dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1

    Domyślnie Instalacja 10kw - falownik 8,8kw czy 11kw?

    Witajcie

    Planuję montaż instalacji fotowoltaicznej 10kwp (dach o nachyleniu 38st ekspozycja południowy-zachód 270st) Dwóch różnych instalatorów proponuje mi falownik firmy Sofar jednak jeden twierdzi, że lepszy będzie 8,8kw a drugi, że 11kw. Jakie jest wasze zdanie?
    Z tego co rozumiem taki "niedociążony" falownik 11kW (90% obciążenia przy 10kw paneli) będzie miał nieco niższą sprawność, jednak z podlinkowanego niżej artykułu froniusa wynika, że realna strata w uzysku będzie minimalna.
    Z kolei "przeciążony" falownik 8,8kw (113% obciążenia przy 10kw paneli) powinien mieć wyższą sprawność, ale w słoneczne dni będzie "obcinać" wytwarzaną przez panele energię. Z artykułu wynika, że w sumie ta strata też nie powinna być dramatyczna więc sam już nie wiem.
    Falownik 11kw wydaje się być bardziej sensowny jeżeli w planie byłoby rozbudowa instalacji (wtedy trzeba by przejść na przeliczanie 0,7 zamiast 0,

    Mam też pytanie odnośnie tego przelicznika 0,7 i 0,8. W jaki sposób energetyka określa jakim współczynnikiem mnie rozliczać? Czy liczy się nominalna moc paneli tak jak stoi w papierach instalacyjnych? Czy może raczej pod uwagę brana jest ilość prądu wprowadzana do sieci. Albo chwilowa maksymalna moc instalacji? Chodzi mi o to czy jeżeli moja instalacja10kw lub np 9,8kw pompowałaby chwilowo w słoneczne dni 11kw do sieci to czy energetyka nie przekwalifikuje mnie na rozliczenie według współczynnika 0,7?

    https://www.forum-fronius.pl/uzyski-...ji-falownikow/

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Dariusz1983

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Kod pocztowy
    21-205
    Dzielnica
    gmina
    Posty
    295

    Domyślnie

    Jeśli masz w planach rozbudowę instalacji- bierz mocniejszy(niedociążenie nie spowoduje zbytnich strat, a będzie zapas na rozbudowe).

    Plusem przewymiarowanai jest mimo "straty" w kilka dni w roku lepsza praca w resztę roku gdy będzie mnie światła-tyle wynika z wpisów mądrzejszych forumowiczów.

    W kwestii opustu 70/80% decyduje moc zainstalowanych paneli-jak masz poniżej 10kW(p) to będzie 80%-nie ma znaczenia ich realnie uzyskiwana moc szczytowe(np.9,9kW masz w panelach, a dadzą w porywach w słoneczny dzień 10,5kW to i tak masz 80%).

    P.S. sam mając 3,95kW(p) w panelach mam falownik FoxESS T4 3f(po stronie AC 4kW nominalnie-max 4,4kW). Nie planuję rozbudowy ale jakiś tam niewielki zapas jest...choć falownik ma dopuszczenie przewymiarowania do 6kW(p) w panelach.
    Ostatnio edytowane przez Dariusz1983 ; 08-02-2022 o 20:54

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał diaekon Zobacz post
    Czy liczy się nominalna moc paneli tak jak stoi w papierach instalacyjnych? Czy może raczej pod uwagę brana jest ilość prądu wprowadzana do sieci. Albo chwilowa maksymalna moc instalacji? Chodzi mi o to czy jeżeli moja instalacja10kw lub np 9,8kw pompowałaby chwilowo w słoneczne dni 11kw do sieci to czy energetyka nie przekwalifikuje mnie na rozliczenie według współczynnika 0,7?
    Liczy się papierek. Oczywiście, jeśli zadeklarujesz 9,8 kWp, a w lecie będzie leciało 15 kW, to jak OSD kiedyś dorobi się narzędzi do analizy danych, to może zechcieć zweryfikować rzeczywistość, czy na pewno masz tylko 9,8, a nie rozbudowałeś do 15 po cichaczu. Ale ogólnie, to papier rządzi, nie licznik.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Witam,
    odnośnie Sofara to chyba chodzi o model 11 KLT-X to on ma 10kW mocy znamionowej AC (taki mam).
    Kiedy ja montowałem swoją PV to ,aby mieć "pewność" potrącania 20% to musiałem mieć moc paneli oraz inwertera nie większą od 10kW-czy coś zmienili odnośnie inwertera , to nie wiem.
    W sieć weszło mi w piku max prawie 11,5kW-cały czas mam 0,8 rozliczenia.
    Teoretycznie Inwerter powinien trzymać poziom max mocy.
    Odnośnie tego czy 8,8 czy 11 to bez planów rozbudowy chyba nie ma sensu 11.
    Pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Nad czym tu się zastanawiać?
    Jeśli ma być w przyszłości (niedalekiej) rozbudowa, to falownik co najmniej 15 - 20 kW. Jeśli za jakiś czas to drugi falownik o stosownej mocy. Co więcej - wybrać (na teraz) taki falownik, który na liście certyfikowanych urządzeń ma datę ważności bezterminowo lub co najmniej do 2026 roku, a nie na okres przejściowy do 30.04.2022 r.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    VR-Sofary do kiedy mają certyfikat ?
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Dariusz1983

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Kod pocztowy
    21-205
    Dzielnica
    gmina
    Posty
    295

    Domyślnie

    Tu masz liste certfikowanych http://ptpiree.pl/documents/opracowa...--urzadzen.pdf

    Sofary mają tylko przejściowe do 30.04.2022

    Bezterminowe mają :Enphase , HUAWEI,część Growatt, Sungrow Power, Suzhou Hypontech.
    Ostatnio edytowane przez Dariusz1983 ; 09-02-2022 o 10:59

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dariusz1983 Zobacz post
    Tu masz liste certfikowanych http://ptpiree.pl/documents/opracowa...--urzadzen.pdf

    Sofary mają tylko przejściowe do 30.04.2022

    Bezterminowe mają :Enphase , HUAWEI,część Growatt, Sungrow Power, Suzhou Hypontech.
    Tak jak pisałem, wybrać jedynie taki, który ma certyfikat ważny nie krócej jak 5 lat.

    Taki z ważnością do 30.04.2022 r. można dać ostatecznie, jeśli kosztuje dużo taniej i nie planuje się o rozbudowy PV...
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    gpel

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    Krosno
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    52

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dariusz1983 Zobacz post
    Tu masz liste certfikowanych http://ptpiree.pl/documents/opracowa...--urzadzen.pdf

    Sofary mają tylko przejściowe do 30.04.2022
    Pewnie przedłużą niedługo.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Panowie-dzięki za info.
    To wszystko jasne.
    Dodam tylko ,że na stronie Sofara znalazłem info o rozpoczętym procesie cerfyfikacji :
    https://sofarsolarpoland.pl/wp-conte...olar-1-5-1.pdf
    Może się wyrobią ...
    Pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    gpel

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    Krosno
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    52

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Panowie-dzięki za info.
    To wszystko jasne.
    Dodam tylko ,że na stronie Sofara znalazłem info o rozpoczętym procesie cerfyfikacji :
    https://sofarsolarpoland.pl/wp-conte...olar-1-5-1.pdf
    Może się wyrobią ...
    Pzdr
    To byłoby logiczne z tym certyfikatem.
    Swoją drogą, mój instalator powiedział mi, że mniejsza wydajność większego falownika, to jedna wielka bzdura. No chyba że kosmicznie przewymiarowany. Jedyny minus, to większa cena. Potrzebna jednak większa wiedza i nie mnie to oceniać.

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Dariusz1983

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Kod pocztowy
    21-205
    Dzielnica
    gmina
    Posty
    295

    Domyślnie

    Też uważam, że bzdurą jest mit o negatywnym skutku niedowymiarowania paneli do falownika-oczywiście zakładam, że napięcie/natężenie będzie wmieścić się w parametrach falownika-owszem jakaś tam strata być może ale raczej nieistotna, a zawsze jest pole do rozbudowy. Myślę, że mit ten powstał z winy instalatorów chcących oszczędzać na falowniku-mniejszy troche tańszy,a różnicy nie widać w praktyce. Teraz to w wielu przypadkach ceny są dość zbliżone ale i tak mniejszy ciut tańszy jest.
    To trochę jak ze skracaniem kabelków do sprzętu RTV-niby 10cm mniej to grosze ale w ilości wyprodukowanych jest to juz konkret oszczędność.

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    gpel

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    Krosno
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    52

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dariusz1983 Zobacz post
    Też uważam, że bzdurą jest mit o negatywnym skutku niedowymiarowania paneli do falownika-oczywiście zakładam, że napięcie/natężenie będzie wmieścić się w parametrach falownika-owszem jakaś tam strata być może ale raczej nieistotna, a zawsze jest pole do rozbudowy. Myślę, że mit ten powstał z winy instalatorów chcących oszczędzać na falowniku-mniejszy troche tańszy,a różnicy nie widać w praktyce. Teraz to w wielu przypadkach ceny są dość zbliżone ale i tak mniejszy ciut tańszy jest.
    To trochę jak ze skracaniem kabelków do sprzętu RTV-niby 10cm mniej to grosze ale w ilości wyprodukowanych jest to juz konkret oszczędność.
    Znajomy lakiernik sprawdził kiedyś nowe auto czujnikiem lakieru. W miejscach nieistotnych grubość lakieru była dużo mniejsza. Zdziwiłem się, ale mówił, że w skali wielu aut, to już większe oszczędności. Trochę Of topp, ale nie do końca.

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Odnośnie sofara 8.8 i 11 ktl-x.Syn zakłada PV ok 10kWp i różnica w cenie była 1 500pln-przy ograniczonym budżecie nie było warto (dla niego).
    Jeśli to byłoby te np 3 stówki , to bym rekomendował mu 11tkę-za niewiele jest lepiej mieć trochę więcej niż mniej…
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  15. #15

    Domyślnie

    Serdecznie dziękuję wszystkim za odpowiedzi, wybiorę zatem 11kw.
    Hmm niepokoi mnie ta certyfikacja - czy mam rozumieć, że sprzedawane i montowane obecnie na potęgę falowniki trzeba będzie wymieniać po 30.04.2022 na nowe jeżeli nie otrzymają tego certyfikatu???

    Mam też pytanie do bobrowa - te koszty zużycia prądu z twojej sygnatury, to tylko tak poglądowo, gdyby nie było fotowoltaiki prawda? Rozumiem, że instalacja fotowoltaiczna pokrywa w pełni Twoje zapotrzebowanie? A jakie są realne rachunki od energetyki, za te wszystkie dodatkowe atrakcje oprócz zużycia - wszystkie te opłaty stałe, mocowe, oze itd itp?
    Widzę też, że masz podobny stosunek grzejniki/podłogówka jak ja - jaką masz temperaturę wody zasilającej grzejniki? Jak rozumiem pompa ciepła sobie spokojnie z grzejnikami radzi?

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.634
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał diaekon Zobacz post
    Witajcie

    Planuję montaż instalacji fotowoltaicznej 10kwp (dach o nachyleniu 38st ekspozycja południowy-zachód 270st)
    To chyba zachód, nie południowy zachód
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    To chyba zachód, nie południowy zachód
    Słuszna uwaga. Coś mi się pomyliło. Jest południowy zachód 225.

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał diaekon Zobacz post
    Mam też pytanie do bobrowa - te koszty zużycia prądu z twojej sygnatury, to tylko tak poglądowo, gdyby nie było fotowoltaiki prawda? Rozumiem, że instalacja fotowoltaiczna pokrywa w pełni Twoje zapotrzebowanie? A jakie są realne rachunki od energetyki, za te wszystkie dodatkowe atrakcje oprócz zużycia - wszystkie te opłaty stałe, mocowe, oze itd itp?
    Widzę też, że masz podobny stosunek grzejniki/podłogówka jak ja - jaką masz temperaturę wody zasilającej grzejniki? Jak rozumiem pompa ciepła sobie spokojnie z grzejnikami radzi?
    Hej,
    w stopce mam koszty PC fizyczne czyli 0,00pln oraz wartość bez uwzględnienia PV -ale dość dokładnie tj ilość kWh pomnożona przez średni koszt 1kWh w G12W (brutto suma energii, przesyłu i OZE-abonamentu nie liczę , bo i tak bym płacił bez PV).
    PV pokrywa w 100% tylko za PC i w zależności od sezonu część zużycia w domu-w sezonie 2020 miałem realny uzysk z PV 8 345kWh (po potrąceniu 20%) przy zużyciu na PC 7 000kWh.Ale w 2022 miałem realny uzysk z PV 7 791kWh , PC zużyła praktycznie tyle samo-zależy od sezonu , czy było słonecznie i czy było chłodno...
    Abonament za przesył to 45 pln brutto.
    Woda na grzejnikach od 41 do 48st wg krzywej grzewczej , PC od 7 lat ogrzewa w 100% dom bez grzałek-nie mam kominka , za to mam ruszt z ognichem pod lasem...
    Pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Dariusz1983

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Kod pocztowy
    21-205
    Dzielnica
    gmina
    Posty
    295

    Domyślnie

    Cytat Napisał diaekon Zobacz post
    Serdecznie dziękuję wszystkim za odpowiedzi, wybiorę zatem 11kw.
    Hmm niepokoi mnie ta certyfikacja - czy mam rozumieć, że sprzedawane i montowane obecnie na potęgę falowniki trzeba będzie wymieniać po 30.04.2022 na nowe jeżeli nie otrzymają tego certyfikatu???

    Mam też pytanie do bobrowa - te koszty zużycia prądu z twojej sygnatury, to tylko tak poglądowo, gdyby nie było fotowoltaiki prawda? Rozumiem, że instalacja fotowoltaiczna pokrywa w pełni Twoje zapotrzebowanie? A jakie są realne rachunki od energetyki, za te wszystkie dodatkowe atrakcje oprócz zużycia - wszystkie te opłaty stałe, mocowe, oze itd itp?
    Widzę też, że masz podobny stosunek grzejniki/podłogówka jak ja - jaką masz temperaturę wody zasilającej grzejniki? Jak rozumiem pompa ciepła sobie spokojnie z grzejnikami radzi?
    może wymieniać to nie ale gdyby miała nastapić rozbudowa to ponoć nie dopuszczą takiego sprzętu bez certyfikatu po rozbudowie mimo, że wcześniej wisiał ona i działał. Można też się spodziewać chęci "wykopania" prosumentów mających niecertyfikowane falowniki z umów, a więc pozbycie się "obciążenia" przez ZE-każdy powód aby wypowiedzieć umowę będzie dobry. Może trochę czarnowidzę ale sami widzicie jak znaczne już zmiany wprowadzają, a sami budują farmy PV i wiatrowe...przypadek?

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Hej,
    w stopce mam koszty PC fizyczne czyli 0,00pln oraz wartość bez uwzględnienia PV -ale dość dokładnie tj ilość kWh pomnożona przez średni koszt 1kWh w G12W (brutto suma energii, przesyłu i OZE-abonamentu nie liczę , bo i tak bym płacił bez PV).
    PV pokrywa w 100% tylko za PC i w zależności od sezonu część zużycia w domu-w sezonie 2020 miałem realny uzysk z PV 8 345kWh (po potrąceniu 20%) przy zużyciu na PC 7 000kWh.Ale w 2022 miałem realny uzysk z PV 7 791kWh , PC zużyła praktycznie tyle samo-zależy od sezonu , czy było słonecznie i czy było chłodno...
    Abonament za przesył to 45 pln brutto.
    Woda na grzejnikach od 41 do 48st wg krzywej grzewczej , PC od 7 lat ogrzewa w 100% dom bez grzałek-nie mam kominka , za to mam ruszt z ognichem pod lasem...
    Pzdr
    Dzięki za odpowiedź. Rozumiem, że ten 300l zbiornik CWU ogrzewa jakaś elektryczna grzałka tak?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony