dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15

Temat: Instalacja mieszana - podlogowka zaciąga wodę z grzejników

  1. #1

    Domyślnie Instalacja mieszana - podlogowka zaciąga wodę z grzejników

    Dzień dobry,
    Mam takich schemat instalacji ( pojedyncZa linia to linia zasilania) ( zdjęcie)
    Opisze swój problem:
    Kominek jest na zaworach i nie jest problemem natomiast proble dotyczy pieca gazowego.
    Generalnie grzeje ale pobiera przy tym dość dużo gazu z uwagi ( wg mnie na działanie).( kominek potrzebuje 3-4 wkłady żeby była sauna a gazu żre po 12-13 m3 w domu pasywnym)
    Gdy kocioł grzeje ( pompa w kotle ustawiona na min 70% mocy inaczej nie wszystkie grzejniki grzeją ) wszystko grzeje ładnie ale problem pojawia się gdy kocioł przestaje grzac i woda zamiast zostać ciepła w grzejnikach to jest zabierana( wręcz cofana) przez pompę podlogowki.
    Dlatego tez grzejniki momentalnie sa zimne.
    Wymyśliłem aby w miejscach zaznaczonych kołkiem wstawić zawory kierunkowe ( wtedy pompa podlogowki nie powinna zabierać wody z grzejników) przez co spalanie kotła powinni być mniejsze bo szybciej dogrzeje górę. Nie chciałbym się ubierać w sprzęgła bo to w zasadzie działa a jedynie rozwiązać problem zabierania wody z grzejników. Proszę doświadczonych instalatorów o rade.

    Jeżeli jednak nie da się nic wymyslec to może przemyśle założenie sprzęgła.
    Podzieliłbym to wtedy na piwnica+piętro a drugi obieg to parter.
    Jakie wtedy sprzeglo wybrać ?

    Ps. Help


  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.326

    Domyślnie

    Cytat Napisał xDanek Zobacz post
    Dzień dobry,
    Mam takich schemat instalacji ( pojedyncZa linia to linia zasilania) ( zdjęcie)
    Opisze swój problem:
    Kominek jest na zaworach i nie jest problemem natomiast proble dotyczy pieca gazowego.
    Generalnie grzeje ale pobiera przy tym dość dużo gazu z uwagi ( wg mnie na działanie).( kominek potrzebuje 3-4 wkłady żeby była sauna a gazu żre po 12-13 m3 w domu pasywnym)
    Gdy kocioł grzeje ( pompa w kotle ustawiona na min 70% mocy inaczej nie wszystkie grzejniki grzeją ) wszystko grzeje ładnie ale problem pojawia się gdy kocioł przestaje grzac i woda zamiast zostać ciepła w grzejnikach to jest zabierana( wręcz cofana) przez pompę podlogowki.
    Dlatego tez grzejniki momentalnie sa zimne.
    Wymyśliłem aby w miejscach zaznaczonych kołkiem wstawić zawory kierunkowe ( wtedy pompa podlogowki nie powinna zabierać wody z grzejników) przez co spalanie kotła powinni być mniejsze bo szybciej dogrzeje górę. Nie chciałbym się ubierać w sprzęgła bo to w zasadzie działa a jedynie rozwiązać problem zabierania wody z grzejników. Proszę doświadczonych instalatorów o rade.

    Jeżeli jednak nie da się nic wymyslec to może przemyśle założenie sprzęgła.
    Podzieliłbym to wtedy na piwnica+piętro a drugi obieg to parter.
    Jakie wtedy sprzeglo wybrać ?

    Ps. Help

    Może trochę pożartuje ale spytam gdzie tu widzisz dom pasywny.?
    W instalacji o ile dobrze liczę masz 15 szt grzejników rozłożone na 3 kondygnacjach i do tego 8 pętli podłogówki.
    Do tego jeszcze wpięta wężownica kominka bez wymiennika którą niepotrzebnie grzejesz kilkadziesiąt kilogramów stalowej masy,

    Czego tak naprawdę się spodziewasz.?
    Podłogówka ma mieszacz czyli zawór trójdrogowy i pompkę obniżający temperaturę?.......
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Proszę sobie przeczytać w googlu co to jest dom pasywny i proszę jedynie odpowiadać na pytanie

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.326

    Domyślnie

    Cytat Napisał xDanek Zobacz post
    Proszę sobie przeczytać w googlu co to jest dom pasywny i proszę jedynie odpowiadać na pytanie
    Odpowiadając na Twoje pytanie ujmę to tak. Dom pobiera tyle energii ile jest mu potrzebne dla zapewnienia stałej wymaganej temperatury. Jeśli pobiera owe 12 - 14m3 gazu na dobę to tyle potrzebuje i raczej instalacja grzewcza nie jest temu winna.
    Musisz zrozumieć że grzejniki są ciepłe dlatego że woda znajdująca się w nich jest ciepła.
    Skoro kocioł się wyłącza i jego pompa przestaje działać to takie samo działanie powinna mieć pompa podłogówki. Ona także powinna przestać pracować. To pozwoli na pozostanie ciepłej wody w grzejnikach.
    Jeżeli praca pompy podłogówki powoduje szybkie wychładzanie wody w obiegu to oznacza że podłoga jest niedogrzana.
    Dlatego załączenie i wyłączenie kotła powinno być uzależnione od regulatora nadzorującego pomieszczenia z podłogówką.
    Tylko taki schemat pozwoli na dogrzanie podłogówki, grzejniki będą nadzorowane przez zawory termostatyczne zamontowane na nich.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Odpowiadając na Twoje pytanie ujmę to tak. Dom pobiera tyle energii ile jest mu potrzebne dla zapewnienia stałej wymaganej temperatury. Jeśli pobiera owe 12 - 14m3 gazu na dobę to tyle potrzebuje i raczej instalacja grzewcza nie jest temu winna.
    Musisz zrozumieć że grzejniki są ciepłe dlatego że woda znajdująca się w nich jest ciepła.
    Skoro kocioł się wyłącza i jego pompa przestaje działać to takie samo działanie powinna mieć pompa podłogówki. Ona także powinna przestać pracować. To pozwoli na pozostanie ciepłej wody w grzejnikach.
    Jeżeli praca pompy podłogówki powoduje szybkie wychładzanie wody w obiegu to oznacza że podłoga jest niedogrzana.
    Dlatego załączenie i wyłączenie kotła powinno być uzależnione od regulatora nadzorującego pomieszczenia z podłogówką.
    Tylko taki schemat pozwoli na dogrzanie podłogówki, grzejniki będą nadzorowane przez zawory termostatyczne zamontowane na nich.
    To chyba Ty robiłeś ta instalacje u mnie. A gdybys przeczytał co napisałem ze zrozumieniem to byś zobaczył ze kominkiem 3 wkładami nagrzewał dom do sauny u temperatura trzyma 24 h wiec nie ma takiego zapotrzebowania tylko i stalacja jest skopana.
    Standardowo zadając pytanie dowiesz się wszystkiego tylko nie tego czego oczekujesz

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.319
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Nie masz mieszacza? W podłogę puszczasz taką temperaturę, jak wychodzi z kominka?

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.326

    Domyślnie

    Cytat Napisał xDanek Zobacz post
    To chyba Ty robiłeś ta instalacje u mnie. A gdybys przeczytał co napisałem ze zrozumieniem to byś zobaczył ze kominkiem 3 wkładami nagrzewał dom do sauny u temperatura trzyma 24 h wiec nie ma takiego zapotrzebowania tylko i stalacja jest skopana.
    Standardowo zadając pytanie dowiesz się wszystkiego tylko nie tego czego oczekujesz
    Zadałem pytania w dwóch wpisach więc chyba się zawiesiłeś lub po prostu nie chcesz dostać odpowiedzi.
    Na podłogówce jest mieszacz?
    Na wężownicy kominka jest wymiennik ciepła lub zawory które zamykasz przy ogrzewaniu kotłem?
    Kominek ma DGP ?

    Na ten moment jedyna odpowiedź to słaba kaloryczność gazu skoro 12m3 odpowiada 2 - 3 wkładom drewna.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 18-10-2023 o 06:30
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie masz mieszacza? W podłogę puszczasz taką temperaturę, jak wychodzi z kominka?
    Dzień dobry,
    Mieszacz ( pompka) jest na rozdzielaczu 8x3 i to on zabiera wodę z kaloryferów jak kocioł przestaje działać.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    redox7

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Posty
    198

    Domyślnie

    Cytat Napisał xDanek Zobacz post
    To chyba Ty robiłeś ta instalacje u mnie. A gdybys przeczytał co napisałem ze zrozumieniem to byś zobaczył ze kominkiem 3 wkładami nagrzewał dom do sauny u temperatura trzyma 24 h wiec nie ma takiego zapotrzebowania tylko i stalacja jest skopana.
    Standardowo zadając pytanie dowiesz się wszystkiego tylko nie tego czego oczekujesz
    Olej mareksa77, już w wielu tematach go popędzili ale nadal udaje wszechwiedzącego.....

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.319
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał xDanek Zobacz post
    Dzień dobry,
    Mieszacz ( pompka) jest na rozdzielaczu 8x3 i to on zabiera wodę z kaloryferów jak kocioł przestaje działać.
    To czemu kocioł nie pracuje, skoro podłoga potrzebuje ciepła?
    Podobnie tez muszą ciepła potrzebować grzejniki, skoro głowice termostatyczne nie są zamknięte.

    Masz coś źle ustawione, skoro w takiej sytuacji kocioł nie pracuje.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To czemu kocioł nie pracuje, skoro podłoga potrzebuje ciepła?
    Podobnie tez muszą ciepła potrzebować grzejniki, skoro głowice termostatyczne nie są zamknięte.

    Masz coś źle ustawione, skoro w takiej sytuacji kocioł nie pracuje.
    Kocioł po rozruchu i chwilowej pracy się wyłączy bo wyłącza go sterownik on/of temperaturowy. Pewnie ustawienie pompki rozdzielacza aby wyłączała się wtedy co kocioł załatwiłoby sprawę ale czy ta pompka nie powinna chodzić jak najdłużej na niskim parametrze ? Przynajmniej tak czytałem

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.319
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał xDanek Zobacz post
    Kocioł po rozruchu i chwilowej pracy się wyłączy bo wyłącza go sterownik on/of temperaturowy. Pewnie ustawienie pompki rozdzielacza aby wyłączała się wtedy co kocioł załatwiłoby sprawę ale czy ta pompka nie powinna chodzić jak najdłużej na niskim parametrze ? Przynajmniej tak czytałem
    To jest źle coś ustawione. Najpierw powinny się zamknąć zawory na grzejnikach a mieszacz powinien mielić wodę w obiegu prawie zamkniętym, czyli ze znikomym domieszaniem ciepłej z kotła i dopiero się zatrzymać. A skoro termostaty na grzejnikach się nie zamknęły, to ktoś chce cieplej.
    Czy nie masz głowic termostatycznych na grzejnikach?

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To jest źle coś ustawione. Najpierw powinny się zamknąć zawory na grzejnikach a mieszacz powinien mielić wodę w obiegu prawie zamkniętym, czyli ze znikomym domieszaniem ciepłej z kotła i dopiero się zatrzymać. A skoro termostaty na grzejnikach się nie zamknęły, to ktoś chce cieplej.
    Czy nie masz głowic termostatycznych na grzejnikach?
    Mam - to w takim razie pompę z mieszacza z rozdzielacza ustawić na wyższy parametr temperatury tj aby się włączyła jak będzie zasilanie „ cieplejsze”?
    Wcześniej mam wrażenie ze kocioł chodził na minimum modelował sam mocą i często chodził na. Niskim parametrze temperatury przez co uruchamiał pompę podlogowki a grzejniki nie osiągały temperatury

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.319
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał xDanek Zobacz post
    Mam - to w takim razie pompę z mieszacza z rozdzielacza ustawić na wyższy parametr temperatury tj aby się włączyła jak będzie zasilanie „ cieplejsze”?
    Wcześniej mam wrażenie ze kocioł chodził na minimum modelował sam mocą i często chodził na. Niskim parametrze temperatury przez co uruchamiał pompę podlogowki a grzejniki nie osiągały temperatury
    Kocioł powinien zapewnić taką temperaturę, żeby w pomieszczeniach z grzejnikami osiągnąć temperaturę zamknięcia termostatu (bo to nim ustawiasz, jaka chcesz temperaturę). Skoro kocioł się wyłącza przed tym momentem, to trzeba podnieść temperaturę na kotle albo zmniejszyć temperaturę zadaną na głowicach, jeżeli ciągle zostają otwarte a w pomieszczeniu temperatura komfortowa.

    Co steruje temperaturą zasilania podłogówki? Ponieważ grzejniki potrzebują wyższej TZ, to w podłogę trzeba zmieszać trochę "gorącej" z kotła i trochę "zimnej" z powrotu. Temperatura powinna zależeć od temperatury za oknem (im zimniej, tym wyższa temperatura zasilania). Najlepiej, jak to robi automatyka na podstawie temperatury na zewnątrz i krzywej grzewczej (przez bezwładność podłogówki rozwiązanie z termostatem sprawdzające się przy szybko reagujących grzejnikach tu się nie sprawdza).

    Dlatego mieszanie grzejników z podłogówką to proszenie się o kłopoty. Mało kto potrafi to dobrze zaprojektować i zestroić.

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.326

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Kocioł powinien zapewnić taką temperaturę, żeby w pomieszczeniach z grzejnikami osiągnąć temperaturę zamknięcia termostatu (bo to nim ustawiasz, jaka chcesz temperaturę). Skoro kocioł się wyłącza przed tym momentem, to trzeba podnieść temperaturę na kotle albo zmniejszyć temperaturę zadaną na głowicach, jeżeli ciągle zostają otwarte a w pomieszczeniu temperatura komfortowa.
    .
    Albo należy zmniejszyć temperaturę na zaworze trójdrogowym mieszacza tak aby dochodzenie do temperatury zadanej pomieszczeń z podłogówką następowało na tyle dłużej że pomieszczenia z grzejnikami osiągną temperaturę zadaną i zawory termostatyczne na grzejnikach się zamkną, co z kolei spowoduje że pracująca pompka mieszacza nawet po wyłączeniu się kotła będzie miała ograniczoną możliwość wysysania ciepłej wody z grzejników..
    .
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony