dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wic1

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-940
    Posty
    129

    Domyślnie Kable audio i HDMI w podłodze.

    Witam,

    Szanowni rozważam kable audio w podłodze tak by rozlokować sobie (w przyszłości, bo nie mam) zestaw 5.1 w salono-kuchni. Ewentualnie to samo tylko puścić w suficie podwieszanym.

    W salonie ogrzewanie podłogowe, ok 7cm wylewki (podobno ale niewiara developerowi) no i pytanie...

    Czy w tym wypadku konieczna jest bruzdownica i peszel czy może wystarczy kanał bruzdownicą, np 1.5cm nie dawać peszlai puścić kanałem kable audio i ewentualnie HDMI i zakryć to korkiem i panelem?

    Nie chodzi o koszty, raczej się dygam by nie było, że developer odwalił kitę i zahaczę bruzdownicą o podłogówkę ( bo np położył mniej wylewki). Bo teoretycznie jakby zrobić kanał 3/3 cm to wejdzie i cienki peszel pod te kable.

    Okna od południa, TV ma być na ścianie zachodniej, co by nie świeciło słońce w niego po południu ale nie wiem czy nie najdzie człowieka by kiedyś zawiesić go na ścianie wschodniej (albo wypierniczyć całkiem) stąd pomysł by kable rozlokować tak by można było podpiąć się z obu stron wedle życzenia.


    Macie Państwo jakieś sugestie?
    Pozdrawiam serdecznie!

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.327

    Domyślnie

    Problem z zakryciem rowka, gdyż podłoga pracuje rozszerzając się i kurcząc więc zalanie przewodu w ekranie po jakimś czasie grozi jego niesprawnością ze względu na tarcia i naprężenia.
    Druga sprawa to długość przewodu HDMI. Powyżej 5m należało by zastosować wzmacniacze gdyż odbiornik podłączony po drugiej stronie może nie działać ze względu na straty i zakłócenia sygnału cyfrowego.
    Lepszym rozwiązaniem jest puszczenie i zamocowanie przewodu w ścianie poprzez cokolik . Każdy cokolik ma pustkę a niektóre mają więcej miejsca specjalnie pod przewody.
    Pod telewizor wiszący w ścianie można zrobić pionową bruzdę i zagipsować kanał na przewody.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wic1

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-940
    Posty
    129

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Problem z zakryciem rowka, gdyż podłoga pracuje rozszerzając się i kurcząc więc zalanie przewodu w ekranie po jakimś czasie grozi jego niesprawnością ze względu na tarcia i naprężenia.
    Druga sprawa to długość przewodu HDMI. Powyżej 5m należało by zastosować wzmacniacze gdyż odbiornik podłączony po drugiej stronie może nie działać ze względu na straty i zakłócenia sygnału cyfrowego.
    Lepszym rozwiązaniem jest puszczenie i zamocowanie przewodu w ścianie poprzez cokolik . Każdy cokolik ma pustkę a niektóre mają więcej miejsca specjalnie pod przewody.
    Pod telewizor wiszący w ścianie można zrobić pionową bruzdę i zagipsować kanał na przewody.
    Cześć. Dzięki za odpowiedź!

    Pisząc cokolik, masz na myśli jakąś zaślepkę/kątownik? Czy może puszczenie w ścianie?
    Najkrótsza droga w salonie od ściany do ściany wiedzie przez podłogę. Myślałem by zrobić bruzdę a potem zalepić ją gipsem czy czymś by zmniejszyć ryzyko zapadnięcia. W ten sposób chciałem tam puścić kabel audio i ewentualnie HDMI.


    Oczywiście peszelek daje szanse na ewentualną wymianę kabla ale istnieje ryzyko zbierania się kondensatu wodnego w środku

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.327

    Domyślnie

    Jeśli kabel cokolikiem to taki:

    https://www.extul.pl/wp-content/uplo...03/listwy2.jpg

    Jeśli bruzda to głęboka na 16 18mm szeroka na 26 - 30mm odkurzyć, zagruntować a następnie wkleić na silikon kanał kablowy:

    https://www.castorama.pl/kanal-elekt...-id-17206.html

    w którym umieścisz przewody.
    Pokrywka kanału oczywiście zlicowana z posadzką.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wic1

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-940
    Posty
    129

    Domyślnie

    Czyli lepiej puścić kabel przez 15m cokolika ale gorzej w podłodze przez 5-6m?

    Pozdrawiam

  6. #6

    Domyślnie

    Ja mam wszystkie kable w listwach przypodłogowych schowane. Nie tylko do tylnych głośników ale internet czy światłowód. Pod podłogą ciężko coś później wymienić lub modyfikować

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony