dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Wybór pompy ciepła. COP/cena

    Dzień dobry,

    Jestem na etapie szukania pompy ciepła dla siebie. Celuję w 9kW lub trochę mniej.
    Ostatnio zacząłem porównywa różne rozwiązania. Nie wiem, czy przyjąłem dobra metodologie, ale ze względu na ogrzewanie podłogowe porównuję parametr na 35stopni. Temp otoczenia 7stopni ponieważ na ten parametr większość producentów podaje COP. Niestety SCOP nie zawsze jest podany.

    Zrobiłem poniżej tabelkę z modelami i COP'em. Cena orientacyjna w jakiej udało się na daną chwilę znaleźć ofertę. Jest to moja tabelka robocza i mogą być błędy.
    Producent Model MOC Cena COP 7/35
    Rotenso AQS80X1O 8,3 21 100,00 zł 5,2
    Kaisay KHC-08RY3 8,4 17 835,00 zł 5,15
    Viessmann VITOCAL 7,7 20 000,00 zł 4,9
    Panasonic T-CAP monoblock 9kW 21 484,77 zł 4,84
    Panasonic T-CAP 9kW 23 777,55 zł 4,84
    LG HU091MR 9kW 19 190,00 zł 4,65
    Nibe AMS 10 8kW 31 000,00 zł 4,65
    Daikin Daikin 8kW 30 000,00 zł 4,6
    Nibe F2120 8kW 34 000,00 zł 4,57
    Daikin ERLQ008CV3 6,89 22 000,00 zł 4,45
    LG HU091.U43 9kW 17 754,00 zł 4,4

    W powyższym zestawieniu bardzo zaskoczył mnie COP Kaisai i Rotenso w zestawieniu ze stosunkowo niską ceną. Dodatkowo są to dosyć znani producenci przynajmniej od strony klimatyzatorów. Pytanie, czy można zawierzyć podanym danym? Czy patrzenie na COP ma w ogóle jakiś sens i przełoży się na późniejsze oszczędności czy lepiej zamontować znanego i lubianego T-CAPa?

    Na chwilę obecna mocno rozważam model KHC-08RY3 od Kaisai. Jest to typowy monoblok do -25 stopni. Może pracować na glikolu. Pytanie, czy ktoś miał, sparzył się na nich lub może montuje podobne?

    Co o tym sadzicie?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał NightOne Zobacz post
    Co o tym sadzicie?
    COPem to się interesuj, jaki będzie przy mocy (zmienia się zależnie od mocy przy tej samych temperaturach GZ i DZ) poniżej zera przy odpowiednio potrzebnej w systemie grzewczym TZ. Przy 7* na zewnątrz wyprodukujesz tyle ciepła co nic - a jak już, to będzie to do CWU, ale wtedy GZ będzie miało ponad 45* i COP będzie zupełnie inny.

  3. #3

    Domyślnie

    COP A7/W35 służy mi głównie do szybkiego porównania. Celuje bardziej w A-7/W35,ale tą informację trzeba dłużej szukać.
    Z moich obserwacji wychodzi, że wyższy A7/W35 skutkuje wyższym A-7/W35 i nie ma tu dużych przetasowań:
    Kod html:
    Producent:     A-7/W35         A7/W35
    Kasisai:           3,2	          5,15
    Panasonic:         2,85           4,84
    Nibe:             2,6            4,65
    Problem jest taki, że dla TCAP'a moc dla -7 stopni nie spada i nadal wyniesie 9kW, a w pozostałych na ogół moc spada. I teraz jeśli zrobi się chłodniej to wchodzi grzałka COP 1 i liczniki się kręcą.

    Jak to dalej ugryźć? Przyjąć jakąś średnią temperaturę "sezonu grzewczego" i moc wymaganą dla tej temperatury i to liczyć?
    Zastanawiam się czy dla tych przykładowych -7 jeśli będę potrzebował 5kW to TCAP zrobi to nadal na 2,85 COP czy wyjdzie lepiej?
    Spadek mocy dla niższych temperatur mogę skompensować modelem o większej mocy, ale i tak planuje odpalać rekreacyjną kozę przy siarczystych mrozach.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał NightOne Zobacz post
    Problem jest taki, że dla TCAP'a moc dla -7 stopni nie spada i nadal wyniesie 9kW, a w pozostałych na ogół moc spada. I teraz jeśli zrobi się chłodniej to wchodzi grzałka COP 1 i liczniki się kręcą.
    Tak, marketing znasz. I co z tego, skoro przy -7 mocy maksymalnej nie trzeba? Nie patrz ani na moc przy -7, ani na COP przy +7 (a już na pewno nie przy 35* GZ).

    Patrz na COP poniżej zera na minimalnych obrotach (tak w okolicach -5--10 - bo w takich temperaturach PC będzie produkowała najwięcej ciepła) i na moc maksymalną przy -15. Przy czym nie potrzebujesz pokrywać 100% strat pompą, bo część pokryjesz zyskami.

    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...r-pompy-wg-OZC

  5. #5

    Domyślnie

    Chcesz robić mase obliczeń a to tylko liczby na papierze, dom wszystko zweryfikuje i ustawienia same pompy.
    Kaisay i Rotenso nawet chyba nie ma tematów na forum, będziesz sam z tym walczył. Po co pchać się w takie rzeczy, jak masz sprawdzonego T-CAPa którego ma tu masa ludzi na forum.

    Wątpie aby instalator z każdą pierdołą chciał ci pomagać. Jak dla mnie wybór oczywisty

    A co do tabelki to u siebie na split 9kw T-CAP COP koło 5 na pewno widziałem przy dodatnich temp.
    Ostatnio edytowane przez Fanek ; 22-01-2022 o 14:07

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.774

    Domyślnie

    Cytat Napisał NightOne Zobacz post
    COP A7/W35 służy mi głównie do szybkiego porównania. Celuje bardziej w A-7/W35,ale tą informację trzeba dłużej szukać.
    Z moich obserwacji wychodzi, że wyższy A7/W35 skutkuje wyższym A-7/W35 i nie ma tu dużych przetasowań:
    Kod html:
    Producent:     A-7/W35         A7/W35
    Kasisai:           3,2	          5,15
    Panasonic:         2,85           4,84
    Nibe:             2,6            4,65
    Problem jest taki, że dla TCAP'a moc dla -7 stopni nie spada i nadal wyniesie 9kW, a w pozostałych na ogół moc spada. I teraz jeśli zrobi się chłodniej to wchodzi grzałka COP 1 i liczniki się kręcą.

    Jak to dalej ugryźć? Przyjąć jakąś średnią temperaturę "sezonu grzewczego" i moc wymaganą dla tej temperatury i to liczyć?
    Zastanawiam się czy dla tych przykładowych -7 jeśli będę potrzebował 5kW to TCAP zrobi to nadal na 2,85 COP czy wyjdzie lepiej?
    Spadek mocy dla niższych temperatur mogę skompensować modelem o większej mocy, ale i tak planuje odpalać rekreacyjną kozę przy siarczystych mrozach.
    Tylko w T-capie licznik bardziej zapierdala o tym nikt nie pisze , na to samo wychodzi co w taniej pompie grzałka , ta sama robota tzn pobór do oddania .

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał NightOne Zobacz post
    Dzień dobry,

    Jestem na etapie szukania pompy ciepła dla siebie. Celuję w 9kW lub trochę mniej.

    ...

    Co o tym sadzicie?

    Nie celuj i nie zakładaj, bo możesz się przejechać.
    Znasz swój dom? Albo dopiero budujesz i wiesz z czego?
    To policz sobie OZC budynku: https://cieplo.app/start

    Jeśli dobrze znasz swój dom i nie ma w nim mostków cieplnych to dokładność wyniku oceniam z błędem 15%.

    Dużo opisałem w tym temacie:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...h-porady-uwagi

    a od strony 6-stej wykresy porównawcze różnych P.C.
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8050326

    Wykresy robiłem dla grzejników +45*C.
    Przy Twojej podłogówce jak będziesz grzał do +35*C wodę to moce P.C. wg wykresów wyjdą około 0,5 - 0,7 kW wyżej. To i temperatura biwalentna przesunie się około 2-3*C w lewo.

    Porównywanie mocy przy +7*C jest bez sensu, bo wtedy większość P.C. będzie pracować na minimalnych obrotach, a spora część będzie taktować (przy podłogówce będą mniej taktować). Nawet tanie chińskie P.C. mają dobre moce przy +7*C, a poniżej -7*C lecą na łeb na szyję - spada im moc nawet do 50% i poniżej, gdy markowe P.C. dobijają do 50% mocy przy -15*C a nawet poniżej tej temp.

    Na kilku wykresach porównywałem COP i przy P.C. markowych na tym samym czynniku R32 wypada bardzo podobnie. W tanich P.C. szybko wzrasta pobór prądu by utrzymać moc grzewczą, ale same COPy wypadają podobnie.

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Tylko w T-capie licznik bardziej zapierdala o tym nikt nie pisze , na to samo wychodzi co w taniej pompie grzałka , ta sama robota tzn pobór do oddania .
    Ma rację, przy +7*C gdy mój Daikin 6 kW na minimalnych obrotach pobiera około 500 Watt, to ktoś pisał że jego T-Cap 9 kW pobiera w tym czasie 900 Watt.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 23-01-2022 o 11:37
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    świetne podejście ale kompletnie się nie sprawdzi

    juz "celuje w 9k" oznacza kłopoty bo większość pomp zupełnie inaczej oddaje ciepło jak jest zimno. Po co Ci duża moc grzania przy +7 albo przy zerze? Jak już to zrób sobie ozc budynku i dobieraj pompę do swojej strefy temperaturowej. Bo mocno możesz się zdziwć. Nagle może wyjść że pompa 9kw wystarczy jednego producenta a drugiego 16kw może być na styk.

    Na cop ma wpływ wiele czynników, przede wszystkim temperatura na zewnątrz a w drugiej kolejności w układzie. Nie patrz na cop teoretyczny bo to jest jak diselgate. U mnie przez chwilę widziałem nawet cop sięgający 7. No i co z tego? Nic. Bo pojawia się na chwilę.

    Kupisz np rotenso będziesz świnką doświadczalną. Pompa nowa, producent nowy. Z tego co wiem jest pare baboli w oprogramowaniu tych pomp. Do przestawienia po instalacji ale instalator musi być kumaty.

    Kasai? Fajne ale klimatyzator na samoróbkę bo jest tanie.

    Szukaj czegoś sprawdzonego z realnymi danymi potwierdzonymi przez użytkowników i rynek bo papier wszystko przyjmie.

    Z tego co działa to ja ma być mega tanio to Haier, jak celujesz w splita to Panas, lg - kolejność dowolna, Wole panasa bo rozsądniejsze oprogramowanie i bardziej przewidywalna praca. Potem masz już marki droższe. Praca może i będzie lepsza ale i droższa inwestycyjnie. Ceny są teraz takie a rynku że niczego nie można być pewnym. Na ten sam produkt możesz dostać wyceny różniące się i o 100%

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony