Witam.
Do końca tego roku muszę wymienić aktualny piec na ekogroszek, gdyż ten nie spełnia norm. Chcę zdecydować się na pompę ciepła. Powierzchnia do ogrzania to ok 250m², w całym budynku są grzejniki, nie ma podłogówki, więc temperatura wody musi mieć gdzieś 55°C, przynajmniej taką utrzymywałem do tej pory na piecu. Po konsultacjach z projektantami, okazuje się, że szczytowe zapotrzebowanie na moc cieplną budynku przy -20°C wynosi 14,5kW. Ogólnie to polecano mi pompę Mitsubishi Zubadan 12kW, że taka będzie wystarczająca i będzie działać z grzejnikami. Montaż takiej pompy wraz z buforem i zbiornikiem c.w.u. oraz osprzętem, wyceniono mi na ok 55 tyś złotych.

Zakładam ten wątek ponieważ chciałbym poruszyć kilka kwestii i zaczerpnąć Waszej porady.

1. Zastanawiam się nad tym jaką pompę wybrać, czy tak jak mi polecano, split Mitsubishi Zubadan, czy może wybrać jakiś monoblok? Wydaje mi się, że split może mieć większą sprawność, szczególnie mam tu na myśli kwestię strat ciepła na odcinku pompa-wymiennik ciepła w domu.

2. Myślę nad zaoszczędzeniem części kosztów poprzez samodzielne wykonanie części hydraulicznej lub całkowity samodzielny montaż pompy i hydrauliki. I tutaj rozważam dwie drogi:

a) Wybór pompy typu split chociażby Mitsubishi Zubadan 12kW z montażem tylko po stronie gazowej. Widziałem w internecie takie oferty gdzie firma za 38 000zł przyjeżdża z pompą i łączą jednostkę zewnętrzną z wewnętrzną, a resztę czyli montaż bufora, zbiornik C.W.U. itp trzeba wykonać samemu.

b) Kupno pompy typu monoblok i samodzielny jej montaż, oraz samodzielne wykonanie całej hydrauliki tj. montaż bufora, zbiornik C.W.U. itp Z tego co wiem to do montażu monobloka nie trzeba uprawnień f-gaz, a SEPa już posiadam, więc od strony elektryki to dla mnie żaden problem. Nie wiem tylko jak wtedy wygląda kwestia gwarancji na pompę, czy jej nie tracę? Znalazłem pompę monoblok Daikin Altherma 3M, tylko tutaj musiałbym już raczej wziąć 14kW, bo z tego co widzę, to w dokumentacji technicznej dla pompy 14kW jest podana moc grzewcza 12,5kW. Taka pompa kosztuje ok 36 000zł.

Czy mogę prosić o jakieś rady? Wybrać split czy monoblok? I czy warto samodzielnie wykonywać montaż/część montażu? Może ktoś już szedł jedną z tych dwóch dróg samodzielnego wykonywania instalacji/montażu całej pompy i mógłby podzielić się swoją opinią?

Pozdrawiam.