dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14

Temat: Zbiornik LPG

  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    MonaWisnia

    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Skąd
    Wisła
    Kod pocztowy
    43-450
    Posty
    10

    Domyślnie Zbiornik LPG

    Myślicie, że obecnie warto zainwestować w zbiornik LPG i kocioł gazowy ????

  2. #2

    Domyślnie

    Mam również taki dylemat. Jestem przed rozpoczęciem budowy i się waham między LPG a pompą ciepła.
    Wstępna wycena na montaż pompy ciepła Daikin 4kw z wbudowanym zbiornikiem cwu z instalacjami, którą otrzymałem to 35K brutto. Natomiast wykonanie zbiornika LPG 2,7m3 z instalacją gazową doziemną wyceniono mi na ok. 12K brutto (bez wykonania wykopów). Do tego dojdzie wykonanie kotłowni gazowej. W sumie taniej pewnie wyjdzie wykonanie gazu.
    Generalnie biorę pod uwagę dwie opcje:
    - wersja oszczędna - kotłownia gazowa i wentylacja całego domu grawitacyjna, ale droższe ogrzewanie pewnie koło 3500 - 4000zł rocznie
    - wersja droższa ale bardziej komfortowa użytkowo - pompa ciepłą + rekuperacja (więc chata bez kominów) - tańsze ogrzewanie wg instalatora ok. 1500zł - 2000zł rocznie,
    Może ktoś mądry jeszcze się wypowie w temacie.

  3. #3

    Domyślnie

    Jeśli jest ogrzewanie podłogowe to ja zdecydowanie wolałbym pompę ciepła typu powietrze-woda. Teraz z tego co wiem są dotacje 30%.

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mario122221

    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Skąd
    kielce
    Kod pocztowy
    25-022
    Posty
    5

    Domyślnie

    dlaczego zdecydowanie pompa ciepła ?

    sam jestem przed tym samym dylematem. Pierwotnie miała byc butla z gazem ale teraz sam nie wiem...
    Już byłem prawie przekonany na pompe ale znalazłem dużo opini ze nie daja rady i dużo dogrzewają na grzalkach.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomas1986 Zobacz post
    Może ktoś mądry jeszcze się wypowie w temacie.

    Ile kosztuje ogrzewanie zależy nie tylko od ceny kWh - ale też od ilości tychże kWh.

    Podstaw raz dane dla gazu, drugi raz dla gazu (albo ceny w jednej strefie dla gazu w drugiej dla PC).
    https://forum.muratordom.pl/showthre...9-I-POLICZ-SAM!
    Uwzględnij wszelkie koszty - projekt, odbiór, przeglądy kominiarskie, konserwację, UDT, naprawy, wymianę.

    https://forum.muratordom.pl/showthre...e-domu/page104

    Cytat Napisał mario122221 Zobacz post
    Już byłem prawie przekonany na pompe ale znalazłem dużo opini ze nie daja rady i dużo dogrzewają na grzalkach.
    Znalazłeś taki temat na FM?

    Wręcz przeciwnie. Większość ma przewymiarowane PC i chociaż taniej wyszłoby dogrzewanie w największe mrozy grzałkami to ogarnia wszystko sprężarką i to z zapasem (za to przez resztę sezonu PC taktuje i chodzi na najniższych obrotach przez co ma daleki od optymalnego w danych warunkach COP = grzeje drożej przez cały sezon).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 28-01-2022 o 13:16

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    MonaWisnia

    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Skąd
    Wisła
    Kod pocztowy
    43-450
    Posty
    10

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomas1986 Zobacz post
    Mam również taki dylemat. Jestem przed rozpoczęciem budowy i się waham między LPG a pompą ciepła.
    Wstępna wycena na montaż pompy ciepła Daikin 4kw z wbudowanym zbiornikiem cwu z instalacjami, którą otrzymałem to 35K brutto. Natomiast wykonanie zbiornika LPG 2,7m3 z instalacją gazową doziemną wyceniono mi na ok. 12K brutto (bez wykonania wykopów). Do tego dojdzie wykonanie kotłowni gazowej. W sumie taniej pewnie wyjdzie wykonanie gazu.
    Generalnie biorę pod uwagę dwie opcje:
    - wersja oszczędna - kotłownia gazowa i wentylacja całego domu grawitacyjna, ale droższe ogrzewanie pewnie koło 3500 - 4000zł rocznie
    - wersja droższa ale bardziej komfortowa użytkowo - pompa ciepłą + rekuperacja (więc chata bez kominów) - tańsze ogrzewanie wg instalatora ok. 1500zł - 2000zł rocznie,
    Może ktoś mądry jeszcze się wypowie w temacie.
    Właśnie gdyby nie ceny gazu obecnie nie zastanawiałabym się nad tym rozwiązaniem, ale późniejsza eksploatacja wychodzi drożej - nad pompą w sumie się nie zastanawiałam bo wydaje mi się to poza zasięgiem budżetowym - chociaż zwolenników jej jest coraz więcej i może warto zainwestować na początek więcej żeby mieć póżniej oszczędności....

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    ReantaLato

    Zarejestrowany
    Oct 2021
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    50-008
    Posty
    2

    Domyślnie

    przy obecnych cenach gazu raczej bym nie szła w to rozwiązanie bo tu nie chodzi o inwestycję początkową instalacji tylko o późniejsze rachunki za grzanie...

  8. #8

    Domyślnie

    Generalnie pompa ciepła czyli ogrzewanie prądem przy dzisiejszym szaleństwie z ceną węgla jest mocno ryzykowne.

    Większa część prądu w Polsce jest z węgla, przez najbliższe 20 lat raczej się to nie zmieni. Węgiel w okresie lipiec-grudzień podskoczył o ponad 100% (z 700 na 1500 dla klienta ostatecznego) więc raczej przewiduję podwyżki cen prądu. Jak ktoś się wyrobi z fotowoltaiką na starych zasadach to ok, ale bez pv pompa ciepła będzie bardzo drogim ogrzewaniem.

    To już chyba lepiej postawić kotłownię (czy to w domu, czy w budynku gospodarczym) i grzać jakąś biomasą - np pelletem.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Tylko my tutaj rozważamy gaz płynny LPG a nie ziemny. Na chwile obecną ten gaz kosztuje koło 2,7 zł/L. Latem kosztował dużo taniej i zawsze tak jest. 1L gazu=ok 7kwh. To nie jest wcale zła opcja. BYły momenty chyba w ubiegłym roku na wiosnę, ze kosztował ok 1,4.

  10. #10

    Domyślnie

    Przy mojej chacie 120m2 zgodnie z obliczeniami - przy cenie gazu 2,40zł / l (tyle jest w firmie w której zaopatruje się mój znajomy w moich stronach) - dopiero przy cenie ok. 1,20zł za kwh prądu koszty ogrzewania obu wariantów zrównają się. Koszty gazu płynnego również rosną z roku na rok.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał MonaWisnia Zobacz post
    Myślicie, że obecnie warto zainwestować w zbiornik LPG i kocioł gazowy ????
    Nie warto. Poczytaj o ogrzewaniu elektrycznym.

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    MonaWisnia

    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Skąd
    Wisła
    Kod pocztowy
    43-450
    Posty
    10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aarnn Zobacz post
    Nie warto. Poczytaj o ogrzewaniu elektrycznym.
    Masz na myśli piec elektryczny czy raczej pompa???

  13. #13

    Domyślnie

    Kable grzewcze.

  14. #14
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Adammek

    Zarejestrowany
    Feb 2022
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    04-998
    Posty
    4

    Domyślnie

    jak już inwestować w nowa instalację + zbiornik to wybrałbym pompę - zresztą tak też zrobiłem - nie mam co prawda jeszcze PV ale szykuję się tez i do tego wydatku aby w dłuższej perspektywie czasu było tez nie tylko samoobsługowe i ekologiczne, ale tez praktycznie bezkosztowo. A z gazem wiadomo - ceny, które są absurdalne!!!!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony