dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Likwidacja GW na rzecz rekuperacji. Mnóstwo pytań/wątpliwości

    Hej,

    Obecnie mam wentylacje grawitacyjną, ale jak wiadomo w nowym budownictwie z szczelnymi oknami to nie ma prawa działac i albo mam ciąg wsteczny albo wieje po plecach bo rozszczelnione okna. Do tego zbawca narodu pozwolił palić czymkolwiek, to po otwarciu okna jest bardzo przyjemny zapaszek...
    Przeczytałem pełno artykułów i dośc sporo tematów tutaj na forum ale im więcej czytam tym mniej wiem. na czym mi zależy:

    -Rekuperacja z odzyskiem wilgoci. okres grzewczy powoduje spadek wilgotnosci do poziomu 30%. ratuje sie nawilzaczem powietrza ale tlko w pokoju malutkiej córki. Nie mam pojęcia jakiej firmy, z tego co widzę jest ich dużo ile ludzi tyle opini.
    -Pracuję z domu razem z żoną dlatego wymiana powietrza musi być dość spora?
    -Czy da się wykorzystać kominy z istniejącej wentylacji GW?
    -Co z okapem w kuchni po dołożeniu rekuperacji?
    -Mam kominek z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz. czy na coś zwrócić uwage?
    -Planuje dołożyć klimę w garderobie/biurze gdzie pracujemy z żoną. czy klima ma też wpływ na wybór rekuperacji?

    Dom to Murator M106L słoneczna polana. użytkowe 103m2, wysokość sufitu ~280cm
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	murator-m106-sloneczna-polana-dom-2070-6-30136_9512881.jpg
Wyświetleń:	36
Rozmiar:	50,1 KB
ID:	462785
    -poddasze nieużytkowe, strop drewniany ocieplony wełna i na to przyszła płyta osb na środku, żeby zrobić z tego strych
    -liczba osób 2+1, w zasadzie w domu spędzamy praktycznie 100% czasu ze względu na pracę zdalną.
    -najlepiej jakby centralka była w garażu, jest on ogrzewany.
    -Kotłownia ma włąsną wentylacje grawitacyjna i tak musi zostać z tego co wiem.
    -ogrzewanie podłogowe.
    -drzwi do garażu z wiatrołapu/przedsionku są zwykłe drewniane jak wewnętrzne z uszczleką. nie jest to napewno rozwiązanie w 100% szczelne.
    -pokój nr 9 to pokój dziecka, 8 garderoba i biuro, 6 to nasza sypialnia. 12 została powiekszona zeby zmiescic prysznic. między 1 a 2 nie ma drzwi.

    Na ten moment to chyba tyle z pytań, wątpliwości..

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.391

    Domyślnie

    Cytat Napisał volvo132 Zobacz post
    Hej,

    Obecnie mam wentylacje grawitacyjną, ale jak wiadomo w nowym budownictwie z szczelnymi oknami to nie ma prawa działac i albo mam ciąg wsteczny albo wieje po plecach bo rozszczelnione okna. Do tego zbawca narodu pozwolił palić czymkolwiek, to po otwarciu okna jest bardzo przyjemny zapaszek...
    Rozszczelnianie okien/mikrowentylacja to tylko proteza prawidłowego rozwiązania. Owszem, zapewnia prawidłowe działanie WG, ale jak sam zauważyłeś pogarsza komfort cieplny mieszkańców. Jest to nieakceptowalne i trzeba traktować to jako błąd projektowo-wykonawczy.

    Dlatego w nowym budownictwie przy szczelnych oknach niezbędnym elementem WG są nawieniki . I dlatego taka informacja powinna była się znaleźć w projekcie tego budynku, projektat powinien był obliczyć liczbę, typ i lokalizację nawiewników. Jeśli dom zakupiłeś od dewelopera to jest to jego niedopatrzenie i powinien pokryć koszt montażu nawiewników
    Najtańsze i najprostsze rozwiązanie to nawieniki w oknach - to jest ułamek kosztu WM z rekuperacją. WM generuje nie mniej problemów niż WG.

    Czy można wykorzystać istniejące kominy WG (jako czerpnię i wyrzutnię), to zależy, ale raczej za małe przekroje i konieczność dodatkowego ocieplenia czy wydłużenia instalacji - to przekreśla sens. Te kanały do zaślepienia.
    Czy w kotłowni musi być WG zależy od źródła ogrzewania. Jeśli ma być WM to drzwi do kotłowni muszą być szczelne.
    Strop drewniany to idealnie byłoby rozłożyć kanały WM w suficie podwieszanym. Teraz to jak rozumiem pozostaje rozprowadzić je na stropie, czyli w przestrzeni nieogrzewanego poddasza - koniecznie dodatkowe ocieplenie kanałów to kolejny koszt.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  3. #3

    Domyślnie

    Protezą jest też WG w nowym budownictwie, gdzie chodzi o jak najmniejsze straty cieplne i wsadza się m.in. okna trzyszybowe. Gdzie tu sens WG i tym bardziej niszczenia okien nawiewnikami? Dodatkowo one nie rozwiążą problemu jakości powietrza, które dostaje się do środka, nie ogrzeją go i nie podniosą wilgotności w domu w okresie grzewczym. Montaż nawiewników to jak plaster na raka jakim jest WG. Akurat u mnie musi być WG w kotłowni bo jest tam kocioł gazowy.

    Sufit jest podwieszany, ale trzeba będzie zdejmować wełnę i ciąć folie paroprzepuszczalną. jestem skłonny się na to poświęcić. koszty w zasadzie nie grają roli, bo mam dość obecnego stanu rzeczy i brak możliwości przewietrzenia domu bo akurat sąsiedzi palą czym popadnie. Zdrowie i komfort przede wszystkim.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    vovo możes spróbować z rekuperacją decentralną. Czytałeś coś o niej?

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.391

    Domyślnie

    Cytat Napisał volvo132 Zobacz post
    Protezą jest też WG w nowym budownictwie, gdzie chodzi o jak najmniejsze straty cieplne i wsadza się m.in. okna trzyszybowe. Gdzie tu sens WG i tym bardziej niszczenia okien nawiewnikami? Dodatkowo one nie rozwiążą problemu jakości powietrza, które dostaje się do środka, nie ogrzeją go i nie podniosą wilgotności w domu w okresie grzewczym. Montaż nawiewników to jak plaster na raka jakim jest WG. Akurat u mnie musi być WG w kotłowni bo jest tam kocioł gazowy.

    Sufit jest podwieszany, ale trzeba będzie zdejmować wełnę i ciąć folie paroprzepuszczalną. jestem skłonny się na to poświęcić. koszty w zasadzie nie grają roli, bo mam dość obecnego stanu rzeczy i brak możliwości przewietrzenia domu bo akurat sąsiedzi palą czym popadnie. Zdrowie i komfort przede wszystkim.
    Zarówno WG jak i WM z reku mają zalety jak i wady.
    WG faktycznie ma większe straty na wentylacji, ale do WM dochodzi koszt energii na ciągła pracę wentylatorów i wymianę filtrów (bardziej raczej częstszą niż rzadszą przy złej jakości powietrza). Zatem sumaryczny koszt eksploatacji może wychodzić porównywalny.
    Tak czy inaczej system ogrzewania musi uwzględniać straty na wentylacji i zarówno WG jak i WM można tak zestroić aby nie dochodziło do pogorszenia komfortu cieplnego, przy najmniejszym możliwym koszcie. Tylko, że większość projektów wentylacji WG i WM jest robiona na odwal, bo tych projektantów kształci się w ramach jednej wielkiej specjalności "instalacje sanitarne". To jest głupie, bo wentylacja nie ma nic wspólnego z sanitarką (może kilka wzorów na obliczenia hydrauliczne) za to wiele z systemami grzewczymi.
    Nawiewnik ma tą zaletę nad rozszczelnieniem okien, że nie wieje po całym obwodzie okien a kieruje strumień w stronę sufitu, gdzie chłodne powietrze zdąży się ogrzać zanim opadnie w strefę ludzi, więc mieszkańcy nie odczują pogorszenia komfortu. Dodatkowo każdy egzemplarz okna jest inny i ma inne przepływy na rozszczelnieniu, czyli nie da się tego rzetelnie uwzględnić w obliczeniach. Natomiast nawiewnik ma ściśle określone parametry to i projektant ma możliwość tak je dobrać aby zminimalizować straty gwarantując komfort cieplny.

    Swoją WG masz spapraną, co odczułeś na własnych plechach. Ale WM z reku też można spaprać i tak samo odczuć to na własnych plechach. Polecam na YT kanał Malmo Rekuperacja i jego serię "Kto to panu montował?!". Pokazują na co zwracać uwagę podczas montażu i jakie błędy muszą poprawiać po majstrach lub kiepskich projektach ("głośno, wieje po plecach"). Oczywiście Malmo robi to też bez projektu, ale mają na tyle doświadczenia, że wiele problemów potrafią zniwelować "na czuja".

    Bezapelacyjną zaletą MW z reku jest możliwość instalacji filtrów i oczyszczanie powietrza. To jest główny powód, dla którego sam w swoim przyszłym domu wybieram to rozwiązanie.
    Jeśli jakość powietrza jest fatalna to trzeba filtry wyższej klasy niż fabryczne w rekuperatorze, co zwiększa koszty eksloatacyjne: większe opory instalacji i częstsza wymiana. Zasadne może być montowanie dodatkowej skrzynki filtracyjnej (w reku zostają fabryczne filtry) o większej powierzchni filtrów, co polepszy filtrację bez zwiększenia oporów. W skrajnych przypadkach może być zasadne montowanie jeszcze filtra z węglem aktywnym, ale to ze złożem liczonym w kg, mniejsze nie ma efektu.

    Sufit podwieszany - miałem na myśli, że jeśli by WM uwzględniono na etapie projektu to kanały wówczas rozprowadza się w pustce między zabudową KG a folią paroizolacyjną i wełną bez naruszania tych warstw. Domyślam się, że u Ciebie nie ma miejsca na obniżenie sufitów, wiec demolowane zabudowy i cięcie foli bez sensu a tylko można zrobić sobie więcej problemów. Najlepiej całość knaałów rozprowadzić na stropie strychu i dołożyć na nie izolację. Wełna i folia jest przebijana tylko przez anemostaty i jedyne na co zwrócić uwagę to na doszczelnienie styku folii.

    Jeśli kocioł gazowy z zamkniętą komorą to nie ma wymogu WG. Co najwyżej jest to kwestia formalna, jeśli w projekcie kotłownia jest jako "oddzielona przestrzeń niemieszkalna", która umożliwia w każdym momencie wymianę kotła gazowego na kocioł stałopalny. Jednak jeśli kocioł jest z zamkniętą komorą to pomieszczenie może być traktowane jako mieszkalne, czyli de facto przestaje być kotłownią a wówczas ta przestrzeń może być wentylowana dowolnie.
    Musisz to obgadać z kimś kumatym w zapisach Warunków Technicznych, bo mieszanie WM i WG w jednym budynku narzuca kilka wymogów, które strasznie komplikują sytuację.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Bezapelacyjną zaletą MW z reku jest możliwość instalacji filtrów i oczyszczanie powietrza. To jest główny powód, dla którego sam w swoim przyszłym domu wybieram to rozwiązanie.
    Jeśli jakość powietrza jest fatalna to trzeba filtry wyższej klasy niż fabryczne w rekuperatorze, co zwiększa koszty eksloatacyjne: większe opory instalacji i częstsza wymiana. Zasadne może być montowanie dodatkowej skrzynki filtracyjnej (w reku zostają fabryczne filtry) o większej powierzchni filtrów, co polepszy filtrację bez zwiększenia oporów. W skrajnych przypadkach może być zasadne montowanie jeszcze filtra z węglem aktywnym, ale to ze złożem liczonym w kg, mniejsze nie ma efektu.
    i dokladnie to jest moim glownym priorytetem, czyste powietrze w chalupie.

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Sufit podwieszany - miałem na myśli, że jeśli by WM uwzględniono na etapie projektu to kanały wówczas rozprowadza się w pustce między zabudową KG a folią paroizolacyjną i wełną bez naruszania tych warstw. Domyślam się, że u Ciebie nie ma miejsca na obniżenie sufitów, wiec demolowane zabudowy i cięcie foli bez sensu a tylko można zrobić sobie więcej problemów. Najlepiej całość knaałów rozprowadzić na stropie strychu i dołożyć na nie izolację. Wełna i folia jest przebijana tylko przez anemostaty i jedyne na co zwrócić uwagę to na doszczelnienie styku folii.
    sufit mam podwieszny i jest on obnizony na tyle, ze kanaly sie zmieszcza. folia jest przybita do legarow stropu i jest pusta przestrzen pomiedzy regipsem i wlasnie folia.


    tu nie tylko WG jest skopana, ale sa male mostki termiczne w naroznikach okien, ale nie warto tego robic bo jest to totalnie nieoplacalne. do tego mam podejrzenie, ze styropian nie zostal klejony po calosci, tylko na placki. kolejna bolączka to brak ocieplenia mur łaty. ale to juz sa sprawy docieplenia. a tu mam zamiar walczyc z wentylacja.


    dzieki za ten kanal na YT. o takie cos mi tez chodzilo, zeby wiedziec na co zwrocic uwage jak bede wybierac firme. bo pesudo firm jest od cholery i jesli czlowiek sie nie zna to skad ma wiedziec, czy robota jest dobrze zrobiona.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie

    Jak się zdecydowałeś na WM a nie masz dwóch lewych rąk i umiesz obsługiwać drabinę i śrubokręt To polecam zrobić czerpnię w dostępnym miejscu z przekrojem większym niż rury dolotowe do reku, by założyć na początku matę filtracyjną. U mnie wydłuża ona czas wymiany filtrów o co najmniej 3 miesiące a kosztuje grosze. Fakt - wymiana jej co 3-5 tygodni. Do tego filtru stożkowe do anemostatów wywiewnych.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  8. #8

    Domyślnie

    trochę pooglądałem tego Malmo rekuperacja z YT, pare rzeczy się rozjaśniło.
    -nie będę wykorzystywał kominów, zaślepię je i tyle.
    -Okap zostanie jak jest podłączony do komina, pozostałe kanał zostaną zaślepione. W trakcie smażenia po prostu będe dawać reku na maks nawiew i do tego okap na 50%. mój ma wydajność maksymalną 585m3/h

    teraz zastanawiam się nad liczbą kanałów. Prawdopodobnie instalacja pójdzie w podwieszony sufit, ale montaż od góry od strony strychu. Roboty będzie duzo, ale lepsze to niż izolowanie kanałów na nieogrzewanym poddaszu. Czy kanały wywiewne również powinny być podobnej długości? Wiem, że nawiewne powinny być bardzo zbliżonej i jeśli jakiś jest za krótki to trzeba robić z niego banan. Pytanie na ile one muszą być zbliżone długością. Rekuperator będzie prawdopodobnie w garażu lub kotłowni. Lepsze to drugie gdyż tam mam nie mniej niż 17/18 stopni zimą.

    Teraz pytanie jak rozplanować ilość kanałów i przepływów. Narazie takie mam przemyślenia i pewnie są one błędne.
    W naszej sypialni (6) planuję 1 kanał nawiewny 2x peflex75. Powinno to dać te 60m3/h drzwi i tak mamy otwarte całą noc raczej nie planujemy ich zamykania.
    pokój córki (9) 1 kanał nawiewny 1x 75 peflex
    biuro/garderoba ( 1 kanał nawiewny 2x 75 peflex. tam też wymiana 60m3/h bo pracujemy zdalnie z domu. Drzwi również zazwyczaj są otwarte.
    Salon (5) metraż bardzo duży ponad 40m2 z otwartą kuchnia (3) tutaj myslę nad 2 nawiewami każdy 2x75 i 3x75

    Wywiewy
    łazienka (7), 1 wywiew 2x75
    łazienka (12) ona jest powiększona do 2.5m2 i jest tam prysznic, głównie z tej łazienki korzystamy 1 nawiew 3x75
    kuchnia (3), 1 wywiew 3x75
    przedsionek (1), 1 wywiew 2x75 tam też nie ma drzwi pomiędzy nim a salonem.

    łącznie to daje 10x 75 nawiew i 10x75 wywiew. Co o tym myślicie?
    zastanawiam się jeszcze czy nie dać przepustnic na sypialnie/salon/garderobo-biuro. dlatego, że w sypialni spędzamy ~8h przedział 23-7 rano, biuro też z 8-9h ze względu na pracę, salon praktycznie jest nie używany w ciągu dnia. dopiero po pracy tak od 16 do 23 czasem do 24.

    Proszę o komentarze dotyczące ilości nawiewów/wywiewów. Potem jeśli to doprecyzuje to naszkicuje ich rozmieszczenie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony