dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 40
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marcin.l

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    Lędziny
    Kod pocztowy
    43-143
    Posty
    18

    Domyślnie Chińska pompa ciepła powietrze - woda czy klimatyzacja + kolektor słoneczny ?

    Cześć,
    Do ogrzania (raczej jesień/wiosna) 80-letni domek fiński (drewniany, ok 90m2) ocieplony styropianem 10cm + wełna mineralna na dachu. Podłogi drewniane, kaloryfery na ścianach + podłogówka w łazience i przedpokoju. W tej chwili ogrzewane piecem na ekogroszek, latem grzanie wody grzałką w bojlerze (zbiornik 140l na 4 osoby, jedyna wężownica podpięta pod zasilanie z kotła na ekogroszek). Instalacja jednofazowa w domu + fotowoltaika 3,5kWP na dachu.

    Zastanawiałem się nad zainstalowaniem jakiegoś ogrzewania na sezon przejściowy + solary do grzania wody.
    Z racji tego że nie mam drugiej wężownicy raczej myślałem o solarach na heat-pipach podłączonych bezpośrednio pod zbiornik wody (np. ecozone HP-200 ciśnieniowy). I albo podłączyć pod ten bojler co mam gdzie już jest grzałka albo używać grzałki w tym zbiorniki z kolektora (jak lepiej?)

    Do tego klimatyzacja założona w sypialni na dole + 2 pokoje dziecięce na piętrze, do łazienki konwektor załączany przed kąpielą. Jakby było mało dołożę jeszcze klimę do salonu na dole.
    Koszt ok 4500 za solary + 9000 za 3 klimatyzatory (lub jeden multi-split).

    Ale teraz znalazłem pompe ciepła chińską za ok 10k PLN Meeting MD30D 12kW 230V. I mam zagwozdkę...
    Jakby tą pompe ciepła do piwnicy wstawić to może efektywność nie będzie taka zła a zniknie problem z zamarzaniem wody w monobloku ? Tylko czy nie będzie za głośna ? No i tu mam od razu rozwiązany problem z grzaniem wody użytkowej...

    Jak założę klimę + solary to i tak prawdopodobnie będzie problem z ciepłą wodą na jesień/wiosnę. W lato spokojnie da radę. Ewentualnie mogę dogrzewać grzałką ale wtedy na pewno rachunki sporo do góry pójdą.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.782

    Domyślnie

    Do piwnicy tego nie wstawisz to sobie wybij z głowy nie da rady , co do monobloka to na twoim miejscu szedłbym w HAIER-a 8kw w zupełności ci to opędzi i zapomnij o kolektorach szkoda kasy jak miałbyś mieć pompę ciepła , do haiera dostajesz moduł ATW który steruje zaworem 3 drogowym przełączającym na bojler lub centralne ogrzewanie , zamrożeń się nie bój bo albo założysz zawory antyzamrożeniowe albo dolejesz nie za wiele glikolu propylenowego aby wystarczyło do minus 6 stopni i to nie jest w stanie zamrozić rur tylko lekko żżeluje i to wszystko więc bez strachu , znajdź kolesia lub sam sobie to podłączysz zero filozofi przy tym .

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marcin.l

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    Lędziny
    Kod pocztowy
    43-143
    Posty
    18

    Domyślnie

    No te kolektory to myślałem bardziej przy klimatyzacji.
    Klimatyzacja też mogła by się przydać w lato na poddaszu czasami.

    Da radę ten Haier na zwykłych grzejnikach ?

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.782

    Domyślnie

    Spokojnie , fiński domek jest mały a i dobrze z reguły docieplony więc zapas będzie a grzałkę można zabudować tak w razie W może nawet kiedyś sie i załączy ale to kilka godzin w roku pewnie tylko, grzałką steruje ten dołączany moduł .

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin.l Zobacz post

    Da radę ten Haier na zwykłych grzejnikach ?
    Powinien dać radę. W pierwszym sezonie miałem zbiornik Galmet pionowy z wężownicą chyba tylko 0.8 m2 i grzało wodę - w zasadzie wystarczyło jedno grzanie na 2 osoby.
    Z grzejnikami to jest tak że jeśli jest za mało (za zimno w części pomieszczeń) to można już posiadane przegrupować by zwiększyć w jednych pokojach ilość żeberek, a w miejsce odpiętych dokupić odpowiednią ilość nowych by było "w sam raz"..
    Da się to policzyć.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  6. #6

    Domyślnie

    Jeśli zdecydujesz się na pc, to sprawdź ile bierze przy defroście.
    Moja na jedną fazę przy końcówce defrostu pobiera między 3,5-3,7kW.
    Przy max obciążeniu w trakcie grzania, 3kW. A mam tylko 8kW jednostkę.
    Przy instalacji 1-fazowej, możesz mieć zonka.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 20-01-2022 o 14:50
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marcin.l

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    Lędziny
    Kod pocztowy
    43-143
    Posty
    18

    Domyślnie

    Przy mrozach planuję dalej palić piecem na ekogroszek.

    Ta klimatyzacja wydaje mi się że może być bardziej efektywna - grzeje w tym pomieszczeniu gdzie rzeczywiście trzeba teraz dogrzać zamiast grzać niepotrzebnie rury co (np w piwnicy).
    No i w lato też sie może czasami przydać - szczególnie na poddaszu.
    Ale jest wtedy problem z ciepłą wodą bo ten kolektor będzie raczej za mało na jesień/wiosnę....
    Ostatnio edytowane przez marcin.l ; 20-01-2022 o 17:07

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin.l Zobacz post
    Przy mrozach planuję dalej palić piecem na ekogroszek.

    Ta klimatyzacja wydaje mi się że może być bardziej efektywna - grzeje w tym pomieszczeniu gdzie rzeczywiście trzeba teraz dogrzać zamiast grzać niepotrzebnie rury co (np w piwnicy).
    No i w lato też sie może czasami przydać - szczególnie na poddaszu.
    Ale jest wtedy problem z ciepłą wodą bo ten kolektor będzie raczej za mało na jesień/wiosnę....
    Przy -2 do -5 st. C. można jeszcze korzystać z klimy jeśli jest wystarczającej mocy by utrzymać komfort cieplny.

    Często się zdarzają ujemne temperatury w nocy, a przy włączonej PC PP nie ma potrzeby palić w kotle.

    Ważne jest by wtedy kocioł węglowy nie zamarzł. Włączyć trzeba pompę obiegową c.o. Najlepiej jak w c.o. jest pompa obiegowa elektroniczna, bo jest znacznie oszczędniejsza od tych zwykłych, dawniej stosowanych.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marcin.l

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    Lędziny
    Kod pocztowy
    43-143
    Posty
    18

    Domyślnie

    W pompie ciepła nie ma pompy wody c.o. ? Kocioł węglowy przy -5 na zewnątrz chyba mi nie zamarznie? W piwnicy mam z 15 stopni

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.782

    Domyślnie

    Są ludzie co klimą 7kw grzeją domy po 160 m2 jak im układ pasuje , w mrozy problemów nie mają , nie wiem czy myślałeś nad czymś takim jak pompa ciepła kanałowa to koszt ok 6 tys średnio ale rurami możesz rozprowadzić do każdego pomieszczenia , rury mam namyśli takie w których idzie ciepłe powietrze , one tak powietrzem tak nie walą po glacy jak zwykłe klmy .

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marcin.l

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    Lędziny
    Kod pocztowy
    43-143
    Posty
    18

    Domyślnie

    Nie, to odpada. Jakbym był przed większym remontem to może, teraz za późno na takie zabawy

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin.l Zobacz post
    W pompie ciepła nie ma pompy wody c.o. ? Kocioł węglowy przy -5 na zewnątrz chyba mi nie zamarznie? W piwnicy mam z 15 stopni
    Piszę o zastosowaniu klimy do grzania, a nie PC PW. W instalacji z kopciuchem daje się pompę obiegową.
    Jak przez kilka dni będzie nieco poniżej zera to różnie może być. Może z nienacka przyjść ostry mróz. Nie ma 100 % gwarancji, że zawsze w piwnicy utrzyma się temperatura +15 stopni.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  13. #13

    Domyślnie

    Jaki COP ma klimatyzacja przy ogrzewaniu poniżej 0.

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marcin.l

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    Lędziny
    Kod pocztowy
    43-143
    Posty
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Piszę o zastosowaniu klimy do grzania, a nie PC PW. W instalacji z kopciuchem daje się pompę obiegową.
    Jak przez kilka dni będzie nieco poniżej zera to różnie może być. Może z nienacka przyjść ostry mróz. Nie ma 100 % gwarancji, że zawsze w piwnicy utrzyma się temperatura +15 stopni.
    To jest do ogarnięcia. Z kotła c.o. pobieram dane o temperaturach. Wystarczy ukulac skrypt co mi załączy pompę jak będzie niska temperatura. Ewentualnie wyśle powiadomienie bo nie wiem czy będę w stanie ta pompę załączyć, póki co tylko pobierałem dane z kotła skryptem (do sterownika grzałka w bojlerze)

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marcin.l

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    Lędziny
    Kod pocztowy
    43-143
    Posty
    18

    Domyślnie

    Chyba niegorsze od taniej PC

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin.l Zobacz post
    Chyba niegorsze od taniej PC
    Tak na prawdę to jednak tania chińska PC wydaje się lepsza od klimatyzacji. Jest większy komfort cieplny i można zapomnieć o śmieciuchu.

    Śmieciucha zostawić na wypadek "W".

    Wszystko zależy jakie ma się fundusze, bo z klimą można startować już od 2 - 3 tysięcy a na PC PW wydać sporo więcej.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marcin.l

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    Lędziny
    Kod pocztowy
    43-143
    Posty
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Tak na prawdę to jednak tania chińska PC wydaje się lepsza od klimatyzacji. Jest większy komfort cieplny i można zapomnieć o śmieciuchu.

    Śmieciucha zostawić na wypadek "W".

    Wszystko zależy jakie ma się fundusze, bo z klimą można startować już od 2 - 3 tysięcy a na PC PW wydać sporo więcej.
    Tylko że jedna sztuka klimatyzacji tez mi za dużo nie da. Myślę że do 15k PLN mogę dać. Ten Haier z modułem do c.w.u. i sterowaniem kosztuje coś 12500. Pytanie ile za podłączenie zawołają...

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin.l Zobacz post
    Tylko że jedna sztuka klimatyzacji tez mi za dużo nie da. Myślę że do 15k PLN mogę dać. Ten Haier z modułem do c.w.u. i sterowaniem kosztuje coś 12500. Pytanie ile za podłączenie zawołają...
    Podłączenie Haiera jest stosunkowo prosta. Jak z podłączeniem to cena netto + VAT 8 %, a nie 23 %.

    Popytaj tych co mają Haiera w ofercie.

    Ceny się zmieniają (raczej rosną). Jeśli znajdziesz firmę, która zamontuje Ci jeszcze w tym sezonie grzewczym to będziesz wiedział jak skonfigurować sobie grzejniki by po kolejnym sezonie nic nie poprawiać (prawie nic)...
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marcin.l

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    Lędziny
    Kod pocztowy
    43-143
    Posty
    18

    Domyślnie

    A bufor konieczny? jak tak to jaki duży? na razie z jedną firmą gadałem to o 300l mówili...Coś dużo mi się wydaje...

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marcin.l

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    Lędziny
    Kod pocztowy
    43-143
    Posty
    18

    Domyślnie

    Odezwała się druga firma, ci z kolei mówią że bojler Kospel SW-140 nie nadaje się do pompy ciepła bo ma za krótką wężownicę i trzeba dodatkowy bojler...
    Z tego co czytam to moga mieć rację bo zalecane wężownice >2m2 a w tym moim bojlerze jest tylko 1m2
    Ostatnio edytowane przez marcin.l ; 24-01-2022 o 17:03

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony