dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Question Przełączanie paneli lub grup paneli

    Dzień dobry.
    Przeszukałem forum ale nie znalazłem postów na ten temat.
    Po 3 latach użytkowania okazuje się, że układ 16 paneli zamontowanych wschód / zachód, nie oddaje zakładanej ilości energii. Falownik 4kW - wg wizualizacji wytwarza do 3 - 3,2 kWp średnio w porywach. Czy można zatem podłączyć dodatkowe panele lub grupę paneli w tym czasie gdy falownik jest niedociążony a odłączać latem w słoneczne dni w godzinach południowych aby nie przeciążać falownika? Czy można to robić podczas pracy układu, czy należy wyłączać falownik - instalacja on-grid - falownik wyłącza się po odłączeniu od sieci?
    Pozdrawiam

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Ale to nie jest konieczne. Możesz dodać tyle paneli żeby nie przekroczyć 10kw, zgłaszasz to i tyle. Nic nie musisz przełączać. A falownik i tak przepuści tylko tyle ile może tzn w twoim wypadku 4kw.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję za informację. Czyli podłączenie większej ilości paneli w kWp niż może przetworzyć falownik nie spowoduje jego przeciążenia? Sądziłem, że może to być problemem typu przegrzewanie lub wyłączanie się falownika dla bezpieczeństwa.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar St@nley
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    woj. mazowieckie
    Posty
    645

    Domyślnie

    Cytat Napisał Strusin Zobacz post
    Dziękuję za informację. Czyli podłączenie większej ilości paneli w kWp niż może przetworzyć falownik nie spowoduje jego przeciążenia? Sądziłem, że może to być problemem typu przegrzewanie lub wyłączanie się falownika dla bezpieczeństwa.
    Ogólnie jest coś takiego jak karta katalogowa falownika i tam jest podane dopuszczalne przewymiarowanie.
    Swoją drogą ciekawe czy Autorus byłby zadowolony jak by mu jakaś firma przewymiarowała panele x2?
    "Jutro to dziś, tyle że jutro..."

    Projekt E-109 piętrowy 160 m2 + garaż nieogrzewany, całość podłogówka+dwie drabinki, okna 3 szybowe V82, ściany silka E24+25cm grafit, podłoga 28cm EPS, fundamenty 20cm zew+10cm wew EPS aqua, poddasze 45 cm celulozy pod wiązarami, OZC: ΦHL 5476W, PC PW Panasonic seria H 1f 9 kW, PV 8.68kW + Sofar 8.8KTL-X

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    A niby czemu miałaby mi przewymiarować?
    Zazwyczaj jest tak, że firmy niedowymiarowują. Tak mam w jednej lokalizacji i w związku z tym będę sprzedawał falownik solar edge 8kw bo jest za mały. Ale to błąd pierwszej instalacji. Potem błędów już nie było.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał autorus Zobacz post
    A niby czemu miałaby mi przewymiarować?
    Zazwyczaj jest tak, że firmy niedowymiarowują. Tak mam w jednej lokalizacji i w związku z tym będę sprzedawał falownik solar edge 8kw bo jest za mały. Ale to błąd pierwszej instalacji. Potem błędów już nie było.
    Mam wrażenie po obejrzeniu wielu instalacji, że to się zmienia w czasie. Jeszcze tak do 2 lat wstecz większość instalatorów "na dzień dobry" przy instalacji skierowanej na południe proponowała falownik o mocy równej lub większej niż moc paneli. Teraz wstępnie przeważnie proponują falownik o mocy mniejszej od mocy paneli, chyba że ktoś zgłasza chęć ewentualnej rozbudowy instalacji w przyszłości. Mam wrażenie, że jest to zwyczajnie cięcie kosztów, falownik mniejszej mocy zawsze to parę zł jest tańszy.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar St@nley
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    woj. mazowieckie
    Posty
    645

    Domyślnie

    Cytat Napisał autorus Zobacz post
    A niby czemu miałaby mi przewymiarować?
    Zazwyczaj jest tak, że firmy niedowymiarowują. Tak mam w jednej lokalizacji i w związku z tym będę sprzedawał falownik solar edge 8kw bo jest za mały. Ale to błąd pierwszej instalacji. Potem błędów już nie było.
    Nawiązałem tylko, do Twojej frywolnej rady, że bez problem można przewymiarować falownik ponad 2x.
    Masz 100% pewność, że to dopuszczalne, że udzielasz takich porad?
    "Jutro to dziś, tyle że jutro..."

    Projekt E-109 piętrowy 160 m2 + garaż nieogrzewany, całość podłogówka+dwie drabinki, okna 3 szybowe V82, ściany silka E24+25cm grafit, podłoga 28cm EPS, fundamenty 20cm zew+10cm wew EPS aqua, poddasze 45 cm celulozy pod wiązarami, OZC: ΦHL 5476W, PC PW Panasonic seria H 1f 9 kW, PV 8.68kW + Sofar 8.8KTL-X

  8. #8

    Domyślnie

    Przewymiarowanie mocowe falownika nie jest groźne, falownk "weźmie" tyle ile może i nic ponadto. Trzeba tylko spojrzeć w dane tech. falownika jakie napięcie maksymalne na stringu można mu zapodać i nie przekraczać tego. Tylko jedna uwaga napięcie otwartego obwodu przeliczamy na minimum -25Co. Panele w słoneczny mroźny dzień dają większe napięcie niż to podane dla warunków STC.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał damiaszek Zobacz post
    Przewymiarowanie mocowe falownika nie jest groźne, falownk "weźmie" tyle ile może i nic ponadto. Trzeba tylko spojrzeć w dane tech. falownika jakie napięcie maksymalne na stringu można mu zapodać i nie przekraczać tego. Tylko jedna uwaga napięcie otwartego obwodu przeliczamy na minimum -25Co. Panele w słoneczny mroźny dzień dają większe napięcie niż to podane dla warunków STC.

    Dokładnie tak, jakie było moje zdziwienie gdy falownik odbierał ponad 10kW. Później po rozmowie z instalatorem wyszło ze panele moc znamionową mają w określonej temperaturze, poza tym maja tolerancje dodatnią.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony