dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 39 z 39
  1. #21
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    MonaWisnia

    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Skąd
    Wisła
    Kod pocztowy
    43-450
    Posty
    10

    Domyślnie

    Wszystko to kwestia budżetu, którym się dysponuje - pompa fajne rozwiązanie tylko kosztowne więc trzeba by pomyśleć o fotowoltaice - która generuje kolejne koszta, pytanie też jak konkretne modele sprawują się przy ujemnych temperaturach.
    Dla mnie dobrym rozwiązaniem są kotły pelletowe - obecnie obsługowość ich jest zminimalizowana - podajniki dzięki którym nie trzeba cały czas latać i dokładać - peletu też nie trzeba specjalnie utylizować (popiołu)...

  2. #22
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    MonaWisnia

    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Skąd
    Wisła
    Kod pocztowy
    43-450
    Posty
    10

    Domyślnie

    Wszystko to kwestia budżetu, którym się dysponuje - pompa fajne rozwiązanie tylko kosztowne więc trzeba by pomyśleć o fotowoltaice - która generuje kolejne koszta, pytanie też jak konkretne modele sprawują się przy ujemnych temperaturach.
    Dla mnie dobrym rozwiązaniem są kotły pelletowe - obecnie obsługowość ich jest zminimalizowana - podajniki dzięki którym nie trzeba cały czas latać i dokładać - peletu też nie trzeba specjalnie utylizować (popiołu)...

  3. #23

    Domyślnie

    Czyli pompa ciepła czy kocioł na pellet Odgrzewam kotleta !! Panowie wypowiedzcie się. Przykładowo dom ok 100m2 z poddaszem dobrze ocieplony i zaizolowany.
    Pompa ciepła vs kocioł na pellet. Roczne koszta, koszta zakupu i montażu. Doradźcie

  4. #24
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    Cytat Napisał dam7 Zobacz post
    Czyli pompa ciepła czy kocioł na pellet Odgrzewam kotleta !! Panowie wypowiedzcie się. Przykładowo dom ok 100m2 z poddaszem dobrze ocieplony i zaizolowany.
    Pompa ciepła vs kocioł na pellet. Roczne koszta, koszta zakupu i montażu. Doradźcie
    teraz, za rok czy za 5?

    chcesz mieć ogrzewanie bezobsługowe czy latać z workami?

    prąd to jedyne medium dozwolone w nowym domu, które można samemu wyprodukować. Teraz jest ustawa taka jaka jest z panelami ale za 3 lata może być inna. Też w życiu myślałem że nie będę miał fotowoltaiki bo to jest na granicy opłacalności. Ale gmina zrobiła program doplat i mam 5kwp na dachu za niecałe 6 tyś. Żal było nie brać.

    Podziwiam ludzi którym się chce e 21 wieku latać z workami i dorzucać do zasobnika. Pelet jest mniej kaloryczny niż ekogroszek wiec tych worków trzeba przewalić więcej. Tanie to też nie jest. Trzeba to gdzieś składować, wsypywać itd.

    Jak pokazuje ten rok to takie szacowanie kosztów użytkowania to sobie można głęboko w buty wsadzić. Wróżkę raczej można zatrudnić.

    A szacowanie kosztów instalcji? Ma być po taniości? Pompa haier 8kw monoblok z modlułem cwu - 11 tys brutto
    zasobnik na wode? zależy jaki ma być i jakiej pojemności. Policzymy 2500 zł
    zawór 3drogowy to przełączania cwu -?co - 350 zł
    belka, naczynie - ja wiem? 500zł?
    odpowietrznik z odmulaczem - ja wiem? z 500zł?

    rurki
    glikol

    wszystko zależne od pomieszczenia, długości instalacji itd. ciężko oszacować. Możesz zrobić w stali zagniatanej, możesz zrobić zgrzewane. Możesz zrobić sam, możesz zlecić. To samo z elektryką. Ciężko powiedzieć co jest i co trzeba zrobić.

    Koszt instalacji? 2 dni roboty. Albo całość za usługę.

    I tak jak ja zakładałem swojego Panasonica to za te same graty i tą samą usługę dostałem oferty od 23 tys do 40 tys. Za dokładnie to samo. Wiec pytanie brzmi co zrobisz samemu i jak umiesz negocjować.

  5. #25

    Domyślnie

    No ogolnie jeden facet zaproponował full budowę kotłowni na pelecie za 37 tyś a na pompie 54 tyś. Firma SAS

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.620
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Pompa SAS ? Masz Panasonic, LG w dużo lepszych cenach.
    A to firmy bardziej sprawdzone
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  7. #27

    Domyślnie

    Wiem, wiem. Gosciu poprostu montuje sprzęt z SAS. Czy to kotły na pellet czy wlasnie pompy ciepła. SAS Vesta z pełnym montażem cena 54tys... duzo

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał dam7 Zobacz post
    Czyli pompa ciepła czy kocioł na pellet Odgrzewam kotleta !! Panowie wypowiedzcie się. Przykładowo dom ok 100m2 z poddaszem dobrze ocieplony i zaizolowany.
    Pompa ciepła vs kocioł na pellet. Roczne koszta, koszta zakupu i montażu. Doradźcie
    Podstaw swoje dane (zamiast elektryki pellet - ale trzeba policzyć osobno, podając różne ceny kWh albo ustawić, że pellet to 100% taniej strefy a PC 100% drogiej i odpowiednio wpisać ceny kWh):
    https://forum.muratordom.pl/showthre...9-I-POLICZ-SAM!

  9. #29
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar magdaseb
    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Chełmno
    Kod pocztowy
    86-200
    Posty
    701

    Domyślnie

    Nie zapomnijcie dodać w przypadku kotła kosztów komina, pomieszczenia na skład opału, no i własnej robocizny z przerzucaniem worków.

    Powiem tak- tylko w Polsce w XXI wieku panuje przekonanie, że dom to musi mieć piec i komin. Bez tego to nie dom...

    Nie rozumiem ludzi, którzy w tym czasie w nowo budowanym domu "palą ognisko", żeby ten dom ogrzać.
    IVT Geo 312C 12KW, DZ 4x85, OP 100%-360m2, garaż 40m2 (ogrz do 10*),24 cm BK, 20cm grafit 031, podł 18cm 038, wylewka 7cm, fundamenty 12cm 038, użyt. poddasze 25 cm wełna skalna 035. CWU-7 osób.
    PV 10,2kw
    PV 6,57kw
    2018- CO 4520kWh, CWU 1920kWh
    2019- CO 4075kWh, CWU 1970kWh
    2020- CO 4127kWh, CWU 1962kWh
    2021- CO 5319kWh, CWU 2273kWh
    2022- CO 4618kWh, CWU 2202kWh
    2023- CO 4765kWh, CWU 2197kWh

  10. #30
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Pauliq

    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    189

    Domyślnie

    Cytat Napisał dam7 Zobacz post
    No ogolnie jeden facet zaproponował full budowę kotłowni na pelecie za 37 tyś a na pompie 54 tyś. Firma SAS
    Wiem że te porównanie ma nijak do siebie ale za te 37 to u mnie kotłownia była by cała w złocie z pompą ciepła..

  11. #31

    Domyślnie

    Zgadzam się z wami. Od początku myślałem nad pompa Ciepła lecz nie mam funduszy zeby wydawać 30-50 tyś. Nastawiałem się bardziej na 20-25 w kwestii kotłowni full (materialy+montaż)

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Podstaw swoje dane (zamiast elektryki pellet - ale trzeba policzyć osobno, podając różne ceny kWh albo ustawić, że pellet to 100% taniej strefy a PC 100% drogiej i odpowiednio wpisać ceny kWh):
    https://forum.muratordom.pl/showthre...9-I-POLICZ-SAM!
    Pomógłbyś?

    Dom o pow. użytkowej 75m2 (parter+poddasze użytkowe). Z projektu:

    - Sumaryczna strata ciepła budynku - 3967 W

    - Wskaźniki zapotrzebowania ciepła wynoszą:
    * w odniesieniu do powierzchni ogrzewanej q=51.7 W/m2
    * w odniesieniu do kubatury ogrzewanej q=19.4 W/m3

  13. #33
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.777

    Domyślnie

    Cytat Napisał eMdzeJ Zobacz post
    teraz, za rok czy za 5?

    chcesz mieć ogrzewanie bezobsługowe czy latać z workami?

    prąd to jedyne medium dozwolone w nowym domu, które można samemu wyprodukować. Teraz jest ustawa taka jaka jest z panelami ale za 3 lata może być inna. Też w życiu myślałem że nie będę miał fotowoltaiki bo to jest na granicy opłacalności. Ale gmina zrobiła program doplat i mam 5kwp na dachu za niecałe 6 tyś. Żal było nie brać.

    Podziwiam ludzi którym się chce e 21 wieku latać z workami i dorzucać do zasobnika. Pelet jest mniej kaloryczny niż ekogroszek wiec tych worków trzeba przewalić więcej. Tanie to też nie jest. Trzeba to gdzieś składować, wsypywać itd.

    Jak pokazuje ten rok to takie szacowanie kosztów użytkowania to sobie można głęboko w buty wsadzić. Wróżkę raczej można zatrudnić.

    A szacowanie kosztów instalcji? Ma być po taniości? Pompa haier 8kw monoblok z modlułem cwu - 11 tys brutto
    zasobnik na wode? zależy jaki ma być i jakiej pojemności. Policzymy 2500 zł
    zawór 3drogowy to przełączania cwu -?co - 350 zł
    belka, naczynie - ja wiem? 500zł?
    odpowietrznik z odmulaczem - ja wiem? z 500zł?

    rurki
    glikol

    wszystko zależne od pomieszczenia, długości instalacji itd. ciężko oszacować. Możesz zrobić w stali zagniatanej, możesz zrobić zgrzewane. Możesz zrobić sam, możesz zlecić. To samo z elektryką. Ciężko powiedzieć co jest i co trzeba zrobić.

    Koszt instalacji? 2 dni roboty. Albo całość za usługę.

    I tak jak ja zakładałem swojego Panasonica to za te same graty i tą samą usługę dostałem oferty od 23 tys do 40 tys. Za dokładnie to samo. Wiec pytanie brzmi co zrobisz samemu i jak umiesz negocjować.
    Wszystko się zgadza poza jednym HAIER można kupić za 10 tys z modułem .

  14. #34
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał dam7 Zobacz post
    - Wskaźniki zapotrzebowania ciepła wynoszą:
    * w odniesieniu do powierzchni ogrzewanej q=51.7 W/m2
    * w odniesieniu do kubatury ogrzewanej q=19.4 W/m3
    To obciążenie cieplne. A potrzebne jest zapotrzebowanie na ciepło w kWh na ogrzewanie a do CWU potrzebne Twoje faktyczne zużycie. Ale dane z projektu i tak są niewiarygodne.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 20-01-2022 o 12:01

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał dam7 Zobacz post
    Pomógłbyś?

    Dom o pow. użytkowej 75m2 (parter+poddasze użytkowe). Z projektu:

    - Sumaryczna strata ciepła budynku - 3967 W

    - Wskaźniki zapotrzebowania ciepła wynoszą:
    * w odniesieniu do powierzchni ogrzewanej q=51.7 W/m2
    * w odniesieniu do kubatury ogrzewanej q=19.4 W/m3
    To nie są wskazniki zapotrzebowania ciepła a strat ciepła czyli obciazenia cieplnego budynku. Obciązenie cieplne konieczne jest do doboru mocy pompy.
    Musisz znac zapotrzebowanie na ciepło [kWh/rok].

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    To nie są wskazniki zapotrzebowania ciepła a strat ciepła czyli obciazenia cieplnego budynku. Obciązenie cieplne konieczne jest do doboru mocy pompy.
    Musisz znac zapotrzebowanie na ciepło [kWh/rok].
    Rozumiem. A to zapotrzebowanie można znaleźć gdzies w projekcie czy jak? Dom dopiero budowany.

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał dam7 Zobacz post
    Dom dopiero budowany.
    Wstępnie, możesz samemu obliczyć moc cieplną i zapotrzebowanie ciepła budynku ;
    - porównać ją z danymi z projektu,
    - zakładając różne grubości ociepleń ścian, poddasza jak i podłogi na gruncie,
    https://cieplo.app/start
    W nowo budowanym budynku z PC warto;
    - montować ogrzewanie podłogowe,
    - oraz grube wylewki betonowe ok ; = > 10 cm
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 20-01-2022 o 15:39
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

  19. #39

    Domyślnie

    Niestety jak wspominałem jestem zielony w tych tematach i nie bardzo wiem jak to obliczyć
    Jeżeli nie stronka ciepło właściwe to jak ?

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony