dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 6 z 6
Pokaż wyniki od 101 do 116 z 116
  1. #101

    Domyślnie

    Rotenso nie posiadam, to szczegółowej instrukcji nie podam.

    Link do instrukcji obsługi:
    https://thermosilesia.pl/assets/defa...c9702bf375.pdf

    - na stronie 25, jest opis krzywej grzewczej.
    Krzywa automatyczna jest krzywą dziewiątą.
    Przydałby się przykład jak tym operować, bo z opisu wygląda jakby ta krzywa była dla chłodzenia (a nie grzania).
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 20-02-2023 o 12:43
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  2. #102

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Rotenso nie posiadam, to szczegółowej instrukcji nie podam.

    Link do instrukcji obsługi:
    https://thermosilesia.pl/assets/defa...c9702bf375.pdf

    - na stronie 25, jest opis krzywej grzewczej.
    Krzywa automatyczna jest krzywą dziewiątą.
    Przydałby się przykład jak tym operować, bo z opisu wygląda jakby ta krzywa była dla chłodzenia (a nie grzania).
    Ok, faktycznie - jest. Nie widziałem jak to konfigurować, ale chyba faktycznie da się odszukać. Pobawię się przy okazji.

  3. #103

    Domyślnie

    Gdzieś na yt widziałem jak to skonfigurować, nie pamiętam teraz na jakim kanale może klimatyzacja katowice. Chłop pokazuje co jak poustawiać właśnie na też krzywej. kilka parametrów za to odpowiada.

    OK znalazłem:
    Pod koniec pokazuje co jak gdzie ustawić co prawa na pompie Kasai ale to jedno i to samo co Galmet/Rotenso/ i to coś na literę S...

    Pompa emituje trochę ciepła w zależności od wersji monoblok na zewnątrz na wymiennik płytowy nie pamiętam czym jest izolowany, ale pompa obiegowa absolutnie niczym. Można kupić jakieś "maty kałczukowe" na kleju aby to zaizolować. Ja to ogarnę dopiero po zimie bo mam właśnie monobloka.Straty są zawsze ale u mnie jest jeszcze 11, rury preizolowanej z garażu do domu..
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 20-02-2023 o 18:43
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  4. #104
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rrrrrrr

    Zarejestrowany
    Oct 2022
    Skąd
    laskowice
    Kod pocztowy
    86-130
    Posty
    188

    Domyślnie

    W Rotenso krzywa grzewcza nr 9 jest właśnie do ustawiania przez użytkownika . Krzywe od 1-8 są ustawione na stałe a w instrukcji jest opis temperatur. By ustawić tę 9 po swojemu trzeba wejść w opcję ustawień Serwis a na zmianie numerków jak piszesz ustawić na tej dziewiątce . Dane można podejrzeć w dziale Parametry Pracy.
    Dom z danymi https://cieplo.app/wynik/1dkd6 Pompa Rotenso Aqami split 10kw. Tylko grzejniki c22. Bufor=sprzęgło 200 L równolegle na zasilaniu. CWU 200L -trzy osoby.

  5. #105

    Domyślnie

    Ja osobiście nie lubię krzywych grzewczych dziś wichura a na dworze 11*C. Wolę stałą ale tylko dlatego że grzeje 500l bufor kombinowany gdzie około 120l to cwu. a ponad 300l to bufor. I jadę na stałym parametrze 41*C aby podmieszać na podłodze dać 30 kilka a cwu była w miarę OK.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  6. #106
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rrrrrrr

    Zarejestrowany
    Oct 2022
    Skąd
    laskowice
    Kod pocztowy
    86-130
    Posty
    188

    Domyślnie

    Ja też próbowałem różnych opcji i zostało na harmonogramie , z tym że przy dużej zmianie temp w dzień robię ręczną korektę wg wzoru który sobie sam rozpisałem na testowaniu w różnych temp. zewn. Krzywa dla mnie bez sensu bo grzała i żarła więcej gdy tego nie potrzebowałem. Wolę w nocy stałą lub obniżkę o jeden stopień.
    Dom z danymi https://cieplo.app/wynik/1dkd6 Pompa Rotenso Aqami split 10kw. Tylko grzejniki c22. Bufor=sprzęgło 200 L równolegle na zasilaniu. CWU 200L -trzy osoby.

  7. #107

    Domyślnie

    Krzywa jest lewa bo regule nagle na temperaturę zewnętrzną, dzień słońce wieczorem chmur brak i pompa pompuje kWh w podłogę rano temperatura rośnie i pompa stoi. A cop noca jest inny niż za dnia.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  8. #108
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Enriquez

    Zarejestrowany
    Dec 2021
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    95-020
    Posty
    36

    Domyślnie

    Orientuje się ktoś, czy warto zainstalować czujniki temperatury bufora? Pompa grzeje wtedy według krzywej/zadanej temperatury do osiągnięcia jej na buforze, czy po prostu to ignoruje i grzeje do temperatury na czujniku wewnątrz pompy?

  9. #109
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rrrrrrr

    Zarejestrowany
    Oct 2022
    Skąd
    laskowice
    Kod pocztowy
    86-130
    Posty
    188

    Domyślnie

    Ja nie mam czujników podłączonych do PC, PC zimą ładuje prawie cały czas do bufora ale mam czujnik w górnej części bufora podłączony do osobnego sterownika i pompki obiegowej za buforem . Pompka załącza się wg zadanej temperatury i podaje na grzejniki. PC miałem ustawioną na zadaną 40 to sterownik pompki był na 38 .
    Dom z danymi https://cieplo.app/wynik/1dkd6 Pompa Rotenso Aqami split 10kw. Tylko grzejniki c22. Bufor=sprzęgło 200 L równolegle na zasilaniu. CWU 200L -trzy osoby.

  10. #110
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rrrrrrr

    Zarejestrowany
    Oct 2022
    Skąd
    laskowice
    Kod pocztowy
    86-130
    Posty
    188

    Domyślnie

    Witajcie . Pytanie do właścicieli Pomp Aqami mam 10 kw i zauważyłem że po prawej stronie nad sprężarką jest ciepło , na tyle że gdy na całej obudowie leży ok 5 cm śniegu to w tym miejscu o powierzchni 15cm x 15cm śnieg całkowicie topnieje i spływa. Czy ktoś z was zdejmował obudowę i oglądał jak jest dokładnie zaizolowana sprężarka , czy jest to wykonane dokładnie czy na odpier.... Nie chcę teraz tego ruszać bo mróz i jeszcze jest gwarancja i nie chcę mieć problemów ale kurcze walczyłem sam dodatkowo z dokładaniem otulin kauczukowych na instalacjii a tu wygląda że ciepło spiernicza nad sprężarką. HEJ
    Ostatnio edytowane przez rrrrrrr ; 03-12-2023 o 11:51
    Dom z danymi https://cieplo.app/wynik/1dkd6 Pompa Rotenso Aqami split 10kw. Tylko grzejniki c22. Bufor=sprzęgło 200 L równolegle na zasilaniu. CWU 200L -trzy osoby.

  11. #111
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Enriquez

    Zarejestrowany
    Dec 2021
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    95-020
    Posty
    36

    Domyślnie

    U mnie podobnie. Otwierałem obudowę, ale nie zwróciłem za bardzo na to uwagi. Z tego co pamiętam - sząłu nie ma...

    Z innej beczki - coraz bardziej żałuję, że w lato nie wyciąłem bufora z instalacji. Pozbyłem się całkowicie grzejników, jest teraz 100% podłogówki. Ale układ pozostał taki jak był dawniej - czyli bufor i dwie pompki obiegowe na 2 rozdzielacze. Zlikwidowałem podmieszanie i wszystko idzie na krzywej.

    Zainstalowałem ten czujnik temperatury bufora i przez jakiś czas pompa trzymała temperaturę w oparciu o ten czujnik. Od jakiegoś czasu jednak sytuacja się zmieniła i mając np. zadaną temperaturę 30 stpni, wynikającą z krzywej - trzyma tą temperaturę na wylocie z minimalnym przepływem rzędu 0,70 m3/h - a na buforze 3-4 stopnie mniej i w domu zimno. Bez podniesienia krzywej nie wyrabia ten układ. Sprężarka chodzi praktycznie non-stop, potrafi się przez tydzień w ogóle nie zatrzymać. Pobawiłem się trochę prędkościami pompek obiegowych aby wyrównać przepływ w buforze między zasilaniem a odbiorem, ale za dużo nie uzyskałem - poprawiło się może o 1-2 stopnie.

    Na wiosnę jest plan wyciąć ten bufor z tymi pompkami. Jedyne pytanie, które mnie męczy jest takie, czy pompa obiegowa w hydroboxie da radę obsłużyć 14 pętli ?
    Ostatnio edytowane przez Enriquez ; 04-12-2023 o 09:57

  12. #112

    Domyślnie

    U mnie na Galmecie 8kW warstwa lodu nad wentylatorem jest grubości około 5cm a nad sprężarką ma około 2 cm. Wiadomo że wewnątrz nie wszystko jest poprawnie zaizolowane (np. pompa obiegowa) z której część ciepła zgodnie z fizyką unosi się i topi lód. Jednak nie skłaniał bym się ku jakiemuś szczególnemu ociepleniu części rurek, a zajął bym się tylko wspomnianą pompą obiegową.

    U mnie też w chałupie się chłodno zrobiło bo padła pompa od grzejników a nam ich chyba ze 4 szt. i chciałem w nie pchnąć 40*C z bufora niestety nie zastała się dostała kilkanaście strzałów młotkiem i niestety nie ruszyła, odpowietrzenie też niczego nie zmieniło.Muszę jakiegoś majstra ogarnąć do tego.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  13. #113
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rrrrrrr

    Zarejestrowany
    Oct 2022
    Skąd
    laskowice
    Kod pocztowy
    86-130
    Posty
    188

    Domyślnie

    Marcin nie wiem czy dobrze zrozumiałem , piszesz pompka obiegowa , myślałem że w splicie w jednostce zew. nie ma pompki bo tam jest tylko gaz . Pompke obiegową mam w jednostce w piwnicy . Co do twojej sprawy to czasem wymiana pompki to nie są tylko dwa śrubunki po obu stronach i wio , dlaczego potrzebujesz do tego majstra , czy masz jakieś dziwniejsze rozwiązanie. Enriquez gdy u mnie pompka za buforem za szybko go oprózniała z temperatury to zmiejszyłem prędkość przepływu z 3 biegu na 2. Wg mnie ten czujnik jest bez sensu bo PC dąży do zadanej wg krzywej np 30 st , ciepło idzie do bufora a wiadomo że bufor z powodu podmieszania z powrotu będzie miał ok 1-3 stopni mniej na wyjściu to normalna rzecz a jeśli masz za szybki przepływ na obiegówce za buforem to PC nie nadąża go dogrzewać. Przy za szybkim obiegu w podłogówce pewnie nie zdąży oddać ciepła i dla tego zimno . Na początek bym proponował pozmiejszać przepływy za buforem i bez żadnych czujników. Czy pompka za buforem ma sterowanie czy po prostu idzie włącznikiem. I ogólnie czy ty masz bufor równolegle na zasilaniu czy jak i jaki duży. Podaj te dane w stopce to wszyscy będą widzieć jaką masz instalację i nie będą się powtarzać pytania.
    Dom z danymi https://cieplo.app/wynik/1dkd6 Pompa Rotenso Aqami split 10kw. Tylko grzejniki c22. Bufor=sprzęgło 200 L równolegle na zasilaniu. CWU 200L -trzy osoby.

  14. #114

    Domyślnie

    Dokładnie tak jak piszesz w splicie w jed. zewnętrznej jest tylko gaz, przypadkiem porównałem do monobloka.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  15. #115
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Enriquez

    Zarejestrowany
    Dec 2021
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    95-020
    Posty
    36

    Domyślnie

    Cześć.

    Szukam wykresu/informacji jaka jest optymalna prędkość sprężarki dla tej samej temperatury zewnętrznej. Czyli taki chwilowy COP.
    Od razu piszę o co chodzi. Moja pompa potrafi się całe tygodnie nie zatrzymywać i jechać na minimalnej prędkości 30Hz. Pracując w ten sposób pobiera mi więcej prądu dla obecnej konfiguracji (100%) podłogówka bez termostatów pokojowych vs. poprzedni sezon 50/50 podłoga/grzejniki z dwoma termostatami strefowmymi. Myślę, że pompa w zeszłym sezonie dostarczyć musiała wyższy parametr na grzejniki i dzięki temu dostarczyła więcej ciepła, bo musiała chodzić na wyższych obrotach i wyłączała się tak, jak sterowały nią termostaty. Zużywając przy tym chwilowo więcej prądu, no ale później jakiś czas nie pracowała. Instalując podłogówką miałem nadzieję, że pobór się zmniejszy - a tu taka niepokojąca niespodzianka. Dodam, że taktowanie - o ile można w ogóle mówić o taktowaniu - występowało w cyklach raz na 90 minut. Więc OK.

    Podsumowując - chciałbym ustawić wyższą krzywą niż obecnie, albo nawet przejść na stałą temperaturę i pozwolić jej pracować przy wyższej wydajności niż minimalna i wyłączać termostatem. Plan jest również całkowicie zlikwidować bufor. W sumie chyba zrobię takie doświadczenie z tą krzywą - termostat podłączę, krzywą zmienię i zobaczę co się będzie działo...

    Co myślicie?

  16. #116

    Domyślnie

    Enriquez
    Zużycia energii wg; podlicznika w styczniu 2024 w Krakowie wg/danych ;
    - jest obecnie ok; 25% wyższe - niż energii w styczniu 2023 r,
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

Strona 6 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony