dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie Muszę zdemontować kocioł węglowy. Co w zamian ?

    Mieszkam w Małopolsce i ze względu na zbliżający się zakaz palenia węglem zmuszony jestem zdemontować kocioł węglowy w klasie 3. Tak naprawdę to nie używam go już od kilku lat. Po gruntownym remoncie domu moim głównym źródłem ciepła w budynku jest kocioł gazowy.
    Kocioł węglowy ogrzewał dom przed remontem. Po remoncie pozostawiłem za wymiennikiem jako awaryjne źródło ogrzewania. Stał przez dłuższy czas i rdzewiał nieużywany.
    Dzisiaj myśląc o jego całkowitym demontażu zastanawiam się nad drugim awaryjnym (może głównym) źródłem ogrzewania budynku. Dodatkowa szansa na dotację z Gminy i ewentualnie z programu Czyste Powietrze jest kusząca.
    Tylko co zamontować? Kolejny węglowy (brak dotacji, perspektywa całkowitego zakazu palenia węglem?), na pellet, pompa ciepła powietrze woda? Co ma sens? Dodam że paneli fotowoltaicznych nie mam zamontowanych? W Czystym Powietrzu można ubiegać się o dopłatę do fotowoltaiki przy okazji demontażu kotła. Nie wiem jednak czy w przypadku Czystego Powietrza spełnię obowiązujące aktualnie wymagania stawiane budynkom?.
    Jakie macie zdanie w temacie alternatywnego źródła ciepła dla mojego domu?
    Ocieplony dom typu kostka|220 m2 powierzchni mieszkalnej + ok. 60 m2 piwnica (ogrzewana do 15*) + ok. 30 m2 garaż (ogrzewany na minimum) + 110 m2 nieogrzewany strych|Vaillant ecoTec 206/5-5 + VRC700 + zasobnik 150 litrów|Instalacja CO oparta na 16 kaloryferach płytowych + 2 drabinki.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    po co wogóle robić awaryjną instalację bez sensu.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    po co wogóle robić awaryjną instalację bez sensu.
    Są 3 główne powody
    1. Gaz nie należy do najtańszych źródeł energii, może uda mi się obniżyć koszty utrzymania
    2. Dotacje
    3. W razie awarii kotła, zaniku zasilania (linia napowietrzna) mam inne źródło
    Ocieplony dom typu kostka|220 m2 powierzchni mieszkalnej + ok. 60 m2 piwnica (ogrzewana do 15*) + ok. 30 m2 garaż (ogrzewany na minimum) + 110 m2 nieogrzewany strych|Vaillant ecoTec 206/5-5 + VRC700 + zasobnik 150 litrów|Instalacja CO oparta na 16 kaloryferach płytowych + 2 drabinki.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał babarek Zobacz post
    3. W razie awarii kotła, zaniku zasilania (linia napowietrzna) mam inne źródło
    Jakie źródło ciepła masz dostępne, co działa bez prądu? Prosty kominek bez płaszcza wodnego i sterownika? To chyba nie dostaniesz na niego dopłaty?

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Nie słyszałem żeby ktoś robił awaryjne źródło ogrzewania. A czy gaz jest drogi? Taniej pewnie wyjdzie palenie śmieciami ale to żadna alternatywa. Innych czystych bezobsługowych i tańszych źródeł raczej nie ma. Chyba że dom ultra ciepły do tego panele i wszystko na prąd ale to duże koszta na start.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jakie źródło ciepła masz dostępne, co działa bez prądu? Prosty kominek bez płaszcza wodnego i sterownika? To chyba nie dostaniesz na niego dopłaty?
    Nie mam. Użyłem nieprawidłowego skrótu myślowego.
    3. W razie awarii kotła gazowego, zaniku zasilania (linia napowietrzna) miałbym inne źródło.

    A czy gaz jest drogi? Taniej pewnie wyjdzie palenie śmieciami ale to żadna alternatywa.]
    Lubię pożartować ale wolałbym posłuchać poważnych porad.

    Innych czystych bezobsługowych i tańszych źródeł raczej nie ma. Chyba że dom ultra ciepły do tego panele i wszystko na prąd ale to duże koszta na start. ]
    Nie musi być czyste. Sam na nic nie wpadłem dlatego po dłuższej przerwie odwiedziłem forum. Tak mi chodzi z tyłu głowy pompa ciepła powietrze-woda?
    Ocieplony dom typu kostka|220 m2 powierzchni mieszkalnej + ok. 60 m2 piwnica (ogrzewana do 15*) + ok. 30 m2 garaż (ogrzewany na minimum) + 110 m2 nieogrzewany strych|Vaillant ecoTec 206/5-5 + VRC700 + zasobnik 150 litrów|Instalacja CO oparta na 16 kaloryferach płytowych + 2 drabinki.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Masz gaz to używaj gazu. Jakbyś go nie miał to wtedy robi się pompę. Nie wiem jakie masz tam dotacje ale wątpię aby pokryły całość wydatku.
    Na moje szkoda zachodu, pchać kupę forsy na coś co nie będzie używane. Nawet jakby to miało być z dotacji to szkoda aby stało i marniało.

  8. #8

    Domyślnie

    Właśnie dlatego zastanawiam się czy nie założyć PC jako podstawowe źródło. Kocioł gazowy pozostanie w rezerwie z przebaczeniem na bardzo mroźne dni.
    Mógłbym wtedy ubiegać się o 7 tys. zł dotacji z Gminy oraz dodatkowo o 30% wydatków (nie więcej niż 9 tys. zł) z Czystego Powietrza.
    Pytanie czy finalnie zaoszczędzę na rachunkach nie mając PV? Kiedy inwestycja się spłaci?
    Ocieplony dom typu kostka|220 m2 powierzchni mieszkalnej + ok. 60 m2 piwnica (ogrzewana do 15*) + ok. 30 m2 garaż (ogrzewany na minimum) + 110 m2 nieogrzewany strych|Vaillant ecoTec 206/5-5 + VRC700 + zasobnik 150 litrów|Instalacja CO oparta na 16 kaloryferach płytowych + 2 drabinki.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał babarek Zobacz post
    Właśnie dlatego zastanawiam się czy nie założyć PC jako podstawowe źródło. Kocioł gazowy pozostanie w rezerwie z przebaczeniem na bardzo mroźne dni.
    Mógłbym wtedy ubiegać się o 7 tys. zł dotacji z Gminy oraz dodatkowo o 30% wydatków (nie więcej niż 9 tys. zł) z Czystego Powietrza.
    Pytanie czy finalnie zaoszczędzę na rachunkach nie mając PV? Kiedy inwestycja się spłaci?

    z tego co wiem to te wszystkie dotacje i dopłaty to ładnie wyglądają jak bardzo mało zarabiasz,

    no i najważniejsze jak chcesz pumpe to pytanie czy masz podłogówkę.

    a czy pompa jest tańsza niż gaz ? rok temu w tym siedziałem i nie pamiętam aby tak było . było na równi z kosztami eksploatacji. może się to zmieniło trzeba poczytać
    Ostatnio edytowane przez Janekk1234 ; 31-10-2021 o 18:34

  10. #10

    Domyślnie

    Dzięki. Poczytam i popytam w podforum z pompami.
    Ocieplony dom typu kostka|220 m2 powierzchni mieszkalnej + ok. 60 m2 piwnica (ogrzewana do 15*) + ok. 30 m2 garaż (ogrzewany na minimum) + 110 m2 nieogrzewany strych|Vaillant ecoTec 206/5-5 + VRC700 + zasobnik 150 litrów|Instalacja CO oparta na 16 kaloryferach płytowych + 2 drabinki.

  11. #11

    Domyślnie

    Ile tego gazu zużywasz?
    Tylko do grzania domu i CWU, czy również do gotowania?
    Po ile masz obecnie prąd?
    Chcesz pompę, pisząc o awaryjnym grzaniu domu w razie zerwania linii energetycznej.
    Trochę sprzecznie.
    Podaj dane, to się przeliczy.
    A w razie awarii kotła gazowego, to sobie możesz założyć kocioł elektryczny.
    Albo najzwyklejszą kozę z marketu za 1000zł wzwyż.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 01-11-2021 o 09:51
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  12. #12

    Domyślnie

    1. Gazem ogrzewa dom, cwu. w kuchni gotujemy głownie w weekendy. W ubiegłym roku zużyłem 18 400 kWh. Rok wcześniej miałem poniżej 18 000 kWh.
    2. Prąd biorę od Tauron w taryfie G12. Mam drugą taryfę. Rocznie zużywamy 2 200 - 2 350 kWh.
    Zastawiałem się równocześnie nad trzema sprawami:
    4. Co wstawić do piwnicy w miejsce demontowanego kotła węglowego aby mieć ewentualnie drugie źródło ogrzewania. Kocioł stoi za wymiennikiem więc instalacja jest w większości przygotowana?
    5. Obecnie jest ostania chwila kiedy mogę ubiegać się o dotacje. Zastanawiam się czy nie zamontować pompy ciepła jako główne źródło ogrzewania. Czy taka instalacja ma w moim przypadku ekonomiczne podstawy?
    6. Czy PC bez instalacji fotowoltaicznej ma sens?
    Ocieplony dom typu kostka|220 m2 powierzchni mieszkalnej + ok. 60 m2 piwnica (ogrzewana do 15*) + ok. 30 m2 garaż (ogrzewany na minimum) + 110 m2 nieogrzewany strych|Vaillant ecoTec 206/5-5 + VRC700 + zasobnik 150 litrów|Instalacja CO oparta na 16 kaloryferach płytowych + 2 drabinki.

  13. #13

    Domyślnie

    Masz starszy dom i grzejniki.
    W tym przypadku odpada taryfa g12x.
    Przyjmując że kuchenka zjada 1000kWh na rok, potrzebujesz dostarczyć 17400kWh.
    Zakładając sprawność pc na COP-3, z gniazdka pobierzie 5800kWh.
    Sprawdź sobie aktualną cenę g11 w ZE.
    U mnie to 60gr, ale mam jeden z najtańszych ZE w PL.
    Zakładając że masz te 60 gr, to koszt byłby na poziomie 3480zł.
    Ile zapłaciłeś za gaz?
    Pewnie mniej ni 4 tys za cały rok.
    Wyliczenia czysto teoretyczne.
    Jeśli gdzieś popełniłem błąd, proszę mnie poprawić.

    Generalnie, choćby nie wiem jak zaklinać rzeczywistość, nie opłaca się kupować pc.
    Zaoszczędzisz 400 zł rocznie.
    Z tych 4 stówek, oddasz jeszcze ze 2-3 na przegląd gwarancyjny..
    A gaz? Na razie nie jest drogi, a PGNiK wystosował pismo do gazpromu o obniżenie ceny.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 01-11-2021 o 18:12
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  14. #14

    Domyślnie

    Dziękuję. Dalszą cześć wątku przenoszę już do forum z PC.
    Ocieplony dom typu kostka|220 m2 powierzchni mieszkalnej + ok. 60 m2 piwnica (ogrzewana do 15*) + ok. 30 m2 garaż (ogrzewany na minimum) + 110 m2 nieogrzewany strych|Vaillant ecoTec 206/5-5 + VRC700 + zasobnik 150 litrów|Instalacja CO oparta na 16 kaloryferach płytowych + 2 drabinki.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Masz starszy dom i grzejniki.
    W tym przypadku odpada taryfa g12x.
    ....
    Ale jest taryfa G13, trzeba sie bardzo ale to bardzo starac aby przy tak duzym zuzyciu była gorsza od G11.

  16. #16

    Domyślnie

    Dziękuję wszystkim. Dalszą cześć rozmowy na temat ewentualnego zakupu pompy przenoszę już do forum z PC.
    Kozy do piwnicy nie wstawię a innej alternatywy na ogrzewanie nie widzę.
    Ocieplony dom typu kostka|220 m2 powierzchni mieszkalnej + ok. 60 m2 piwnica (ogrzewana do 15*) + ok. 30 m2 garaż (ogrzewany na minimum) + 110 m2 nieogrzewany strych|Vaillant ecoTec 206/5-5 + VRC700 + zasobnik 150 litrów|Instalacja CO oparta na 16 kaloryferach płytowych + 2 drabinki.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony