dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Miichalll

    Zarejestrowany
    Feb 2022
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-441
    Posty
    2

    Domyślnie Mimo zakręconego kranu licznik się kręci.

    Witam, mam nową instalację wody użytkowej z Alu pexa. Próba szczelności była robiona. Po wylaniu posadzek, zrobieniu instalacji co i kotlowni, przyszedł czas na napelnienie układu wodą. I tu zaczyna się problem. Zauważyłem że mimo nie używania wody, licznik potrafi przekręcić o kilka litrów w parę godzin. Raz zostawiłem odkręcony zawor na dobę, to pos lo coś koło 7l. Hydraulicy założyli manometr na ciepłą wode(woda nie jest jeszcze grzana) odkręcili zawor i zakręcili. Po nocy spadek był 0,2-0,3 bara, po czym w ciągu dnia wskazówka wróciła do pozycji wyjściowej i tak ze 2-3 razy w ciągu dnia. Po tym założyli manometr na zimną, spadek w kilka godz był 0,2bara na noc dobiłem cisnienie odkrecajac zawor wody i zakręcając, przez noc nic już nie spadło. Ponownie założyli manometr na "ciepłą"wode i tu spadek był jak na razie po dwóch dobach 0,2 bara. Co o tym myśleć? Dodam tylko że cisnienie wody w układzie po odkręcaniu zaworu jest ponad 4 bary.

  2. #2

    Domyślnie

    Musisz zaopatrzyć się w słuchawki lekarskie i wysłuchać na połączeniach rur pod posadzką, w ścianie czy nie słuchać ulatującej wody z połączeń.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    przecież musiałoby się lać w pustej przestrzeni aby było to słychać

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Nie masz w instalacji żadnego naczynia przeponowego?

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    przecież musiałoby się lać w pustej przestrzeni aby było to słychać
    Gdy wyciek jest w przegrodzie lub pod posadzka to nie będzie to tak widoczne jakby się wydawało.
    Szkoda że autor tematu się nie odzywa bo mam kilka pytań czy np złączki były jakieś dawane a jak tak to jakie skręcane czy ściskane.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie masz w instalacji żadnego naczynia przeponowego?
    Tu chodzi o wodę użytkową, nie słyszałem aby naczynie przeponowe było montowane w takiej instalacji.

  7. #7

    Domyślnie

    henrykow, do instalacji CWU również montuje się takie naczynia.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    henrykow, do instalacji CWU również montuje się takie naczynia.
    Pompkę cyrkulacyjną to słyszałem i widziałem ale co daje to naczynie przeponowe w instalacji cwu?

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.866

    Domyślnie

    Naczynie wzbiorcze daje się do instalacji wody użytkowej.
    https://www.domoweklimaty.pl/czyteln...zy-przeponowe/
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Oczywiście, że się daje. Przecież w układzie podgrzewamy wodę użytkową i to sporą jej część, a ciepła i zimną woda są układami połączonymi.

    U siebie mam układ przepływowy, a mimo to dałem naczynie przeponowe.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Pompkę cyrkulacyjną to słyszałem i widziałem ale co daje to naczynie przeponowe w instalacji cwu?
    OMG, przeciez to wymog żeby w ogole instalacje odebrać. Ciecz zmienia objętość pod wpływem temperatury, wzrasta ciśnienie, może rozsadzić rury albo zbiornik. Możliwe że tu właśnie tak się stało i któraś złączka puściła. Kiedyś przyjmowało się że naczynie powinno mieć 4% pojemnosci zbiornika + rur, teraz przyjmuje się nawet wiecej. Tymbardziej że w naczyniu przeponowym 1/3 to gaz w tylko 2/3 to pojemność użytkowa. Jak masz zbornik np 200l to absolutne min. naczynie to 6l.
    Zaworu bezpieczeństwa też autor nie ma w tej instalacji cwu? strach się bać.

  12. #12

    Domyślnie

    Ok, to że naczynie przeponowe instaluje się w cwu to zgoda ale nie jest to obowiązek czy wymóg aby musiała posiadać i taka instalacja która nie posiada owego naczynia nie zostanie odebrana.
    Ja u siebie nie mam i instalacja działa poprawnie i została taka odebrana. Mam c.o w układzie otwartym.

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.280

    Domyślnie

    To chyba oczywista oczywistość, że w układzie otwartym naczynia przeponowego się nie stosuje. Nie ma istotnego wzrostu ciśnienia gdyż jedyne ciśnienie w układzie pochodzi od wysokości słupa cieczy a zmiany ciśnienia wynoszą tyle ile przyrost słupa cieczy pod wpływem zwiększającej sie temperatury. Ceną za tak prosty układ jest ciągła wymiana gazowa z powietrzem i większa korozyjność układu aczkolwiek znane mi systemy działały po pół wieku i dłużej. Może ktoś jeszcze doda inne cechy?

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    ... Mam c.o w układzie otwartym.
    A jaki ma to zwiazek z naczyniem do cwu?

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    przecież musiałoby się lać w pustej przestrzeni aby było to słychać
    Nie, nieszczelność to dysza w większości przypadków słychać. Tak jak w mojej obecności hydraulik podłączający wodociąg zlokalizował go wygiętymi prętami zrobionymi z elektrod

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    To chyba oczywista oczywistość, że w układzie otwartym naczynia przeponowego się nie stosuje.
    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    A jaki ma to zwiazek z naczyniem do cwu?
    Dlatego zaznaczyłem w jakim układzie mam instalację c.o wobec tego co napisał kolega 2cactus że naczynie przeponowe w cwu jest wymogiem. Jak widać, nie jest wymogiem.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Dlatego zaznaczyłem w jakim układzie mam instalację c.o wobec tego co napisał kolega 2cactus że naczynie przeponowe w cwu jest wymogiem. Jak widać, nie jest wymogiem.
    Wątek jest o nieszczelnosci instalacji wodnej a nie c.o., nie rozumiem po co wspominasz o naczyniu do c.o.. To w ogole nie ma zadnego zwiazku z naczyniem do cwu. Dla cwu nieistotnym jest rodzaj instalacji c.o.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.866

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Dlatego zaznaczyłem w jakim układzie mam instalację c.o wobec tego co napisał kolega 2cactus że naczynie przeponowe w cwu jest wymogiem. Jak widać, nie jest wymogiem.
    c.o. i c.w.u. to dwie różne instalacje
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony