dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Tom87pl

    Zarejestrowany
    Jul 2021
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-288
    Posty
    14

    Domyślnie Pellet i 1100zł za miesiąc

    Witam serdecznie.

    Może będziecie w stanie pomóc. Kupiłem 3 miesiące temu dom z rynku wtórnego 200m, użytkowej 170.
    Początkowo był piec węglowy ale 6tego listopada ruszyliśmy z piecem pelletowym. Niestety właśnie mija miesiąc i paleta pelletu.
    Dom ma izolacje 15cm, okna dwuszybowe.
    Piec kupiliśmy biopell 20kw z zasobnikiem 300l. Temperatura zadana to 60.
    Przy ważeniu (kalibracji) wypluło 550g i sterownik ustawił się na 6,5kg/h i tym parametrem sam się bawiłem ustawiając do zakresu 8,5kg/h ale bez większych zmian. Dmuchawa 40-45%, moc 17-21. Histeryza min 4.
    Na grzejnikach głowice termostatyczne ustawione w zależności od pokoju na 3-4.
    W garażu i wiatrołapie grzejniki wyłączone.
    Sterownik brager 780
    Pogodowki hydraulik nie podłączył.
    Pellet lava
    W pokojach grzejniki, łazienki i korytarze podlogowka.
    Cwu ustawione na 45, zawór na 33.
    Nie wiem czy jeszcze jakaś informacja jest kluczowa i nie wiem już sam jakie parametry zmieniać.
    Proszę może ktoś ma jakieś informacje która moźe pomoc.

  2. #2

    Domyślnie

    Każdy dom jest inny. 200m to zdrowy domek do ogrzania. W podobnym standardzie (poddasze. dwie szyby, 15cm styro), sąsiedzi za 130m2 płacą po 600-800zł za gaz miesięcznie przez pół roku minimum, plus prąd za pompki. jest OK moim zdaniem jeśli chodzi o zużycie. Inna sprawa to ustawienia instalacji, tu może fachowcy się wypowiedzą.

  3. #3

    Domyślnie

    Tona pelletu to jakieś 7kW i to przy obecnych temperaturach - dużo.
    Problem albo w wiadernym domu albo w nieefektywnej pracy kotła - niestety przestarzałe źródła ciepła bywają kłopotliwe w ustawieniu i eksploatacji.
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał mistalova Zobacz post
    Tona pelletu to jakieś 7kW
    W jakiej jednostce czasu?

  5. #5

    Domyślnie

    Temperatura zadana kotła, to 60 stopni.
    A ile kocioł puszcza na grzejniki? Także 60*C?

  6. #6

    Domyślnie

    1 tona pelletu to ok. 5000kWh, dzielimy to na 30 dni, potem, na 24h i mamy obciążenie budynku - 6950W, czyli ok. 7kW
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    730

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tom87pl Zobacz post
    Kupiłem 3 miesiące temu dom z rynku wtórnego 200m, użytkowej 170.
    Dom ma izolacje 15cm, okna dwuszybowe.
    Piec kupiliśmy biopell 20kw z zasobnikiem 300l. Temperatura zadana to 60.
    Przy ważeniu (kalibracji) wypluło 550g i sterownik ustawił się na 6,5kg/h i tym parametrem sam się bawiłem ustawiając do zakresu 8,5kg/h ale bez większych zmian. Dmuchawa 40-45%, moc 17-21. Histeryza min 4.
    ...
    Pogodowki hydraulik nie podłączył.
    W pokojach grzejniki, łazienki i korytarze podlogowka.
    Cwu ustawione na 45, zawór na 33.
    ...
    To podłogówka w łazienkach i korytarzu jest podłączona, czy nie?
    Jest jeszcze całe mnóstwo spraw, o których nie wspominałeś: Ocieplenie dachu i jego szczelność? Ocieplenie od strony gruntu? Ocieplenie fundamentów? Powierzchnia okien? Szczelność okien i drzwi? Mostki cieplne, balkony, tarasy? Garaż w bryle bydynku? Wrota garażowe ciepłe? Tu najlepiej było by zrobić solidny ogląd domu kamerką termograficzną i audyt energetyczny.
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Tom1000k
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    560

    Domyślnie

    Cytat Napisał mistalova Zobacz post
    1 tona pelletu to ok. 5000kWh,
    18 MJ/kg? Trochę optymistyczne założenie.

    dzielimy to na 30 dni, potem, na 24h i mamy obciążenie budynku - 6950W, czyli ok. 7kW
    Weż pod uwagę sprawność, optymistycznie 80%, to będzie 5,5kWh.
    To i tak sporo, coś jest nie tak.
    Ostatnio edytowane przez Tom1000k ; 05-12-2021 o 11:21
    Dom przedwojenny, 60m² ogrzewane 22-23°C, plus 60m² poddasze 45° nieogrzewane.
    Ogrzewanie: Pompa ciepła PW "tymi ręcami" - 2,9kW, 100% grzejniki przewymiarowane + w rezerwie klima 2,9kW
    Ocieplenie: ściany 13cm styropian, strop 5cm styropian, dach 20cm wełna mineralna, podłoga 5cm styropian.
    Rekuperacja "tymi ręcami"- wymiennik Siwicki, wentyle EBM R3G220-RC05-03 płynna regulacja, filtry f5, f9, 5kg filtr węglowy.
    PV 9,92kWp Wschód-Zachód 32x Sharp 310, SolarEdge.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.627
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał gondoljerzy Zobacz post
    To podłogówka w łazienkach i korytarzu jest podłączona, czy nie?
    Jest jeszcze całe mnóstwo spraw, o których nie wspominałeś: Ocieplenie dachu i jego szczelność? Ocieplenie od strony gruntu? Ocieplenie fundamentów? Powierzchnia okien? Szczelność okien i drzwi? Mostki cieplne, balkony, tarasy? Garaż w bryle bydynku? Wrota garażowe ciepłe? Tu najlepiej było by zrobić solidny ogląd domu kamerką termograficzną i audyt energetyczny.
    Nie podłączył pogodówki, nie podłogówki
    Czy 60 stopi to nie za dużo, jak na obecną pogodę ?
    bo praca z 7kW w tej temperaturze to b. dużo.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Tom87pl

    Zarejestrowany
    Jul 2021
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-288
    Posty
    14

    Domyślnie

    200m to powierzchnia całkowita. W garażu, wiatrołapie czy poddaszu nie gdziejemy. Wiec powierzchnia grzewcza to ok 150m.
    Dom nie ma piwnicy. Poddasze nieużywane a pomiędzy legarami ucieplone wełną.
    2 balkony i duży taras nad garażem. Okien jest sporo zwłaszcza na dole ale i tez grzejemy trochę kominkiem mimo wszystko pellet spala praktycznie tak samo. Nie mamy termostatów pokrojonych tylko głowice ustawione tak na lekko ponad 3 czyli ok 21-22stopnie.
    Hydraulik mówił by zostawić na kotle 60 stopni i kontrolować głowicami. Jak zakręcę grzejniki to kocioł szybciej dobije do 60 i przejdzie na postój.
    Nie dawałem jeszcze mniej.

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    730

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tom87pl Zobacz post
    ...Poddasze nieużywane a pomiędzy legarami ucieplone wełną.
    2 balkony i duży taras nad garażem. Okien jest sporo zwłaszcza na dole ...
    Ocieplenie tylko pomiędzy krokwiami to cienka warstwa, zwłaszcza jak na dzisiejsze standardy. Balkony i taras mogą być tęgimi mostkami cieplnymi. Zazwyczaj są lane z betonu jako jedna płyta ze stropem. W najbliższych dniach będą opady śniegu. Zerknij czy szybko topnieje na tych balkonach, tarasie, na dachu, czy może sobie grzecznie leży i nie topnieje.

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Nie podłączył pogodówki, nie podłogówki
    .
    Chyba za szybko czytałem. Mój błąd.
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    Hey Tom a masz coś takiego w tym obiegu grzewczym jak zawór 4D? Jeśli tak to zwiększ minimalne otwarcie.Przy histerezie 4 stopnie kotła on ciagle prawdopodobnie co chwile się odpala.Masz jakiś podgląd na sterowniku w kotle ile odpaleń na dzień ,wykres czy cokolwiek?Tym kotłem powinien sterować sterownik pokojowy który wysyła sygnał o rozpaleniu lub wygaszaniu.Jak na razie to wygląda ,że kocioł żyje swoim życiem i dlatego taaaaaki przepał.Woda na kotle 60 to trochę za nisko doczytaj w instrukcji tam raczej jest napisane min. 65 to jest po to aby powrót nie był za niski poniżej 55 a co za tym idzie sprawność spalania spada i korozja szybciej postępuje.Jeśli też grzejniki dostają 60 stopni to raczej są małe.Ogólnie to tak chaotycznie napisałeś więc ciężko tak od razu problem rozkminić.Na pewno jest przepał bo ponad tona na miesiąc który nie byl jakiś mega zimny to jakaś porażka.A ile wcześniej wegla szło ? Ciekawe ile idzie też na CWU z tej tony pelletu.Może tam mała powierzchnia wężownicy jest.Zgaduj zgadula za mało danych.
    Defro bio slim 10 kw do ogrzania 150m . Klimy Rotenso Imoto 2,6/ 3,5 /5,3kW .PC do CWU Gorenje 300litrów.Dom czerwona cegła 44cm +10 styro/Poddasze 30cm wełny 0,33 /okna 3szybowe /grzejniki Purmo

  13. #13

    Domyślnie

    Garaż generuje spore straty, pewnie od góry nie jest ocieplony, bo jest taras.
    To prawie jakby ta ściana nie była ocieplona.
    Balkony także swoje robią, plus wełna tylko między legarami, to mało.
    Ten kocioł pewnie non stop startuje i się wygasza.
    Mam tam jakieś obieg wewnętrzny w tym kotle?
    Czy powrót z grzejników leci prosto do kotła?
    Prawidłowo kocioł powinien pracować z temperaturą około 55 stopni na powrocie a na grzejniki zawór 4 drogowy powinien mieszać chłodna wodę z gorącą z kotła.
    Kolega z pracy także ostatnio zamontował pelletowca. Nie potrafi go ustawić i w temperaturach 0-5 spala mu 23kg na dobę.
    Dom ma ocieplony z piwnica bez garażu i balkonem nad wiatrołapem.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 06-12-2021 o 09:10
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Tom87pl

    Zarejestrowany
    Jul 2021
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-288
    Posty
    14

    Domyślnie

    Przepraszam jeżeli piszę chaotycznie. Wcześniej mieszkaliśmy w bloku i dopiero się uczę powoli obsługi i zasady działania tego wszystkiego.
    Powrót z tego co mi wiadomo leci od razu do kotła z grzejników i ta temperatura jest mierzona jako zadana - na ten moment 60.
    Na CWU mam ustawione 45, natomiast zawór podłogówki na 30.
    Nie wiem trochę jak działa wydajność pojemnika. Na chłopski rozum ile kilo na godzinę, aczkolwiek producent mi powiedział że im większa wartość tym mniej pelletu pobiera i tego nie czaję. Według wagi wychodzi ok 6,5kg/h i dostałem informacje by ręcznie zmienić na 8,5-9 by zmniejszyć podawanie i o dziwo faktycznie rzadziej się załącza podajnik. Mam wrażenie że spalanie lekko spadło ale dalej obserwuje, Piec chodzi non stop. Jak dobije do 60 idzie w postój, początkowo temperatura dalej rośnie tak do 65 i spada do 50 kiedy znów się załącza i tak w kółko. Nie mamy termostatów pokojowych które by wymusiły stop jak temperatura będzie ok. Może faktycznie zamówię audyt i przy okazji termostat pokojowy.

  15. #15

    Domyślnie

    Jak będzie poniżej zera to weź jakiegoś chłopka z kamerą termowizyjną. Na dzień dobry rzuciłbym 20cm najtanszej wełny na strop, sprawdził jak odcięty jest garaż od reszty domu.

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tom87pl Zobacz post
    Przepraszam jeżeli piszę chaotycznie. Wcześniej mieszkaliśmy w bloku i dopiero się uczę powoli obsługi i zasady działania tego wszystkiego.
    Powrót z tego co mi wiadomo leci od razu do kotła z grzejników i ta temperatura jest mierzona jako zadana - na ten moment 60.
    Na CWU mam ustawione 45, natomiast zawór podłogówki na 30.
    Nie wiem trochę jak działa wydajność pojemnika. Na chłopski rozum ile kilo na godzinę, aczkolwiek producent mi powiedział że im większa wartość tym mniej pelletu pobiera i tego nie czaję. Według wagi wychodzi ok 6,5kg/h i dostałem informacje by ręcznie zmienić na 8,5-9 by zmniejszyć podawanie i o dziwo faktycznie rzadziej się załącza podajnik. Mam wrażenie że spalanie lekko spadło ale dalej obserwuje, Piec chodzi non stop. Jak dobije do 60 idzie w postój, początkowo temperatura dalej rośnie tak do 65 i spada do 50 kiedy znów się załącza i tak w kółko. Nie mamy termostatów pokojowych które by wymusiły stop jak temperatura będzie ok. Może faktycznie zamówię audyt i przy okazji termostat pokojowy.
    Już trochę wiadomo coś więcej weź no zajrzyj do instrukcji obsługi tego kotła i poczytaj bo nie czytałeś i doczytaj jaka jest minimalna temp.kotła zadana luknij na schemat instalacji i tam na pewno są przykłady podłączenia tego kotła albo z zaworem 3 lub 4D albo sprzęgłem i teraz porównaj czy masz tak zrobione .Jeśli nie masz to tak jak byś kupił auto w którym nie ma termostatu pomiędzy chłodnicą(grzejniki) a silnikiem(kocioł) Spala Ci tak dużo ponieważ masz żle ustawiony palnik ,prawdopodobnie źle zrobioną instalację oraz kocioł żyje swoim życiem czyli rozpala się wg. swojej histerezy a powinien na histerezie sterownika pokojowego.Czyli masz zadane w pokoju np.22,4 z histerezą np.0,4stopnia więc kocioł grzeje do tej zadanej nastepnie po osiągnięciu wygasza się i czeka na sygnał od sterownika który wyśle kiedy spadnie temp. w pomieszczeniu do 22 i tak w kółkoMacieja.Różne są sterowniki bezprzewodowe i przewodowe i różne stopniowanie tej histerezy np. co 0.2 stopnia 0,5 czy nawet 1 stopień czym mniej tym dokładniejszy pomiar.Palenie na histerezie kotła jest nie trafione i nie będzie dokładne ponieważ warunki pogodowe się zmieniają i raz dom będzie potrzebował szybciej ciepło raz później i z histerezą kotła to jest ,że może trafi albo nie z zapotrzebowaniem domu na ciepło.Ten hydraulik to raczej nie najlepszego lotu był i zostałeś z tym problemem.Te spalanie 8,5-9 to kilogramy czy co i skąd ta informacja ,aby zwiększyć?.U mnie 10kW kocioł bierze na taki jeden cykl palenia czyli jakieś 1h15min pracy około 2-3kg.Sezon zamykał się 2,5-3t wrzesień-kwiec/maj dom jak w stopce.Także instrukcja do przestudiowania ,dokup sterownik pokojowy kompatybilny z tym cudem i trzeba będzie wyregulować palnik ale nie przez internet na forum tylko fizycznie u Ciebie i wtedy będzie palił normalne wartości peletu bo w tej chwili tak na chłopski rozum to masz nowe auto z rozregulowanym sterowaniem silnika.
    Ostatnio edytowane przez Barliniak ; 06-12-2021 o 21:37
    Defro bio slim 10 kw do ogrzania 150m . Klimy Rotenso Imoto 2,6/ 3,5 /5,3kW .PC do CWU Gorenje 300litrów.Dom czerwona cegła 44cm +10 styro/Poddasze 30cm wełny 0,33 /okna 3szybowe /grzejniki Purmo

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony