dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 9 z 10
Pokaż wyniki od 161 do 180 z 197
  1. #161
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał benek161 Zobacz post
    Przykładając ręce do anemostatów wyczuwam ruch powietrza ale mam wrażenie że słaby. Tak ma być?
    Raczej mocnego wiatru tam być nie powinno.

    Cytat Napisał benek161 Zobacz post
    Da się to zmierzyć jakoś?
    Na oko workiem jak napisał ololek.
    Dokładnie i profesjonalnie - takim sprzętem
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  2. #162
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Martinkrk

    Zarejestrowany
    Oct 2023
    Skąd
    Kłaj
    Kod pocztowy
    32-015
    Posty
    3

    Domyślnie

    Witam.

    Przestrzegam wszystkich przed zakupem rekuperatorów weber. Zakupiłem rekuperator Weber REQ PREMIUM 500 w lipcu 2022 roku. Przed zakupem na infolinii zapewniano mnie że firma SWATT posiada serwis gwarancyjny i po gwarancyjny. Rekuperator został zamontowany zgodnie z instrukcją i funkcjonował 8 miesięcy. Wtedy nastąpiła pierwsza awaria. Urządzenie przeszło w tylko dwa tryby pracy wentylatorów: 30% i 100%. Innej mocy nie można było ustawić. Zgłosiłem awarię zgodnie z instrukcją z infolinii przez maila. Dostałem info że prawdopodobnie zepsuła się płyta główna. Firma wyślę ją i mam sobie sam wymienić. Na prośbę o przysłanie serwisu padła odpowiedź że nie ma takiej możliwości. Płyta doszła, sam ją wymieniłem. Rekuperator działał przez około miesiąc. Po czym znów się wyłączył i przeszedł w tryb dwóch prędkości. W czasie tego miesiąca wyskoczył też błąd czujnika temperatury zewnętrznej. Kolejny raz zgłaszam awarię. Dostaję odpowiedź że mogą mi odesłać pieniądze za urządzenie. Serwisu nie przyślą bo nie ma takiej możliwości. Poprosiłem o usunięcie usterki. Dostałem odpowiedź że muszę sam zdemontować urządzenie, zapakować go w oryginalne opakowanie i odesłać go do sprzedawcy na testy. Na kolejną prośbę o przysłanie serwisu kolejny raz w wiadomości mailowej otrzymałem negatywną odpowiedź. Mam wysłać urządzenie. Dla mnie jest to po prostu śmieszne. Nie jestem instalatorem żeby zdemontować i kolejny raz montować urządzenie. To wszystko kosztuje czas i pieniądze. W końcu zdemontowałem sam rekuperator i spakowałem go na paletę którą musiałem sam kupić i odesłałem go do Raciborza. Po kilku tygodniach dostaję info że sprzęt działa i oni nie widzą problemu. Urządzenie zostało do mnie odesłane. Zamontowałem go zgodnie z instrukcją. Urządzenie po włączeniu działa tylko na maksymalnych obrotach. Nie ma możliwości żadnej regulacji. Co więcej urządzenie po włączeniu bezpieczników samo się załącza (po mimo tego że na sterowniku jest wyłączone). Wyłączyć urządzenie mogę tylko przez odcięcie dopływu prądu. Zdecydowałem się wysłać pismo z rękojmią. Zażądałem zwrotu pieniędzy. Pani mi odpisała że mam ustalić datę i oni przyślą serwis. Odpisałem że teraz to dziękuję i żądam zwrotu pieniędzy za ten bubel. Do dnia dzisiejszego nie otrzymałem żadnej informacji co z rękojmią a 10.10.2023 mija ustawowe 14 dni na odpowiedź. Zgłaszam sprawę do rzecznika praw konsumenta.

  3. #163
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Ktoś jeszcze miał podobne doświadczenia z Weberem i Swattem?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  4. #164
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar MMark.
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Katowice
    Posty
    225

    Domyślnie

    Bardzo nie ciekawa sytuacja widzę.
    Ja miałem problem z brakiem komunikacji błąd e5. Stwierdzili że sterownik wadliwy, kazali zdemontować i i jak przyślą nowy to od razu kurier zabierze mój. Trochę to trwało bo wysłali inny niż mam ale sprawa została załatwiona. Wymieniłem, ustawiłem parametry i działa na razie.

  5. #165

    Domyślnie

    A ja z innej beczki. Gdzie kupujecie filtry do Reventona?

  6. #166

    Domyślnie

    Wywal fabryczny filtr, a przed reku zamontuj zwykłą skrzynkę filtracyjną i wciśniesz wszystko.

  7. #167
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar MMark.
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Katowice
    Posty
    225

    Domyślnie

    Ja zamówiłem puki co oryginały, na zimę pm2.5 plus dwa wstępne

  8. #168
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    wally666

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    385

    Domyślnie

    Czy wiecie moze jaki wymiennik siedzi w tym Reventonach? Szukam usilnie zamiennika papierowego wymiennika do mojego "tywenta" i trafilem na producenta Holtop z Chin ktory zaoferowal mi calkiem sensowny cenowo wymiennik entalpiczny polimerowy marki Airwoods. Niestety poza ich własną stronką, nie moge nigdzie doszukac sie czegokolwiek o tej firmie. Moge zaryzykowac i kupic taki wymiennik do testow (koszt ok 200 USD) co w porownaniu do papierowego wymiennika jest okazją bo oryginalny papier kosztuje ok 2000pln brutto.
    --
    Parterowa stodoła pod Warszawą, pow. użytkowa 153m2m wys. 2,7-2,9m, silka 24+20cm grafit 0,031, strop podwieszany i zasypany 45-55cm celulozy 0,037, podłoga 19cm EPS100 0,038. OZC by Asolt ΦHL:6250W (bez CWU) / 41W/m2. Okna 3szybowe, szczelny montaż na taśmach. Pompa grunt on-off Ecopower C9 + CWU Kospel SWPC300, kolektor spiralny 4x200mb PE32, pompa uruchomiona w grudniu 2020, mieszkamy od grudnia 2021.

  9. #169

    Domyślnie

    Cytat Napisał MMark. Zobacz post
    Ja zamówiłem puki co oryginały, na zimę pm2.5 plus dwa wstępne
    Gdzie i za ile?

  10. #170

    Domyślnie

    No to ode mnie pare slow na temat Webera Req 500 Premium. Wybralem go bo w budzetowej wersji wydawal mi sie najsensowniejszy. Liczylem sie ze moga byc z nim problemy , ale cena zagrala tu role. Wiec po kolei:

    - Głosnosc: Cichy, poza dorbnym ale na 4 biegu gdzie wpada w dziwny rezonans i jest glosniejszy niz na biegu 5, ale nawet na amxa jak go mam wlaczonego to slychac szum z anemostatow, ale tylko jak w domu nikogo nie ma. normlanie uzywam na 5 i tylkow nocy delikatnie suzmi, ale wtedy wchodzi bieg 3 i nie slychac go wogole.
    - Ekonomia. Pobor mocy niski.na 1szym biegu 16W, 3 to 36W, 5 50W a na maxie ciagnie 96W. Wiec tutaj sie nie czepiam
    - Wydajnosc. Zmierzylem tylko na 1szym ,5tym i maxie i wyszlo mi odpowiednio 120m3/h, 360m3 i prawie 500 na amxie, wiec prawie blisko deklarowanym wartosciom.
    - Entalpia. Tutaj mam bolaczke. Tuz po ociepleniu a przed reku wilgotnosc w domu byla starszna. 70-80% w sypialnaich to standard, wiec myslac o rekuw pierwszej kolejnosci pomyslalem zeby wziasc zwykly przeciwpradowy. Duzo ludiz w domu, sporo sie pierze wiec zakladalem ze nie dojdzie do przesuszenia i bedzie sie dalo jakos zyc, ale znalazlem ten weber i jakos wybralem entalpiczny i teraz.. hm... nie zszedlem ponizej 56 w najsuchszym pomieszceniu domu.. w innym mam kolo 60-65, wiec mozna powiedziec ze zyskalem niewiele.. nie wiem czy to wkestia pgoody na zewnatrz.. tetsuje go dopiero 2 tygodnie, ale cos czuje ze ten przeciwpradowy bylby lepszy. Nie mierzylem dokladnie odzysku wilgoci, musze dokladny czujnik kupic do wikgotnosci na zewnatrz bo mam jakis wbudowanyw anemometr ale jakos slabo mu ufam
    - odzysk temperaturowy. Tutaj jest jeszcze gorzej. bo odzysk liczyl kilkukrotnie i mam kolo 40-50 %. Bede probwal cos potestowac i posprawdzac, ale magicznego skoku wydajnosci sie nie spdoziewam. wiec jak dobije to 60% to bedzie sukces, nie mowiac o deklarowanych 84%. mam połowe. Tak wiec licze z ektos tu sie podzieli sprawnoscia i padna cyfry w granicach 70% i wteyd bede wiedzial ze to moja wina i da sie cos tu jeszcze ugrac.

    Tak wiec moje pytanko.. jakie macie sprawnosci na tym reku. temperaturowe i entalpi..bo wtedy sie okaze ze te kilka tysiecy roznicyw cenie oddaje sie nie w 15 lat jak ktos tu wspomnial, ale w 5

    aa... z plusow... komunikacja.. appka. spoko.. prosta... choc za prosta czasem bo nie ma temperatur itp. , ale... z racji integracji z Thuya, mozna sobie sporo pospinac i oto akurat u mnie spoko dziala, bo reku praktycznie dziala bezobslugowo. harmonogram wsparty przez czujniki i dodatkowe wlaczniki.

    Wiec super bylby to reku, gdyby ta sprawnosc byla przynajmniej przyzwoita

  11. #171
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Martinkrk

    Zarejestrowany
    Oct 2023
    Skąd
    Kłaj
    Kod pocztowy
    32-015
    Posty
    3

    Domyślnie

    Witam ponownie.

    Kontynuacja problemów z reku Weber premium 500.

    Rękojmia którą złożyłem do firmy Swatt została odrzucona. Pani powiedziała że musi przyjechać serwis i zobaczyć co jest nie tak. Zgodziłem się na to. Dodatkowo wezwałem instalatora który zakładał mi całą instalację oraz podłączał sam rekuperator.

    Przyjechał w umówionym terminie "serwis". Serwis to nadużycie bo Panowie nie mieli ze sobą żadnych narzędzi, np. miernika napięcia. Dopiero jak mój instalator przyniósł swój miernik doszliśmy do tego że kabel sterujący który został zamontowany przed tynkami jest uszkodzony i nie podaje właściwego sygnału. Więc Panowie z serwisu postanowili podłączyć sterownik bezpośrednio do płyty głównej rekuperatora. Przy podłączaniu zrobili takie zwarcie że wybiło bezpiecznik różnicowy na liczniku przyłącza prądu. Czujniki zostały wyłączone i rekuperator ruszył. Wszystko niby jest ok. Ale serwis nie miał ze sobą żądnego przewodu aby przedłużyć połączenie sterownika z rekuperatorem. No nic jest przecież jest aplikacja, tak panowie stwierdzili. Serwisanci nie wystawili mi żadnego protokołu z naprawy twierdząc że doślą go za kilka dni. I tu zaczynają się problemy. Po dosłaniu protokołu firma Swatt stwierdziła że instalacja jest źle zrobiona. Że czujniki są źle podłączone( np czujnik CO2, tylko że ja nie mam w ogóle gazu w domu ani kominka więc ten czujnik jest mi zbędny) że przewód sygnałowy nie był taki jak zaleca producent. W protokole nie wspomniano o zwarciu w instalacji, nie wspomniano że przy pracach serwisowych był obecny instalator który montował instalację oraz urządzenie i Panowie z serwisu nie mieli żadnych uwag dotyczących wykonanych prac. Ogólnie reklamacja odrzucona bo rekuperator działa. Moje zdziwienie było duże jak żona do mnie po 2 dniach zadzwoniła że chyba nie działa reku. Sprawdziłem na apce i faktycznie się wyłączył. Musiałem go zrestartować aby ponownie działał. Do dnia dzisiejszego takie samoczynne wyłączenie urządzenia nastąpiło 7 razy. Zgłosiłem do sprzedawcy problem, reklamacja została odrzucona. Wg Swatt urządzenie działa. Będę składał nowe zgłoszenie usterki. Zobaczymy co zrobią.

    Podsumowując:
    - rekuperator słabej wydajności, max 50% jeśli chodzi o odzysk ciepła
    - nie ma czegoś takiego jak "samodzielny montaż". Przy zgłoszeniu awarii od razu żądają podbitej gwarancji.
    - brak serwisu i części zamiennych
    - ogólne olewanie klienta i jego problemów z urządzeniem

    W mojej opinii lepiej dołożyć trochę pieniędzy i kupić coś markowego bo z tym reku są same problemy. Jeśli już ktoś będzie chciał kupić to urządzenie to proponuje zakup przez Allegro. Bo w razie czego zawsze można wystawić negatyw i wejść w spór i wtedy Swatt musi rozwiązać problem.

  12. #172
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Martinkrk

    Zarejestrowany
    Oct 2023
    Skąd
    Kłaj
    Kod pocztowy
    32-015
    Posty
    3

    Domyślnie

    zapomniałem dodać że trzeba zachować oryginalne opakowanie po rekuperatorze bo inaczej gwarancja może zostać odrzucona

  13. #173
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar MMark.
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Katowice
    Posty
    225

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomasziolkowski Zobacz post
    Gdzie i za ile?
    Na allegro od użytkownika swatt_pl. 55zl

  14. #174

    Domyślnie

    Cytat Napisał MMark. Zobacz post
    Na allegro od użytkownika swatt_pl. 55zl
    Filtr wstępny.
    Tak to jest tanie. A widziałeś cenę filtra F9?
    To jakiś kosmos.
    Do tak taniego rekuperatora - tak drogi zestaw filtrów.
    https://www.neoair.eu/filtr-f9-inspi...szt-p-226.html


    Dziwna polityka cenowa.
    Ostatnio edytowane przez tomasziolkowski ; 13-11-2023 o 10:33

  15. #175

    Domyślnie

    Ok, to cos ode mnie. Aktualizacja po tygodniu zabawy tym czyms. Mozna powiedziec ze mam garsc informacji i jeden maly sukces.

    Airwoods sprzedaje do tego ustrojstwa wymienniki entalpiczne ceramiczne z rzekoma skutecznoscia do 90% temp i entalpi 85% za 175 USD z przesylka do PL. 45 USD za sztuke ale ja potzrebuje 2 sztuk + przesylka. mam 500tke jakby ktos pytl. rozmiar gdzies tu wklejalem. Doliczcie za to VAT i akcyza powinna byc zwolniona bo mniej niz 150USD ma wartosc przesylki.

    Ale po rozmowach wyszlo ze te moje wymienniki papirowe (czy ER Paper jak to zwia) powinny spokojnie 75 czy 80 uciagnac, wiec skoro dostalem potwierzdenie z ewymiennik da arde wymienic cieplo na wzglednie dobrym poziomie to wzialem sie za obudowe. Przydalaby sie termowizja i epwnie gdybym sie tym bawil na powaznie to bymz nia zbadal przeplywy, ale i tak dualo mi sie uzyskac pare informacji:

    - Bypass to jest porazka.. ma takie niesczzelnosci i tak slabo jest zaizolowany ze on poszedl na pierwszy ogien bo w nim upatrywalem problemow z ucieczka ciepla a przez to z wydajnoscia. po odczytach wstepnych wyszlo mi ze zawsze temperatura z wyrzutni byla zblizona do temperatury nawiewu. nawiewu grubo za malo a wywieu grubo za duzo, wiec gdzies w tym kanale musialo dochodzic do mieszania sie powierrza. ale do rzeczy. bypass chwilowo zasklpeilem. tam idzie osobny kanal i najpierw uszczelnilem drziwczki bypassu ale nie robicie tego bo sterownik jak sie budzi to robi kontrolne otwarcie i zamkniecie i u mnie z arcji bloakdy nie mogl. wiec musialem sobie proadzic w inny spoosb. Potem zaizolowalem od wewnatrz balche gorna i dolna bo ona byla zrodlem transmisji ciepla miedzy sekcjami. z zewnatrz sa 2 maty na stronie zimnej ale one nie izoluja pzrenikalnsoci balchyw srodku. tak wiec pelna izolacja w srodku + uszczelnienia ewentualnych przegrod i łączeń, kable przepialem w inne miejsce dla poprawienia przeplywu bo wisialy na wprost wyciagu i nawiewu. uszcelnilem szczeliny od wymiennika i calosc zamknalem.

    Odpalilem .. pochodzilo godzine i odczytalem wskazania na polowie mocy reku 5/10 na pokretle. i uwaga.. wyszlo mi kolo 80 chyba wtedy procent sprawnosci. Tak wiec zostailem i od soboty testuje. na najnizszych biegach mam okolice 90%, a na najwyzszyma 75%, tak wiec chyba odpuszcze przynajmniej na ten sezon kupno tego ceramika.

    Odczytz teraz:

    temp. czerpni: 7
    temp. wyw 19
    temp. naw. 17
    tem wyrz: 12.

    Osobiscie mam do zrobienia ten bypass. najprawdopodbnije wymienie blaszki na cos co jest sczelne i izolowane zbey straty byly mniejsze. nie ebde co sezon zapychal i odtykal bypassu bo to bez sensu. i jesczez musze poprawic izolacyjnosc ukladu bo tarce kolo 2 stopni z wyciagu i nawiewie z racji czesci instalacji nieizolowanej. Ale ten pierwsyz krok daje mi nadzieje ze jak sie to wsyztskoz epnie to nie bedzie wiuchac w domu zimnym powietrzem po glowach

    Jesczze kilka slow odnosnie ustawien. mam porobiony harmonogram i szczerze tak dobrze to dziala ze czujniki dalej leza w pudelku. ale moze dlatego z emam appke i sprzeozne rzeczy jak okap, czy obecnosc ludzi z tuya a co za tym idzie nie musi liczyc tego sterownik, ktory..... slabo dziala.. a raczej ten panel nascienny. wiesza sie co 2-3 dni. ale ze korzystamz appki to zagladam tam tylko od biedy wiec dla mnie bez roznicy ale ktos kto polegalby tylko na panelu to by sie wkurzal. warto zrobic go na przelaczniku z boku zbey go resetowac jak sie zawiesi

  16. #176
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał miszalony Zobacz post
    Airwoods sprzedaje do tego ustrojstwa wymienniki entalpiczne ceramiczne z rzekoma skutecznoscia
    Nie pokręciłeś czegoś? Ceramiczne to są do ściennych, które chwilę nawiewają (wychładzając i osuszając wymiennik) po czym w drugiej części cyklu tymi samymi kanałami wyciągają powietrze (ogrzewając wymiennik i skraplając na zimnej ceramice parę). Ceramika, bo ma dużą masę (czy fizycznie rzecz ujmując gęstość) - żeby w miarę dużo ciepła potrafiła zgromadzić. W wymiennikach przeciwprądowych/krzyżowych ceramika nie ma sensu ani dla odzysku ciepła, ani wilgoci.

    Cytat Napisał miszalony Zobacz post
    temp. czerpni: 7
    temp. wyw 19
    temp. naw. 17
    tem wyrz: 12.
    Pobaw się tym:
    http://centrale-rekuperacyjne.pl/kal...uperatora.aspx

    Jak nie chce Ci się walczyć z Silvelight to co nieco też pokaże:
    http://centrale-rekuperacyjne.pl/kal...uperatora.aspx

    Generalnie są dwa problemy przy sprawdzaniu sprawności rekuperatora:
    1. Zrównoważenie przepływów. Tu jest kilka czynników, które w danej chwili powodują, że przepływy nie są równe. Czy to wiatr powoduje mniejsze opory na czerpni a większe na wyrzutni (albo odwrotnie), czy to zabrudzenie jednego filtra jest większe niż drugiego, czy to same ustawienia są niezrównoważone, czy też nawet zrównoważone przy 100% obrotów wentylatora przestają być zrównoważone przy niższych (bo opory nie muszą zmieniać się tak samo na rurach nawiewu i wywiewu w funkcji przepływu). I jeszcze inne czynniki. Ale to tylko po to, żebyś miał świadomość, że trudno uzyskać zrównoważone przepływy i prawie zawsze sprawność odbiega od faktycznej przez to.
    2. Dokładność pomiaru temperatur. Raz - kwestia kalibracji. Żeby każdy czujnik pokazywał dokładnie tę samą temperaturę, gdy leżą koło siebie. Dwa - podajesz tylko pełne stopnie. Ze dwa miejsca po przecinku by się przydały (a minimum 1). Dlatego jak chcesz eksperymentować i wyciągać jakieś wnioski, to potrzebujesz zewnętrznych czujników (nie wbudowanych w rekuperator) które będziesz mógł wyjąć, położyć obok siebie i skalibrować. I przydałyby się pomiary w dłuższym okresie z informacją, kiedy i jak zmieniły się obroty wentylatorów.

    Masz rację, co do bypassu. U mnie też był nieszczelny (wada konstrukcyjna Izzifast). I lepiej go wywalić (w moim łatwo wyjąć) i zaślepić kanał. Jak producent nie zrobił dobrego bypassu to nie ma sensu walka o jego uszczelnienie (toczyłem taką). Bo trudno uzyskać dobrą szczelność a i ryzyko awarii taniego bypassu jest spore i jak nie wychwycisz od razu to odbije się na rachunkach. A zyski z bypassu są niewielkie nawet, gdy fabrycznie wzorcowy i działa bez zarzutu.

  17. #177
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    wally666

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    385

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen
    Masz rację, co do bypassu. U mnie też był nieszczelny (wada konstrukcyjna Izzifast). I lepiej go wywalić (w moim łatwo wyjąć) i zaślepić kanał. Jak producent nie zrobił dobrego bypassu to nie ma sensu walka o jego uszczelnienie (toczyłem taką). Bo trudno uzyskać dobrą szczelność a i ryzyko awarii taniego bypassu jest spore i jak nie wychwycisz od razu to odbije się na rachunkach. A zyski z bypassu są niewielkie nawet, gdy fabrycznie wzorcowy i działa bez zarzutu.
    A nie jest tak, ze bypass jest uzywany w rekuperatorach przy wykryciu warunkow atmosferycznych sprzyjajacych zamarzaniu wymiennika? Powietrze jest wtedy zaciagane bypassem i wywiewane przez wymiennik celem jego ogrzania i "odlodzenia"? Jesli fizycznie go zaslepisz i nie wylaczysz w sterowniku funkcji odmrazania wymiennika to mozesz chyba uwalic wentylator nawiewny?
    --
    Parterowa stodoła pod Warszawą, pow. użytkowa 153m2m wys. 2,7-2,9m, silka 24+20cm grafit 0,031, strop podwieszany i zasypany 45-55cm celulozy 0,037, podłoga 19cm EPS100 0,038. OZC by Asolt ΦHL:6250W (bez CWU) / 41W/m2. Okna 3szybowe, szczelny montaż na taśmach. Pompa grunt on-off Ecopower C9 + CWU Kospel SWPC300, kolektor spiralny 4x200mb PE32, pompa uruchomiona w grudniu 2020, mieszkamy od grudnia 2021.

  18. #178
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał wally666 Zobacz post
    Jesli fizycznie go zaslepisz i nie wylaczysz w sterowniku funkcji odmrazania wymiennika to mozesz chyba uwalic wentylator nawiewny?
    Czemu coś miałoby się stać wentylatorowi nawiewnemu?
    Nie wiem, jak w Twoim - w moim zabezpieczenie działa tak:
    W takiej sytuacji okresowo załącza się tryb odszraniania wymiennika polegający na automatycznym obniżaniu prędkości wentylatora nawiewnego oraz aktywacji opcjonalnej kanałowej nagrzewnicy wstępnej (jeżeli została podłączona).

    Przy ERV, który nie ma odpływu skroplin, brak przepływu przez wymiennik powietrza nawiewanego, które zabrałoby wilgoć z powrotem do wnętrza raczej nie jest dobrym pomysłem. Co się stanie z wodą z roztopionego lodu? Puszczanie bypassem IMO nie ma sensu w ERV.
    Przy wysokosprawnym odzysku wilgoci i ciepła ryzyko szronienia jest znikome. U mnie dotąd raz się przytrafiło - producent twierdził, że w mojej, wczesnej, wersji sterownika za mało agresywnie działała opcja przeciwzamrożeniowa i wymienił mi sterownik na nowszą wersję. Ale ja mam obawę, że to nie wymiennik mi zamarzł, a wyrzutnia.

  19. #179

    Domyślnie

    Cytat Napisał wally666 Zobacz post
    A nie jest tak, ze bypass jest uzywany w rekuperatorach przy wykryciu warunkow atmosferycznych sprzyjajacych zamarzaniu wymiennika? Powietrze jest wtedy zaciagane bypassem i wywiewane przez wymiennik celem jego ogrzania i "odlodzenia"? Jesli fizycznie go zaslepisz i nie wylaczysz w sterowniku funkcji odmrazania wymiennika to mozesz chyba uwalic wentylator nawiewny?
    Nie, bo patrzac na konstrukcje wlaczenie bypassu wzmocni tylko zamarzanie wymiennika. zreszta taka jego funkcja zeby przy otwarciu dochodzilo do trzymania wymiennika w chlodnych warunkach i niedopuszcania cieplego powietzra do niego.

    nie mam jak wrzucic schematu, ale wlaczony bypass powoduje ze nagrzane powietzre wywiewane jest od razu wyciagane na zewnatrz a zimne przechodzi przez wymiennik i jest tloczone do domu, jednakze w wymienniku nie ma cieplego wiec nie dochodzi do wymiany tylko w teorii to co wpada to przelatuje przez wymiennik i wpada do domu, a to co wychodzi nie przechodzi przez wymiennik i wylatuje od razu na zewnatrz, wiec wlaczenie bypassu w zimie spowodowaloby naciagnieciee mroznego powietrza na wymiennik co skutkowaloby pewnie jego zamarznieciem wlasnie.

    a funckaj przeciwzamrzeniowa dziala tak ze rozjezdza sie nawiew z wywiewem. zmiejsza sie stosunek nawiewu do wywiewu. tak zeby podbic temperature na wymienniku nadmiarem ogrzanego powietrza z domu. i wteyd minimalna ilosc powietrza nawiewanego potrzebuje wiecej energii by sie ogrzac wiec trzeb wtloczyc wiecej cieplego powietrza z domu, wiec wciaz bypass nieuzywany. tylko przy wymienniku entalpicznym potrzebna jest duzo wieksza delta temperatur zeby wymiennik zamrozic bo oprocz odzysku ciepla jest tez odzysk energii z wilgoci a co za tym idzie energia odzyskiwana jest wieksz, a co za tym idzie zeby wymiennik nie nadazyl wymieniac to musialoby by bardzo zimno zeby doprowadzic do ujemnego bilansu energetycznego.

    i osytatnia zrecz czmeu wentylator nie dostanie po dupie bo oba wentylatory sa zamontowane ZA wymiennikiem. Jeden po stronie nawiewu i on zasysa powietrze z zewnatrz ale zanim dotrze ono do wentyaltora to minie wymiennik, a drugi wentylator tez jest za wymiennik od strony przeplywu bo jest przy wyrzutni i zasysa powietrze z domu i tutaj bypass steruje czy poietrze przejdzie przez wymiennik odda cieplo i wyjdzie czy bez oddawania ciepla wyleci.

    a teraz odpowiedz do postu wyzej:

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie pokręciłeś czegoś? Ceramiczne to są do ściennych...
    mea culpa.Chwile przed tym wystawialem na OLX moje wymienniki scienne i opis mi utknal. w poscie wyzej mowilem o membranach polimerowych:

    https://www.airwoods.com/polymer-mem...anger-product/

    Co do kalkulatora to mam Uber excela ktory ogarnia to wszystko.. siedze troche w IoT to chce meic wsyztskie kalkulacje i pomairy ww jendym meijscu.

    podsumowaujac twoj post. Jest taka zasada 80/20. 80% rezultatow uzyskasz wkladajac w to 20% zasobow, ale zeby uzyskac pzoostale 20% to musisz wpompowac 80% zasobow. czyli na pocztaku jest szybko i latwo uzyskac wzgledny efekt a jak juz szukasz precyzji to musisz wpomopowac w to nieproporcjonalnie wielkie zasoby. to tyczy sie, projektow w pracy, sprzatania, muzyki, ocieplenia domu, czy sprawdzania wydajnosci rekuperacji... dajac 20% z czasu i zasobow uzyskalem kolo 30% wydajnosci. A czy to jest 25 czy 35 to dla mnie nie ma znaczenia. Ta konstrukcja i tak kosztuje polowe tego co oferuje producenci. Gdybym wpompowal w to 20-30 tysiecy to bym chcial wiedziec czy mam 88% czy 92% odzysku, ale tak jak mowie.. kilka godzin na strychu dalo 30% zysku. kolejne kilka godizn da pewnie jeszcze 10% bo teraz zysk bedzie spadal wykladniczo, tak ze w kotryms momencie juz nie bedzie to dla mnie oplacalne.

    co do bypassu jeszczre.. czy go wywale czy nie to sie oakze latem.. ocieplilem dom na koncowce lata i wrzensiowe upaly po 30 stopni nie pwoowodowaly ze mialem ochote wyskoczyc przez okno wiec ten bypass to bedzie raczej dodatek jak mowisz uzyty kilka razyw roku moze, wiec jesli zasob do jego modyfikacji bedzie za duzy to sie za to nie wezme. aczkolwiek juz widze ze moznaby wyciac otor setke w oboku obudowy bo jest na to miejsce i puscic bypass bokiem ze swoim zaworem ktory skrecamy z kablami obecnego zaworu.. roboty nieduzo bo wycinka 2 otworow w blaszcze 0.7mm i montaz jakiegos zaworu to kwestia 2h,a ma sie porzadna konstrukcje odporna na wszystko

    to jest dla mnie tez plus tej konstrukcji.. anwet jak wsyztsko walnie i sterownik sie spali to jest to czhinczyk ktory nie takie male sadzac bo srubach chinskie raczki skladaly wiec i moje sobie proadza


    EDIT:

    aaa i przypomnialo mi sie ze dobrze byloby policzyc przeplywy teraz i wydajnosc rekuperatora pod wzgledem wywiewu i nawiewu, bo przez mysl mi przeszlo ze zamkniecie tych wszystkich szczelin i bypassu powoduje zwiekszenie oporu na jednostce bow czesniej czesc powierza sobie uciekla szczelinami czy bypassem a teraz musi zostac przetloczona przez wymiennik. i tutaj jeszcze nie sprawdzalem ale sie okaze ze jak keidys dmuchalo 450 tak teraz moze wudmuchac 300
    Ostatnio edytowane przez miszalony ; 14-11-2023 o 09:16

  20. #180
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał miszalony Zobacz post
    Nie, bo patrzac na konstrukcje wlaczenie bypassu wzmocni tylko zamarzanie wymiennika. zreszta taka jego funkcja zeby przy otwarciu dochodzilo do trzymania wymiennika w chlodnych warunkach i niedopuszcania cieplego powietzra do niego.
    To dziwny ten bypass. Typowy przekierowuje zimne powietrze poza wymiennik - ciepłe ciągle przepływa przez wymiennik i go ogrzewa.

    Cytat Napisał miszalony Zobacz post
    kolejne kilka godizn da pewnie jeszcze 10% bo teraz zysk bedzie spadal wykladniczo, tak ze w kotryms momencie juz nie bedzie to dla mnie oplacalne.
    Nie chodziło mi o walczenie o kolejne %, tylko o zweryfikowanie, czy przepływy są zrównoważone. A tego bez dokładniejszych wskazań temperatury nie sprawdzisz. Oczywiście łatwo "podkręcić" sprawność zwiększając strumień wywiewny. Ale chodzi o to, żeby strumienie były zrównoważone, bo każda nierównowaga oznacza wymianę powietrza ze światem zewnętrznym nieszczelnościami budynku bez żadnego odzysku.

    Cytat Napisał miszalony Zobacz post
    montaz jakiegos zaworu to kwestia 2h,a ma sie porzadna konstrukcje odporna na wszystko
    U mnie siłownik nie był odporny na wilgoć klik. Awaria urządzeń mechanicznych jest kwestią czasu. W tanich rozwiązaniach raczej nie za długo.

Strona 9 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony