dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    WRC.KAROL

    Zarejestrowany
    Jul 2019
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    54-063
    Posty
    4

    Domyślnie Zasyp fundamentu - problem

    Witam,

    może ktoś z Państwa miał takową sytuację i jest mi w stanie pomoc, końcem listopada zasypaliśmy fundamenty, zasyp został zagęszczony, w tym stanie (ze względu na różne czynniki, brak betonu w okolicznych betoniarniach, okres świąteczny) przestał do do tej pory, w poniedziałek ekipa przystąpiła do ponownego zagęszczania przed planowym wylaniem chudziaka, tu zaskoczenie, piasek jest tak przemoczony, że zagęszczarka się zapada. Po odkopaniu wierzchniej warstwy, pod spodem błotko Ściana fundamentowa wysoka na metr, zasyp dwa razy po około 40-45 cm i dwie warstwy zagęszczone, grunt rodzimy glina. Co z takim fantem zrobić, jak wybrnąć z tej dość niekomfortowej sytuacji.
    Z góry dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam Karol

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.321

    Domyślnie

    Prawdopodobnie woda z opadów wsiąkała w piasek lecz nie przedostawała się przez glinę pod nim lub też w piasek naszła woda z gliny.
    Możliwe też że głębsze warstwy są jeszcze zamarznięte co powoduje nie przedostawanie się wody.
    Na początek zrobił bym opaskę i drenaż odsączający a następnie w kilku miejscach wykopał bym doły zaszalowane paletami i odczekał usuwając wodę zgromadzoną w dołach, a następnie wybrać warstwę i próbować zagęszczać.
    Przed wylewaniem chudziaka ostatnią warstwę piasku ustabilizować cementem a przed samym chudziakiem wyłożyć na całość folię budowlaną.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Kiedyś o tym pisałem.... Nie zostawia się niezalanego chudziaka jak pod spodem jest glina.
    Teraz tak
    Jak będą padać deszcze to dupa z każdej strony.
    Najszybciej to wybrać wszystko do gliny, odczekać aż woda z piasku odsączy się na odkładzie i sasypać, zagęścić i chudziak.
    Możesz też wylać chudziak na tym co masz

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    WRC.KAROL

    Zarejestrowany
    Jul 2019
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    54-063
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej733 Zobacz post
    Możesz też wylać chudziak na tym co masz
    Jakie mogą być tego konsekwencje, nie będzie z czasem siadać podłoga? Przeraża mnie wybieranie 200 ton piachu Kilka dni bez deszczu i wygląda to zdecydowanie lepiej.

    Dodam, że ściana fundamentowa zabezpieczona izolacja ciężką (dwie warstwy), ocieplona XPS, folia kubełkowa i obsypana tym samym materiałem co zasyp fundamentu.

    Pozdrawiam

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.321

    Domyślnie

    Jeśli pospółka w fundamentach była prawidłowo zagęszczona to nic Ci nie siądzie. Owszem wchodząc w butach grunt wydaje się miękki i punktowo zawsze tak będzie, natomiast płyta na całości nie pójdzie nizej.
    Tak jak wspominałem jeśli pod piaskiem grunt jest gliniasty to zabezpieczył bym się przed wchłanianiem wilgoci z gliny.
    Gruba folia na całości spowoduje wstępną izolację przed wilgocią a ponadto mleczko z betonu nie będzie wsiąkało w piasek i pogarszało jakości mieszanki betonowej.
    Przed wylewaniem płyty piasek zrasza się wodą po to aby nie wyciągał wilgoci z mieszanki betonowej.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    WRC.KAROL

    Zarejestrowany
    Jul 2019
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    54-063
    Posty
    4

    Domyślnie

    Dla potomnych Wybrnąłem z sytuacji następująco, beczki stalowe 200 litrów nacięte kątówką by przepuszczały wodę, wkopane w narożniki i po środku zasypu, do tego jazda małą zagęszczarką, zostawiałem na noc i rano i wylewanie wody z beczek, tydzień ciężkiej pracy i finiszowe zagęszczenie dużą maszyną. Na całość folia i beton wylany Dzięki wszystkim za porady.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał WRC.KAROL Zobacz post
    Dla potomnych Wybrnąłem z sytuacji następująco, beczki stalowe 200 litrów nacięte kątówką by przepuszczały wodę, wkopane w narożniki i po środku zasypu, do tego jazda małą zagęszczarką, zostawiałem na noc i rano i wylewanie wody z beczek, tydzień ciężkiej pracy i finiszowe zagęszczenie dużą maszyną. Na całość folia i beton wylany Dzięki wszystkim za porady.
    Ciekawy patent.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony