dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24
  1. #1

    Domyślnie Strop nad piwnicą

    Witajcie.
    Mam następujący problem. Kupiłem dom który remontuje mi firma. Dom jest pod salonem podpiwniczony (16 m²). Wykonawca zadzwonił dzisiaj do mnie i stwierdził, że siada tam strop/ sufit. Wykonany on jest w technologii belki metalowe i pomiędzy Łukowo cegły. Stwierdził, że cegły wypadają ( choć ja sądzę że poprostu przywalili tam młotem). Rozwiązanie zaproponowane przez wykonawcę to:1. zasypanie piwnicy. 2. Opuszczenie belek w ściankach o ok 10 cm, położenie na to płyt OSB i zalanie Beton-Estrich C20/25 z siatką zbrojeniowa o oczkach 15x20 cm, 6 mm na wysokość ok 7 cm. Co o tym myślicie. Czy tak wykonany strop, będzie Ok?
    Pozdrawiam

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Ile lat ma ten dom, ten strop?
    Cegły sam z siebie, jeżeli nie ma jakiś szczególnych przyczyn, nie będą wypadały.
    Jest to sklepienie łukowe które można naprawić.
    Każde z rozwiązań proponowanych przez wykonawcę jest kiepskie.
    I zasypanie piwnicy i wykonanie nowego żelbetowego stropu na traconym szalunku z płyty OSB.
    Przy zasypaniu piwnicy w pierwszej kolejności zdemontują strop?

    Te belki metalowe to albo jakieś stalowe dwuteowniki albo szyny kolejowe.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź.
    Dom jest podobno z 1910 roku, ale pierwsze plany mam z 1930 roku. Do tego w międzyczasie był rozbudowywany/ przebudowywany na co mam plany.
    Strop nie był z typowej cegły czerwonej, a z czegoś przypominającego porobetonu/gazobeton. Sklejone to było na zaprawę koloru brązowego przypominająca glinę.
    Niestety zanim zdążyłem dojechać dziś na miejsce stropu już nie było. Zostały dwuteowniki.Dwuteowniki są w zaskakująco dobrym stanie ( 12x12) z korozją powierzchowna. Widać że dawnej ktoś to zabezpieczył czymś czarnym antykorozyjnie.
    Strop będzie odbudowany metod szalunku traconego, przy jednoczesnym obniżeniu dwuteowników o jakieś 10 cm. Do tego będą wykonane słupki pod dwuteowniki z cegły.
    Nie jestem do końca przekonany do tej metody ale nie mam innego wyjścia

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Tracony szalunek będzie zabezpieczony od wilgoci / wody?
    Dwuteowniki będą połączone z żelbetową płytą - będą zabezpieczone przed zwichrzeniem?
    Jaka jest długość tych dwuteowników i jakie ma wymiary?
    Wysokość 12cm i szerokość półki też 12cm?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  5. #5

    Domyślnie

    Szalunek będzie zabezpieczony przeciwwilgociowa, do tego piwnicą będzie ogrzewana. aWymiar duteoownikow 12x12 cm. Czy będzie to połączone z płytą, nie wiem, domyslam się że nie, skoro będą ma to płyty MDF położone, a na to płyta. Długość
    dwuteowników ok 4 m, sztuk 5
    . Będą na nowo zabezpieczone antykorozyjnie.Plyta będzie nachodzić na normalną podłogę na gruncie, ponieważ piwnicą jest centralnie pod salonem i po zdjęciu stropu jest jeszcze po ok metrze normalniej podłogi na ziemi. Jedna część piwnicy graniczy tylko, że ścianą zewnętrzna. Płyta zostanie wysłana kompletnie w całym pomieszczeniu

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Dwuteowniki będą połączone z żelbetową płytą - będą zabezpieczone przed zwichrzeniem?
    To jest bardzo dobre pytanie, raczej nie będą skoro ktoś chce rzucić OSB/MDF jako szalunek tracony.

    DartRebelian - wykonanie tego stropu w szalunku traconym to słaby pomysł.

  7. #7

    Domyślnie

    Oczywiście chodziło o płyty OSB, akurat jak pisałem posta, żona mówiła coś o meblach i odruchowo wpisałem MDF.
    Jajmar jakie rozwiązanie byś proponował/zastosował w mojej sytuacji?
    Pozdrawiam

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Czy tego stropu nie powininen zaprojektowac od nowa konstruktor z doświadczeniem?

    Bardzo ciekawy wątek. Mam podobny strop w jednym z domów, strop Kleina. Konstrukcja z gatunku bida na kółkach, ale trzyma (choć rezonuje).
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  9. #9

    Domyślnie

    Ratpaw obrazu odpowiem. Nie takiego stropu nie musi projektować konstruktor/architekt. Wynika to z tego, że dom stoi w Niemczech gdzie mieszkam, a tu są trochę inne przepisy. Mówiąc krótko, jeśli nie będzie ingerencji w siciany nośne, na takie pracę starczy firma budowlana która ma człowieka z papierami majstra/mistrza.
    Mam znajomego architekta z którym współpracuje zawodowo i on telefonicznie po wysłuchaniu co i jak, stwierdził, że strop z szalunkiem traconym będzie w tym wypadku Ok. Problem polega tylko na tym, że nie mam do niego pełnego zaufania bo wiem jakie błędy wali, a i chyba alkoholu nie odmawia.
    Dlatego pytam tutaj.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał DartRebelian Zobacz post
    Oczywiście chodziło o płyty OSB, akurat jak pisałem posta, żona mówiła coś o meblach i odruchowo wpisałem MDF.
    Jajmar jakie rozwiązanie byś proponował/zastosował w mojej sytuacji?
    Pozdrawiam
    Opracowanie projektu przez osobę do tego uprawnioną.
    Belki w stropie Kleina były zabezpieczone przed zwichrzeniem przez wypełnienie. By zabezpieczyć te profile przed zwichrzeniem być może wystarczy obniżyć szalunek by góra tych profili "weszła" w beton, a może być konieczne dospawania np jakiś wąsów.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał DartRebelian Zobacz post
    Ratpaw obrazu odpowiem. Nie takiego stropu nie musi projektować konstruktor/architekt. Wynika to z tego, że dom stoi w Niemczech gdzie mieszkam, a tu są trochę inne przepisy. Mówiąc krótko, jeśli nie będzie ingerencji w siciany nośne, na takie pracę starczy firma budowlana która ma człowieka z papierami majstra/mistrza.
    Możliwe, ale strop to nie byle co. Do tego to ponad 100-letni budynek. Między majstrem a projektantem jest jednak przepaść w wiedzy, przynajmniej w Polsce
    Przepisy przepisami, a rozsądek i ostrożność powinny dominować.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Pokaż przekrój przez ten strop.
    Płyta OSB może być ale musi być zabezpieczona przed wodą a płyta żelbetowa musi być zespolona z dwuteownikami.
    Majster to jest Polak czy Niemiec?
    Ma papiery, jakieś uprawnieni polskie lub niemieckie?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  13. #13

    Domyślnie

    Majster to Niemiec z niemieckimi uprawnieniami.
    Rozsądek i rozwagą jak najbardziej, dlatego pytam tu, spytałem znajomego architekta i pytam majstra. Wszystkie odpowiedzi porównuje i konfrontuje między sobą i zobaczę co z tego wyjdzie. Jeśli nie będę przekonany w 100% to zatrudnię projektanta/architekta do rozwiązania tego problemu. Wolałbym jednak tego uniknąć, że względu na czas, bo przystopuje to robotę na dobre 2-3 tygodnie

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    To się projektuje w jeden dzień
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  15. #15

    Domyślnie

    W Polsce jeden dzień, w Niemczech dwa tygodnie. Najpierw poczekasz tydzień na termin, zanim przyjdzie, pomącą, pomierzy i polize, a potem kolejny tydzień będzie projektował. Do tego, codziennie będzie telefon, bo czegoś nie wiem lub zapomniał.
    Jestem elektrykiem i znam to z autopsji. Ostatnio projektant plan instalacyjny kuchni robił nam 10 dni, a na końcu i tak wyszło, że gniazdko do wyciągu kuchennego było dwa metry od wyciągu, a włącznik światła centralnie we framudze drzwi. Nie wspomnę o takich kwiatkach jak gniazdo w ścianie dokładnie po środku płyty ceramicznej

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał DartRebelian Zobacz post
    W Polsce jeden dzień, w Niemczech dwa tygodnie. Najpierw poczekasz tydzień na termin, zanim przyjdzie, pomącą, pomierzy i polize, a potem kolejny tydzień będzie projektował. Do tego, codziennie będzie telefon, bo czegoś nie wiem lub zapomniał.
    Jestem elektrykiem i znam to z autopsji. Ostatnio projektant plan instalacyjny kuchni robił nam 10 dni, a na końcu i tak wyszło, że gniazdko do wyciągu kuchennego było dwa metry od wyciągu, a włącznik światła centralnie we framudze drzwi. Nie wspomnę o takich kwiatkach jak gniazdo w ścianie dokładnie po środku płyty ceramicznej
    W Polsce to też nie byłby jeden dzień. Wizja lokalna jest potrzebna, trzeba zobaczyć, pomierzyć, potem przemyśleć. Nie wiem tylko, czy skórka jest warta wyprawki, naprawdę bym się z tym nie spieszył i umawiał konstruktora na spotkanie. Ten strop będzie gotowy za dwa miesiące.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  17. #17

    Domyślnie

    Po kolejnych ustaleniach z wykonawcą będzie zrobione następująco: Zdwojenie ilość belek, Strop na szalunku traconym, w strop oprócz siatki o oczkach 15x20 cm z drutem 6mm dodatkowo w poprzek pręty zbrojeniowe FI 8 co jakieś 50 cm. Na to 7 cm Betonu C20/25 F4.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał DartRebelian Zobacz post
    Po kolejnych ustaleniach z wykonawcą będzie zrobione następująco: Zdwojenie ilość belek, Strop na szalunku traconym, w strop oprócz siatki o oczkach 15x20 cm z drutem 6mm dodatkowo w poprzek pręty zbrojeniowe FI 8 co jakieś 50 cm. Na to 7 cm Betonu C20/25 F4.
    Nie dopisałem u góry: firma zaczyna przygotowywać strop, a ten znajomy architekt podjedzie jak wszystko będzie gotowe do wyłania, zobaczy oceni ew. policzy na szybko i powie czy jest ok czy nie

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Co to znaczy "zdwojenie belek"
    Będą 2 x gęściej czy będzie jedna obok drugiej lub jedna nad drugą?
    To będą nowe belki - dwuteowniki stalowe?
    Jaki teraz jest rozstaw i rozpiętość belek?
    Pręty fi 8mm co 50cm - po co to ?

    Znajomy Architekt prawdopodobnie nie zna się na konstrukcji chociaż jeżeli jest to niemiecki architekt to może się znać.
    Zobaczymy.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  20. #20

    Domyślnie

    Będą dwa razy gęściej.Betlki nowe dwuteowniki. Piwnica ma w tym momencie 3,01 m na 5,25 m. Belki są na krótszej ścianie, W odstępie około 70 cm. Będą co 35 cm. Pręty będą położone wzdłuż dłuższej ściany, podobno dla dodatkowego wzmocnienia.
    Co do architekta, to tak jak wcześniej stwierdziłem, nie mam do niego 100% zaufania. Ale zawszę to ktoś co niby wiedzieć powinien...
    Nie jestem tylko przekonany co do Betonu. Mówiąc szczerze nie znam się na klasach betonu. Z tego co czytałem to C20/25 jest dość mocny więc powinno starczyć

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony