dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 8 z 10
Pokaż wyniki od 141 do 160 z 200
  1. #141
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    aha czyli masz panele
    tak ale od 2 lat

  2. #142

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    nie śledze całego wątku ale sory jak to możliwe że gość grzeje prądem cały dom, i razem z kąpielami zużywa prądu rocznie za tak śmieszną kwotę jak 800 pln ???

    z jednej strony wszyscy trąbią o tym że grzanie prądem najdroższe. sam mam warsztat 20 m2 z kablami w podłodze włączam sporadycznie i rachunki od razu większe o okolo 200 pln na miesiąc. , to gdzie tu porównywać cały dom. cuda jakieś ?
    To do mnie ???

    Ja ne grzeje czystym prądem a grzeję pompą ciepła , tak samo jak CWU .
    Dodatkowo ogrzewanie i ciepła woda jest grzana prawie zawsze TYLKO w II taryfie , przy cenie prady około 0,4 zł .

    Do grzania wykorzystuje akumulacja (dom z silikatów , płyta fundamentowa , grube ocieplenie , WM).

    Zuzycie było za zeszły rok , wtedy mieszkały 4 oosby.

    Dodatkowo w podpisie mam podgląd zużycie mojej pompy ciepła w czasie rzeczywistym ze statystyka od kilku lat.

    W zeszłym roku miałem większe zużycie , poszło około 2700kWh , wszystko prawie w II taryfie. Sądzę że koszt był około 1000zł łącznia za caly rok , łącznie z ciepłą wodą.
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 08-04-2022 o 06:45
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  3. #143
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Co do pojęcia drogo czy tanio., to kwestia pewnego relatywizmu bo można zatankować suva do pełna w cenie rocznego kosztu twojego prądu, ale można również nic nie zapłacić za to ogrzewanie mając PV. Uśrednianie taniości chyba nigdy nie było tak nic nie warte jak obecnie.

  4. #144
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    doktor.zwir

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    A cóż to ma za znaczenie...
    Kod pocztowy
    12-123
    Posty
    28

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że niektórzy błędnie podają tutaj zużycie.
    Bo koszta zależą od zbyt wielu czynników (COP, grupa taryfowa, itp itd).
    IMHO te dane powinny wyglądać tak:
    CO - 8000kWh,
    CWU - 4000 kWh,
    EE bytowa - 3000kWh.
    W takim wypadku każdy mógłby sobie przeliczyć koszta w zależności od ww. czynników.

    Bo podawanie np. kosztów CO jako 2000PLN może oznaczać albo 2666kWH (G11, grzane np. kablami), albo 15000kWH (PC przy COP=3 w G12 w taniej strefie).

  5. #145

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Co do pojęcia drogo czy tanio., to kwestia pewnego relatywizmu bo można zatankować suva do pełna w cenie rocznego kosztu twojego prądu, ale można również nic nie zapłacić za to ogrzewanie mając PV. Uśrednianie taniości chyba nigdy nie było tak nic nie warte jak obecnie.
    A gdzie panele PV rozdają za darmo ?
    Jak dają za darmo to chętnie wezmę ...

    Bo aby nie była taka "taniość" jak przy zakupie elektryków , zakup dużo dużo droższy od podobnego samochodu spalinowego a patrząc na żywotność akumulatotów to ten "tani w użytkowaniu" samochód jest cholernie drogi , jak policzy się wymianę wszystkich akumulaotrów , często na tyle jes to nie opłacalne że takie samochody idą na złom , bo nie opłaca się wymienić w kilku letnim samochodzie.

    Pamiętam jak na ototmoto było pełno na sprzedaż po bardzo niskich cenach samochodów marki Renault model chyba Zoe , używanych ze zużytymi akumulatorami których właściciele się pozbywali , bo koszt zakupu nowych oczywiście tylko od Renault powodował że nie było sensu ekonomicznego.

    I taka to "ekologia".

    Na razie mi osobiście panele się na razie nie opłacają , także z innych powodów o ktrórych nie chce pisać , ale kiedyś zamontuje.
    Mam wydzielone miejsce na działce gdzie jest świetne nasłonecznienie.
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  6. #146
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał doktor.zwir Zobacz post
    Wydaje mi się, że niektórzy błędnie podają tutaj zużycie.
    Bo koszta zależą od zbyt wielu czynników (COP, grupa taryfowa, itp itd).
    IMHO te dane powinny wyglądać tak:
    CO - 8000kWh,
    CWU - 4000 kWh,
    EE bytowa - 3000kWh.
    W takim wypadku każdy mógłby sobie przeliczyć koszta w zależności od ww. czynników.

    Bo podawanie np. kosztów CO jako 2000PLN może oznaczać albo 2666kWH (G11, grzane np. kablami), albo 15000kWH (PC przy COP=3 w G12 w taniej strefie).
    Nie do końca bo uniwersalnym miernikiem wartości jest złoty nie kWh, na razie pensji w Kwh nie dostajemy. Wyrażenie w złotych w prosty sposób moze określić i umożliwić porównanie kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych przygotowania cwu, Np bojler+koszt prądu versus PC cwu +koszty prądu , może się okazać że podobnie kosztowo wyjdzie bojler+PV i będzie to korzystniejsze od PC która nie pracuje za darmo.

  7. #147

    Domyślnie

    Cytat Napisał doktor.zwir Zobacz post
    Wydaje mi się, że niektórzy błędnie podają tutaj zużycie.
    Bo koszta zależą od zbyt wielu czynników (COP, grupa taryfowa, itp itd).
    IMHO te dane powinny wyglądać tak:
    CO - 8000kWh,
    CWU - 4000 kWh,
    EE bytowa - 3000kWh.
    W takim wypadku każdy mógłby sobie przeliczyć koszta w zależności od ww. czynników.

    Bo podawanie np. kosztów CO jako 2000PLN może oznaczać albo 2666kWH (G11, grzane np. kablami), albo 15000kWH (PC przy COP=3 w G12 w taniej strefie).
    Co to znaczy błędnie ?
    Jak grzeje pompą ciepła to mam zużycie łączne CO + CWU bo grzeje wszystko jedno urządzenie , więc podziału nie mam.
    Tak samo jak ktoś grzeje węglem czy gazem to ma jeden koszt , bo jedno urządzenie "produkuje" ciepło.

    Jak tak bardzo cię interesuje , to poprzedni cały rok dom zużycie 5516Kwh (31% w drogiej taryfie , 69% w taniej taryfie) a na ogrzewanie i ciepłą wode poszło 2699kWh , prawie całość w II tryfie.

    W tym roku na CO+CWU poszło do dziś 1059kwh

    Po to montowałem pompę , po to starałem się aby dom był jak najcieplepszy i miał jak najmniej mostków termicznych aby płacić jak najmniej za ogrzewanie..
    Bojler 300L , duża wężownica , duża moc i wysoka sprawność przy grzaniu więc i też niskie koszty
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  8. #148

    Domyślnie

    Widzisz gaweł tym sie różnimy ...

    Dla każdego "komfort" to coś innego.

    Dla mnie komfort zapewnia tylko i wyłącznie ogrzewanie podłogowe. Nie ma znaczenia czy jest wodne czy elektryczne.
    Wodne ma ten plus że można podłączyć pod prawie każde zródło ogrzewania (kocioł na prąd , na gaz , na węgiel albo pompa ciepła) i można mieć mozliwośc wyboru sposobu ogrzewania i kosztu ogrzewania. Wiadomo najtaniej będzie przy grzaniu pompą ciepła , a jak dodamy jeszcze akumulacje ciepła przy grzaniu pompą ciepła to już zupełnie koszt bardzo niski ..

    Dla mnie grzanie domu klimatyzatorem typu Split to najgorszy z najgorszym i najmniej komofortowy sposób ogrzewania.
    Jak ktos chce grzać nadmuchowo dom to nie split a klima kanałowa , a dobra kanałówka z montażem też wcale tania nie jest (np. Mitsubishi).

    Ale to wtedy ciągle mamy ogrzewanie nadmuchowe , tylko plus takie że równomiernie dmuchające po całym domu ,ale ciągle zimne podłogi i kiepski rozkład temperatur.

    Wtedy jeszcze montuje się w całym domu maty grzewcze albo kable grzewcze , ale to tanie nie jest i za kable z montażem na dom 100m2 zapłacimy około 15tys zł. Jak doliczymy klime kanalowe z montażem to takie system na gotowo wychodzi około 25-30 tys ...

    Więc tanio nie jest

    Ty masz chyba jakis tani chiński klimatyzator ktorym "grzejesz" dom a raczej nagrzewasz pomiesczenie w kórym się on znajduje.
    Z komfortem i jednolitym ogrzaniem całego domu nie ma to nic wspólnego.

    Jedyne plusy to niskie koszty montażu i niskie koszty ogrewania (choć nie do końca patrząc że faktycznie grzana do jednakowej temperatury jest tylko część domu).

    Dla mnie to niski koszt montażu i niski komfort , czyli coś za coś ..
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  9. #149
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Widzisz gaweł tym sie różnimy ...

    Dla każdego "komfort" to coś innego.

    Dla mnie komfort zapewnia tylko i wyłącznie ogrzewanie podłogowe. Nie ma znaczenia czy jest wodne czy elektryczne.
    Wodne ma ten plus że można podłączyć pod prawie każde zródło ogrzewania (kocioł na prąd , na gaz , na węgiel albo pompa ciepła) i można mieć mozliwośc wyboru sposobu ogrzewania i kosztu ogrzewania. Wiadomo najtaniej będzie przy grzaniu pompą ciepła , a jak dodamy jeszcze akumulacje ciepła przy grzaniu pompą ciepła to już zupełnie koszt bardzo niski ..

    Dla mnie grzanie domu klimatyzatorem typu Split to najgorszy z najgorszym i najmniej komofortowy sposób ogrzewania.
    Jak ktos chce grzać nadmuchowo dom to nie split a klima kanałowa , a dobra kanałówka z montażem też wcale tania nie jest (np. Mitsubishi).

    Ale to wtedy ciągle mamy ogrzewanie nadmuchowe , tylko plus takie że równomiernie dmuchające po całym domu ,ale ciągle zimne podłogi i kiepski rozkład temperatur.

    Wtedy jeszcze montuje się w całym domu maty grzewcze albo kable grzewcze , ale to tanie nie jest i za kable z montażem na dom 100m2 zapłacimy około 15tys zł. Jak doliczymy klime kanalowe z montażem to takie system na gotowo wychodzi około 25-30 tys ...

    Więc tanio nie jest

    Ty masz chyba jakis tani chiński klimatyzator ktorym "grzejesz" dom a raczej nagrzewasz pomiesczenie w kórym się on znajduje.
    Z komfortem i jednolitym ogrzaniem całego domu nie ma to nic wspólnego.

    Jedyne plusy to niskie koszty montażu i niskie koszty ogrewania (choć nie do końca patrząc że faktycznie grzana do jednakowej temperatury jest tylko część domu).

    Dla mnie to niski koszt montażu i niski komfort , czyli coś za coś ..
    Dyskusja z tobą jest jak gra z gołębiem w szachy.... Nie wiesz jaki mam dom a się wypowiadasz.

  10. #150
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    doktor.zwir

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    A cóż to ma za znaczenie...
    Kod pocztowy
    12-123
    Posty
    28

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post

    Jak tak bardzo cię interesuje , to poprzedni cały rok dom zużycie 5516Kwh (31% w drogiej taryfie , 69% w taniej taryfie) a na ogrzewanie i ciepłą wode poszło 2699kWh ,...y
    No to moje gratulacje.
    Choć nie mam pojęcia jak to możliwe, by zużyć przez cały rok zaledwie 2,7MWh na CO+CWU
    No chyba, że piszesz tutaj o energii zużytej przez PC przy np. CP=3, ale wtedy to oznacza, że na CO+CWU zużyłeś 8100kWh a nie 2700...

  11. #151

    Domyślnie

    Cytat Napisał doktor.zwir Zobacz post
    No to moje gratulacje.
    Choć nie mam pojęcia jak to możliwe, by zużyć przez cały rok zaledwie 2,7MWh na CO+CWU
    No chyba, że piszesz tutaj o energii zużytej przez PC przy np. CP=3, ale wtedy to oznacza, że na CO+CWU zużyłeś 8100kWh a nie 2700...
    Przecież kilka razy pisałem że ogrzewam pompą ciepła , więc chyba oczywiste że z COP większym niz 1 ...

    Mój dom nie jest jakiś hiper mega oszczędny , bo część domu ma sufity katedralne 5m a do tego ma przeszklania łącznie około 40m2 ..

    To chyba oczywiste że jakbym grzał dom czystym prądem (np kable grzewcze , bufor grzany grzałką) a wodę CWU też grzałką to koszty ogrzewania były by wyższe 3-4krotnie , ale przeciez po to montuje się pompę ciepla aby obnizyć koszty ogrzewania i ciepłej wody ..
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  12. #152
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    doktor.zwir

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    A cóż to ma za znaczenie...
    Kod pocztowy
    12-123
    Posty
    28

    Domyślnie

    No to pisz konkretnie - mój dom na CO=CWU zużył 8100kWh energii, zaś koszta poniosłem za 2700kWh.

  13. #153

    Domyślnie

    Cytat Napisał doktor.zwir Zobacz post
    No to pisz konkretnie - mój dom na CO=CWU zużył 8100kWh energii, zaś koszta poniosłem za 2700kWh.
    Ale czemu mam pisać bzdury ?

    Abyś się lepiej poczuł ???

    Pompa zużyła 2699kWh przez cały 2021r. - głównie w II taryfie i ta ilość energii ogrzała mój dom do temperatury powyżej 22 stopni i ciepłą wodę dla 4 osób.
    I tyle.

    A ile ona "wygenerowała" mnie nie interesuje , interesuje mnie ile ona zużyła energii i ile za nią zapłaciłem.
    Dla mnie nie ma znaczenia czy był to COP2 czy COP5 , ważne ile zapłaciłem i tyle ..

    Po to się montuje pompe ciepła aby płacić sporo mniej za ogrzewanie i ciepłą wodę i płaci się sporo mniej niż gdyby grzało się czystym prądem z COP=1.
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 08-04-2022 o 09:20
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  14. #154
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    doktor.zwir

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    A cóż to ma za znaczenie...
    Kod pocztowy
    12-123
    Posty
    28

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Ale czemu mam pisać bzdury ?
    .
    No właśnie nie wiem, dlaczego piszesz bzdury.

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Pompa zużyła 2699kWh przez cały 2021r. - głównie w II taryfie i ta ilość energii ogrzała mój dom do temperatury powyżej 22 stopni i ciepłą wodę dla 4 osób.
    I tyle.
    .
    Nie. Twój dom nie ogrzała pompa zużywająca 2699kWH, tylko pompa plus energia pobrana z otoczenia.
    Nie widzisz różnicy? Jesteś "humanistą" czy co?

  15. #155
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał doktor.zwir Zobacz post
    No właśnie nie wiem, dlaczego piszesz bzdury.



    Nie. Twój dom nie ogrzała pompa zużywająca 2699kWH, tylko pompa plus energia pobrana z otoczenia.
    Nie widzisz różnicy? Jesteś "humanistą" czy co?
    Przy doborze PC czy innego źródła ciepła trzeba policzyć zapotrzebowanie na ciepło tak jak piszesz bez żadnych copów, ale jeżeli mówimy o użyciu to energii i kosztach to posługujemy się tym co faktycznie zużyło urządzenie a nie ile wyprodukowało ciepła.

  16. #156
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    A skąd Kaszpir ma wziąć informacje ile pompa ciepła wtloczyla ciepła do domu?

    Prawda jest taka, że każdy może sobie grzać i chłodzić tak jak chce czy lubi. Jeden lubi brunetki, inny blondynki, ale po co od razu komuś narzucać co ma lubić? Grunt żeby każdy był zadowolony ze swoich wyborów.

  17. #157
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    doktor.zwir

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    A cóż to ma za znaczenie...
    Kod pocztowy
    12-123
    Posty
    28

    Domyślnie

    Ale podając faktycznie zużytą ilość energii, możemy porównać wszelkie dostępne kombinacje systemów ogrzewania.
    Dopiero wtedy daje to jakiś realny obraz sytuacji.
    Dawno temu niektórzy pracownicy ZE mieli EE za darmo, więc teoretycznie mogli mówić, że koszt ich CO/CWU jest równy zeru - ale to przecież było całkowicie niemiarodajne.

  18. #158
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał doktor.zwir Zobacz post
    Ale podając faktycznie zużytą ilość energii, możemy porównać wszelkie dostępne kombinacje systemów ogrzewania.
    Dopiero wtedy daje to jakiś realny obraz sytuacji.
    Dawno temu niektórzy pracownicy ZE mieli EE za darmo, więc teoretycznie mogli mówić, że koszt ich CO/CWU jest równy zeru - ale to przecież było całkowicie niemiarodajne.
    i co da ci porównanie w wyniku którego ilość dostarczonej energii z rożnych źródeł wyjdzie taka sama? Bo wyjdzie bo dom ma takie a nie inne zapotrzebowanie.

  19. #159
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    doktor.zwir

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    A cóż to ma za znaczenie...
    Kod pocztowy
    12-123
    Posty
    28

    Domyślnie

    Każdy będzie mógł policzyć hipotetyczny koszt, w zależności od zastosowanego systemu/technologii.

  20. #160
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Przecież ilość energii jest taka sama

Strona 8 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony