dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 44
  1. #1

    Domyślnie Czym ogrzać stary dom gdy w planach fotowoltaika?

    Mam poniemiecki dom który w latach dwutysięcznych został ocieplony w tamtejszym standardzie. Na ściany częściowo z cegły 24cm, częściowo w suporeksu 12cm zostało dołożone styropianu w zależności od grubości ścian od 15 do 20cm. Okna pcv dwuszybowe, część trzy szybowe.
    Powierzchnia użytkowa na dwóch kondygnacjach to łącznie ok 160mkw.
    Obecnie ogrzewany jest "kopciuchem" o mocy 10-12kW, nie pamiętam dokładnie. Opalany sezonowanym drewnem.
    Jest on raczej wystarczający bo paląc na 50-60% mocy spokojnie utrzymuje temperaturę w pomieszczeniach w okolicy 19-20st gdy na zewnątrz jest koło zera. Gdy robi się zimniej rzuca się więcej drewna i też spokojnie wystarcza.

    Teraz najważniejsze..

    Planuję założyć fotowoltaikę i zastanawiam się jaką moc wybrać.
    Z aktualnego zużycia prądu wynika że nie potrzebuję większej jak 3,5 kWp. Roczne zużycie to ok 2500 kWh.

    Mając jednak w perspektywie nieuniknioną przeróbkę kotłowni bo aktualnego "kopciucha" będę niedługo zmuszony czymś zastąpić zastanawiam się czy nie powiązać tych dwóch rzeczy, a mianowicie zrobić fotowoltaikę na maxa - 10kWp i za rok lub dwa (w zależności jak będę z kasą) zmienić ogrzewanie na kocioł elektryczny lub pompę ciepła.
    Mimo że rozwiązanie droższe, bardziej wolałbym pompę. Tylko teraz pytanie czy jakakolwiek poradzi sobie z takim domem bo wiemy że pompy to raczej do nowobudowanych obiektów z konkretną termoizolacją?
    Kocioł elektryczny prawdopodobnie zeżre całe wyprodukowane nadwyżki prądu a i tak w domu będzie zimno.

    A może iść w jeszcze inne rozwiązanie - zrobić fotowoltaikę na aktualne zużycie, ewentualnie z jakąś "górką", załóżmy 5,5kWp, a kotłownię przerobić na pellet? Tylko pelletu pewnie też pójdzie w sezonie ok 5-7t a tanieć raczej nie będzie. Obecnie za dobry jakościowo to...strzelam..1200zł/t?

    Mam jeszcze do budynku doprowadzony gaz, jednak przy obecnych i przyszłych podwyżkach ten sposób ogrzewania też nie wydaje się zbyt opłacalny.

    Poznaliście ogólny zarys sytuacji więc zapraszam do dyskusji jeśli ktoś chciałby coś sensownego powiedzieć.
    Ja mam spory dylemat..

    Rozważam też zlecić audyt OZC by w przybliżeniu poznać zapotrzebowania tego budynku na ciepło. Chyba dobry kierunek..
    Ostatnio edytowane przez tobago ; 05-12-2021 o 12:33 Powód: Literówka w tytule.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.774

    Domyślnie

    Ludziska sobie chwalą bufor ładowany nocami w taniej taryfie i wychodzi im to prawie to samo co pompa ciepła tylko koszt założenia xxx razy mniejszy.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Myślę, że wszystkie nośniki energii pójdą w górę. Ja bym gazu nie odrzucał. Kotły na gaz nie są drogie w stosunku do pomp ciepła. Po co robić OZC jak masz doświadczalnie stwierdzone zapotrzebowanie na energię do grzania na podstawie zużycia paliwa stałego. Jak robić fotowoltaikę to teraz bo za 3 miesiące będzie pozamiatane i będzie to nieopłacalne albo mało opłacalne. Możesz jak to piszesz zrobić na maksa, ale i ta może Ci braknąć w rozliczeniu rocznym jak zagrzejesz prądem czy nawet pompą ciepła. Zostaje Ci na grzanie 6500kWh razy średnio COP 3 i jeszcze razy 0,8 co daje około 16000 kWh na grzanie.
    Można zastosować jakieś hybrydowe rozwiązanie gaz, pompa, bufor II taryfa, ale nie wiem czy to będzie takie dobre.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Jak robić fotowoltaikę to teraz bo za 3 miesiące będzie pozamiatane i będzie to nieopłacalne albo mało opłacalne. Możesz jak to piszesz zrobić na maksa, ale i ta może Ci braknąć w rozliczeniu rocznym jak zagrzejesz prądem czy nawet pompą ciepła. Zostaje Ci na grzanie 6500kWh razy średnio COP 3 i jeszcze razy 0,8 co daje około 16000 kWh na grzanie.
    Tak, z PV chcę podjąć decyzję na dniach by ze wszystkim wyrobić się przed kwietniem.
    Może to szaleńczy pomysł ale czytałem trochę o pompach polskiego Kołtonu gdzie COP mają powyżej 5. Wtedy 10kWp by wystarczyło na cele bytowe i obsługę pompy. Tylko nadal pytanie czy pompa mi obsłuży taki metraż.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Policz jakie masz ile zużywasz drewna w kWh na ogrzanie domu.
    Pompa ciepła może będzie dobrym rozwiązaniem a może nie.
    Jaką temperaturę masz na grzejnikach?

    Instalację PV możesz zakładać do 10 kWp a może watro większą do 20 kWp.
    Znaczenie ma cena instalacji 10 kWp i 20 kWp i realne zapotrzebowanie na energię.

    Domowe zużycie prądu na poziomie 2.500 kWh to jest małe.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Cytat Napisał tobago Zobacz post
    Tak, z PV chcę podjąć decyzję na dniach by ze wszystkim wyrobić się przed kwietniem.
    Może to szaleńczy pomysł ale czytałem trochę o pompach polskiego Kołtonu gdzie COP mają powyżej 5. Wtedy 10kWp by wystarczyło na cele bytowe i obsługę pompy. Tylko nadal pytanie czy pompa mi obsłuży taki metraż.
    Znasz ceny tych pomp z kompletnym montażem?
    COP powyżej 5,0 - w jakich warunkach ?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  7. #7

    Domyślnie

    Trudno mi będzie policzyć ile kWh zuzywam z drewna bo prawdę mówiąc nawet nie wiem ile m3 go idzie w sezonie. A to wszystko dlatego że nie kupuję gotowego drewna a sam wyrabiam gałęziówkę w lesie. Płacę zatem nadleśnictwu niewielkie kwoty. Finansowo rozwiązanie bardzo dobre ale ile trzeba w sezonie się namęczyć by zgromadzić opał..wyrobić w lesie, zwieźć, pociąć, zwieźć do szopy a na końcu uwiązać sie do pieca i ciągle myśleć o dokładaniu.. Rozumiecie dlaczego mam taki wstręt do tej formy ogrzewania i myślę o czymś mniej obsługowym. Ponadto mam teraz jakieś oszczędności więc myśląc o przyszłości chciałbym to jakoś sensownie zainwestować. Ok, mogę zrobić gaz bo teraz mnie stać ale co będzie za 5-10lat..

    Przy obecnych temperaturach na kotle mam temperaturę 40-50st, na grzejniki dochodzi mniej. To w zupełności wystarcza by mieć w pomieszczeniach 19-20st. Wiadomo że gdy przyjdą większe mrozy trzeba mocniej palić i trzymać na piecu ponad 50st. Tak, wiem - pierwszy błąd w tej instalacji to brak zaworu trójdrożnego i trzymanie stałej temperatury na kotle.. To są błędy poprzednich instalatorów z którymi teraz muszę żyć. A to kolejny powód by wreszcie coś z tą kotłownią zrobić.

    Jeśli chodzi o pompy Kołtonu...trafiłem na cenniki samych urządzeń..

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Zwróć uwagę na COP przy interesujących Ciebie temperaturach zewnętrznych i wymaganych temperaturach zasilania grzejników.
    COP z pewnością jest dużo mniejszy niż reklamowane 5,00.

    Pompa P1118
    Moc grzewcza 10,2 kW, COP 4,1 ale dla A2/W35.

    Pompa P1522
    Moc grzewcza 13,5 kW, COP 3,8 dla A2/W35.
    Ostatnio edytowane przez d7d ; 05-12-2021 o 16:06
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  9. #9

    Domyślnie

    Chwilowo to ja i tak większy dylemat mam z tym jaką moc PV wybrać bo od tego zależy czy w przyszłości będzie sens rozważać instalacje pompy..

    Aczkolwiek (nawet tutaj) czytam wiele wypowiedzi użytkowników którzy żałują że od razu nie zrobili 10kWp. Może to jakiś znak by nie zastanawiać się i zrobić właśnie taką bo sposób na spożytkowanie energii zawsze sie jakiś znajdzie..

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Zastanów się czy przy domu który nie jest energooszczędny nie będziesz potrzebował PC o dużej mocy i wtedy i instalacja PV 10kWP będzie produkować za mało na zapotrzebowanie PC..
    Może warto pomyśleć o 20 kWp.

    10 kWp to może 4.000 zł/kWp a 20 kWp to może 3.500 zł/kWp.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  11. #11

    Domyślnie

    Dużo niewiadomych, więc moja wróżba dla Ciebie:

    - jeżeli masz taki dach, że bez przesłaniania kominami, antenami, drzewami etc. rozłożysz w miarę na południe panele o mocy 10kWp - to zrób 10kWp. Koszt paneli i dodatkowej mocy inwertera relatywnie niewielki w porównaniu do kosztów stałych instalacji
    - szacuję (jak wróżbita Maciej ), że zapotrzebowanie Twojego domu, to ~9kW przy -20*C, w zależności, jak używasz wentylacji, więc...
    - potrzebujesz PC o mocy ~10kW dla -10*C i zostawić sobie ten "śmieciuch" jakby wyż syberyjski zawitał w PL na dłużej. To i tak wyzwanie, bo przy Twojej instalacji CO, gdzie potrzeba zasilania >50*C nie będzie łatwo
    - z uwagi na powyższe (grzejniki) nie licz nawet na COP powyżej 3 dla ujemnych temperatur - niezależnie który producent pompy Ci to zagwarantuje. Marketing marketingiem, ale fizyki się nie oszuka, nawet jak pompa jest na propanie (jak u kołtona). COP 2.3-2.8 będzie bliży prawdy.
    - mimo wszystko pomyslał bym o jakiejś budżetowej pompie (nawet samoróbie - poczytaj wątki na dorum) i inwestycji w niskotemperaturowe grzejniki i grzał większość sezonu za pomocą PC

    Tyle mojej wróżby, a co do PV, to - trzeba się śpieszyć

  12. #12

    Domyślnie

    Musisz wiedzieć że prąd w taryfach nocnych (G12, G12W, G13) będzie coraz droższy, a w erze aut elektrycznych różnice Do taryfy dziennej G11 praktycznie przestanie istnieć.
    Druga sprawa, dobre rozliczenie z fotowoltaiki z upustami 20 lub 30% obowiązuje tylko 15 lat od uruchomienia instalacji PV, o ile zdążysz zostać prosumentem do 1 Kwietnia 2022r.
    W kable, maty grzewcze się nie pchaj, to zawsze COP1 i do tego opłata mocowa ma stale być podnoszona, duzi odbiorcy ucierpią mocniej! Pamiętaj też, że dni węgla i gazu są policzone!
    Ceny pelletu poszybują w górę bo rośnie popyt, a surowca brak, do tego mają wejść przepisy zabraniające dodawać odpadów do pelletu co teraz jest plagą u producentów! Za 3-4 lata pellet będzie o ponad 40% droższy od węgla i groszku . Zobacz sobie to, może ułatwi ci wybór i rozjaśni sytuację https://www.youtube.com/watch?v=_g-fW6ph6Lc
    Ostatnio edytowane przez marxxx ; 05-12-2021 o 17:46

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Zastanów się czy przy domu który nie jest energooszczędny nie będziesz potrzebował PC o dużej mocy i wtedy i instalacja PV 10kWP będzie produkować za mało na zapotrzebowanie PC..
    Może warto pomyśleć o 20 kWp.

    10 kWp to może 4.000 zł/kWp a 20 kWp to może 3.500 zł/kWp.
    Nie wiadomo do końca jak bardzo nieenergooszczędny ten budynek jest. Dlatego tutaj upierałbym sie zrobić na samym początku audyt. Może pomysł z PC jest zupełnie nietrafiony i trzeba będzie zająć się dociepleniem domu w pierwszej kolejności, nadal opalając się kopciuchem. Dopóki mogę.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał firmer Zobacz post
    Dużo niewiadomych, więc moja wróżba dla Ciebie:

    - jeżeli masz taki dach, że bez przesłaniania kominami, antenami, drzewami etc. rozłożysz w miarę na południe panele o mocy 10kWp - to zrób 10kWp. Koszt paneli i dodatkowej mocy inwertera relatywnie niewielki w porównaniu do kosztów stałych instalacji
    - szacuję (jak wróżbita Maciej ), że zapotrzebowanie Twojego domu, to ~9kW przy -20*C, w zależności, jak używasz wentylacji, więc...
    - potrzebujesz PC o mocy ~10kW dla -10*C i zostawić sobie ten "śmieciuch" jakby wyż syberyjski zawitał w PL na dłużej. To i tak wyzwanie, bo przy Twojej instalacji CO, gdzie potrzeba zasilania >50*C nie będzie łatwo
    - z uwagi na powyższe (grzejniki) nie licz nawet na COP powyżej 3 dla ujemnych temperatur - niezależnie który producent pompy Ci to zagwarantuje. Marketing marketingiem, ale fizyki się nie oszuka, nawet jak pompa jest na propanie (jak u kołtona). COP 2.3-2.8 będzie bliży prawdy.
    - mimo wszystko pomyslał bym o jakiejś budżetowej pompie (nawet samoróbie - poczytaj wątki na dorum) i inwestycji w niskotemperaturowe grzejniki i grzał większość sezonu za pomocą PC

    Tyle mojej wróżby, a co do PV, to - trzeba się śpieszyć
    PV ma być na gruncie bo dachy zupelnie nie nadają sie pod montaż.
    Chciałbym wypróbować grzanie pompą ale jak to zrobić by nie wpakować się w ogromne koszta a potem marznąć zimą i kombinowac dodatkowe ogrzewanie.
    Stąd moje cisnienie na zrobienie audytu, może on by trochę wyjasnił sprawę.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Ile może kosztować ocieplenie tego domu (ściany i dach) ? Np. 15-20cm styropianu?
    Instalacja PV 10kWp to ~40 tys. zł, 20 kWp ~70 tys. zł a montaż PC to pewnie z 30 tys. zł lub więcej.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał tobago Zobacz post
    .... Dlatego tutaj upierałbym sie zrobić na samym początku audyt. Może pomysł z PC jest zupełnie nietrafiony i trzeba będzie zająć się dociepleniem domu w pierwszej kolejności, nadal opalając się kopciuchem. Dopóki mogę.
    Moze przejsc do czynu i kontynowac tę dyskusję majac wyniki obliczen ozc. Ktos wczesniej wspomniał o wrózbicie Macieju, ale wrózby nie powinny byc podstawą do jakichkolwiek działań w zakrsie termomodernizacji, zmiany zródła grzewczego i mocy instalacji fotowoltaicznej.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Moze przejsc do czynu i kontynowac tę dyskusję majac wyniki obliczen ozc. Ktos wczesniej wspomniał o wrózbicie Macieju, ale wrózby nie powinny byc podstawą do jakichkolwiek działań w zakrsie termomodernizacji, zmiany zródła grzewczego i mocy instalacji fotowoltaicznej.
    Na ile precyzyjne są wyniki takiego OZC, jeżeli nie wiadomo, co siedzi w ścianach, stropach, podłodze,jakie okna, etc,?

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał firmer Zobacz post
    Na ile precyzyjne są wyniki takiego OZC, jeżeli nie wiadomo, co siedzi w ścianach, stropach, podłodze,jakie okna, etc,?
    Na tyle ile przecyzyjne są dane do obliczeń. przy czym skoro dom ma byc termomodernizowany to wiadomo jakie materiały izolcyjne bedą zastosowane. One mają najwiekszy wpływ na zapotrzebowanie na ciepło gdyz matriały konstrukcji nosnych mają niewielkie znaczene do obliczen. W przypadku braku danych mozna wykonac przewierty aby uzyskac te podstawwe dane. Nie ma tak zeby nie było dostępu do jakichkolwiek danych. Co do statych okien są tabele ze wspołczynnikami przenikania róznych typów okien dawniej uzywanych, oczywiscie trzeba uwzglednic ich stan techniczny. Ogolnie obliczenia mogą byc mniej dokladne dla starego domu przed termomodernizacją ale ich dokladnosc wzrasta po termomodernizacji.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Panowie poczytajcie pierwszy post, tam autor napisał, że dom jest ocieplony 15 i 20 cm styropianu w zależności od miejsca, więc jest raczej dobrze ocieplony i pewnie nie ma co dokładać jeszcze ocieplenia. Można ewentualnie docieplić strop jak jest taka możliwość a o tym autor nie napisał. Jak widać ma raczej nisą temperaturę na grzejnikach więc może i do pompy ciepła by się nadawały w okresach przejściowych. Przy większych mrozach użyłbym kotła na gaz nie jest to wydatek duży a ma się alternatywę.
    Ja mam dom o powierzchni około 250 m2 ocieplony 10 cm styropianu i posiadam roczne zużycie gazu około 2800 m3 wraz z CWU, której grzanie jest wspomagane kolektorami, które jak oceniam pokrywają połowę zapotrzebowania na podgrzanie CWU.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Panowie poczytajcie pierwszy post, tam autor napisał, że dom jest ocieplony 15 i 20 cm styropianu w zależności od miejsca, więc jest raczej dobrze ocieplony i pewnie nie ma co dokładać jeszcze ocieplenia. Można ewentualnie docieplić strop jak jest taka możliwość a o tym autor nie napisał. Jak widać ma raczej nisą temperaturę na grzejnikach więc może i do pompy ciepła by się nadawały w okresach przejściowych. Przy większych mrozach użyłbym kotła na gaz nie jest to wydatek duży a ma się alternatywę.
    Ja mam dom o powierzchni około 250 m2 ocieplony 10 cm styropianu i posiadam roczne zużycie gazu około 2800 m3 wraz z CWU, której grzanie jest wspomagane kolektorami, które jak oceniam pokrywają połowę zapotrzebowania na podgrzanie CWU.
    dlatego właśnie zadałem pytanie o precyzję OZC w takim przypadku...

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony