dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 1 z 1
  1. #1

    Domyślnie MPX compact 24 + Isense

    Witam.

    Posiadam kocioł gazowy MPX compact 24 i sterownik Isense. Jest to mój pierwszy sezon grzewczy, testuje różne ustawienia, i pojawił się u mnie szereg pytań.

    Zaczne od charakterystyki domu i ogrzewania:
    - dom z poddaszem użytkowym, 140m2 użytkowej, 159m2 netto (+ garaż i kotłownia 31m2)
    - ściany - beton komórkowy + 15cm styropian grafit 0,031
    - strop nad poddaszem - skosy żelbetowe (zamiast typowych gk) + 30cm styropian 0,042
    - okna 3 szybowe
    - parter - w całości otwarty - salon + aneks kuchenny i 3 małe pomieszczenia, tj. wiatrołap, łazienka, spiżarka
    - poddasze - pokoje + łazienka

    Ogrzewanie:
    - parter + łazienka na poddaszu - podłogówka
    - pokoje poddasze - grzejniki - w sumie 4 sztuki (do tego maly grzejnik w garażu i drabinka w łazience na parterze)
    - kocioł MPX compact 24, sterownik Isense, od niedawna pogodówka
    - rozdzielacz od podłogówki na parterze, rozdzielacz od grzejników na poddaszu
    - ustawiona temperatura - stała 21,5oC
    - na grzejnikach głowice termostatyczne

    W czym rzecz.

    Pierwotnie miałem zamontowany Isense w otwartym salonie na parterze, na ścianie obok schodów na poddasze (ściana miedzy salonem a garażem), nie narażony na przekłamywanie przez słońce itd. Umieszczony nad ogrzewaniem podłogowym.

    Zaczął się sezon przejściowy, pojawił się mały problem z komfortem cieplnym. Podłogówka grzała według czujnika do 21,5oC, razem z tym grzały grzejniki (termostaty ustawione na 3). Jak to podłogówka, grzała długo, potem długo oddawała. Typowa sytuacja - grzejniki nagrzewają się, wyłączają, poddasze się wychładza przez cały dzień. Przeważnie podłogówka załączała się raz dziennie (przez ok. 3-4h grzała), i potem cały dzień już nie było potrzeby grzać. Efekt był taki że na parterze było około 22 stopnie, poddasze się wychładzało do 20,5 w ciągu całego dnia.

    Przeniosłem w takim razie czujnik na poddasze (do najchłodniejszego pokoju, od północy). Dokupiłem mu czujnik pogodowy. Praca kotła zmieniła się, komfort cieplny nieporównywalny. Pokoje trzymają 21,5oC, parter trzyma 22oC - nie przegrzewa się, jest przyjemnie.

    Ustawienia Isensa:
    - strategia sterowania: cz. pok + gran.
    - krzywa: podst. zew. - 17
    podst temp zasil. - 20
    klima zew - -20
    klima temp zasil. - 52
    nachylenie - ogrzewanie podłogowe
    wpływ czujnika - 1 (chociaż chyba w przypadku strategii cz pok + gran to chyba nie ma znaczenia, czy ma ? )
    prędkość podgrzewania - normalna (dzisiaj zmienilem na wolniesza)
    predkosc chlodzenia - jak wyżej

    Co zauwazylem po zmianie lokalizacji czujnika. Jak byl na parterze, to skonczyl grzac, znikały ikony palnika i grzejnikow. Obecnie jak przestaje grzac, wyswietla sie ciagle ikona grzejnika, slychac jak kociol pracuje (chyba pompa), ale nie grzeje. Nie wiem czemu tak sie dzieje. Przy tym kilka razy zauwazylem ze palnik sie zalaczy na doslownie 10 sekund, raz za czas. Nie wiem tez jak dlugo to trwa bo wychodze do pracy, przychodze po 9h i wtedy grzejniki sie juz nie wyswietlaja, wiec nie do końca wiem jak to działa i przede wszystkim czemu.

    Nie bardzo widzę pomysł jak można inaczej to ustawić - lokalizacja czujnika, ustawienia sterowania.

    Testuję też zużycie gazu. Trochę mnie martwi. Ostatnie 2 dni to 8m3, a na zewnątrz + 3-4 stopnie, tyle że bardzo silny wiatr (w tym jest cwu, która zużywa w granicach 1,6-2m3 - srednia z miesiecy gdzie bylo grzane na sama ciepla wode).
    Dzisiaj zmieniłem podgrzewanie i chłodzenie na wolniejsze, zobaczymy czy to coś zmieni czy nie. Obawiam się że jak przyjdą mrozy po -10 stopni to bedzie mi palił z 15m3, co jest raczej chorym wynikiem.

    Jeszcze na koniec moje rozumienie krzywej:
    - podst zew i podst temp zasil - czyli przy 17 stopniach na zewnatrz isense bedzie rzadał max 20oC na ogrzewanie
    - kilma zew i podst klima zew - przy -20oC bedzie rzadał max 52oC

    Dobrze mysle ? Nie wiem do konca jak wplywa na krzywa parametr nachylenia - ogrzewanie podlogowe lub grzejniki.

    Bardzo prosze o sugestie w tym temacie. Pozdrawiam, Jarek.
    Ostatnio edytowane przez jarekhell1 ; 02-12-2021 o 06:31

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony