dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Ada2014

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Chynów
    Kod pocztowy
    05-650
    Posty
    12

    Domyślnie pomoc w zaprojektowaniu rabaty

    Witam ,przeczytałam cały wątek ale i tak potrzebuję pomocy Elfir i wszystkich forumowiczek. Zakładam ogród od zera, nawiozłam ziemi na część działki /trzeba było podnieść teren/ i chciałabym na wiosnę tę część obsadzić. Działka ma 900m2, do obsadzenia 600m2, ziemia paskudna, sama glina, jakieś 30-40cm dobrej ziemi /z tą nawiezioną/ o pH 6,5 - 7, po deszczu mokro. Chciałabym prosić o pomoc w zaaranżowaniu dwóch rabat. Na początek pierwsza o wym. szer. 4-4,5m i dł. 8,3m, strona wschodnia, rabata położona pomiędzy ścieżką do domu o podjazdem do garażu. Zaplanowałam na niej : dąb błotny Green Dwarf - 3szt., guzikowiec zachodni Sugar Shack - 3szt.,choinę kanadyjską Pendulum - 1szt., dereń biały Ivory Halo - 1szt., Swierk biały Rainbow's End - 2szt., świerk pospolity Nidiformis - 1szt., kulki z cisa lub ostrokrzewu karbowanolistnego - 2szt., hortensję Bobo - 2 szt. podsadzone bodziszkiem Rosanne i turzycą ptasie łapki. Te ostatnie poz. czyli hortensje, cisy bodziszki i turzyce chciałabym posadzić od strony ścieżki do domu po obu jej stronach. Pozostałe rośliny podsadziłabym kosaćcem syberyjskim, wiązówką błotną /białą/, trzęślicą modrą Moorhexe, liliowcem EveryDaylily Cream, hostami. Moja prośba o pomoc polega na tym, żebyście pomogły mi te rośliny odpowiednio skomponować, a może doradzić inne. Z góry dziękuję

  2. #2

    Domyślnie

    Wygląda na to, że masz już sporo ciekawych roślin w planie, ale warto odpowiednio je skomponować, aby tworzyły harmonijną całość. Poniżej przedstawiam swoje propozycje dla Twoich dwóch rabat:

    Rabata 1
    Na tle wschodniej strony rabaty, aby wyeksponować rośliny, które lubią słońce, zasadź choinkę kanadyjską Pendulum. Na przód, blisko ścieżki, posadź 3 dęby błotne Green Dwarf. Te drzewka będą pięknie się prezentować, dodając odrobinę wysokości do rabaty. Pomiędzy dębami, w środkowej części rabaty, zasadź guzikowiec zachodni Sugar Shack. Jego kolorowe liście dodadzą urozmaicenia. Na bocznych stronach rabaty, na granicach z trawami, posadź świerk pospolity Nidiformis i Swierk biały Rainbow's End - oba świerki o charakterystycznym kształcie nadadzą struktury i kontrastu rabacie. Na niskie pokrywowe rośliny na bocznych krawędziach, zasadź bodziszki lub ostrokrzewy karbowanolistne - oba te rodzaje roślin dobrze znoszą zacienienie i będą pięknie prezentować się przy tych świerkach. Pomiędzy dębami, jako niski dywanik, zasadź trzęślicę modrą Moorhexe - piękne zielone kępy traw uzupełnią rabatę.

    Rabata 2

    Na przód i środek rabaty, posadź hortensję Bobo. To kompaktowa odmiana hortensji, która będzie długo i obficie kwitła w okresie letnim.
    Pomiędzy hortensjami, zasadź kulki z cisa lub ostrokrzewu karbowanolistnego. Oba gatunki będą ładnie uzupełniać rabatę o nieco bardziej zwartą formę.
    Na tył rabaty, gdzie ziemia jest podniesiona, posadź bodziszki i turzyce. Bodziszki (np. Rosanne) w formie wysokich, kolorowych kęp, a turzyce ptasie łapki jako miękkie, srebrzyste kępy.

    W razie potrzeby możesz dostosować układ rabat do rzeczywistych wymiarów działki. Warto także zrobić dokładny plan na papierze przed rozpoczęciem prac. Życzę powodzenia w zakładaniu Twojego ogrodu!

    Co do propozycji jeszcze innych roślin możesz zerknąć tutaj [spam]
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 06-08-2023 o 19:08

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony