dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 60
  1. #1

    Domyślnie Mniejsza moc instalacji fotowoltaicznej niz w umowie

    Dzień dobry

    Mam pytanie dotyczące mocy mojej działającej instalacji fotowoltaicznej.
    - mam 15 paneli po 320 W, to razem 4800 W,
    - Inwerter GoodWe GW4000-DT o mocy 4 kW

    Moja umowa z instalatorem dotyczy instalacji o mocy 4,8 kW, taką wartość zgłosiłem do PGE, zapłaciłem za 4,8 kW
    a realnie moja moc przy najlepszych warunkach nigdy nie sięga powyżej 4 kW bo więcej falownik nie wyprodukuje
    w słoneczne dni oraz przy dość niskiej temp. mam obcięty wykres produkcji na 4kW

    Czy w tym przypadku instalator zawyżył moc instalacji? Skasował mnie za 4,8 kW a mam realnie instalację o mocy 4 kW
    czy może ja to źle liczę?

    będę wdzięczny za fachową ocenę
    pozdrawiam

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.329

    Domyślnie

    Tak. Dobrze liczysz ale tylko na pierwszy rzut oka bowiem moc zestawu jest jeszcze uzależniona od współczynnika korekcyjnego który pozwala przeliczyć dane o nasłonecznieniu na pochyloną powierzchnię modułów fotowoltaicznych z danych o nasłonecznieniu odczytanych z mapy, oraz współczynnika wydajności .
    Jednym słowem maksymalna moc modułów pewnie i jest 4800 ale z uwagi na nachylenie dachu, oraz rozmieszczenie względem południa i innych wynosi ona moze 3,5kW i dlatego instalator zastosował falownik o mocy 4kW.

    Jest to tylko teoria bowiem nie znamy wszystkich szczegółów oferty i danych z wyliczeń.

    Jeśli falownik faktycznie obcina moc wyprodukowaną na 4kW to instalator popełnił błąd lub zaoszczędził.
    W ofercie tego nie widziałeś i zobaczyłeś dopiero po wykonaniu instalacji ?
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 14-02-2022 o 09:36
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    W skali całego roku na tych obcięciach dużo nie stracisz, a zyskujesz szybszy start instalacji i dłuższe działanie wieczorem (pewnie po kilka,kilkanaście minut) oraz minimalnie wyższą sprawność w pochmurne dni. Zapewne też mniej zapłaciłeś za inwerter 4kW niż byś dał za następny w szeregu. Przewymiarowanie do ~20% generatora(paneli) względem falownika jeszcze jest ok.

  4. #4

    Domyślnie

    Domyślam się że jest wiele czynników wpływających na osiągi i uzyski. Jest przewymiarowanie paneli zgodnie z praktyką.
    Kąt nachylenia dachu 47 stopni, odchylenie od południa 23, bez zacienienia. Warunki są dość dobre, wiem że katalogowe osiągi paneli a realia to co innego...
    Dręczy mnie kwestia zadeklarowanej mocy w umowie i papierach względem realnych uzysków.

    Jest mi wiadome że pełna moc instalacji jest dość sporadyczna względem długości roku.
    Ale podczas dobrej pogody jest obcięty szczyt wykresu w aplikacji mocy i waha się około 4000 - 4050 W - czasem mniejsze a czasem większe obcięcia górki
    Falownik ma takie informacje na tablicy znamionowej:
    Reted active power 3.605/4kW
    Max apparent power 4kVA

    W mojej ocenie instalacja jako całość nie jest w stanie wyprodukować i zbliżyć cię do wartości w umowie czyli 4,8 kW.
    Chyba nie było oferty, mój ojciec zlecał tą instalację firmie która chyba zaczynała w tej branży, firma jednoosobowa.
    Zabrałem się ten temat bo instalacja jest na granicy fuszerki...
    No ale umowa i inne dokumenty wskazują jednoznacznie moc założonej instalacji 4,8 kW

    Czy warto walczyć o wymianę falownika? mam podstawy?

  5. #5

    Domyślnie

    Chciałbym aby tak było, bo instalacja jest na granicy zapotrzebowania, rachunki za prąd listopad grudzień 500 zł (prawie polowa to koszty)
    ale bywało, że czerwiec czerwiec rachunek 200 zł - instalacja jest na dwa gospodarstwa łącznie 4 osoby dorosłe, ale też warsztat, spawarka itp.. mała stolarnia,
    jak to na wsi, jest trochę urządzeń...
    Rozumiem to przewymiarowanie.
    Instalacja z robocizną kosztowała 19 tyś w 2020 roku, wygląda że instalator ciął koszty, po roki okazało się że dał przewód o długości 10 m o falownika do rozdzielni o przekroju 2,5 mm (wymienił po moich długich naciskach)

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Beskidziak

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Kod pocztowy
    43-330
    Posty
    507

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zalsem Zobacz post
    J

    W mojej ocenie instalacja jako całość nie jest w stanie wyprodukować i zbliżyć cię do wartości w umowie czyli 4,8 kW.
    Chyba nie było oferty, mój ojciec zlecał tą instalację firmie która chyba zaczynała w tej branży, firma jednoosobowa.
    Zabrałem się ten temat bo instalacja jest na granicy fuszerki...
    No ale umowa i inne dokumenty wskazują jednoznacznie moc założonej instalacji 4,8 kW

    Czy warto walczyć o wymianę falownika? mam podstawy?
    Mogę Ci tylko opisać moje dwuletnie doświadzenie, instalacja 5,9kWp dach 30st,15st na zachód, falownik 5kW. Rok 2020 6100kWh, 2021 6200kWh.
    Według mnie ma szanse dobić do 4800kWh energi rocznie.
    https://elektrowoz.pl/porady/jaka-sk...tawienia-domu/
    Patrzył bym od strony zużycia, załozył autokonsumpcje +"straty na upust"+10-20% na "rozwój i tak wybrał instalacje.
    Ostatnio edytowane przez Beskidziak ; 14-02-2022 o 11:02
    117m2 powierzchni użytkowej +42m2 garażu (nieogrzewane), fundament 10 cm Xps, ściany 20 cm 0,038, podłoga 14 cm 0,035, strop terriva 45cm wełna, WM, gaz 100%podłogówka

  7. #7

    Domyślnie

    Możesz podać ile instalacja wyprodukowała np. za grudzień czy styczeń, a ile za maj, czerwiec lub lipiec. Porównamy wtedy jaką ma wydajność w kWh/kWp i będzie wiadomo jak się spisuje. Dodatkowo na pvmonitor możesz porównać ją z kilkoma okolicznymi instalacjami (instalacje w okolicy powinny mieć podobne warunki meto).

  8. #8

    Domyślnie

    Możesz podać ile instalacja wyprodukowała np. za grudzień czy styczeń, a ile za maj, czerwiec lub lipiec. Porównamy wtedy jaką ma wydajność w kWh/kWp i będzie wiadomo jak się spisuje. Dodatkowo na pvmonitor możesz porównać ją z kilkoma okolicznymi instalacjami (instalacje w okolicy powinny mieć podobne warunki meto).

    ps. Dla energetyki liczy się moc generatora, a nie moc falownika i prawdopodobnie dla tego w umowie jest zapisane 4.8 kW, a nie 4kW. Np. jak by falownik był 3.8kW a generator 11kW to rozliczenie oddanej energii byłoby 0,7 a nie 0,8.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.329

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zalsem Zobacz post
    Domyślam się że jest wiele czynników wpływających na osiągi i uzyski. Jest przewymiarowanie paneli zgodnie z praktyką.
    Kąt nachylenia dachu 47 stopni, odchylenie od południa 23, bez zacienienia. Warunki są dość dobre, wiem że katalogowe osiągi paneli a realia to co innego...
    Dręczy mnie kwestia zadeklarowanej mocy w umowie i papierach względem realnych uzysków.

    Jest mi wiadome że pełna moc instalacji jest dość sporadyczna względem długości roku.
    Ale podczas dobrej pogody jest obcięty szczyt wykresu w aplikacji mocy i waha się około 4000 - 4050 W - czasem mniejsze a czasem większe obcięcia górki
    Falownik ma takie informacje na tablicy znamionowej:
    Reted active power 3.605/4kW
    Max apparent power 4kVA

    W mojej ocenie instalacja jako całość nie jest w stanie wyprodukować i zbliżyć cię do wartości w umowie czyli 4,8 kW.
    Chyba nie było oferty, mój ojciec zlecał tą instalację firmie która chyba zaczynała w tej branży, firma jednoosobowa.
    Zabrałem się ten temat bo instalacja jest na granicy fuszerki...
    No ale umowa i inne dokumenty wskazują jednoznacznie moc założonej instalacji 4,8 kW

    Czy warto walczyć o wymianę falownika? mam podstawy?

    Patrz w dokumentach co było w ofercie szczegółowej. Jeśli instalacja czyli panele są na 4.8kW to nawet licząc ze współczynnikiem falownik powinien mieć zapas ) być na tyle przewymiarowany ) aby mógł tą moc osiągnąć.
    Moim zdaniem są podstawy do reklamacji.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  10. #10

    Domyślnie

    takie są uzyski
    4389 kWh w 2020 rok
    4883 kWh w 2021rok

    grudzień 95 kWh
    styczeń 130 kWh

    Maj 567 kWh
    czerwiec 717 kWh
    lipiec 646 kWh

    w umowie mam "Zestaw do produkcji energii elektrycznej o mocy 4800 kWp" w protokołach i innych dokumentach mam 4,8 kW
    Nie mam pewności czy 4,8 kW dotyczy okresu rocznego czy mocy jako takiej, znamionowej...

  11. #11

    Domyślnie

    Przewymiarowanie mocy paneli do falownika jest czymś często spotykanym i może mieć uzasadnienie. W takim wypadku nie przekroczysz 4000 produkcji na raz ale będziesz miał grubsze ogony. U siebie masz 120% (4.8/4) a ten model goodwe obsługuje do 130% (5.2/4). 4883kWh/4.8kWp czyli 1017kWh/kWp jest blisko średniej oczekiwanej wydajności na terytorium Polski. Moc instalacji jest podawana jako moc panel więc powinno być 4.8kW i wszystko jest ok. Nie ma podstaw do reklamacji chyba że w umowie był podany falownik o innej mocy.

    O przewymiarowaniu instalacji możesz poczytać także tu.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.636
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zalsem Zobacz post
    Domyślam się że jest wiele czynników wpływających na osiągi i uzyski. Jest przewymiarowanie paneli zgodnie z praktyką.
    Kąt nachylenia dachu 47 stopni, odchylenie od południa 23, bez zacienienia. Warunki są dość dobre, wiem że
    Zrobi się cieplej, słoneczko pójdzie wyżej, to przy takim kącie przestanie obcinac.
    Oczywiscie, instalator mógł zastosować falownik 5kW, tylko zapłaciĺbyć kilkaset zł wiecej
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    Jak mam podobnie tylko,że 16 x 300 W = 4800 Wp i falownik 4 kW tylko w dwóch stringach i na dwuch połaciach z odchyłkami 35 i 55 stopni od południa.
    Wykres przeważnie mieści się w zakresie 4 kW i nie obcina ale jak wyjdzie z za chmurki słońce to przycina tylko, że przez chwilę.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  14. #14

    Domyślnie

    Dziękuję wszystkim za pomoc, coś już wiem...
    jeśli moc instalacji jest mierzona w skali roku to wydaję się to dość chybione rozwiązanie, bo w zasadzie pogoda i słońce wpływa na uzyski,
    a umowy dość precyzyjnie określają te wartości. W pierwszym roku do minimum 4800 kWh zabrakło mi 400 kWh - więc instalacja sporo mniej wygenerowała niż miała zadeklarowane...

    cangi80 czy możesz mi podać Twoją produkcję w skali roku? np 2020 i 2021

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.636
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Swoją drogą, rok 2020 był chyba u wszystkich lepszy, niż 2021, skąd gorszy wynik u Ciebie ?
    Niepełny rok ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  16. #16

    Domyślnie

    fotohobby masz dobre oko no faktycznie nie uwzględniłem że instalacja zaczęła działać od końca lutego 2020 więc brakuje pełnego roku,
    no ale styczniu i lutym chyba by nie nabiło 500 kWh bo tyle mniej uzysku w 2020 w stosunku do 2021

    występują też u mnie spadki napięcia w sieci energetycznej, system przestaje pracować, ale to są chwilowe straty o podobnej częstotliwości w skali roku.
    Może mieć to wpływ, ale chyba nie aż taki

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zalsem Zobacz post
    Dziękuję wszystkim za pomoc, coś już wiem...
    jeśli moc instalacji jest mierzona w skali roku to wydaję się to dość chybione rozwiązanie, bo w zasadzie pogoda i słońce wpływa na uzyski,
    a umowy dość precyzyjnie określają te wartości. W pierwszym roku do minimum 4800 kWh zabrakło mi 400 kWh - więc instalacja sporo mniej wygenerowała niż miała zadeklarowane...

    cangi80 czy możesz mi podać Twoją produkcję w skali roku? np 2020 i 2021
    W 2021 roku uzyskałem 4690 kWh czyli 977 kWh z kWp. Ty pewnie uzyskasz więcej, masz lepszy kąt i kierunek.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.868

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zalsem Zobacz post
    Dzień dobry

    Mam pytanie dotyczące mocy mojej działającej instalacji fotowoltaicznej.
    - mam 15 paneli po 320 W, to razem 4800 W,
    - Inwerter GoodWe GW4000-DT o mocy 4 kW

    Moja umowa z instalatorem dotyczy instalacji o mocy 4,8 kW, taką wartość zgłosiłem do PGE, zapłaciłem za 4,8 kW
    a realnie moja moc przy najlepszych warunkach nigdy nie sięga powyżej 4 kW bo więcej falownik nie wyprodukuje
    w słoneczne dni oraz przy dość niskiej temp. mam obcięty wykres produkcji na 4kW


    Czy w tym przypadku instalator zawyżył moc instalacji? Skasował mnie za 4,8 kW a mam realnie instalację o mocy 4 kW
    czy może ja to źle liczę?

    będę wdzięczny za fachową ocenę
    pozdrawiam
    Masz źle dobry falownik - ma za małą moc maksymalną.
    To że falownik może być obciążany większą mocą modułów nie znaczy że jest to korzystne dla właściciela instalacji.
    Ewidentnie tracisz produkcję.
    Jeżeli nie ma dużych odchyleń od południa to nie należy instalować falownika o mniejszej mocy niż panele na dachu.
    Nawet jeżeli przewymiarowany falownik startuje szybciej to o ile szybciej i ile to "szybciej" wyprodukuje więcej prądu w danym dniu - 1% czy 0,1% całej dziennej produkcji?
    A ile obetnie z możliwej produkcji ponad maksymalną moc? 1% czy 2-5% dziennej produkcji?

    Instalator zaoszczędził lub nie zna się na tym co instaluje.
    Szanse masz małe na zmianę na mocniejszy falownik.
    Ale możesz spróbować.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  19. #19

    Domyślnie

    Pewnie masz jakiś monitoring produkcji wystarczy przejrzeć historię , sprawdzić wykresy czy i kiedy parabola jest ucięta -płaska i bedziesz wiedział ile takich dni było z obcięta produkcją. Myślę, że to bedzie kilkanaście dni w roku, a strata może z 50kWh.
    Ostatnio edytowane przez tom.pk ; 15-02-2022 o 20:54

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    A ile obetnie z możliwej produkcji ponad maksymalną moc? 1% czy 2-5% dziennej produkcji?
    Tu znajdziesz szacunki strat rzędu -0.5% rocznie z przewymiarowania do 120% od południa. Jak pisano wcześniej dane z monitoringu powinny podpowiedzieć coś więcej na temat strat na rzeczywistej instalce.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony