dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Suq3r

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    70-003
    Posty
    3

    Domyślnie Wymiana sterowania pompą ciepła Carrier na smart...PROBLEM

    Cześć Wszystkim. Od kilku dni intensywnie myślę o wymianie swojego termostatu (model: Carrier 33AW-CS1) do pompy ciepła powietrze/woda Carrier XP ENERGY 38AW/80AW. Pojawił się jednak problem ponieważ większość nowych smart termostatów z jakiegoś powodu nie jest integralna z moim systemem. Mówię tutaj chociażby o takich rozwiązaniach jak Google NEST czy ecobee... Problemem jest schemat połączenia, który posiadam. Opiera się na on na 4 przewodach oznaczonych literami: C W G Y . W większości popularnych rozwiązań jest potrzebny jeszcze przewód z oznaczeniem R lub RH/RC. U mnie niestety nie jest on wykorzystywany mimo, iż zarówno w aktualnie posiadanym sterowniku i na płycie głównej wewnętrznej jednostki pompy takowe oznaczenia widnieją. Nie są niestety podłączone. Wspomnę jeszcze, że aktualnie steruję manualnie obiegiem CWU i CO (podłogówka) - to na czym mi zależy i czego mi tutaj brakuje to rozwiązanie sterowania online (wifi), krótko mówiąc smart. Może znajdzie się tutaj jakiś Magik, który pomoże ogarnąć ten temat. Kilka zdjęć jednostki, którą posiadam:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	image5 (Kopiowanie).jpg
Wyświetleń:	35
Rozmiar:	11,1 KB
ID:	458180

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	image4 (Kopiowanie).jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	9,4 KB
ID:	458181

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	image3 (Kopiowanie).jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	13,7 KB
ID:	458182

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	image2 (Kopiowanie).jpg
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	20,3 KB
ID:	458183

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	image0 (Kopiowanie).jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	12,6 KB
ID:	458184

    Z góry dzięki za wszelką pomoc!

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    po wpisaniu w google C W G Y chyba jest serwisówka do tego czegoś i masz tam wymagane styki pod "remote control". Widać że jest on/of i grzanie chłodzenie. Nie wiem jaka masz wersję ale są jeszcze opisane styki eco.

    Nie mam pojęcia co oznaczają C W G Y ale to nie jest tak że to po prostu podłączenie do sterownika? Ten remote control wygląda właśnie jak podłaczenie termostatu

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Suq3r

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    70-003
    Posty
    3

    Cytat Napisał eMdzeJ Zobacz post
    po wpisaniu w google C W G Y chyba jest serwisówka do tego czegoś i masz tam wymagane styki pod "remote control". Widać że jest on/of i grzanie chłodzenie. Nie wiem jaka masz wersję ale są jeszcze opisane styki eco.

    Nie mam pojęcia co oznaczają C W G Y ale to nie jest tak że to po prostu podłączenie do sterownika? Ten remote control wygląda właśnie jak podłaczenie termostatu
    W moim przypadku C W G Y odpowiadają za bezpośrednie połączenie sterownika z płytą główną pompy. Oznacza to nie mniej nie więcej, że mój termostat nie jest tylko termostatem ale właśnie sterownikiem. Niestety niezbyt ergonomiczny w użytkowaniu. Stąd pomysł na zmianę jeśli w ogóle okaże się to możliwe Mimo wszystko dzięki za chęci i poświęcony czas!

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    Cytat Napisał Suq3r Zobacz post
    W moim przypadku C W G Y odpowiadają za bezpośrednie połączenie sterownika z płytą główną pompy. Oznacza to nie mniej nie więcej, że mój termostat nie jest tylko termostatem ale właśnie sterownikiem. Niestety niezbyt ergonomiczny w użytkowaniu. Stąd pomysł na zmianę jeśli w ogóle okaże się to możliwe Mimo wszystko dzięki za chęci i poświęcony czas!
    jak mimo wszystko? dostałeś rozwiązanie. Zostawiasz to co masz i podłączasz zewnętrzny sterownik do podanych styków. Koniec tematu

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Suq3r

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    70-003
    Posty
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał eMdzeJ Zobacz post
    jak mimo wszystko? dostałeś rozwiązanie. Zostawiasz to co masz i podłączasz zewnętrzny sterownik do podanych styków. Koniec tematu
    No nie do końca - żaden zewnętrzny sterownik a przewaliłem ich już kilkanaście nie zadziała podpinając pod wymienione styki... Nie ważne - poszukam innych rozwiązań. Dzięki!

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Suq3r Zobacz post
    No nie do końca - żaden zewnętrzny sterownik a przewaliłem ich już kilkanaście nie zadziała podpinając pod wymienione styki... Nie ważne - poszukam innych rozwiązań. Dzięki!
    Jest to standard połączenia termostatów stosowany w ameryce. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	thermostat-wiring-colors-to-labels.jpg
Wyświetleń:	40
Rozmiar:	94,4 KB
ID:	458218

    Szukaj termostatów z tamtego rynku.

    W domu mam taki termostat honeywell do sterowania klimatyzacją:
    https://www.honeywellhome.com/us/en/...h6220wf2006-u/
    Posiada wifi i jest podobno kompatybilny z google etc. Ja korzystam z firmowej aplikacji.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał eMdzeJ Zobacz post
    Nie mam pojęcia co oznaczają C W G Y ale to nie jest tak że to po prostu podłączenie do sterownika? Ten remote control wygląda właśnie jak podłaczenie termostatu
    To jest kabelek 4 żyłowy na czwartej fotce. A litery l oznaczają kolory poszczególnych kabelków: cyjan, biały, szary i żółty...
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar domelek
    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Posty
    317
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    Sam mam Ecobee na innej pompie on off i hula bez problemu. Musiałem tylko zastosować dodatkowe zasilanie AC24V i przekaźnik z cewką na 24V,


    opis twoich podłączeń (to nie jest standard US/canada):

    Rc – Not used
    Rh – Not used
    W – Data In
    C – Data Out
    G – Unregulated 12V DC Voltage
    Y – Ground

    USER INTERFACE
    TYPE 101
    This parameter is defining if Comfort User
    Interface (NUI) is used and if it's used like a
    thermostat or a programmer
    02 0 0. Not Used (Input Relay active/SUI)
    1. NUI Installed
    2. NUI used as programmer

    Pewnie masz ustawione na 1, tam jest jakiś input relay który prawdopodobnie może posłużyć do zapodania sygnału do grzania CO...musiałbym znaleść opis tej pompy...
    Ostatnio edytowane przez domelek ; 17-11-2023 o 23:50
    185m2+30m nieogrzewany garaż i kotłownia, pompa gruntowa 10kW On/Off , 2x300m DN40 w ziemi (kolektor poziomy spiralny)
    Rekuperator Ventilus 400

    Instalacja PV 9,9Kwp +falownik Huawei 8kW - samemu robione

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał domelek Zobacz post
    Sam mam Ecobee na innej pompie on off i hula bez problemu. Musiałem tylko zastosować dodatkowe zasilanie AC24V i przekaźnik z cewką na 24V,


    opis twoich podłączeń (to nie jest standard US/canada):

    Rc – Not used
    Rh – Not used
    W – Data In
    C – Data Out
    G – Unregulated 12V DC Voltage
    Y – Ground

    USER INTERFACE
    TYPE 101
    This parameter is defining if Comfort User
    Interface (NUI) is used and if it's used like a
    thermostat or a programmer
    02 0 0. Not Used (Input Relay active/SUI)
    1. NUI Installed
    2. NUI used as programmer

    Pewnie masz ustawione na 1, tam jest jakiś input relay który prawdopodobnie może posłużyć do zapodania sygnału do grzania CO...musiałbym znaleść opis tej pompy...
    Kupiłem w "dobrej" cenie hydrobox od PC firmy Carrier XPower. Zainstalowany w nim sterownik jest połączony z płytą elektroniki czterema kabelkami w kolorach jak napisałem. Nie mam zamiaru rozpracowywać co jak działa. Nie jest mi do niczego potrzebne.

    Hydrobox będzie wykorzystany do zmontowania pompy ciepła zrobionej z klimatyzatora (bez elektroniki XPower).
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony