dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Wystająca izolacja z wylewki

    Mam takie głupie pytanie. Ostatnio byłem na budowie (buduje deweloper) . Niedawno wylane wylewki jak widać tutaj :

    I takie głupie pytanie : co to przy ścianie wystaje ? To się przycina czy jak ? Pierwszy raz coś takiego widzę - może po prostu chodziłem po wylewkach gdzie było to przycięte i nie zwracałem uwagi ?

    I przy okazji takie pytanie: po co się robi te nacięcia które też widać ?
    Ostatnio edytowane przez miodas007 ; 03-05-2022 o 20:03

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.391

    Domyślnie

    To co wystaje z wylewki to nie jest izolacja. To jest tzw. dylatacja obwodowa. Na foto jest wykonana z taśmy piankowej, może być też wykonana z pasków styropianu. Przed położeniem okładziny podłogi (deski, płytki, etc.) dylatację obcina się na równo z wylewką. Okładzina podłogi również nie powinna być układana na styk ze ścianą. Na koniec dylatacja i szczelina przy ścianie jest zakrywana listwą przypodłogową.
    Dwie funkcje dylatacji obwodowej: zapewnia swobodę pracy wylewki (patrz rozszerzalność termiczna materiałów) oraz wytłumia przenoszenie dźwięków uderzeniowych na ściany i resztę konstrukcji budynku.

    Nacięcia w betonie wykonuje się aby ograniczyć naprężenia i pękanie wylewki.
    Ostatnio edytowane przez maaszak ; 04-05-2022 o 23:56
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za wyjaśnienia - nigdy na to nie zwróciłem uwagi, a oglądałem kilka domów stanie deweloperskim - ciekawe czy tej dylatacji nie było, czy po prostu było to już ładnie podcięte i nie zwróciłem uwagi.

    Nasuwa mi się jeszcze jedno pytanie:
    Okładzina podłogi również nie powinna być układana na styk ze ścianą.
    To zdanie tyczy się też łazienki ? No bo tam to chyba ciężko zachować mi jakąś dylatację - już nie mówiąc pod prysznicem.
    Ostatnio edytowane przez miodas007 ; 05-05-2022 o 13:09

  4. #4

    Domyślnie

    Tyczy sie też łazienki.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.391

    Domyślnie

    Cytat Napisał miodas007 Zobacz post
    Dzięki za wyjaśnienia - nigdy na to nie zwróciłem uwagi, a oglądałem kilka domów stanie deweloperskim - ciekawe czy tej dylatacji nie było, czy po prostu było to już ładnie podcięte i nie zwróciłem uwagi.

    Nasuwa mi się jeszcze jedno pytanie:

    To zdanie tyczy się też łazienki ? No bo tam to chyba ciężko zachować mi jakąś dylatację - już nie mówiąc pod prysznicem.
    Brak takiej dylatacji to szkolny błąd, obstawiam więc raczej że była już docięta na równo.

    Dotyczy to też łazienki, z tym że szczelina wypełniona zostaje fugą elastyczną (silikon) - dylatacja spełnia swoją funkcję i jest szczelna.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  6. #6

    Domyślnie

    Dotyczy to też łazienki, z tym że szczelina wypełniona zostaje fugą elastyczną (silikon) - dylatacja spełnia swoją funkcję i jest szczelna.
    Teraz mieszkam w bloku i łazienke mam całą opłytkowaną, ale wszędzia mam taką samą fugę (nie mam silikonu na styku ściana/podłoga) - czyli to oznacza że nie mam tam zachowanej dylatacji ?

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.391

    Domyślnie

    Cytat Napisał miodas007 Zobacz post
    Teraz mieszkam w bloku i łazienke mam całą opłytkowaną, ale wszędzia mam taką samą fugę (nie mam silikonu na styku ściana/podłoga) - czyli to oznacza że nie mam tam zachowanej dylatacji ?
    Płytki na ścianie nachodzą na płytkę podłogową, więc tak za bardzo nie widać w jaki sposób wykonana dylatacja między okładziną podłogi a ścianą.
    Sama fuga mineralna ma też pewną minimalną elastyczność względem płytek.
    Jeśli zatem podłoga nie jest ogrzewana a samo płytkowanie wykonywano w temperaturze zbliżonej do temperatury użytkowej pomieszczenia to i naprężenia (różnice temperatur i wynikające z niej ruchy rozszerzalności cieplnej materiałów), które musi przenosić taka dylatacja są stosunkowo niewielkie. Mimo wszystko bezpieczniej jest wykonywać we wszystkich narożach fugi wysokoelastyczne (np. silikon pomiędzy płytkami, akryl między płytką a sufitem), ale jeśli teraz nie masz spękań na fudze a tym bardziej na płytkach to nie ma co się przejmować i analizować.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony