dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    kulafcb

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    Bełchatów
    Kod pocztowy
    97-400
    Posty
    1

    Domyślnie Wyceny pomp ciepła gruntowych 2022 r.

    Witam wszystkich użytkowników forum.
    Jestem nowym użytkownikiem więc jest to mój pierwszy post.
    A zacznę od tego:
    Mam nowo wybudowany dom (rozpoczęcie budowy 2012 r., zakończenie budowy 2019 r. systemem gospodarczym).
    Obecnie w domu mam ogrzewanie na pellet (piec firmy SAS Bio Solid 19kW) - pelletu ogólnie nie polecam, chyba że ktoś lubi brud, kurz i robienie dookoła. Na tą chwilę, a palę już 4 sezon (piec zamontowany w październiku 2018 r.) spalam rocznie +/- 6 ton pelletu. Na dole puszczam na podłogówkę +/- 35 stopni C, na górze natomiast +/- 22 stopnie C, więc można powiedzieć, ze góry nie grzeję. W domu utrzymuję temp. 23,5 stopni C.
    Wybrałem go tylko dla tego, że gmina w której mieszkam dawała mocne dofinansowania, a pomp w ogóle nie brali pod uwagę, więc trzeba było z czegoś skorzystać.
    Dom jest z poddaszem użytkowym, które już zostało zagospodarowane. A więc na dole 105m2 wszystko w podłogówce, góra 105m2 wszystko w podłogówce i garaż z kotłownią 36m2 (razem około 240m2 po podłodze), dodatkowo mam 5 grzejników (1 sypialnia dół, 1 dziecięcy dół, 1 garaż, 1 łazienka dół, 1 łazienka góra).
    Dom wybudowany z pustaka ceramicznego Cerpol Kozłowice MM24. Z zewnątrz mam ocieplenie styropianem 12 cm, podłoga na dole 18 cm styropianu, strop na górze 10 cm styropianu, poddasze 30 cm wełny skalnej RockWool 0,33. Okna z firmy OknoPlast 3 szybowe, 7 komorowe.
    Dostałem na tą chwilę (24.01.2022 r.) 3 oferty na montaż pompy ciepła gruntowej z centralnej polski (okolice Bełchatowa 2) i ze śląska 1.
    Pierwsza na pompie gruntowej NIBE S1255-16 R EM ze zbiornikiem ze stali nierdzewnej 180l (46350,00 zł netto), 4 odwierty po 90 m każdy (43200,00 zł netto) i reszta (podłączenie dolnego źródła 2800,00 zł, projekt geologiczny 2460,00 zł, materiały instalacyjne 3890,00 zł, montaż 3200,00 zł wszystko netto). Razem wyszło 101 900,00 zł netto (110 052,00 zł brutto).
    Druga na pompie GEJZER SOLO 5-18kW, 3 odwierty po 80 m każdy + reszta jak wyżej za łączną kwotę 65000,00 zł brutto.
    Trzecia ostatnia to oferta firmy z Sosnowca na literkę K. (kosze energetyczne) gdzie wyliczyli u mnie 13 koszy ze swoją pompą na kwotę 75000,00 zł brutto.
    Jak teraz wyglądają ceny na te produkty, czy aby ta pierwsza nie była zbyt zawyżona.
    Zaznaczę, że mieszkam bardzo blisko odkrywki kopalni węgla brunatnego Bełchatów-Szczerców i teren na tą chwilę jest osuszony przez kopalnię (mieszkańcy otrzymują tzw. posuchę) odległość w linii prostej od zwałowiska około 2 km (nie to nie jest Kleszczów).
    Będę wdzięczny za informację na temat cen jakie obowiązują na ten moment.
    Pozdrawiam użytkowników.
    Piotrek

  2. #2

    Domyślnie

    Przede wszystkim to powinieneś mieć starannie wyliczone zapotrzebowanie energetyczne budynku, z przedstawionych ofert wynika, że go nie masz -- są od Sasa do Lasa. Również dziwnie duża wydaje mi się moc kotła peletowego, jak na taki dom (chyba, że technologicznie jest spaprany i mimo grubych ociepleń ma jakieś wielkie mostki termiczne. Przed taką poważną inwestycją jak zakup pompy najlepiej byłoby kupić sobie usługę oceny charakterystyki energetycznej budynku, bo jeśli źle dobierzesz moc pompy, to wpadniesz w ciągłe problemy. Dla przykładu -- ja mam dom 143 m2 @21°C + 32 m2@12°C, zapotrzebowanie ok. 165kWh/m2/rok i w zupełności wystarcza mi pompa Nibe F-1226R 8kW z odwiertami 2x100m. Całość z odwiertami i montażem itd. kosztowała we wrześniu 65 tys. zł. Masz więc porównanie.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    W teorii zapotrzebowanie roczne można policzyć pi razy drzwi z ilości spalanego ekogroszku, ale ja bym zamówił ozc.

    2ga oferta odwierty 3x80 do takiej pompy to pomyłka.

    Zapytaj jeszcze wihajster (user na forum) o ofertę - aczkolwiek zacznij od OZC i pytaj o konkretną moc pompy, inaczje bedziesz dostawał totalnie rozjechane oferty.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.782

    Domyślnie

    Tak patrząc na ceny ogrzewania to wydaje sie że za 10 lat ogrzewanie będzie kosztować tyle co dwa domy , takie rzeczy to chyba tylko w PL , niedorzeczne ceny i ktoś nawet nad tym się zastanawia ? w kosz takie wyceny .

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Same pompy to pikuś, ale jak w Polsce nie ogarną energetyki, to rzeczywiście koszty ogrzewania domów będą kosmiczne. O ile nowoczesne dobrze izolowane domy to będzie pikuś, o tyle starsze będzie kosmos.

    Dlatego lepiej teraz inwestować w izolacje, potem kupić mniejszą pompę niż odwrotnie.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.782

    Domyślnie

    Kto ściągnął mojego awatara ?

  7. #7

    Domyślnie

    Warto zapytać i tutaj. Taki 12 kW inverter w zupełności by wystarczył do takiego domu.

    http://ghs-polska.pl/domy-do-220-m2/
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.866

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Warto zapytać i tutaj. Taki 12 kW inverter w zupełności by wystarczył do takiego domu.

    http://ghs-polska.pl/domy-do-220-m2/
    Interesujące oferty !!
    Którą z ofert pomp P-W byś polecił ?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Którą z ofert pomp P-W byś polecił ?
    A tych pomp dotyczy ten temat?
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    594

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Warto zapytać i tutaj. Taki 12 kW inverter w zupełności by wystarczył do takiego domu.

    http://ghs-polska.pl/domy-do-220-m2/
    Te ceny niestety chyba nieaktualne. Od 2 lat widnieją te same

  11. #11

    Domyślnie

    Powiem tylko tyle i aż Tyle
    ktoś tu nieźle zarabia bo w ogóle brać pod uwage PC gruntową jak za jej cenę jest 3 szt, PC powietrznych to jakieś nieporozumienie.
    Sprawa kolejna dom ma 100% podłogówki.
    Chory temat.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.866

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    A tych pomp dotyczy ten temat?
    Nie ale są w ofercie a gruntowa PC mnie nie interesuje
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Same pompy to pikuś, ale jak w Polsce nie ogarną energetyki, to rzeczywiście koszty ogrzewania domów będą kosmiczne. O ile nowoczesne dobrze izolowane domy to będzie pikuś, o tyle starsze będzie kosmos.

    Dlatego lepiej teraz inwestować w izolacje, potem kupić mniejszą pompę niż odwrotnie.
    Ja zwiałem ze 100m2 mieszkania w kamienicy, jak zobaczyłem koszty ogrzewania w porównaniu z mieszkaniami w ocieplonych blokach a ostateczną decyzję pomógł mi podjąć konserwator zabytków, który nie pozwalał na ocieplenie elewacji.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Nie ale są w ofercie a gruntowa PC mnie nie interesuje
    To nie pozostaje Ci nic innego, jak pójść z tym pytaniem do odpowiedniego tematu.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Powiem tylko tyle i aż Tyle
    ktoś tu nieźle zarabia bo w ogóle brać pod uwage PC gruntową jak za jej cenę jest 3 szt, PC powietrznych to jakieś nieporozumienie.
    Sprawa kolejna dom ma 100% podłogówki.
    Chory temat.
    Zakładając brak możliwości zrobienia poziomego DZ i brak jakichś extra większych dopłat (np. lokalnych) do gruntowych PC, powyższa teza o konieczności rozejrzenia się za PC PW jest słuszna.

    Poprosiłbym jednak także o wycenę u wskazanego przez Owczara producenta i instalatora w jednym...

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    594

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Poprosiłbym jednak także o wycenę u wskazanego przez Owczara producenta i instalatora w jednym...
    Dokładnie, zapytaj u źródła czyli w HCT http://www.hct.com.pl/

  17. #17

    Domyślnie

    Zakładałem gruntówkę z sygnatury, odwierty były robione w lipcu 2021, a instalacja pompy i ukończenie we wrześniu. Połowę mniejszy dom do grzania, ale na grzejnikach.
    Wywalany był kopciuch, modernizacja całej kotłowni, odwierty 2x 80m, wpuszczenie tego do kotłowni itd. Jeszcze po wierceniu działka wyglądała jak po wojnie, trzeba było zebrać ten cały syf i nawieźć ziemi, dodatkowy koszt za ziemię+koparkę.
    W sumie za całość wyszło 50k z czego -20250zł (więc po odjęciu 30k) maksymalne dofinansowanie z programu czyste powietrze, bo była wymiana źródła ciepła/modernizacja, i na gruntówkę jest właśnie trochę większe dofinansowanie niż na powietrzną. W sumie to pompa wyszła taniej niż panele.
    Ale już zaczynały się problemy z dostępnością pomp. Jakby to samo robić teraz, wyszłoby zauważalnie drożej niestety.
    Ostatnio edytowane przez Jaźwiec ; 26-01-2022 o 09:42
    Dom: 127m2, gazobeton 24cm, styropian 12cm (podłogi 10cm), wełna 25cm, komin wentylacja grawitacyjna
    PC: Nibe F1226 8kW, DZ: pionowe 2x80m, bufor 218l, podłogówka 26m2, reszta: grzejniki alu, temp: 22C
    PV: 10kWp wschód/zachód, Growatt 8kW

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.782

    Domyślnie

    Ludziska koparkowy bierz za godzinę kopania 100-130 zł i za 3 tys rozkopie połowę gminy wrzucić do dziury kilkaset metrów rury pp 32 lub zaszaleć 40mm to chyba nie wyczyn przekraczający człowieka który potrafi się aby ogolić lub umyć , a gruntówkę za 12 tys 12 kw można kupić on/of , głupiejecie z tym cenami choć by to jakiś wyścig kto wyda więcej a po kiego uja ? da się to ogarnąć po taniosze .

  19. #19

    Domyślnie

    trzeba mieć na to miejsce, koparką odwiertów nie zrobisz
    Dom: 127m2, gazobeton 24cm, styropian 12cm (podłogi 10cm), wełna 25cm, komin wentylacja grawitacyjna
    PC: Nibe F1226 8kW, DZ: pionowe 2x80m, bufor 218l, podłogówka 26m2, reszta: grzejniki alu, temp: 22C
    PV: 10kWp wschód/zachód, Growatt 8kW

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.782

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jaźwiec Zobacz post
    trzeba mieć na to miejsce, koparką odwiertów nie zrobisz
    Sie ma miejsce to koparką robi się poziome dolne źródło, się nie ma to boli niestety na bloki trzeba iść

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony