dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1

    Domyślnie ile kw mooże być na jednym stringu ?

    ot takie pytanie - pierwotnie miałem 6,24 kw - z tego 10 paneli na PV1 i 6 paneli na PV2 (czyli 2 stringi) - wystawa dokładnie południowa. Instalacja pod falownik była już przygotowana wcześniej w trakcie budowy domu własnie pod dwa stringi.
    Ostatnio dołożyłem osiem paneli tj. 3 kw ale już na zachodniej połaci - na południowej nie było już miejsca.
    Instalator połączył te 6 paneli z południa z tymi ośmioma na zachodzie. I tak się teraz zastanawiam czy nie lepiej było jednak zostawić na jednym stringu te 6,24 kw a te dołożone 3 kw (osiem zachodnich paneli) zrobić jako drugi string ? - czy to technicznie jest możliwe
    Falownik to Sofar 8,8 kw

    w grudniu te 9,24 kw wyprodukowały 88kw czyli 9,52 z jednego kw PV. Pojawiło się pytanie bo słońce z reguły szybko oczyszczało te panele na południowej stronie. Natomiast te na zachodzie bardzo często były zaśnieżone co rozumiem miało wpływ na te 6 paneli z południa z ktorymi te osiem zachodnich instalator połączył ?.
    Ostatnio edytowane przez MiroMirek ; 07-01-2022 o 15:42

  2. #2

    Domyślnie

    Jeżeli tylko napięcia i prądy poszczególnych stringów nie będa przekroczone to zdecydowanie panele z jednej strony na jednym a z drugiej strony na drugim.Teraz panele z dwóch stron na jednym stringu wzajemnie ograniczają się.
    PV Panele 6.2kWp inwerter Growatt 5000tl3-s

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał tom.pk Zobacz post
    Jeżeli tylko napięcia i prądy poszczególnych stringów nie będa przekroczone to zdecydowanie panele z jednej strony na jednym a z drugiej strony na drugim.Teraz panele z dwóch stron na jednym stringu wzajemnie ograniczają się.
    no właśnie , może wiesz jaki maksymalnie prąd może na jednym stringu obsłużyć Sofar 8.8 ktl x lub skąd taką informację wydobyć ?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiroMirek Zobacz post
    no właśnie , może wiesz jaki maksymalnie prąd może na jednym stringu obsłużyć Sofar 8.8 ktl x lub skąd taką informację wydobyć ?
    a znalazłem , maks moc dla Sofar 8.8ktl-x to 6200 W. zakres od 380 do 850 V.

    mam 16 paneli x 385 W ( Qcells G9+) czyli daje to 6160 W czyli na granicy mocy falownika - on to pociągnie bez ryzyka ?
    niestety nie wiem ile V mogą te 16 sztuk paneli wygenerować .

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiroMirek Zobacz post
    a znalazłem , maks moc dla Sofar 8.8ktl-x to 6200 W. zakres od 380 do 850 V.

    mam 16 paneli x 385 W ( Qcells G9+) czyli daje to 6160 W czyli na granicy mocy falownika - on to pociągnie bez ryzyka ?
    niestety nie wiem ile V mogą te 16 sztuk paneli wygenerować .
    Napięcie jałowe (obwodu otwartego) 45Vx16= 720V

    Zobacz na elektrodzie jest obszerny temat o Sofarach;

    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3605752-960.html
    Ostatnio edytowane przez tom.pk ; 07-01-2022 o 17:30
    PV Panele 6.2kWp inwerter Growatt 5000tl3-s

  6. #6

    Domyślnie

    Oczywiście że powinno to być tak zrobione jak kol. wyżej napisał, 16 na jednym takich samych i te 8 innych na drugim. Swoją drogą skąd żeś takiego instalatora wytrzasnął że połączył 6 z 8 równolegle, przecież te napięcia łańcuchów nie mogły być równe i prawdopodobnie prąd sobie płynął ale pomiędzy tymi równoległymi obwodami

  7. #7

    Domyślnie

    Tak do analizy to wrzuciłbyś wykresy z tego stringu gdzie połączono równolegle te 6 z 8

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał miecio 301 Zobacz post
    Tak do analizy to wrzuciłbyś wykresy z tego stringu gdzie połączono równolegle te 6 z 8
    chętnie ale jak to zrobić ?.

    Mogę dać te 16 paneli na jednym stringu ?.
    Moc jednego panela to 385 W, napięcie jałowe = 45 V. Falownik to SOFAR.3.3K- 12KTL-X; moc 8.8.

    tu jest jego specyfikacja

    https://www.sofarsolar.com/ueditor/n...2kW%20data.jpg

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał miecio 301 Zobacz post
    Tak do analizy to wrzuciłbyś wykresy z tego stringu gdzie połączono równolegle te 6 z 8
    chętnie ale jak to zrobić ?.

    Mogę dać te 16 paneli na jednym stringu ?.
    Moc jednego panela to 385 W, napięcie jałowe = 45 V. Falownik to SOFAR.3.3K- 12KTL-X; moc 8.8.

    tu jest jego specyfikacja

    https://www.sofarsolar.com/ueditor/n...2kW%20data.jpg

  10. #10

    Domyślnie

    16x45 =720 i przeliczając to do -25 C max będzie 835V więc poniżej max napięcia dla sofara 1000 V i pod względem napięcia dobrane jest b. dobrze, co do mocy to z tych 16 wychodzi mniej niż zalecana dla jednego stringu 6,2 kW i jest ok.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał miecio 301 Zobacz post
    16x45 =720 i przeliczając to do -25 C max będzie 835V więc poniżej max napięcia dla sofara 1000 V i pod względem napięcia dobrane jest b. dobrze, co do mocy to z tych 16 wychodzi mniej niż zalecana dla jednego stringu 6,2 kW i jest ok.
    tak też staram się przekonać instalatora , że będzie OK ale ten upiera się aby dać ostatecznie 15 paneli w jeden string a ten jeden dołączyć ( + optymalizator) do tych ośmiu na zachodniej połaci - mówi , że chce mieć 100% pewności, że przy maks nasłonecznieniu nie będzie problemu.

    I podejmij tu człowieku decyzję - to doświadczony instalator/projektant instalacji - co rusz mu firmy podsyłają jakieś gifty za projekty instalacji, nawet jakieś nagrody zbiera , ostatnio nawet kompletną instalację PV mu podesłali.

    co ostatecznie byś poradził ?

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiroMirek Zobacz post
    tak też staram się przekonać instalatora , że będzie OK ale ten upiera się aby dać ostatecznie 15 paneli w jeden string a ten jeden dołączyć ( + optymalizator) do tych ośmiu na zachodniej połaci - mówi , że chce mieć 100% pewności, że przy maks nasłonecznieniu nie będzie problemu.

    I podejmij tu człowieku decyzję - to doświadczony instalator/projektant instalacji - co rusz mu firmy podsyłają jakieś gifty za projekty instalacji, nawet jakieś nagrody zbiera , ostatnio nawet kompletną instalację PV mu podesłali.

    co ostatecznie byś poradził ?
    Dokładnie to samo co wcześniej, problem z napięciem może pojawić się w słoneczny mroźny zimowy dzień i dlatego też przelicza się do minus 25 stopni, w przypadku wspomnianej instalacji przy tych 16 szt z wyliczeń wychodzi że max będzie niecałe 850V a więc jest zapas 150W i jest jeszcze miejsce na 3 moduły, przecież jak to projektant to niech wyliczy i przedstawi te obliczenia i będzie miał pewność na 100%. Może on nie przelicza i nie liczył tylko korzysta z programów producentów falowników i wybiera moduły, a tam nie wszystkie występują no i czarna dziura i tak na wszelki wypadek będzie przekonywał że lepiej mniej. Moim zdaniem kpl. bzdura i jeszcze ten opty

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał miecio 301 Zobacz post
    Dokładnie to samo co wcześniej, problem z napięciem może pojawić się w słoneczny mroźny zimowy dzień i dlatego też przelicza się do minus 25 stopni, w przypadku wspomnianej instalacji przy tych 16 szt z wyliczeń wychodzi że max będzie niecałe 850V a więc jest zapas 150W i jest jeszcze miejsce na 3 moduły, przecież jak to projektant to niech wyliczy i przedstawi te obliczenia i będzie miał pewność na 100%. Może on nie przelicza i nie liczył tylko korzysta z programów producentów falowników i wybiera moduły, a tam nie wszystkie występują no i czarna dziura i tak na wszelki wypadek będzie przekonywał że lepiej mniej. Moim zdaniem kpl. bzdura i jeszcze ten opty
    dzięki za rzeczowe porady, rzeczywiście poproszę go aby to przeliczył - dam znać co tam Mu wyszło

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiroMirek Zobacz post
    tak też staram się przekonać instalatora , że będzie OK ale ten upiera się aby dać ostatecznie 15 paneli w jeden string a ten jeden dołączyć ( + optymalizator) do tych ośmiu na zachodniej połaci - mówi , że chce mieć 100% pewności, że przy maks nasłonecznieniu nie będzie problemu.

    I podejmij tu człowieku decyzję - to doświadczony instalator/projektant instalacji - co rusz mu firmy podsyłają jakieś gifty za projekty instalacji, nawet jakieś nagrody zbiera , ostatnio nawet kompletną instalację PV mu podesłali.

    co ostatecznie byś poradził ?
    Doświadczony projektant i połączył na jednym stringu dwie różne połacie? Przecież to jest kardynalny błąd .
    Optymalizator owszem jest rozwiązaniem ale to dodatkowy koszt
    Ja mam 6.2 kWp na jednym stringu falownik 5kW najwyższe napięcie nie przekraczało 760V
    Ostatnio edytowane przez tom.pk ; 08-01-2022 o 09:17
    PV Panele 6.2kWp inwerter Growatt 5000tl3-s

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał tom.pk Zobacz post
    Doświadczony projektant i połączył na jednym stringu dwie różne połacie? Przecież to jest kardynalny błąd .
    Optymalizator owszem jest rozwiązaniem ale to dodatkowy koszt
    Ja mam 6.2 kWp na jednym stringu falownik 5kW najwyższe napięcie nie przekraczało 760V
    ech, człowiek musi wszystkiego pilnować a przecież brałem firmy z polecenia. Będzie tak jak opisujecie , na jednym stringu będzie 16 paneli - południe, a na drugim 8 paneli - zachód.
    Dzięki Panowie za rzeczowe porady

    pozdrawiam

  16. #16

    Domyślnie

    no i wczoraj przepięte
    1. string - 16 paneli x 385 = 6160 W, 720 V
    2. string - 8 paneli x 385 = 3080 W, 360V

    dziś we Wrocławiu pełne słońce , zobaczymy około południa jakie osiągi W i V w stringach

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiroMirek Zobacz post
    no i wczoraj przepięte
    1. string - 16 paneli x 385 = 6160 W, 720 V
    2. string - 8 paneli x 385 = 3080 W, 360V

    dziś we Wrocławiu pełne słońce , zobaczymy około południa jakie osiągi W i V w stringach
    i tak to wygląda

    https://naforum.zapodaj.net/a82353eb9254.jpg.html

    ciekawi mnie jedna rzecz , od około godziny 9 rano bardzo przyrasta moc natomiast napięcie zarówno na stringu 1 i 2 ustabilizowało się i nie rosło razem z mocą - to jest OK ?
    Ostatnio edytowane przez MiroMirek ; 11-01-2022 o 14:16

  18. #18

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-01-2022 o 14:01

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    W uproszczeniu.
    Napięcie zależy od ilości cel w panelu a prąd jest odpowiedzialny za moc panela.
    Prąd wzrasta ze wzrostem nasłonecznienia.
    Moc to napięcie razy prąd.
    coś tam pamiętam z fizyki , moc = napięcie x natężenie.
    Natomiast nadal mam pytanie, czy to co pokazałem na wykresie jest prawidłowe ?, dziś mieliśmy we Wrocławiu mroźny słoneczny dzień ( bezchmurne niebo)

  20. #20

    Domyślnie

    Jest ok. Oświetlony panel podłączone do MPPT daje z grubsza takie samo napięcie (z +/- 10%) niezależnie od generowanej mocy. MPPT szuka "górki" na wykresie.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PV.jpg
Wyświetleń:	89
Rozmiar:	14,5 KB
ID:	458478  

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony