dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1

    Domyślnie Instalacja solarna: wschód-zachód lub południe (ze stelażem)

    Witam,

    Planuje zrobić prostą instalację solarną na dachu i rozważam która opcja skierowania kolektorów będzie lepsza tzn. na wschód - zachód lub południe ze stelażem,

    Warunki techniczne:
    - dach dwuspadowy, skierowany praktycznie idealnie w kierunki wschód i zachód, spad ma 18 stopni,
    - dwa kolektory słoneczne Hewalex KS2600F + zbiornik 300L


    Lokalna firma zaleca zrobienie instalacji na dachu od strony zachodniej ze stelażem tak, żeby kolektory były skierowane na południe, takie rozwiązanie ma dwie duże wady, jedna to kwestia estetyki (stelaż na dachu), i druga wada która martwi mnie najbardziej - taki stelaż przy mocnych porywach wiatru będzie stawiał duży opór na całą instalacje i dach, mieszkam w południowej polsce i częste są wiatry powyżej 80 km/h, troche mnie to martwi.

    Wolałbym jednak żeby oba kolektory "leżały" na dachu bez stelażu, nie wiem czy taka instalacja miałaby w ogóle sens (wschód - zachód),

    Montaż na elewacji i na ziemi odpada,

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    coachu13

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    1.205

    Domyślnie

    Masz na myśli instalację fotowoltaiczną czy kolektory słoneczne do ogrzewania wody ?

  3. #3

    Domyślnie

    kolektory słoneczne do ogrzewania wody

  4. #4

    Domyślnie

    wypowie sie ktoś?

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Dariusz1983

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Kod pocztowy
    21-205
    Dzielnica
    gmina
    Posty
    295

    Domyślnie

    Ja mam 2 kolektory z dotacji ze zbiornikiem 200l. Kolektory zamontowane na dachu o spadku 15 stopni na wschód na stelażu skierowane na południe(patrząc na nie od tyłu czyli od północy są przekrzywione skośne na wschód/w lewo) i super grzeją nawet w zime gdy jest poniżej 0 stopni. Co ciekawe u sąsiadów mających solary montowane poziomo na południe woda się nie grzeje w zasadzie w zime. Wystarczy aby słońce trochę świeciło, a wodę w bojleże 200l potrafią podgrzać do nawet +60stopni(góra i dół zbiornika). Jedyny minus to trochę estetyka, bo akurat od północy mam wejście z ulicy no ale coś za coś niestety. Fotowoltaikę też mam identycznie zrobioną na dachu o spadku na wschód zamontowaną na 35 stopniowych ekierkach skierowanych na południe i też jedynie estetyka trochę boli ale działać działa bardzo dobrze.
    Ja bym na wschód/zachód nie zakłądał, bo mają grzać wodę cały dzień i tu kierunek południowy zawsze będzie idealny choć kosztem estetyki.

    O ile masz możliwość i od wschodu nie ma z rana cienia do wschodnia połać z kolektorami na stelażu skierowanymi na południe będzie lepiej pracować, bo już od wschodu słońca solary będą zbierać ciepło(tak jak u mnie-zero cienia od wschodu nawet w zimie i pięknie grzeja CWU).

    Oczywiście jak nie dach to grunt/elewacja od południa byłaby lepsza ale jak piszesz to odpada.
    Ostatnio edytowane przez Dariusz1983 ; 18-02-2022 o 10:13

  6. #6

    Domyślnie

    Mam 4 płaskie Hewalexy skierowane na południe nawet dziś mają ponad 64*C i grzją chałupę.
    Ja bym kierował kolektory na południe pomijając estetyke to ma działać a nie wyglądać. Kierując na wschód za wiele nie ugrasz przed robotą może zęby w ciepłej wodzie umyjesz, strona zachodnia dopiero po 13:00 będzie oświetlona i coś tam do wieczora napompuje ale nie będą to tak spektakularne ilości jak z południowej strony.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Dariusz1983

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Kod pocztowy
    21-205
    Dzielnica
    gmina
    Posty
    295

    Domyślnie

    O tym właśnie pisałem-kosztem estetyki zyskuje się ciepło czy to CWU czy dogrzewanie.

  8. #8

    Domyślnie

    Panowie dziękuje za odpowiedź
    Dariusz1983 Masz może zdjęcie tego jak to wygląda (instalacja solarna) u Ciebie? Mamy prawie identyczny spadek dachu, zdjęcie dałoby mi lepsze wyobrażenie całości.
    Technik podczas wizyty stwierdził że instalacja zostałaby zamontowana na dachu od strony zachodniej ze stelażem, nie jestem pewien czy to bardziej opłacalne rozwiązanie czy po prostu stwierdził tak ze względu na to że komin którym pójdą przewody znajduje się na tamtej stronie i instalacja będzie łatwiejsza,

    W moim przypadku będę mieć zbiornik 300L (Lemet 300 SE), czy dla dwóch paneli Hewalex KS2600F nie lepiej byłoby wybrać jednak mniejszy?

    Na koniec jeszcze pytanie o cene, czy sądzicie że cała instalacja zbudowana na x2 Hewalex KS2600F + Lemet 300 SE z montażem za około 5500 zł (cena na dzień dzisiejszy, po odliczeniu dotacji na całość) to dobra cena?

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Dariusz1983

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Kod pocztowy
    21-205
    Dzielnica
    gmina
    Posty
    295

    Domyślnie

    Dziś już ciemno niestety ale jutro owszem zrobię fotke.

    Na szybko znalazłem u nas na forum https://forum.muratordom.pl/showthre...3%B3w-na-dachu dziwne ustawienia kolektorów
    Ostatnio edytowane przez Dariusz1983 ; 18-02-2022 o 17:04

  10. #10

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Dariusz1983

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Kod pocztowy
    21-205
    Dzielnica
    gmina
    Posty
    295

    Domyślnie

    Fotka: [img=//www46.zippyshare.com/thumb/DIjN1Wue/file.html][/img] tak to wygląda od południa, od północy stelaż srebrny-mały wiejski domek na lubelszczyźnie.
    Ostatnio edytowane przez Dariusz1983 ; 18-02-2022 o 17:38

  12. #12

    Domyślnie

    Dzięki za zdjęcie,

    Jestem trochę zaskoczony tym jak wysoko stoją panele, myślałem ze będzie to jednak trochę mniejszy kąt.
    Hewalex KS2600F jest wysoki aż na dwa metry, martwi mnie nie tyle kwestia estetyki a bezpieczeństwa, wydaje sie ze dwa takie panele na dachu będą stawiać ogromny opór wiatru, musze to jeszcze przemyśleć.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Dariusz1983

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Kod pocztowy
    21-205
    Dzielnica
    gmina
    Posty
    295

    Domyślnie

    U mnie stoją twardo 2 sztuki HEWALEX KS2100F(2022mm, waga 35kg sztuka różnią się od Twoich szerokośćią, a wysokośc mają identyczną i wagą) mimo wiatrów jakie mamy obecnie, a kąt ustawiony pod oczekiwanie pracy przez cały rok. W lato spokojnie mam 200l wody o temp.nawet powyżej 90stopni(góra i dół zbiornika czyli 200 litrów niemal wrzątku)-bywa, że zbiornik schładza się oddając część ciepła na piec, bo juz za dużo solary dały, a dają jeszcze. Za to w zime jak słoneczko świeci nawet w mróz dogrzewają CWU.

    Ale u mnie ekipa monterów(dotacja gminna) na luzie pracowała(akurat ostatnią mieli w magazynie, a na nowe czekać musieli-tega dnia się przypomniałem w gminie, że montuja w okolicy, a do mnie jeszcze nie dotarli-w pół godziny ekipa przyjechała), obiad zjedli, pogadalismy więc i sie przyłożyli. Montaż trwał bagatela ponad 8 godzin na luziku bez spiny.

    Jakoś tak dobrze działają, że rodzina niemal naprzeciwko mającą 3 kolektory ustawione bezpośrednio na południe(dach płaski) nie może uwierzyć, że u mnie działają w zime, bo u nich od jesieni nic a nic nie dają ciepła.
    Ostatnio edytowane przez Dariusz1983 ; 18-02-2022 o 20:54

  14. #14

    Domyślnie

    To ciekawe że u sąsiadów 3 panele nie dają nic a u Ciebie przy dwóch jest zysk, mój brat też ma 3 panele I z tego co wiem to w zimie nie ma z nich żadnej korzyści, nie jestem znawca tematu także się nie wypowiem, może po prostu panele są bardziej wydajne? Może panele są zainstalowane pod innym kątem? Odległość do zbiornika może jest inna?

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Dariusz1983

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Kod pocztowy
    21-205
    Dzielnica
    gmina
    Posty
    295

    Domyślnie

    Myślę, że działają bo:
    -są nowe/wydajniejsze
    -są wystawione na słońce juz od wschodu bez zacienień więc czas nagrzewania jest dużo dłuższy
    -ułozone są nie poziomo a po skosie więc występuje naturalny ruch ogrzanego płynu(wyjście jest w najwyższym punkcie)
    -stoja pod dość dużym kątem więc i w zime lepiej "łapią" słońce tak jak i fotowoltaika gdy lezy bardzie płasko to w zime nic nie daje
    -najistotniejsze dla mnie jest, że DZIAŁAJĄ-a dlaczego to mniej ważne dla mnie
    Generalnie jak jest z rana słońce to ok 9ej w zime już grzeja(jak jest trochę poniżej zera) i pracują do chwili gdy słońce zacznie się chować(pojawia się na nich cień czyli nawet do ok 15ej).
    Tu trochę żartem-jak podchodzisz do ludzi(monterów) tak jak byś chciał aby i Ciebie traktowano to i zwykle prace są wykonane lepiej
    'z sercem", a jak traktujesz z góry jak "roboli", wpierniczasz się im w robote, pouczasz choć się nie znasz, mądrujesz się to i są tego efekty-niestety negatywne. J ich zostawiłęm z pracą sam na sam-dostali pić,jeść, coś chłodnego na deser i nie wpierniczałem się w pracę. Ustalilismy wymogi z mojej strony i wszystko wykonali na spokojnie(fakt ponad 8 godzin od wejścia do wyjścia świadczy o braku pospiechu) i zgodnie z oczekiwaniami, czego nie byli pewni przyszli dopytali.
    O fakcie miłej współpracy świadczy równiez fakt, że sami bez proszenia domontowali bezpłatnie modem do instalacji, a po miesiącu dostarczyli jeszcze repeter WiFi, bo instalacja wymagała podpięcia kablem sieciowym(nie chciało mi się kłaść kabla do piwnicy) i aby ja podłączyć dostarczyli repeter WiFi z gniazdem sieciowym i do niego podpielismy instalację aby mieć zdalny dostęp. Z tego co wiem to takie "bajery" dostarczono do max 20% powstałych instalacji...mi tam zdalny dostęp nie był niezbędny i nawet miałem plan dokupić repeter ale skoro sami dostarczyli.

    Druga ale starsza instalacja solarna 3 panele jest u mężą mojej teściowej-idealnie na południe, na dachu trochę bardziej płasko bez stelaży niż u mnie i...nawet w lato ledwo grzeją wode do 40-45 stopni w bojlerze 300l, bo się im w trakcie prac wpierniczał, mądrował, pouczał itd. ogólnie typowo "dej pan te zgrzewarke, bo mnie krew zaleje jak to paprota-jo wim lepi" Do tego zamiast gwarancje uruchomić jak niezbyt dobrze pracowały to hydraulika zatrudnił do poprawek i...teraz to już w zasadzie wogóle nie grzeją wody-nawet teściowa przyznaje, że mógł nie ruszać bo słabo ale grzały wcześniej i wody oszcędnie wystarczało. Jak zerkał u mnie, że mam i ponad 90 stopni wodę w zasobniku CWU(góra i dół tyle mają w lato na luzie) to sie za głowe łapał jak to skoro u niego czasami widział max 45stopni i to po całym dniu grzania w lato. Ba nawet musi gazem dogrzewać, bo wody ciepłej nie starcza, a mieszkają w max 4 osoby przy 300l.

    Nawet idąc po wsi zerkam po solarach u ludzi i widzę, że gdy u mnie sa już rozmrożone gdy jest słoneczko i pracują tak u ludzi są nadal zamrożone(szron,szadź/śnieg), a mają te same 2 sztuki z tej samej dotacji tylko leżą bardziej płasko i nie są jak u mnie skośnie w bok.



    Widzę, że dziś słońce u mnie raczej będzie więc mogę zrobić fotki podczas pracy-na teraz temp. jest +6 i pizga niemiłosiernie ale jeszcze słoneczko jest w zasadzie tuż nad horyzonem.

    Godz.7:00:
    -temp. solarów +8, tem.wody na dole zasobnika +23, na górze zasobnika+52
    Godz.7:30:
    -temp. solarów +23, temp.wody na dole zasobnika +23, na górze zasobnika+52-LADA MOMENT ZACZNĄ GRZAĆ gdy różnica tem.przekroczy 6 stopni!
    Godz: 7:50
    -temp. solarów +34, temp.wody na dole zasobnika +23, na górze zasobnika+52-JUŻ PRACUJĄ!
    Godz: 8:00
    -temp. solarów +30, temp.wody na dole zasobnika +24(JUŻ ROŚNIE), na górze zasobnika+51-PRACUJĄ
    Godz: 8:30
    -temp. solarów +35, temp.wody na dole zasobnika +27(i ROŚNIE), na górze zasobnika+51-PRACUJĄ
    Godz: 9:00
    -temp. solarów +41, temp.wody na dole zasobnika +31(i ROŚNIE), na górze zasobnika+50-PRACUJĄ niestety nadchodzą chmury więc chyba więcej nie nagrzeje!
    Ostatnio edytowane przez Dariusz1983 ; 19-02-2022 o 08:01

  16. #16

    Domyślnie

    Ze swojej strony myślę ze najważniejszą różnica jaka sam zauważyłem to fakt ze stoją pod dużym kątem, wszystkie dotychczasowe instalacje solarne jakie widziałem leżały bardziej płasko, w tym wspomniana instalacja u brata z 3 panelami nie dająca praktycznie nic w zimie, jak wiemy w zimie w Polsce słońce jest bardzo nisko nad horyzontem, nawet w południe.
    Zgodzę się ze współpraca i serdeczność jest ważna podczas instalacji, wiadomo ze ludzie są rożni i może się trafić ekipa która mimo wszystko będzie chciała odwalić robotę najszybciej i najmniejszym kosztem i to będzie dla nich priorytetem.
    Mógłbym jeszcze zapytać jaki był koszt Twojej instalacji po otrzymaniu dotacji? W mojej gminie jest to około 5500 zł wkładu własnego.
    Dzięki jeszcze raz za wyczerpujący post, pomogło mi to trochę lepiej zrozumieć całość i funkcjonalność instalacji,

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Dariusz1983

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Kod pocztowy
    21-205
    Dzielnica
    gmina
    Posty
    295

    Domyślnie

    Całość wyszła koło 4300zł(lipiec 2021) ale trzeba było dopłacić 500zeta za podłączenie zaworu zwrotnego zabezpieczjącego przed przegrzaniem kolektorów do pieca(nie było tego w projekcie) więc sama instalacja 3800zł-bez podpięcia dodatkowego zabezpieczenia zasobnika) ale mają trochę zwracać, bo walczą o wyższe dofinansowanie. Koszt zawiera,zasobnik CWU Galmet SGW(S)B 200L, 2 panele HEWALEX KS2100F z systemem stelażowym, układ sterujący GH26-P09A z systemem pompowym Wilo ST15/7, zdalnym dostepem modem GEKO+repeter WiFi, orurowanie itd. oraz montaż, podłączenie do pieca CO pompą IBO OHI26-60/180(działa również jako zabezpieczenie przed przegrzaniem zasobnika zżucając nadmiar ciepła na piec w lato), serwis i 5 letnią gwarancję oraz ubezpieczenie.

    Jak pisałem wcześniej przyszły chmury i koniec grzania ale gdyby było ładnie to spokojnie pod +60 byłoby w zasobniku(góra i dół)-mogę na dowód podesłać zdjęcia z godzin odczytu temperatur.

    Trafiły też się 2 "usterki" nie wynikające z niestaranności tylko z wady elementu- usunięte jeszcze gdy byli w okolicy na montażach reszty kolektorów z dofinansowania: uszczeleczka na rurce z ciepłą wodą popuszczała lekko i wadliwe naczynie wyrównawcze/wzbiorcze od zasobnika CWU powodowało lekkie podciekanie zaworu bezpieczeństwa na CWU.
    Uszcelka i naczynie wymieniono.

    Co do życzliwości wierzę, że jak kogoś traktujemy tak on nas(mędzimy, mądrujemy sie i ogólnie dupę trujemy to zrobi na odwal lub tak jak chcemy ale nie mając doświadczenia często chcemy źle aby tylko szybciej przestać z nami mieć kontakt) więc 20 stycznia 2022 montowałem fotowoltaike tylko 3,95kW(p) za gotówke(firma ponad 140km odemnie i była to ich najodleglejsza instalacja) i robili od rana do późna aby szkończyć w 1 dzień instalacje-tez objad dostali, ciepłe napoje itd. pracę wykonali na spokojnie w dobrej atmosferze więc i moje testy(czekam jeszcze na wymianę licznika) z pogodnych dni wykazały uzyskiwane moce ponad 91% mocy instalacji 3,95kW(p)więc nader dobrze jak na luty. Panele też w identycznym układzie jak i solary tyle, że na garażu(spadek dach z zachodu na wschód, panele na południe na ekierkach 35stopni ustawione skośnie podobnie jak i kolektory).
    W zamian mam pełny dostęp do sterowania solarów i fotowoltaiki(pełne kody dostępu, konto instalatora itd). Trzeba być normalnym to i normalnie będzie się traktowanym tak aby było jak najlepiej zrobione, a nie na odwal.

    U mnie plusuje w mojej ocenie skośne ustawienie(wyjście ciepła z kolejktorów mam w najwyższym punkcie-ten po lewej) tak jak spadek dachu i zero cienia od samego rana(wschodnia strona), bo przypatrując się u sąsiadów gdzie mają poziomo i pod kątem mniejszym na dachach od południa mają jeszcze poszronione kolektory gdy u mnie normalnie grzeją-widać skośne ustawienie obok siebie powoduje, ze ciepło lepiej krąży i przyspiesza ich nagrzewanie, bo zmniejszone są opory. Jak mawiają grunt, że działa dobrze, a czego to zasługa to pewnie magia-brat teściowej szydzi, że nie ma opcji abyśmy mieli takie "magiczne" kolektory skoro u niego 3 sztuki na południe ale poziomo obok siebie pod też dużym katem ustawione nie działają to u nas też nie mogą i już(jak się mówi przyjdź i sprawdź to jakoś nie przychodzi), a jednak działą w zime o ile słońce jest.

    Co ciekawe to nawet jak słońce świeci ewidentnie z boku na ramki(nie na front kolektorów jeszcze) to już skubańce ciepło zbierają, a im słońce bardziej ze wschodu na południe się przesuwa z rana grzanie tylko rośnie.

    P.S. nie tylko ja tak "dziwnie" ustawione mam solary-sąsiad męża mojej teściowej(jego brat) ma 3 kolektory też jak ja tylko na zachodniej stronie.

    A tak z ciekawości u Ciebie planują dać stelaż poziomujący pod kolektory i dopiero kolektory poziomo obok siebie czy tak jak u mnie skośnie jak spadek dachu? Z tego co gadałem z moimi instalatorami to odradzają poziomowanie bo zwiększa sie ryzyko wiatrowe.
    Ostatnio edytowane przez Dariusz1983 ; 19-02-2022 o 10:56

  18. #18

    Domyślnie

    A to nie przeszkadza, że tak mocno grzeje w lecie? jak w domu jest już 35 stopni to jeszcze zbiornik nagrzany na 90 brzmi nieciekawie.

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Dariusz1983

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Kod pocztowy
    21-205
    Dzielnica
    gmina
    Posty
    295

    Domyślnie

    Samo uruchomienie pompy (celem zabezpieczenia bojlera przed przegrzaniem) z zasobnika do pieca(w zimie dogrzewa się piecem CWU) obniża temp. o 15 stopni w kilka minut bez uruchamiania pompy na dom z pieca więc luzik-bojler się schładza i solary grzeja dalej.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony