dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 28
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    azalia44

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Kod pocztowy
    49-100
    Posty
    8

    Domyślnie Pompa ciepła czy sie sprawdzi?

    Witam
    Jestem przed wyborem ogrzewania w starym domu. Dom o powierzchni grzewczej 95 m2 ocieplenie scian 10 cm styropian , izolacja dachu 15 cm wełna mineralna, Teraz opalany kopciuchem około 3,5 t wegla na sezon .Wszystkie pomieszczenia maja grzejniki żeliwne i sa przwymiarowane bo były liczone kiedy dom był nie ocieplony.Nie chciałabym zmieniać instalacji wewnatrz budynku na inne grzejniki bo to wiazałoby sie z dużym remontem na . Dostałam propozycje na pompe ciepła Panasonic High Performance 9,0kW generacji jednofazowa+zasobnik c.w.u 200l. Druga propozycja pompa Netsu M-NET -08-1PH .Rozmawiałam też z przedstawicielem innej firmy która montuje pompy ciepła i stwierdził ,ze przy żeliwnych grzejnikach to sie nie sprawdzi.Nie wiem czy faktycznie lepiej odpuscić pompe i zamontowac inny piec np . na ekogroszek , choc tu znów mam watpliwości czy za jakis czas nie bedzie zakazu palenia bo to jednak wegiel w innej postaci. Mam założoną fotowoltaikę 50,025kWp wiec przy pompie trochę by pokryło zapotrzebowanie na energię. Proszę o pomoc , co byłoby dobrym rozwiazaniem dla mnie ?

  2. #2

    Domyślnie

    Jakie temperatury utrzymujesz w obiegu CO obecnie?
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    azalia44

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Kod pocztowy
    49-100
    Posty
    8

    Domyślnie

    Jak bylo około - 10 na zewnatrz to na piecu wyjsciowo było około 50 chwilami moze do 55 stopni jak jest cieplej to około 45 przy takim ustawieniu w domu temperatura 22 -23 stopnie

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    593

    Domyślnie

    Masz serio 50kWp fotowoltaiki?

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    azalia44

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Kod pocztowy
    49-100
    Posty
    8

    Domyślnie

    Przepraszam .pomyłkowo wpisałam winno być 5.025 kWp i produkcja jest wieksza niz moje zapotrzebowanie dlatego napisałam ,ze czesciowo pokryłoby to zapotrzebowanie pompy na energię.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    A kocioł gazowy nie wchodzi w grę?
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    azalia44

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Kod pocztowy
    49-100
    Posty
    8

    Domyślnie

    Niestety nie mamy u nas gazu ziemnego a sasiedzi mieli taki z ogromnej butli zamontowanej przy domu i zrezygnowali bo bardzo drogie było ogrzewanie domu o identycznym metrazu jak moje

  8. #8

    Domyślnie

    Pomijajac cene zakupu mysle że użytkowanie bedzie tansze niż 3,5 tony groszku na sezon bo to ponad 5000zł. Poza panasonic T-Cap jest jeszcze Mitsubishi zubadan ktory też da radę z grzejnikami. i już w wersji 6kWh jest 3-fazowy. Nie chce Cie wprowadzić w bład ale żeliwne grzejniki chyba bedą lepsze od aluminiowych bo mają więcej wody.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    @azalia44

    Zdecydowanie pompa ciepła.
    Mam trzeci sezon i sobie chwalę. Można zapomnieć nawet o najlepszym wynalazku, który był i zawsze będzie "kopciuchem".

    Tobie powinna wystarczyć zwykła PC o mocy około 8 kW, jak nie mniejszej. 5 kW w panelach przy dobrym ociepleniu wystarczy do pełnego pokrycia zapotrzebowania PC na energię.

    Przez ostatnie 2 sezony pompa "zjadła" mniej niż 10 000 kWh wliczając w to c.w.u., czyli po 5 000 kWh na rok.
    Powinno zrobić się OZC. Ja mam ciepłomierz w instalacji i też mogę oszacować zapotrzebowanie na ciepło.

    Grzejniki żeliwne mogą być, sam miałem. Trzymają dłużej ciepło i w jednym żeberku mieści się dwa do trzech razy więcej wody. Jeśli jest ich wystarczająco dożo to może nie będzie potrzeba bufora.

    Do można zawsze dodatkowo docieplić. W tym roku jeszcze dokleiłem 10 cm styropianu, a miałem od 1997 roku 13 cm.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  10. #10

    Domyślnie

    azalia44

    10 cm na ścianach - zależy jeszcze z czego ściana i czy grafitowy (o lepszej Lambda), czy najzwyklejszy z Lambda 0,04.
    Do dachu warto by dołożyć kolejne 10 do 15 cm wełny.

    Policz swoje OZC - wstępnie możesz tu: https://cieplo.app/start
    Policz ile masz żeberek w całym domu, to będzie można porównać moc grzejników z zapotrzebowaniem OZC.

    Jak przy zerze potrzebujesz wody +45*C, a przy -10*C już +55*C - to warto byłoby poprawić izolację domu.
    Obniżenie temp. wody o 10*C pozwoliłoby zaoszczędzić do 30% na kosztach ogrzewania.
    Ewentualnie jeśli te +23*C w domu to już zbyt ciepło, to można grzać w zakresie 21,5 do 22*C, to 6-8% na ogrzewaniu się zaoszczędzi.
    Przy Pompie Ciepła to już można dokładniej regulować.

    Proponuję też poczytać ten temat:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...h-porady-uwagi
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 30-12-2021 o 14:31
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    @azalia44

    Przy PV 5 kWp taka alternatywa:
    1. PC i grzanie prawie za darmo
    2. Grzać drogo bez PC, a niewykorzystane przez 12 miesięcy nadwyżki energii z "magazynu" podarować Dostawcy energii...

    Najważniejsze, że masz wybór.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  12. #12
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar marcus312
    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Pilchowice
    Kod pocztowy
    44-144
    Posty
    472

    Domyślnie

    Tobie powinna wystarczyć zwykła PC o mocy około 8 kW,
    Takie pompy trzeba chyba wspomagać grzałkami albo kopciuchem

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcus312 Zobacz post
    Takie pompy trzeba chyba wspomagać grzałkami albo kopciuchem
    To zależy od OZC budynku.
    Dom z OZC 10 kW ogrzeje taka P.C. 8 kW do powiedzmy -10*C i dalej jak piszesz (należy ją wspomóc).
    Jak dom ma OZC 6 kW to taka P.C. 8 kW może go grzać do -18*C i dopiero poniżej wspomoże się grzałką. Ale sama nadal będzie grzała zazwyczaj do -25*C.
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  14. #14
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    azalia44

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Kod pocztowy
    49-100
    Posty
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    @azalia44

    Zdecydowanie pompa ciepła.
    Mam trzeci sezon i sobie chwalę. Można zapomnieć nawet o najlepszym wynalazku, który był i zawsze będzie "kopciuchem".

    Tobie powinna wystarczyć zwykła PC o mocy około 8 kW, jak nie mniejszej. 5 kW w panelach przy dobrym ociepleniu wystarczy do pełnego pokrycia zapotrzebowania PC na energię.

    Przez ostatnie 2 sezony pompa "zjadła" mniej niż 10 000 kWh wliczając w to c.w.u., czyli po 5 000 kWh na rok.
    Powinno zrobić się OZC. Ja mam ciepłomierz w instalacji i też mogę oszacować zapotrzebowanie na ciepło.

    Grzejniki żeliwne mogą być, sam miałem. Trzymają dłużej ciepło i w jednym żeberku mieści się dwa do trzech razy więcej wody. Jeśli jest ich wystarczająco dożo to może nie będzie potrzeba bufora.

    Do można zawsze dodatkowo docieplić. W tym roku jeszcze dokleiłem 10 cm styropianu, a miałem od 1997 roku 13 cm.
    W budynku mam razem 111 pojedyńczych żeberek żeliwnych o wymiarach wysokość 588mm a od osi 500 mm szerokośc żeberka 100mm (grzejniki są z lat 70 ) ale nie bardzo wiem jak policzyć jaka maja pojemnośc wody.Rurki doprowadzające są miedziowe ,nie są grube .W domu jest jeszcze jeden grzejnik rurkowy w łazience. Kopciuch który teraz mam jest też zle dobrany , jest za duży do mojego metrażu ,tak powiedział mi Pan który proponował mi pompę ciepła. W 2021 w/g wykresu który pojawia się na Tauron e-licznik energii oddanej do sieci mam 4327,0 kWh/rok i muszę powiedzieć ,ze jakoś specjalnie nie zwracałam uwagę żeby oszczędzać zużycie prądu, więc coś by to pokryło .

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    @azalia44

    W grzejnikach masz ponad 100 litrów wody (prawdopodobnie 110 l.). W drabince w łazience ilość pomijalna.
    Jeśli chodzi o PV to do tych 4327 kWh musisz doliczyć Twoje sużycie bezpośrednie które nie przeszło przez licznik, czyli razem jakieś 5000 do 5500 kWh.

    To tak jak oszacowałem - ogrzewanie przy pomocy PC będzie prawie "za darmo".
    Jeśli jeszcze dodatkowo dołożysz kolejną warstwę styropianu to może wykroi się coś własnej EE na zasilanie domowych sprzętów oraz oświetlenie.

    Z ociepleniem to jest tak, że kolejne trochę kosztuje. Może więcej niż trochę. Ale tylko do nielicznych dociera, że przez kilkadziesiąt kolejnych lat w domu będzie przytulniej.

    Gdy w 1997 roku doklejałem 5 cm na założone ocieplenie (było 8 cm) to ta ósemka była jedynie pokryta cienką warstwą ochronną by zabezpieczyć przed słońcem.
    5 cm przyniosło być może małe korzyści, ale zawsze coś. Jak liczyłem to dodatkowe 1920 W oszczędności przy temperaturze na zewnątrz -10, lub -15 st. C, a w domu około 18-20 st. C. Jeśli przemnożyć to przez 24 lata to jednak coś jest.

    Teraz jest taka sytuacja, że w domu utrzymywana jest wyższa temperatura i zdecydowałem się na zwiększenie izolacji.

    Trochę szkoda było tynku akrylowego bo znalazł się pod styropianem a za bardzo nie mam środków na najęcie fachowców by wykończyć ozdobną warstwą jak należy. Jest jak jest.
    W 2021 roku miałem nieco niższą produkcję z PV, a mimo to w "magazynach" przeszło na obecny rok jedynie kilkadziesiąt kWh mniej w stosunku do 2020/2021 roku.

    Tak się rozpisałem o tym dodatkowym ociepleniu, ale jeśli zdecydujesz się na PC to nic nie stoi na przeszkodzie by później nie polepszyć ocieplenie.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  16. #16

    Domyślnie

    10cm na ścianach.
    15cm.welny między krokwiami, pewnie.
    5kWp ma wystarczyć na ogrzanie domu, CWU i resztę? Z pc?
    1 kwietnia, jest dopiero 1 kwietnia.
    Teraz nie ten dzień
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 05-01-2022 o 22:26

  17. #17

    Domyślnie

    Przelicz dokładnie produkcję PV (fotowoltaiczną) i normalne zużycie.
    Jeżeli rzeczywiście w skali roku Twoja instalacja PV o mocy zainstalowanej 5,025 kWp oddała do sieci Tauron 4 327 kWh, to znaczy że nadwyżkę masz duża a własne zużycie bardzo (BARDZO) małe. Na e-liczniku Taurona sprawdź nie tylko "oddanie" za rok ale także "pobór" za rok. Sprawdź dokładnie te dane, czy aby nie ma w nich błędu bo to, co napisałaś dla mnie wygląda to mało prawdopodobnie.
    Jeżeli dane nt. fotowoltaiki są rzeczywiście poprawne (w szczególności moc oddana netto 4 327 kWh w skali roku - w co nie wierzę), to masz zdecydowanie odpowiednie warunki do pompy ciepła. Ale grzejniki żeliwne zdecydowanie do wymiany.
    "Pompę" Netsu odpuściłbym od razu. To jest zwykły "chińczyk" no-name bez sieci serwisowej. O "producencie", czyli Berg Holding nawet nie chce mi się gadać.
    Panasonic OK, bo ma sieć serwisową, jest popularny w PL i ma niezłe parametry. Ale są też inne marki a wybór jest dość duży.
    Dobrze zrobione OZC pozwoli na właściwy dobór mocy ale nie daj sobie wcisnąć pompy przewymiarowanej. Bajki o -25 st. C to jest zwykły marketing.
    Żeby mieć własny punkt widzenia (ale nic ponad to) zrób wyliczenia na stronie ciepłowłaściwe i poproś na Forum o interpretację wyników,
    Wybierz 2 - 3 instalatorów popularnych marek, którzy są blisko Twojego miejsca zamieszkania, są na rynku minimum 5 lat, mogą pokazać konkretne swoje instalacje i referencje i nie są oszołomami ani typem handlowca. Instalator jest CO NAJMNIEJ tak ważny jak moc i marka pompy ciepła.
    Ostatnio edytowane przez Navy1 ; 06-01-2022 o 04:09

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    10cm na ścianach.
    15cm.welny między krokwiami, pewnie.
    5kWp ma wystarczyć na ogrzanie domu, CWU i resztę? Z pc?
    1 kwietnia, jest dopiero 1 kwietnia.
    Teraz nie ten dzień
    Nie wiem jak Tobie wychodzi, że nie starczy 5000 kWh na c.o. i c.w.u.
    Dom @azalia44 ma 95 m2 powierzchni grzewczej, a nie jak u mnie 130 m2. Miałem 13 cm styropianu, ale zakładanego w latach 1996/1997, więc miał mniejszą wartość cieplną od najlepszych obecnie dostępnych na rynku. W ciągu pierwszego roku grzania PC zużyłem 4829 kWh EE oraz 71 m3 gazu. Jedynie strych mam lepiej docieplony.
    Wspomnę jedynie, że szereg osób na tym forum ma zbliżone wyniki, oczywiście proporcjonalnie do powierzchni domu i warstwy ocieplenia.

    Prawdopodobnie pod Opolem ta sama strefa strefa klimatyczna co u mnie.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  19. #19

    Domyślnie

    Nie podano ile wynosi realne zużycie prądu.
    Bo coś zostanie na prąd do pc, nie jest miarą kWh.
    Bez tych danych, to można coś napisać, ale.nienwoadomo co.
    Stąd moja wcześniejsza wypowiedź.
    Nie podano, jakim typem śmieciucha jest opalany dom i w jaki sposób się w nim spalało węgiel.
    Nie podano także, czy był tylko węgiel, czy także dodatkowy opał np drewno.
    Jeśli przyjąć że energia z pv ma być "przeznaczona" tylko na CO i CWU, wtedy teoretycznie wystarczy jej na ten cel
    Dużo niewiadomych.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  20. #20
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    azalia44

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Kod pocztowy
    49-100
    Posty
    8

    Domyślnie

    W 2021 faktycznie oddałam do sieci 4327kWh pobór energii był 2409 kWh za ten okres tylko trzeba brac pod uwagę ,ze w poprzednim roku(2020) również oddałam dużo do sieci i to odbierałam w 2021 roku. Myślę ,ze gdybym musiała dopłacić troche mnie niz teraz płacę za wegiel a pompa ogrzałaby dom to juz byłabym zadowolona a w przyszłości pomysle o dodatkowym dociepleniu.
    W mojej miejscowości jest przedstawiciel firmy Vailland który zajmuje sie też montażem , nie wiem czy to dobra firma , bedę z nim rozmawiała i zobacze co zaproponuję.Mam takie mysli ,ze po zamontowaniu gdybym miała problemy to jest na miejscu ale to oczywiście nie jest główne kryterium wyboru.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony