dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Termet Silver z pogodówką a w domu ciepło-zimno

    Witam. Już kolejny sezon ogrzewanie w sezonie grzewczym wygląda u mnie dość słabo. Raz jest za chłodno innym razem za ciepło - zazwyczaj z samego rana. O co w tym chodzi i co by taki stan rzeczy mogło poprawić? Sterownik mam zawieszony na korytarzu za wewnętrznymi drzwiami od wiatrołapu, gdzie powinno być chyba najchłodniej. Wszędzie podłogówka a budynek dobrze docieplony. Sterownik ustawiony jest na 21,6C bo powyżej jest dla nas za ciepło, ale potrafi spaść do 21,2 co już jest zbyt chłodno. Teraz np patrząc na sterownik pokazuje 22,1 a temperatura czynnika aż 43! Temperatura na zewnątrz +2C. Wygląda jakby ten czujnik zewnętrzny w ogóle nie był używany.

  2. #2
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Naata

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    4

    Domyślnie

    Skoro pomieszczenie jest przegrzewane, to źle ustawiona krzywa grzewcza na kotle?

    A skoro temp może spaść nawet do 21,2 to może warto zerknąć na histerezę sterownika? Ja w swoim domyślnie miałem histerezę właśnie na 0,4, czyli dopiero przy spadku o 0,4 st. pomieszczenie było dogrzewane. Zmieniłem na 0,2 i jest gites

  3. #3

    Domyślnie

    Tu nie jestem pewien bo nie jest jasne z instrukcji co to za skala jeśli chodzi o czujkę w sterowniku zawieszonym na ścianie. Tam jest tylko skala przy temperaturze zewnętrznej. Nie widzę też, czy to ustawienie kd działa zarówno w trybie automatycznym jak i manualnym. Ja mam na manualny bo nie widzę potrzeby zmiany temperatury w nocy. Z tym 0,4 to aby nie chodzi o coś innego bo tak czytam teraz o dyferencjale termicznym interwencji, czyli właśnie o ile musi spaść temperatura żeby kocioł albo się załączył albo wyłączył i tu mam P02 = 0.3 i P03=-0.1 i jest to niezależne od kd. O kd pisza jedynie, że im niższa wartość tym większy udział czujki wewnętrznej w wyliczeniach temp ogrzewania.

    https://www.okto24.pl/ogrzewanie-skl...s%C5%82ugi.pdf

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.367
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Olej temperaturę powietrza wewnątrz domu - steruj samą temperaturą zewnętrzną.

  5. #5

    Domyślnie

    Problem tu trochę w tym, że mam spore przeszkelnia od południa i kiedy wyjdzie słońce mocno podgrzewa. Nie zawadzi spróbować. Póki co od ponad tygodnia szarówa na zewnątrz. Przy okazji znowu mam na czujce 22C pomimo zadanej 21,6 czyli 0,4 na plusie. Może Naata ma rację z tym całym kd bo to tak by wyglądało, że skacze +/-0,4.
    Ostatnio edytowane przez yaro137 ; 27-01-2022 o 09:33

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Naata

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    4

    Domyślnie

    To że masz więcej niż zadana wartość na czujce to też nic nienormalnego - pamiętaj że układ ma pewną bezwładność.
    Gdy wokół czujki temperatura zaczyna wynosić tyle, że zamyka ona obieg, w pętli dalej jest woda która oddaje ciepło do otoczenia i trochę podgrzewa pomieszczenie.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.367
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaro137 Zobacz post
    Problem tu trochę w tym, że mam spore przeszkelnia od południa i kiedy wyjdzie słońce mocno podgrzewa.
    Jak słońce nagrzeje to podłoga przestanie oddawać ciepło, bo będzie zimniejsza od powietrza (albo zmniejszy się jej moc przez mniejszą różnicę temperatur).
    Za to jak słoneczko się schowa, to nie trzeba będzie czekać dwie godziny, aż wychłodzona podłoga nagrzeje się.

    A jaką histerezę ma Twój termostat, że 0,4 amplitudy robi na Tobie wrażenie? Standard to +-0,5*. To drugi argument, za wywaleniem.
    Do tego podłogówka działa z takim opóźnieniem, że jak wyłączy się po przekroczeniu histerezy to jeszcze przez pewien czas (zależny od obciążenia cieplnego pomieszczenia - może być i ponad dwie godziny) temperatura dalej rośnie.

  8. #8

    Domyślnie

    Wykres jest widoczny w linku wyżej, choć jak pisałem, niewiele tam wynika a ja też sie na tym nie znam, ale brak tam podziałki przy temperaturze wewnętrznej. A z tą amplitudą to faktycznie omikron mi coś przyćmiewa myślenie musiałem myśleć o 4C albo sam już nie wiem o czym.
    Ostatnio edytowane przez yaro137 ; 27-01-2022 o 10:43

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    doktor.zwir

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    A cóż to ma za znaczenie...
    Kod pocztowy
    12-123
    Posty
    28

    Domyślnie

    Kaizen dobrze prawi.
    Przejdź na samą pogodowke, ustaw krzywą, wyreguluje przepływy i będzie OK.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.938

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaro137 Zobacz post
    Tu nie jestem pewien bo nie jest jasne z instrukcji co to za skala jeśli chodzi o czujkę w sterowniku zawieszonym na ścianie. Tam jest tylko skala przy temperaturze zewnętrznej. Nie widzę też, czy to ustawienie kd działa zarówno w trybie automatycznym jak i manualnym. Ja mam na manualny bo nie widzę potrzeby zmiany temperatury w nocy. Z tym 0,4 to aby nie chodzi o coś innego bo tak czytam teraz o dyferencjale termicznym interwencji, czyli właśnie o ile musi spaść temperatura żeby kocioł albo się załączył albo wyłączył i tu mam P02 = 0.3 i P03=-0.1 i jest to niezależne od kd. O kd pisza jedynie, że im niższa wartość tym większy udział czujki wewnętrznej w wyliczeniach temp ogrzewania.

    https://www.okto24.pl/ogrzewanie-skl...s%C5%82ugi.pdf
    Mam PC sterowaną zestawem termostatu wewnętrznego i zewnętrznego czujnika. Wpływ wewnętrznego był ustawiony na 50%, zeszliśmy na 30 (przy histerezie 0,2stC) aż doszliśmy na 15% przy posadzce 10cm. Musisz to wysterować i zapomnisz. U mnie przy nastawie na 22,5stc temperatura nie spada poniżej 22,3 a przy dniach bez słońca nie przekracza 22,7 Oczywiście jak jest słońce, to bywa cieplej o 0,5 stopnia ale to nikomu nie przeszkadza, wręcz przeciwnie.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  11. #11

    Domyślnie

    Narazie chodzi tylko na zewnętrznej (tak mi się przynajmniej wydaje) P04 przestawiłem na 2 i obserwuje. Choć producent odpisał, że P04 nie jest związany z krzywą grzania i żeby przy tym nie grzebać. Instrukcja faktycznie mówi, że P04 to typ modulacji środowiska zdalny no i tam jest, że 2 to jest modulowanie na czujniku zewnętrznym, 3 to modulowanie na czujniku otoczenia i zewnętrznym. Wiec to chyba musi być odpowiednio wybrane, żeby ogrzewanie opierało się wyłącznie na pogodówce?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony