pośrednicy nieruchomości.

    I z całą świadomością i swoim Excelem napiszę to: wybudujesz za to 100-120m2 bez piwnic, bez balkonów(tylko francuskie) i bez garażu ale za to kryte dachówką. Mam świeże wyceny założone 12% zapasu. Mnie się nieco większy metraż z reku i PC zamyka kwotą 590k PLN.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał chicoPL Zobacz post
    I z całą świadomością i swoim Excelem napiszę to: wybudujesz za to 100-120m2.
    Excel swoje a życie swoje. Jak już się wybudujesz to napisz czy się zmieściłeś. Przed budową to wielu optymistów jest

  11. #11

    Domyślnie

    Tylko jeszcze dodam tam wyzej, ze niedawno spłaciłem mieszkanie, które kupiłem na kredyt 9 lat temu w programie „Mieszkanie dla singla”. A tez miałem nie dać rady z pensją na poziomie 1450 zł mieszkanie kupiłem za niecałe 100k. Aktualnie warte 250k od ręki i bez targowania.

    U mnie plan jest taki, ze biorę 500k, robie do deweloperskiego a następnie sprzedaje M i wykańczam.
    Ostatnio edytowane przez chicoPL ; 01-11-2021 o 19:25

  12. #12

    Domyślnie

    chicoPL: budowa to nie zakup mieszkania. Jak kupujesz mieszkanie za 100tyś to za 100tyś + koszt notariusza je kupisz. Natomiast budowa domu to inna para kaloszy. Zamawiasz tysiące różnych towarów, których ceny zmieniają się w czasie (mogą się różnić nawet kilkukrotnie od cen, które założyłeś teraz). Do tego dochodzi czynnik ludzki - czyli ekipy, jak dobrze trafisz to fajnie ale jak źle trafisz to potem jeszcze zapłacisz za poprawki po partaczach. Myślę też, że sporo ekip oszukuje na materiałach tych, których nie jesteś w stanie policzyć ile poszło. Ponadto nie przewidzisz na etapie kosztorysu co dokładnie będziesz potrzebować i ile to będzie kosztować. Ja np. nie przewidziałem, że będę jednak chciał mieć stryszek na graty - trzeba było kupić z 40m2 płyt OSB 22mm, "ciepłe" schody strychowe, zrobić jakieś oświetlenie, gniazdko elektryczne itd. Nie brałem też pod uwagę wywozu śmieci a nie jest to jakiś mały koszt. Przed budową nie planowałem zewnętrznych rolet elektrycznych, ale już przy stanie surowym (widząc wszystko na żywo) uznałem, że rolety bardzo się przydadzą (i miałem rację). Takich rzeczy podczas budowy zbiera się całkiem sporo. Wybudujesz to sam zobaczysz jak to jest w praktyce.

  13. #13

    Domyślnie

    Oczywiście ja się zgadzam całkowicie. Sam poświęcam sporo czasu na naukę i planowanie. Mam zaprzyjaźniona ekipę do SSZ i skład budowlany. Będę startował w 2023.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Jak budowałem dom to były podawane orientacyjne ceny za m2 domu w stanie deweloperskim 2500 - 3000 zł.

    Jak to wygląda dziś ?
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  15. #15

    Domyślnie

    Ale mnie pompa na gotowo wyniosła niecałe 20 tys zł,
    Prosze o podzielenie sie jaka to pompa i ile kW

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    Prosze o podzielenie sie jaka to pompa i ile kW
    Buderus WLW196i , moc ~ 5kW

    Pompa kosztowała 27 tyś, ale 30% zwrotu miałem z Czystego powietrza, więc sumarycznie wyszło poniżej 20.
    Gdyby nie dofinansowanie to w tamtym czasie był samsung po 22 tyś i jego bym brał.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  17. #17

    Domyślnie

    Dziekuje za odpowiedz Nurek, wlasnie to mnie zastanawiało bo masz wpisanego Buderusa pod stopką postu, a on sam kosztuje sporo i sie zastanawiałem jakim cudem. 5 kW starcza w Twojej parterówce 117 m2? Na fejsie zapisalem sie do grupy projektu, który obserwuje bo chce wybudowac dom i ludzie w dom 99m2 wsadzaja 7 kW albo 9 kW panasonica i tak sie zastanawiam, kto tu ma racje ?

  18. #18

    Domyślnie

    Mój szwagier jest instalatorem. Zakłada mi Panasonica 9kw do domu 190m2 bez reku. Obecnie jest cyrk żeby taką pompę w ogóle dostać. Rynek jest wyczyszczony.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    Dziekuje za odpowiedz Nurek, wlasnie to mnie zastanawiało bo masz wpisanego Buderusa pod stopką postu, a on sam kosztuje sporo i sie zastanawiałem jakim cudem. 5 kW starcza w Twojej parterówce 117 m2? Na fejsie zapisalem sie do grupy projektu, który obserwuje bo chce wybudowac dom i ludzie w dom 99m2 wsadzaja 7 kW albo 9 kW panasonica i tak sie zastanawiam, kto tu ma racje ?
    5kW wystarcza spokojnie, według ciepłowłaściwie dom potrzebuje ok 3.5 kW przy -20 i mniej więcej tyle daje pompa przy tej temperaturze. Fakt też, że dom dość dobrze ocieplony, ale w sumie to już powoli powinien się robić standard. W poprzednim sezonie pompa użyła grzałek przez 3 godziny, więc trafiona jest w punkt.
    Co do doboru pompy to temat rzeka. Jedni będą Ci proponować wyliczenie OZC i dobór pompy na styk, inni będą polecać większą. Ogólnie, jak masz bufor w postaci 100% podłogówki i betonowej wylewki to za duża pompa Ci wielkiej krzywdy nie zrobi, ale po co przepłacać?
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  20. #20

    Domyślnie

    U mnie pompa 9kW all in one od Panasonica, która kosztowała 20 tyś (28 - 8 z dotacji czyste powietrze). Ja jestem ze Szczecina a pompę montowała firma Budotom z Wrocławia takie dobre ceny mieli. Przez większość roku pompa daje radę ogrzać 190m2 w II taryfie. A w Enea G12w jest tylko w nocy, nie ma okienek w ciągu dnia. Przy obecnej cenie prądu CO+CWU to u mnie trochę ponad 1000zł rocznie wychodzi. Także mega zadowolony jestem.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony