dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Question Kolumna filtrująca węglowa a bakterie

    Cześć!

    Czy kolumny węglowe do uzdatniania wody w domu, których złoża są obliczone na 10 lat stają się wielkim siedliskiem bakterii?

    Zwłaszcza, że jest w nich podatniejszy węgiel granulowany. Wkłady do filtrów typu BB20 kilka razy w roku się wymienia, więc może zagrożenie jest niewielkie. Kolumna tylko się przepłukuje i trudno mi uwierzyć, że usuwa w ten sposób zalęgnięte mikroby, a to że producenci milczą na ten temat, wzmaga podejrzenia. Pytam, bo taka kolumna wydaje się być ekonomicznym rozwiązaniem w porównaniu z BB20.

    Zacząłem się interesować filtrem węglowym na cały dom, ze względu na wodę wodociągową zatrutą chlorem. Ilość chloru zmienia się i czasem trudno go wyczuć, a czasem uderza w nos od razu po odkręceniu kranu. Obawiam się, czy czas, gdy chloru jest mało (a może nie ma go w ogóle) może sprzyjać pojawieniu się bakterii. Zużycie miesięczne wody: 21m3.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KLARSAN
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Posty
    4.065
    UZDATNIANIE WODY - FILTRACJA WODY W DOMU I W PRZEMYŚLE Zajmujemy się analizą wody, doborem urządzeń, montażem, serwisem. Oferujemy produkty oraz usługi dla odbiorców indywidualnych i firm. www.klarsan.pl LOKALIZACJA: Cała Polska TELEFON: 42 279 64 00 E-MAIL: [email protected]

    Domyślnie

    Cytat Napisał -pw- Zobacz post
    Cześć!

    Czy kolumny węglowe do uzdatniania wody w domu, których złoża są obliczone na 10 lat stają się wielkim siedliskiem bakterii?

    Zwłaszcza, że jest w nich podatniejszy węgiel granulowany. Wkłady do filtrów typu BB20 kilka razy w roku się wymienia, więc może zagrożenie jest niewielkie. Kolumna tylko się przepłukuje i trudno mi uwierzyć, że usuwa w ten sposób zalęgnięte mikroby, a to że producenci milczą na ten temat, wzmaga podejrzenia. Pytam, bo taka kolumna wydaje się być ekonomicznym rozwiązaniem w porównaniu z BB20.

    Zacząłem się interesować filtrem węglowym na cały dom, ze względu na wodę wodociągową zatrutą chlorem. Ilość chloru zmienia się i czasem trudno go wyczuć, a czasem uderza w nos od razu po odkręceniu kranu. Obawiam się, czy czas, gdy chloru jest mało (a może nie ma go w ogóle) może sprzyjać pojawieniu się bakterii. Zużycie miesięczne wody: 21m3.
    Cześć,

    węgiel aktywny w takiej kolumnie węglowej powinno wymieniać się co maksymalnie 3 lata. Węgiel rzeczywiście się płucze, ale nie regeneruje się on, zatem po 3 latach jego zdolności adsorpcyjne się wyczerpują (zakładając również odpowiednio dużą kolumnę dobraną do Twoich potrzeb).

    Być może pomyliłeś czas gwarancji z żywotnością złoża?

    Do takiego zużycia wody my polecalibyśmy kolumnę węglową z 60 l złoża.
    Analiza fizykochemiczna wody dla użytkowników forum Muratordom w cenie 99 zł.
    Wyślemy kuriera, który odbierze butelkę wody z Twojego domu. Zapraszamy do kontaktu.

    Zobacz kanał o filtracji wody na YouTube i grupę filtry do wody na Facebooku

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał -pw- Zobacz post
    Cześć!

    Czy kolumny węglowe do uzdatniania wody w domu, których złoża są obliczone na 10 lat stają się wielkim siedliskiem bakterii?

    Zwłaszcza, że jest w nich podatniejszy węgiel granulowany. Wkłady do filtrów typu BB20 kilka razy w roku się wymienia, więc może zagrożenie jest niewielkie. Kolumna tylko się przepłukuje i trudno mi uwierzyć, że usuwa w ten sposób zalęgnięte mikroby, a to że producenci milczą na ten temat, wzmaga podejrzenia. Pytam, bo taka kolumna wydaje się być ekonomicznym rozwiązaniem w porównaniu z BB20.

    Zacząłem się interesować filtrem węglowym na cały dom, ze względu na wodę wodociągową zatrutą chlorem. Ilość chloru zmienia się i czasem trudno go wyczuć, a czasem uderza w nos od razu po odkręceniu kranu. Obawiam się, czy czas, gdy chloru jest mało (a może nie ma go w ogóle) może sprzyjać pojawieniu się bakterii. Zużycie miesięczne wody: 21m3.
    Ten "trujący" chlor zabezpiecza wodę przed tymi "trującymi" bakteriami... Jeśli woda wpadająca na filtr węglowy zawiera odpowiednią ilość chloru to niejako "dezynfekuje" złoże. Oczywiście nie jest to idealna sytuacja i część złoża nie ma już kontaktu z chlorem (pochłoniętym w pierwszych warstwach złoża) i tam bakterie mogą się rozwijać (i prawie na pewno będą). Dlatego węgiel powinno się wymieniać regularnie (i nie chodzi tylko o jego pojemność sorpcyjną ale właśnie czystość mikrobiologiczną).

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi.

    Cytat Napisał KLARSAN Zobacz post
    Być może pomyliłeś czas gwarancji z żywotnością złoża?
    W sklepie internetowym przy kolumnie węglowej jest taka treść:
    "Orientacyjna żywotność złoża w zależności od parametrów wody 10 lat".
    Przy innej, w innym miejscu rzeczywiście piszą o gwarancji na 10 lat i nic o czasie życia złoża - podobnie w instrukcji obsługi.

    Te filtry to śliski temat - niedopowiedzenia na stronach producentów i sprzedawców, i dlatego postanowiłem pomęczyć na forum.

    Z tego co piszecie może wynikać, że jednak BB20, to najbezpieczniejsze rozwiązanie, bo ilość chloru u mnie jest nieprzewidywalna. Większość wkładów działa tylko miesiąc, ale widzę, że są też tanie, bitumiczne, które u mnie powinny pociągnąć 4 miesiące (przerabiają ponad 90m3). Gdybym się przełączył w tryb paranoiczny, mógłbym jeszcze dołożyć ultrafiolet, ale nie wiem czy jest sens.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KLARSAN
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Posty
    4.065
    UZDATNIANIE WODY - FILTRACJA WODY W DOMU I W PRZEMYŚLE Zajmujemy się analizą wody, doborem urządzeń, montażem, serwisem. Oferujemy produkty oraz usługi dla odbiorców indywidualnych i firm. www.klarsan.pl LOKALIZACJA: Cała Polska TELEFON: 42 279 64 00 E-MAIL: [email protected]

    Domyślnie

    Cytat Napisał -pw- Zobacz post
    Dzięki za odpowiedzi.



    W sklepie internetowym przy kolumnie węglowej jest taka treść:
    "Orientacyjna żywotność złoża w zależności od parametrów wody 10 lat".
    Przy innej, w innym miejscu rzeczywiście piszą o gwarancji na 10 lat i nic o czasie życia złoża - podobnie w instrukcji obsługi.

    Te filtry to śliski temat - niedopowiedzenia na stronach producentów i sprzedawców, i dlatego postanowiłem pomęczyć na forum.

    Z tego co piszecie może wynikać, że jednak BB20, to najbezpieczniejsze rozwiązanie, bo ilość chloru u mnie jest nieprzewidywalna. Większość wkładów działa tylko miesiąc, ale widzę, że są też tanie, bitumiczne, które u mnie powinny pociągnąć 4 miesiące (przerabiają ponad 90m3). Gdybym się przełączył w tryb paranoiczny, mógłbym jeszcze dołożyć ultrafiolet, ale nie wiem czy jest sens.
    A rozważałeś montaż filtra kuchennego pod zlewem? Czy zależy Ci na filtracji na węglu na cały dom?

    Nasi klienci bardzo chwalą rozwiązanie z kolumną węglową, szczególnie za zmiękczaczem wody. Natomiast filtr narurowy z wkładem węglowym wymaga niestety sporo uwagi, szczególnie przy takim zużyciu wody. Dodatkowo powierzchnia filtracji jest znacznie mniejsza, niż w przypadku kolumny.
    Analiza fizykochemiczna wody dla użytkowników forum Muratordom w cenie 99 zł.
    Wyślemy kuriera, który odbierze butelkę wody z Twojego domu. Zapraszamy do kontaktu.

    Zobacz kanał o filtracji wody na YouTube i grupę filtry do wody na Facebooku

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał KLARSAN Zobacz post
    A rozważałeś montaż filtra kuchennego pod zlewem? Czy zależy Ci na filtracji na węglu na cały dom.
    Cały dom - zdecydowanie.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KLARSAN
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Posty
    4.065
    UZDATNIANIE WODY - FILTRACJA WODY W DOMU I W PRZEMYŚLE Zajmujemy się analizą wody, doborem urządzeń, montażem, serwisem. Oferujemy produkty oraz usługi dla odbiorców indywidualnych i firm. www.klarsan.pl LOKALIZACJA: Cała Polska TELEFON: 42 279 64 00 E-MAIL: [email protected]

    Domyślnie

    Cytat Napisał -pw- Zobacz post
    Cały dom - zdecydowanie.
    A rozważałeś montaż zmiękczacza wody z węglem aktywnym impregnowanym srebrem?

    Istnieje także możliwość, żeby wykonać kolumnę węglową z takim węglem, choć koszt zapewne będzie znaczny.
    Analiza fizykochemiczna wody dla użytkowników forum Muratordom w cenie 99 zł.
    Wyślemy kuriera, który odbierze butelkę wody z Twojego domu. Zapraszamy do kontaktu.

    Zobacz kanał o filtracji wody na YouTube i grupę filtry do wody na Facebooku

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał KLARSAN Zobacz post
    A rozważałeś montaż zmiękczacza wody z węglem aktywnym impregnowanym srebrem?
    Nie, w tej chwili rozważam najprostsze przypadki, a dopiero później ewentualnie zastanowię się czy czegoś nie rozbudować.

    W jaki sposób wymienia się złoże w polskiej kolumnie węglowej? Trzeba odpiąć całe urządzenie od sieci wodociągowej, wynieść 60kg butlę na dwór, odkręcić głowicę, wydłubać jakoś węgiel przez wąską szyjkę, wypłukać butlę, namoczyć nowy węgiel, upchać w butli i wszystko zmontować od nowa? I czy jeszcze się przy okazji wymienia jakieś uszczelki, sitka, filtry itp.?
    Ostatnio edytowane przez -pw- ; 24-04-2022 o 18:45

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KLARSAN
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Posty
    4.065
    UZDATNIANIE WODY - FILTRACJA WODY W DOMU I W PRZEMYŚLE Zajmujemy się analizą wody, doborem urządzeń, montażem, serwisem. Oferujemy produkty oraz usługi dla odbiorców indywidualnych i firm. www.klarsan.pl LOKALIZACJA: Cała Polska TELEFON: 42 279 64 00 E-MAIL: [email protected]

    Domyślnie

    Cytat Napisał -pw- Zobacz post
    W jaki sposób wymienia się złoże w polskiej kolumnie węglowej? Trzeba odpiąć całe urządzenie od sieci wodociągowej, wynieść 60kg butlę na dwór, odkręcić głowicę, wydłubać jakoś węgiel przez wąską szyjkę, wypłukać butlę, namoczyć nowy węgiel, upchać w butli i wszystko zmontować od nowa? I czy jeszcze się przy okazji wymienia jakieś uszczelki, sitka, filtry itp.?
    Jeśli chodzi o kolumnę węglową Carbotower, to należy odpiąć urządzenie od instalacji, odkręcić głowicę, można oczywiście wynieść butlę na zewnątrz. Następnie opróżniamy kolumnę z węgla, opłukujemy ją. Potem na dystrybutor zakłada się korek i zasypuje się butlę nowym, suchym węglem. Nowy węgiel nie musi być wilgotny, ponieważ przy uruchomieniu przepłukuje się kolumnę.

    Za kolumną rekomendujemy montaż filtra sznurkowego, zatem wkład wymienia się co max. pół roku. Przy wymianie węgla raczej nic dodatkowego nie trzeba wymieniać, szczególnie jeśli mamy do czynienia z głowicą manualną. Jedynie przesmarować uszczelki smarem, sprawdzić stan koszyka. Oczywiście można także zamówić serwis na wymianę węgla i sprawdzenie stanu poszczególnych komponentów.
    Analiza fizykochemiczna wody dla użytkowników forum Muratordom w cenie 99 zł.
    Wyślemy kuriera, który odbierze butelkę wody z Twojego domu. Zapraszamy do kontaktu.

    Zobacz kanał o filtracji wody na YouTube i grupę filtry do wody na Facebooku

  10. #10

    Domyślnie

    Dzięki za wyjaśnienia. Ściągnąłem nawet instrukcję obsługi kolumny i tam nie było to opisane. Wygląda na to, że w sumie czas obsługi i koszty kolumny węglowej oraz BB20 mogą być porównywalne. Bakteriologicznie wkłady mogą mieć przewagę, a kolumna wydajnościowo. Do przemyślenia.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony