dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 90
  1. #1

    Domyślnie Pompa ciepła - czy potrzebny dodatkowo piec gazowy?

    Jestem na etapie ustalania technologii w moim domu i jedną nierozwiązaną kwestia jest ogrzewanie. Jestem zdecydowany na pompe ciepła, jednak powiedziano mi żebym zastanowił sie nad zamontowaniem jako backup pieca gazowaego. Zrozumiałem z tego co mi mówiono, iż przy dużych morzach pompa ciepła moze nie zadziałac, albo jeśli odetna prąd to też lipa... Nie za bardzo chciałem monotować gaz, dlatego mam pytanie, czy te obawy są słuszne i jak znawcy podchodzą do tego tematu?

  2. #2

    Domyślnie

    Obecne Pompy Ciepła na czynniku R32 pracują do -25*C, a bywa że do -30*C.
    Fakt uzyskiwany COP jest wtedy na poziomie 1 i ma moc grzewczą w okolicy 3-4 kW jeśli takiej mocy jest kompresor.
    Dlatego bierze się P.C. z grzałką. Grzałka uzupełnia resztę mocy, a gdy jest odpowiednio mocna grzałka, to może zastąpić kompresor przy bardzo głębokim mrozie.

    Robienie dodatkowego przyłącza gazowego tylko na zapas, mija się nieco z celem - bo to też kosztuje i przyłącze i abonament. Który trzeba płacić nawet gdy gazu nie pobierasz.

    Nowy ocieplony dom z ogrzewaniem podłogowym - to często spadek temp. bez ogrzewania w tempie 1*C na dobę. Choćby nawet przy -20*C przyjąć spadek 1*C na 10 godzin - to dobę do dwóch bez prądu wytrzymasz.
    Na dłuższą awarię w dostawach prądu starczy kominek z rozprowadzeniem ciepła. Większość wkładów kominkowych ma moc 8-10 kW. Nowoczesny dom nawet tyle nie potrzebuje.

    Co prawda komin nieco kosztuje, ale czy będzie droższy od pieca i komina dla gazu?
    Potem nie trzeba płacić abonamentu, a raz kupione drewno pod zadaszeniem może leżeć wiele lat.
    A patrząc na zawirowania na rynku gazu - to same się nasuwają wątpliwości czy w gaz wchodzić, Bo może być jeszcze gorzej i zimą może gazu zacząć brakować.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 23-12-2021 o 16:19
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    nowoczesny piec bez prądu też nie będzie działał. Dociąganie do domu gazu tylko po to żeby raz na jakiś czas go uzyć nie ma uzasadnienia ekonomiczniego.

    Wstaw pompę, jak masz podłogówkę to nawet przy dobie bez prądu dramatu nie będzie.

    Szczerze to mam kominek jako backup ale teraz bym go nie robil tak samo jak i komina spalinowego - jedna wielka dziura którą ucieka ciepło.

    Przy dobrze zaizolowanym domu w przypadku np braku prądu wystarcza w zupełności grzejnik z butlą gazową. Zedycdowanie tańsze niż projekt, przyłącze, piec gazowy i abonament za gaz.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał bober02 Zobacz post
    Jestem na etapie ustalania technologii w moim domu i jedną nierozwiązaną kwestia jest ogrzewanie. Jestem zdecydowany na pompe ciepła, jednak powiedziano mi żebym zastanowił sie nad zamontowaniem jako backup pieca gazowaego. Zrozumiałem z tego co mi mówiono, iż przy dużych morzach pompa ciepła moze nie zadziałac, albo jeśli odetna prąd to też lipa... Nie za bardzo chciałem monotować gaz, dlatego mam pytanie, czy te obawy są słuszne i jak znawcy podchodzą do tego tematu?
    To może na początek co to są "duże mrozy"? Jaki region kraju? PC gruntowa czy PW?
    A na koniec: kocioł gazowy bez prądu nie działa.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał bober02 Zobacz post
    Jestem na etapie ustalania technologii w moim domu i jedną nierozwiązaną kwestia jest ogrzewanie. Jestem zdecydowany na pompe ciepła, jednak powiedziano mi żebym zastanowił sie nad zamontowaniem jako backup pieca gazowaego. Zrozumiałem z tego co mi mówiono, iż przy dużych morzach pompa ciepła moze nie zadziałac, albo jeśli odetna prąd to też lipa... Nie za bardzo chciałem monotować gaz, dlatego mam pytanie, czy te obawy są słuszne i jak znawcy podchodzą do tego tematu?
    Dorzuciłbym jeszcze piec węglowy typu kopciuch bez prądowy, jako backup gdyby nie zadziałał piec gazowy , który miał zadziałać przy braku prądu i niedziałającej PC.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Na dłuższą awarię w dostawach prądu starczy kominek z rozprowadzeniem ciepła. Większość wkładów kominkowych ma moc 8-10 kW. Nowoczesny dom nawet tyle nie potrzebuje.

    Co prawda komin nieco kosztuje, ale czy będzie droższy od pieca i komina dla gazu?
    Potem nie trzeba płacić abonamentu,
    Musisz zapłacić abonament kominiarzowi.
    A podobno według nowego ładu/wału, ma wynosić 170zl rocznie.
    Przy braku komina i WM, nie potrzeba kominiarza, bo nie ma kominów spalinowych i wentylacyjnych.

  7. #7

    Domyślnie

    Witaj, jak pisali poprzednicy zupełnie niepotrzebny wydatek minimum 15-18 tysięcy na piec i uzbrojenie kotłowni a może nawet więcej bo dochodzi komin. Jak chcesz być spokojny to dopłać do PC gruntowej ktora zimą ma stabilniejsze parametry i święty spokój. Przy braku prądu do gazu i tak będzie niezbędny agregat. Jak pozostaniesz przy projekcie z kominem do postaw sobie kozę. Jak dobrze sie rozejrzysz to znajdziesz taka na ktorej i wodę na herbatę zagotujesz

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    @bober02

    Mam gaz i PC. Założone w takiej kolejności: gaz, a dopiero później PC.
    Gaz był założony za kwotę około 2 tys. złotych, gdyż było dofinansowanie do kotła a projekt i przyłączenie w ramach DG.

    Abonament na gaz to około 100 złotych na rok przy zużyciu do 300 m3 na 12 miesięcy. Niby mało, ale w sezonie 2019/2020 zużyłem go 71 m3, w 2020/2021 125 m3.

    Używany był gdy temperatury spadały poniżej -10 st.C.
    Powiem tak - mając gaz mogłem założyć PC o niższej mocy i nie korzystałem wcale z grzałek. To taka namacalna "korzyść".
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Używany był gdy temperatury spadały poniżej -10 st.C.
    Powiem tak - mając gaz mogłem założyć PC o niższej mocy i nie korzystałem wcale z grzałek. To taka namacalna "korzyść".
    Możesz to trochę rozwinąć?

    Używałeś gaz tylko poniżej -10 i twierdzisz, że równie dobrze PC dałaby radę, ale nie chciałeś jej używać ze względu na koszty eksploatacyjne? Czemu w ogóle wszedłeś w PC, skoro masz gaz?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.627
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    No skoro rozwinął PV, to wejśćie w PC było naturalną koleją rzeczy.
    Poza tymw tym domu ta PC 6kW nie dałaby rady poniżej -10C bez grzałek
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Możesz to trochę rozwinąć?

    Używałeś gaz tylko poniżej -10 i twierdzisz, że równie dobrze PC dałaby radę, ale nie chciałeś jej używać ze względu na koszty eksploatacyjne? Czemu w ogóle wszedłeś w PC, skoro masz gaz?
    PV produkuje EE i trzeba ją wykorzystać do 12 miesięcy po wyprodukowaniu i oddaniu do "magazynu" bo później przepada. Założyłem PC bo jest zdecydowanie bardziej komfortowa od czterech klimatyzatorów.
    Które źródło energii lepiej w danej chwili używać? Odpowiem tak: które jest w danej chwili tańsze.

    @fotohobby

    Pewnie obyłbym się bez grzałek nawet poniżej -15 st.C używając dodatkowo klim. Ale one trochę hałasują.
    Właściwie to raczej dmuchają....
    Ostatnio edytowane przez vr5 ; 25-12-2021 o 11:29
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    PV produkuje EE i trzeba ją wykorzystać do 12 miesięcy po wyprodukowaniu i oddaniu do "magazynu" bo później przepada. Założyłem PC bo jest zdecydowanie bardziej komfortowa od czterech klimatyzatorów.
    Które źródło energii lepiej w danej chwili używać? Odpowiem tak: które jest w danej chwili tańsze.
    JAkbyś miał PC z PV, to byłby Twoim zdaniem sens wchodzić w gaz, jako źródło ciepła w temperaturach poniżej -10?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    JAkbyś miał PC z PV, to byłby Twoim zdaniem sens wchodzić w gaz, jako źródło ciepła w temperaturach poniżej -10?
    Odpowiem tak - za dodatkowe 10000 do 20000 złotych za gaz na pewno by się to nie zwróciło.
    Pomijam, że cena gazu w ostatnim czasie poszła sporo w górę, a nasi Włodarze nie pozostawiają złudzeń że będzie jeszcze znacznie wyższa.
    W 2018 roku, gdy już mi założono licznik gazu panowała opinia, że jest to paliwo "ekologiczne" - Gmina refundowała aż 80 % kosztów kotła gazowego chyba z funduszy UE.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Odpowiem tak - za dodatkowe 10000 do 20000 złotych za gaz na pewno by się to nie zwróciło.
    Pomijam, że cena gazu w ostatnim czasie poszła sporo w górę, a nasi Włodarze nie pozostawiają złudzeń że będzie jeszcze znacznie wyższa.
    W 2018 roku, gdy już mi założono licznik gazu panowała opinia, że jest to paliwo "ekologiczne" - Gmina refundowała aż 80 % kosztów kotła gazowego chyba z funduszy UE.
    Weź pod uwagę, że prąd też będzie drożał.

    Czy myślisz o własnym magazynie energii?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  15. #15

    Domyślnie

    Prąd już zdrożał. W grudniu 2020 wyszło mnie 0,63 zł za 1 kWh.
    W sierpniu 2021 zmieniałem taryfę na G12W i już wyszło 0,9 zł za 1 kWh - brutto z opłatami.
    A i tak, będzie dalej drożało.

    Magazyn energii nie sprawdza się w naszych PL realiach. Wg jakich parametrów trzeba by go dobrać?
    W zimie i jeszcze przy P.C. potrzeba masę energii. A dzień ma 10 godzin i 14 godzin nocnych. Nie ma szans na to by duży magazyn naładować ze słońca.
    Przez ostatnie 2 miesiące może miałem ze 10 słonecznych dni, pozostałe 50 dni to dni pochmurne.
    Panele PV ładują ledwie 5-10% tego co ładowały w lato.

    Od czasu do czasu myślę o magazynie. Ale taki na cały dom + P.C. to zbyt droga impreza.
    Nawet gdyby miał magazyn zapewnić prąd tylko od 16 do 22 godziny w zimie, to i tak musiałby mieć dużą pojemność, która uzupełniana byłaby z sieci w taryfie tańszej.
    Bo na prąd z PV w zimie (od połowy listopada do połowy marca) nie ma co liczyć. Nie dość że dzień krótki, to jeszcze może ze 80% dni pochmurnych.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 25-12-2021 o 17:15
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  16. #16

    Domyślnie

    Jeśli jest komin, to lepiej zamiast gazu, wstawić sobie kozę na drewno.
    Oczywiście taką z doprowadzeniem powietrza osobną rurą z zewnątrz.
    Ta zadziała bez prądu.
    A zakazami z paleniem paliwami stałymi, to bym w przypadku zaniku prądu, bym się nie przejnował.
    Koza, oczywiście w pomieszczeniu gospodarczym.
    W razie W, umieszczona w docelowym pokoju..
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post

    Czy myślisz o własnym magazynie energii?
    Teraz jeszcze nie. Nie wiadomo jak sprawy rozliczeń się potoczą, czy wirtualne "magazyny" będą funkcjonować 15 lat.

    Może na brak prądu lepszym rozwiązaniem będzie świeczka oraz koza jak pisze Kolega @klaudiusz_x.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Teraz jeszcze nie. Nie wiadomo jak sprawy rozliczeń się potoczą, czy wirtualne "magazyny" będą funkcjonować 15 lat.

    Może na brak prądu lepszym rozwiązaniem będzie świeczka oraz koza jak pisze Kolega @klaudiusz_x.
    Na brak prądu najlepszy generator plus koza, ale mi chodzi o ekonomię w codziennym użytkowaniu. Mnożenie systemów grzewczych to leczenie na tę chwilę, a czy gaz jest "przyszłościowym" medium? Nie chodzi mi o ekologię, bo jej definicja zależy od polityków, chodzi mi o cenę gazu w naszym kraju. Czy jest sens inwestować w gaz (niezależnie czy się ma pompę ciepła czy nie), jeśli już słychać głosy, że ceny energii się zrównają: gaz i prądu w szczególności?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Na brak prądu najlepszy generator plus koza, ale mi chodzi o ekonomię w codziennym użytkowaniu. Mnożenie systemów grzewczych to leczenie na tę chwilę, a czy gaz jest "przyszłościowym" medium? Nie chodzi mi o ekologię, bo jej definicja zależy od polityków, chodzi mi o cenę gazu w naszym kraju. Czy jest sens inwestować w gaz (niezależnie czy się ma pompę ciepła czy nie), jeśli już słychać głosy, że ceny energii się zrównają: gaz i prądu w szczególności?
    A czy instalować gaz?
    To zależy od preferencji inwestora.
    Na zachodzie straszą, że będą braki ciepła.
    Gazu nie ułożysz pod wiatą.
    Drewno, tak.

    Co do grzania domu gazem w czasie braku prądu.
    U sąsiada mają taki piecyk gazowy z 94r.
    Standardowy płomień, ustawia się go ręcznie. Nie ma żadnej elektroniki.
    Jedynym minusem jest to, że powietrze do spalania bierze z pomieszczenia w którym się znajduje.
    Jakbyś znalazł taki sam, tylko z doprowadzeniem z zewnątrz, to da radę bez prądu.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 27-12-2021 o 06:42

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    A czy instalować gaz?
    To zależy od preferencji inwestora.
    Na zachodzie straszą, że będą braki ciepła.
    Gazu nie ułożysz pod wiatą.
    Drewno, tak.
    Gaz oczywiście można składować w cysternie tak samo jak drewno. Muszę jednak powiedzieć, że dawno nie widziałem takiego zbiornika u kogoś w ogrodzie, a drewno i owszem. Widocznie ludzie preferują łatwość zakupu drewna oraz wierzą, że drewno jest tanie.

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Dla mnie gaz wraz w wodnym CO nie opłacał się 18 lat temu i to się nie zmieniło do teraz, w innym domu mam co+gaz bo był założony dawniej, jednak po 47% podwyżce cen gazu i to nieostatniej jak zapowiedziano szybko szukam alternatywy bo koszty są nieakceptowalne. Układ funkcjonalny domu na szczęście umożliwia zmontowanie klimatyzatora. Szacowane koszty prądu i gazu roczne po podwyżce w taryfie W-2/G11 6000 po zakupie klimy taryfa W1/G12w 3500 zł koszt klimy <3000
    Duży ten dom?

    Jest jeszcze jedna ważna rzecz przeciwko gazowi: kompletnie nie ma kontroli nad jakością gazu odbieranego - wiatraczek w liczniku się kręci niezależnie od stopnia zaazotowania gazu.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony