dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Instalacja fotowoltaiczna DIY - prowadzenie przewodów i ograniczniki przepięć

    Witam,
    jestem w trakcie montażu instalacji fotowoltaicznej i mam w związku z tym kilka pytań:

    1. Chciałbym podłączyć panele w sposób eliminujący powstanie niekorzystnej pętli indukcyjnej. Poniżej przedstawiłem szkic rozmieszczenia paneli oraz prowadzenie przewodów DC - czy jest to optymalne rozwiązanie? Okrąg w rogu to przepust dachowy.

    2. Co zrobić z nadmiarem fabrycznych przewodów, które zostają pod panelami? Mogą pozostać zwinięte w pętlę?
    3. Czy jest obowiązek stosowania ograniczników po stronie AC oraz DC, gdy nie posiadam instalacji odgromowej? Jeśli tak, to jaki typ jest wymagany? Instalacja odbiorcza w układzie sieci TN-S, po stronie DC będą podłączone 2 stringi jak poniżej - w sumie 6,3 kWp.

    Dziękuję za pomoc

  2. #2

    Domyślnie

    Jesteś w trakcie jakiegoś projektu a nie masz go opracowanego do końca?
    Znaczy wezmę psa ze schroniska a co będzie później zobaczymy,

    Jak 7 lat temu robiłem PV na dachu miałem zaplanowany każdy etap od instalacji po zgłoszenie a Ty masz plan zamontować PV?
    Ja pierdziu ludzie głupieją i to z roku na rok.

    Ludziki kupują też bochen 1kg chleb za 10 zł, a koszt jego upieczenia to max 3 zł. Jest też pszenno żytni na maślance po 40 zł/kg piekę kosztuje 8 zł za 2 kg. Za wódę płacą 40zł/l kiedy koszt to max 3 zł w przemyśle domowym a nie chemicznym.
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 25-01-2022 o 20:14
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.787

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Jesteś w trakcie jakiegoś projektu a nie masz go opracowanego do końca?
    Znaczy wezmę psa ze schroniska a co będzie później zobaczymy,

    Jak 7 lat temu robiłem PV na dachu miałem zaplanowany każdy etap od instalacji po zgłoszenie a Ty masz plan zamontować PV?
    Ja pierdziu ludzie głupieją i to z roku na rok.

    Ludziki kupują też bochen 1kg chleb za 10 zł, a koszt jego upieczenia to max 3 zł. Jest też pszenno żytni na maślance po 40 zł/kg piekę kosztuje 8 zł za 2 kg. Za wódę płacą 40zł/l kiedy koszt to max 3 zł w przemyśle domowym a nie chemicznym.
    Produkujesz się a nic nie powiedziałeś , bo to co napisałeś to każdemu zwisa , było pytanie.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Jesteś w trakcie jakiegoś projektu a nie masz go opracowanego do końca?
    Znaczy wezmę psa ze schroniska a co będzie później zobaczymy,

    Jak 7 lat temu robiłem PV na dachu miałem zaplanowany każdy etap od instalacji po zgłoszenie a Ty masz plan zamontować PV?
    Ja pierdziu ludzie głupieją i to z roku na rok.

    Ludziki kupują też bochen 1kg chleb za 10 zł, a koszt jego upieczenia to max 3 zł. Jest też pszenno żytni na maślance po 40 zł/kg piekę kosztuje 8 zł za 2 kg. Za wódę płacą 40zł/l kiedy koszt to max 3 zł w przemyśle domowym a nie chemicznym.
    Skąd wiesz, że nie miałem opracowanego planu działania? Jest to moja pierwsza instalacja i w trakcie prac wychodzą różne zmiany, więc wolę się zatrzymać, skonsultować problem i zrobić zgodnie ze sztuką niż robić szybko i byle jak...

    Jeśli, jak piszesz, zrobiłeś już instalację PV i masz wiedzę w tym temacie, to mógłbyś podzielić się swoim doświadczeniem - od tego są takie miejsca jak właśnie to forum.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bocian71 Zobacz post
    Witam,
    jestem w trakcie montażu instalacji fotowoltaicznej i mam w związku z tym kilka pytań:

    1. Chciałbym podłączyć panele w sposób eliminujący powstanie niekorzystnej pętli indukcyjnej. Poniżej przedstawiłem szkic rozmieszczenia paneli oraz prowadzenie przewodów DC - czy jest to optymalne rozwiązanie? Okrąg w rogu to przepust dachowy.

    2. Co zrobić z nadmiarem fabrycznych przewodów, które zostają pod panelami? Mogą pozostać zwinięte w pętlę?
    3. Czy jest obowiązek stosowania ograniczników po stronie AC oraz DC, gdy nie posiadam instalacji odgromowej? Jeśli tak, to jaki typ jest wymagany? Instalacja odbiorcza w układzie sieci TN-S, po stronie DC będą podłączone 2 stringi jak poniżej - w sumie 6,3 kWp.

    Dziękuję za pomoc
    1. Szkic o.k.
    2. Im mniejsze pole wewnętrzne pętelki - tym lepiej. Zrób na modłę "w tę i nazad" - będzie dobrze.
    3. "Odgromówka" to coś innego niż "przepięciówka". Nie zastanawiaj się tylko montuj. I nie żałuj na solidne uziemienie robocze (niezależne od uziemienia instalacji odgromowej). Przy TN-S powinieneś mieć uziemienie przewodu PE. Jeżeli jest porządnie wykonane, a najlepiej połączone z uziomem fundamentowym, to powinno spełnić zadanie dla PV. Pomiary impedancji powiedzą Ci prawdę.

    P.S.
    Dublet wzajemnej adoracji z reguły poucza i wyśmiewa. Musisz się przyzwyczaić do ignorowania zaczepek, bo inaczej skończy się pyskówką.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał niedowiarek Zobacz post
    2. Im mniejsze pole wewnętrzne pętelki - tym lepiej. Zrób na modłę "w tę i nazad" - będzie dobrze.
    Coś takiego jak poniżej będzie lepsze? Jedni piszą, że te pętle trzeba ograniczać, inni - że nie ma to znaczenia.


  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bocian71 Zobacz post
    Coś takiego jak poniżej będzie lepsze? Jedni piszą, że te pętle trzeba ograniczać, inni - że nie ma to znaczenia.

    Tak jest w porządku. Połączenia oryginalnych przewodów (zapasy) zrób bez kółka/pętli (tam i z powrotem). Pętle nie mają znaczenia do pierwszego bliskiego wyładowania atmosferycznego. Naturalnie jak uderzy bezpośrednio w panele to też nie ma znaczenia. Ale po co ryzykować w pozostałych przypadkach.
    Moja propozycja:
    https://drive.google.com/file/d/16Sn...ew?usp=sharing
    Ostatnio edytowane przez niedowiarek ; 26-01-2022 o 14:47

  8. #8

    Question Połączenie paneli fotowoltaicznych dwa stringo prawa/lewa

    Witam,
    Czy ktoś mógłby się wypowiedzieć, czy przy takim podłączeniu może wystąpić pętla indukcyjna, ewentualnie czy można to jakoś prościej podłączyć w dwa stringi, połowa paneli z prawej w jeden i druga połowa z lewej w drugi.
    .

    a może tak było by lepiej:


    prawa strona wygląda ładnie ale po lewej już się komplikuje

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.787

    Domyślnie

    A nie lepiej zrobić jeden string ? jak falownik pozwala oczywiście zyskasz na napięciu a to zawsze szybciej rano wstaje i później wieczorem kończy.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał sky87vx Zobacz post
    prawa strona wygląda ładnie ale po lewej już się komplikuje
    Zrób string 2 jak lustrzane odbicie 1. Albo połącz w jeden string, jak falownik udźwignie. O ile nie ma żadnego cienia przez cały dzień.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony