dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    gpel

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    Krosno
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    52

    Domyślnie Kalkulator zużycia energii - fotowoltaika

    Witam
    Czy ktoś posiada kalkulator w Excelu zużycia i rozliczenia fotowoltaiki? Dobrze byłoby co miesiąc spisywać dane i wiedzieć co mamy.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał gpel Zobacz post
    Witam
    Czy ktoś posiada kalkulator w Excelu zużycia i rozliczenia fotowoltaiki? Dobrze byłoby co miesiąc spisywać dane i wiedzieć co mamy.
    Nie. Ręcznie to robić? Masakra. I z całą pewnością niejeden raz bym zapomniał spisać. O kant kuli potłuc taki sposób.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Nie. Ręcznie to robić? Masakra. I z całą pewnością niejeden raz bym zapomniał spisać. O kant kuli potłuc taki sposób.
    Oj jaka straszna masakra raz w miesiącu poświęcić 5 minut.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    gpel

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    Krosno
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    52

    Domyślnie

    Cytat Napisał cangi80 Zobacz post
    Oj jaka straszna masakra raz w miesiącu poświęcić 5 minut.
    Jeśli dobrze myślę, to trzy odczyty. Dwa z licznika, 2.8.0 i 1.8.0 oraz produkcja z falownika.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał cangi80 Zobacz post
    Oj jaka straszna masakra raz w miesiącu poświęcić 5 minut.
    Tu nie o 5 minut chodzi. Bardziej chodzi o konieczność pamiętania kolejnej rzeczy "todo". I jak raz zapomnisz, to cały misterny plan idzie w p..... Gdzie sens i logika? To się powinno "samosię" robić, bez konieczności spisywania, pamiętania o tym. Życie trzeba sobie ułatwiać, a nie tworzyć sztuczne problemy i bzdurne obowiązki. Na cholerę mam ładować i potem czyścić piec co tydzień, żeby mieć ciepło w domu i CWU, skoro można bezobsługowo grzać? Po co pamiętać, żeby co miesiąc zasuwać do licznika? Jak będę na przełomie miesięcy na urlopie to mam sąsiada ganiać do skrzynki?

    Tak, jak tak stawiasz sprawę - to przyznam, to straszna masakra być niewolnikiem swojego domu, urządzeń czy licznika. Po to jest internet, żeby z niego korzystać. Wtedy niezależnie kiedy chcę, to zobaczę ile kiedy zużyłem, ile i kiedy wyprodukowałem, ile zużyła PC, jak to wygląda w dany dzień, miesiąc, czy w poszczególnych latach i jaka wtedy była temperatura. Po co do tego jeszcze chodzić do licznika i wpisywać cyferki do excela?

    Jak ktoś chce za darmo, to spoko. Ja wyraziłem swoje zdanie - nie widzę sensu, tak samo jak nie widzę sensu robienia kotłowni w domu.

    Co gorsza, jak ktoś to robi za darmo, czyli spisuje licznik ZE + falownik, to zazwyczaj i tak nic z tego nie rozumie. Przetestowane wielokrotnie u znajomych. Bo ZE "kradnie" im prąd
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    Ja mam taką tabelke i lubię sam przeliczać.
    https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/0c161be244d17ca1
    Podgląd z danymi obydwu falowników mam ale w Wordzie podsumowanie pewniejsze.
    Ostatnio edytowane przez cangi80 ; 06-02-2022 o 18:28
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał gpel Zobacz post
    Jeśli dobrze myślę, to trzy odczyty. Dwa z licznika, 2.8.0 i 1.8.0 oraz produkcja z falownika.
    Tak. Potem formuła i voila. Ciekawe, kiedy Ci się znudzi
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    daro.s

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Raszyn
    Kod pocztowy
    05-090
    Posty
    135

    Domyślnie

    Cytat Napisał gpel Zobacz post
    Witam
    Czy ktoś posiada kalkulator w Excelu zużycia i rozliczenia fotowoltaiki? Dobrze byłoby co miesiąc spisywać dane i wiedzieć co mamy.
    Hej,
    Ja mam, wprowadzam tylko liczniki 1.8.0 i 2.8.0, kiedy mi się przypomni. Licznik energii pamięta ostatnie 6 zakończeń miesiąca więc można sprawdzić wstecznie lub te same dane znajdą się na fakturach rozliczeniowych. Zrobiłem go, aby wiedzieć, czy mam energię w zapasie czy już lecę na debecie oraz ile mi przepadło.
    Najwięcej problemów maiłem z zaokręgleniami, aby wyliczał identycznie z systemem PGE, ponieważ oni zaokrąglają w najkorzystniejszy dla siebie sposób.
    Spróbuję dołączyć zrzut, ale mam problem z nowymi załącznikami.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    gpel

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    Krosno
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    52

    Domyślnie

    Cytat Napisał daro.s Zobacz post
    Hej,
    Ja mam, wprowadzam tylko liczniki 1.8.0 i 2.8.0, kiedy mi się przypomni. Licznik energii pamięta ostatnie 6 zakończeń miesiąca więc można sprawdzić wstecznie lub te same dane znajdą się na fakturach rozliczeniowych. Zrobiłem go, aby wiedzieć, czy mam energię w zapasie czy już lecę na debecie oraz ile mi przepadło.
    Najwięcej problemów maiłem z zaokręgleniami, aby wyliczał identycznie z systemem PGE, ponieważ oni zaokrąglają w najkorzystniejszy dla siebie sposób.
    Spróbuję dołączyć zrzut, ale mam problem z nowymi załącznikami.
    Też już stworzyłem arkusz. Jak długo będę miał dostępny magazyn? ZE PGE.

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Dariusz1983

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Kod pocztowy
    21-205
    Dzielnica
    gmina
    Posty
    295

    Domyślnie

    Z każdego miesiąca masz 12 kolejnych na odbiór choć podobno PGE nie odlicza zużycia najpierw z najstarszych miesięcy tylko proporcjonalnie ze wszystkich 12 "magazynków" po trochu co powoduje, że część nieodebranej energii przepada.

    Swoją drogą jak możesz udostępnij taki arkusz.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony