dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 62
  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie Victron i inni dostawcy kompletnych rozwiązań

    Przyglądam się właśnie całościowemu podejściu do fotowoltaiki, magazynów energii, off gridu, backupu dla domu itd. Czy oprócz Victrona są jacyś godni polecenia producenci? Jacy?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Możesz spojrzeć na Pylontech i na falownik retrofit GoodWe BT.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Pylontech kojarzę. A na czym jeszcze stawia sie magazyny, bo nie wierzę, że wszyscy stawiają na Victronach i pylontechach?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Magazyny energii BYD, LG SolarEdge, Huawei, FoxESS, Sofar Solar, Sungrow, Sunways.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Dzięki!
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  6. #6

    Domyślnie

    Czy klasa tych magazynów jest zbliżona u tych producentów czy jednak są takie, które są "lepsze"?
    Pewnie trudno to na razie porównywać.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Trzeba wziąć pod uwagę, że jest wojna handlowa między USA i Chinami i firmy takie jak Huawei będą miały pod górkę i nie wiadomo, czy nie wycofają się z kolejnymi liniami produktów z Europy.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    656

    Domyślnie

    Najpierw sprecyzuj
    1. Hybryda czy OFF grid
    2. Magazyn niskonapięciowy do 48V czy Wysokonapięciowy.
    przy nisko napieciowych można działać samemu - używki z aut, LFP, LTO, NCM, NCA, kwasiaki czy AGM. Wysokonapięciowe to już raczej zabawa w gotowe systemy. Głównie do Hybryd które wymienił d7d

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Dobre pytania zadajesz. Niestety nie umiem na nie odpowiedzieć, bo wiem za mało.

    Czy trzeba od razu decydować o hybrydzie vs offgrid? Pewnie w pełen offgrid nie pójdę, ale chciałbym mieć możliwość pracy offgridowej w ograniczonym zakresie (np dwa dni). Myślałem o kierunku: praca na magazynie i własnym prądzie przez 80% roku, 20% to sieć z mniejszą lub większą "ulgą" w rachunkach w produkcji słoneczne zimowe dni. Dlatego to magazyn traktuję jako serce systemu, a nie PV.

    Magazyn: 48V. HV to pewnie nisza w tym i tak niszowym rynku. Żadne używki z aut nie wchodzą w grę. Albo zrobię to jak trzeba z dedykowanych komponentów albo wcale. Minimum to AGM, ale skłąniam się ku LFP. Nie spieszy mi się, wiec póki co chcę sie doedukować i rozeznać.

    Chcę mieć też możliwość podpięcia generatora 1f 5-7 kVA, niekoniecznie załączanego automatycznie (ale czemu nie, jeśli będzie to w gratisie w danym systemie).

    Chcę móc system rozbudować w trzech kierunkach:
    • ilość faz
    • moc
    • pojemność

    Pierwsze i trzecie są związane ze sobą, tzn w zasadzie nie potrzebuję systemu 3f, jeśli 1f pokryje zapotrzebowanie na moc. Jeśli mam w przyszłości kupić auto elektryczne, to 1f na pewno będzie za małe do ładowarki np 22 kW. Do tego moc zainstalowana w cześci mieszkalnej domu to ok. 12 kW. Moc przyłączniowa obecnie to chyba 34 kW (bezpiecznik mam na 40 kW).

    To czego potrzebuję na tę chwilę to nie wyceny czy szczegóły konstrukcyjne, ale architektury rozwiązań. Dlatego uważam Twoje pytania za bardzo trafne.
    Ostatnio edytowane przez Ratpaw ; 07-03-2023 o 11:32
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.319
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Pewnie w pełen offgrid nie pójdę, ale chciałbym mieć możliwość pracy offgridowej w ograniczonym zakresie (np dwa dni). Myślałem o kierunku: praca na magazynie i własnym prądzie przez 80% roku, 20% to sieć z mniejszą lub większą "ulgą" w rachunkach w produkcji słoneczne zimowe dni. Dlatego to magazyn traktuję jako serce systemu, a nie PV.

    Magazyn: 48V. HV to pewnie nisza w tym i tak niszowym rynku.
    Jaki inwerter z białej listy (można go podłączyć do sieci) pracujący na magazynie 48V znalazłeś?

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    656

    Domyślnie

    Tak jak zaznaczył Kaizen, skłaniasz się ku hybrydzie... jednak one pracują na magazynach najchetniej wysokonapięciowych.

    Tutaj masz nieco konkretnych informacji
    https://www.master-instruments.com.a...13_10_2020.pdf

    Przejrzyj. Zobaczysz swoje alternatywy.

    ps. Ale fajna lista. Szkoda, że sam jej wcześniej nie znalazłem.
    Chociaż i tak pewnie wybrał bym Victron. Z racji elastyczności i niezawodności + świetnie rozbudowanego community na świecie.
    Ostatnio edytowane przez Gik ; 07-03-2023 o 12:11

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Dobre pytania zadajesz. Niestety nie umiem na nie odpowiedzieć, bo wiem za mało.

    Czy trzeba od razu decydować o hybrydzie vs offgrid? Pewnie w pełen offgrid nie pójdę, ale chciałbym mieć możliwość pracy offgridowej w ograniczonym zakresie (np dwa dni). Myślałem o kierunku: praca na magazynie i własnym prądzie przez 80% roku, 20% to sieć z mniejszą lub większą "ulgą" w rachunkach w produkcji słoneczne zimowe dni. Dlatego to magazyn traktuję jako serce systemu, a nie PV.

    Magazyn: 48V. HV to pewnie nisza w tym i tak niszowym rynku. Żadne używki z aut nie wchodzą w grę. Albo zrobię to jak trzeba z dedykowanych komponentów albo wcale. Minimum to AGM, ale skłąniam się ku LFP. Nie spieszy mi się, wiec póki co chcę sie doedukować i rozeznać.

    Chcę mieć też możliwość podpięcia generatora 1f 5-7 kVA, niekoniecznie załączanego automatycznie (ale czemu nie, jeśli będzie to w gratisie w danym systemie).

    Chcę móc system rozbudować w trzech kierunkach:
    • ilość faz
    • moc
    • pojemność

    Pierwsze i trzecie są związane ze sobą, tzn w zasadzie nie potrzebuję systemu 3f, jeśli 1f pokryje zapotrzebowanie na moc. Jeśli mam w przyszłości kupić auto elektryczne, to 1f na pewno będzie za małe do ładowarki np 22 kW. Do tego moc zainstalowana w cześci mieszkalnej domu to ok. 12 kW. Moc przyłączniowa obecnie to chyba 34 kW (bezpiecznik mam na 40 kW).

    To czego potrzebuję na tę chwilę to nie wyceny czy szczegóły konstrukcyjne, ale architektury rozwiązań. Dlatego uważam Twoje pytania za bardzo trafne.
    Napiszę Ci jaką drogą ja poszedłem i sam zdecydujesz czy Ci się podoba.

    1. Zainstalowałem ON-gridowy system PV o mocy 8.8kWp
    System działał 2 lata ale z powodu częstych przerw w dostawie EE wygoda z jego posiadania była mierna.
    Chciałem swój ON-gridowy inwerter zmienić na hybrydowego Froniusa (jeszcze nie GEN 24).
    Zadzwoniłem do serwisu Froniusa i po wysłuchaniu moich potrzeb skierowali mnie do Victrona.

    2. Zainstalowałem 3 fazowy system na Victronach Muliplus-II 48/3000 z DIY magazynem (10 kWh) na celach firmy Winston zakupionych w Pradze czeskiej.
    Zaleta tego rozwiązania było to że nie musiałem wymieniać ON-gridowego inwertera bo umieszczenie go na wyjściu systemu Victrona umożliwia mu pracę nawet gdy brak sieci. W przypadku braku sieci system zasilał całe zapotrzebowanie domu na EE. To jest taki UPS dla całego domu z możliwością pracy OFF-grid jeśli się tego chce. W domu mam wszytko na prąd, również ogrzewane.
    Przez prawie rok system działał bez zarzutu ale zwiększyło mi się zapotrzebowanie na energię po wybudowaniu drugiego domu.
    Aby zwiększyć moc systemu dokupiłem następne 3 sztuki Multiplusa-II 48/3000 i połączyłem równolegle do już zainstalowanych.
    Podwoiłem w ten sposób moc systemu. Zwiększyłem też pojemność magazyny dokupując drugie 10 kWh w identycznych, jak poprzednie, celach Winstona.
    Dodatkowy BMS nie był potrzebny bo nowe cele zostały dodane równolegle do poprzednich.

    3. W międzyczasie uzupełniłem panele PV do 9.9kW w części ON-grid i dodałem 6 kWp w części OFF-grid na ładowarkach MPPT Victrona ładujących magazyn bezpośrednio.

    W międzyczasie wydarzały się różne awarie z których najważniejszą była awaria jednego z inwerterów Victrona.
    Chociaż trudno to nazwać awarią ponieważ dystrybutor Victrona (już nim nie jest) w tej drugiej partii sprzedał mi jeden egzemplarz który był wymieniony u innego klienta. Zwyczajnie był wadliwy. Jednak wada objawiała się rzadko. Serwis Victrona dość szybko zareagował i wymienił mi go na nowy ale na testy straciłem pół roku aby wskazać który z nich jest wadliwy. Nie jest łatwo zdiagnozować system oparty na 6 inwerterach gdy wada jednego objawia się wyłączeniem całego systemu. System przez te pół roku pracował tak że na fazach 1 i 2 pracowało po jednym inwerterze a na fazie 3 dwa inwertery.

    Podsumowując.
    System pracuje praktycznie w OFF-gridzie od marca do końca października. W pozostałe miesiące wspomaga się siecią.
    Przerw w dostawie EE nie zauważam co było głównym powodem tych inwestycji.
    W okresach letnich nadmiar EE oddaję do sieci (net-metering) i odbieram 80% w miesiącach zimowych.
    Od 2 lat płacę tylko opłaty stałe za EE.
    Ostatnio edytowane przez stos ; 07-03-2023 o 12:39

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.319
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Chociaż i tak pewnie wybrał bym Victron.
    Tylko żadnego, jeżeli dobrze rozumiem, nie możesz podpiąć do sieci, bo nie ma go na liście:
    http://ptpiree.pl/opracowania/kodeks...z-certyfikatow

    Jak wyszukałem kilka innych 48V to też żaden nie znajduje się na liście ptpiree.

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    656

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tylko żadnego, jeżeli dobrze rozumiem, nie możesz podpiąć do sieci, bo nie ma go na liście:
    http://ptpiree.pl/opracowania/kodeks...z-certyfikatow

    Jak wyszukałem kilka innych 48V to też żaden nie znajduje się na liście ptpiree.
    Dobrze, Victron też nie można podpiąć do sieci. Do sieci podpinasz On grid... najlepiej i najłatwiej - Fronius.
    A to po co off grid już mało jest istotne.

    Poza tym np. Sofar HYD series? To dość przyzwoita marka, w Polsce znana.
    Ostatnio edytowane przez Gik ; 07-03-2023 o 12:40

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.319
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    On grid... najlepiej i najłatwiej - Fronius.
    A to po co off grid już mało jest istotne.
    Zrozumiałem, że chodzi o hybrydę (w rozumieniu europejskim - czyli działa on-grid a jak nie ma sieci off-grid).

    Jak dla mnie off-grid nie ma sensu przy 23K dopłaty do hybrydy.

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    656

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zrozumiałem, że chodzi o hybrydę (w rozumieniu europejskim - czyli działa on-grid a jak nie ma sieci off-grid).

    Jak dla mnie off-grid nie ma sensu przy 23K dopłaty do hybrydy.
    To jest jakiś argument. 99,9% ludziom wystarczy hybryda.
    Mnie osobiście do hybryd odsunęły informacje (nie wiem już dokładnie gdzie je wyczytałem, na jakiś specyfikacjach producenckich) że czas pracy w off gridzie jest mocno limitowany.. Tutaj trzeba by zasięgnąć opinii użytkowników którzy to używają. Czy ich system wstanie jeśli następny dzień też będzie bez prądu w sieci? Poza tym wsomniany Sofar ma słabe community u którego wielu ma zawsze jakiś problem komunikacyjny z falownikiem. Może w końcu poprawią a może nie.
    Ty w końcu nastawiasz się psychicznie na PV, zaczeła Ci się jednak opłacać. i swoje "blokady" emocjonalne wyłączasz.
    A temat PV i magazynu nie jest 0 i 1. Dotacje jakieś są... ale zainwestować i tak będzie trzeba. Mnie nie stać kupować najtaniej. Wywalam duże pieniądze, to muszę mieć pewność, że to będzie działało.
    Inna bajka kiedy jakieś jutubery dostają sprzęt za frajer i sobie testują namawiając gawiedź.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.319
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Mnie osobiście do hybryd odsunęły informacje (nie wiem już dokładnie gdzie je wyczytałem, na jakiś specyfikacjach producenckich) że czas pracy w off gridzie jest mocno limitowany..
    Jak jest limitowany? Pojemnością akumulatorów w nocy, to oczywiste. Tak samo przy off-grid.

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Tutaj trzeba by zasięgnąć opinii użytkowników którzy to używają.
    Ano właśnie cena rozwiązań hybrydowych na LFP jest taka, że ze świecą takich szukać.

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Czy ich system wstanie jeśli następny dzień też będzie bez prądu w sieci?
    A dlaczego miałby się położyć?


    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Ty w końcu nastawiasz się psychicznie na PV, zaczeła Ci się jednak opłacać. i swoje "blokady" emocjonalne wyłączasz.
    Jakie emocje? To czysta ekonomia. Tylko trzeba oszacować i wycenić ryzyka.

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Dotacje jakieś są... ale zainwestować i tak będzie trzeba. Mnie nie stać kupować najtaniej. Wywalam duże pieniądze, to muszę mieć pewność, że to będzie działało.
    Kupić możesz i lepsze, i droższe, a dzięki dopłatom taniej przy hybrydzie (dopłaty są tylko do mikroinstalacji - a te z definicji są podłączone do sieci).

    IMO cena LFP zabija ekonomię takiego rozwiązania. Ogólnie akumulatory (ich ceny i parametry) hamują rozwój magazynów energii ale też EV i innych dziedzin gdzie są potrzebne.
    W przypadku tradycyjnych akumulatorów problemem jest to, że padnięcie celi w jednym akumulatorze nie wykryte szybko skraca życie wszystkim pozostałym w szeregu (a tych jest od 12 wzwyż w falownikach z białej listy, jakie znalazłem). AGMy giną bezpowrotnie - te, do których można dolać wody mają dużą szansę na odratowanie.. Ale podstawa, to IMO zrobienie monitoringu temperatur akumulatorów. Jak któryś bardziej się grzeje - trzeba reagować.

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    656

    Domyślnie

    Kaizen, interesujesz się tym tematem. Musisz poczytać specyfikacje falowników które Cie interesują. Ja nie jestem dystrybutorem ani nikim kto się tym zajmuje zawodowo. Powiedziałem Ci, o rzeczach które sam wyciągnałem w sieci. A to są ciekawe tropy. MUSISZ sam się doedukować bo jak widzisz. "rozwiązań takich, że ze świecą szukać"
    A czemu miał by nie wstać?
    Bo napięcie z akumulatora będzie na tyle niskie, że system nie będzie w stanie zasymulować napięcia "sieciowego" aby oszukać falownik ON grid. W zestawach typowo off grid temat można łatwo rozwiązać.
    Za to z hybrydami nie jestem pewien...
    Czas limitowany to nie to oczym Ty napisałeś. Tutaj poczytaj, jak wyciagniesz rzetelne informacje podziel się z nami. Ale trop do obadania.

    Temat mocno rozbudowany, wycena ryzyka jest rozbudowana. Sam widzisz ile zmiennych i różnych "rozwiązań tego samego".
    LFP ma dużo cykli i niezawodność oraz BEZPIECZEŃSTWO.
    TO jest drugi mój wybór jeśli chodzi o akumulatory.
    Pierwszy to LTO.
    Inne rozwiązania godne polecenia do użytku domowego nie istnieją na ten czas. Nie dla użytkownika domowego. Który chce mieć akumulatory we własnym domu.

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jaki inwerter z białej listy (można go podłączyć do sieci) pracujący na magazynie 48V znalazłeś?
    Nie znalazłem, bo nie szukałem. Wiem mniej więcej, że należy isć z napięciem w górę, żeby zwiększać sprawność systemu. Stąd 48V a nie 12 czy 24.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    656

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Nie znalazłem, bo nie szukałem. Wiem mniej więcej, że należy isć z napięciem w górę, żeby zwiększać sprawność systemu. Stąd 48V a nie 12 czy 24.
    podałem Ci na tacy taką listę. u góry

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony