dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie czy pompa ciepła w moim przypadku to HIT czy KIT

    Cześć,
    to mój pierwszy post tutaj i bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu moich dylematów.
    Mieszkam od 2 lat w domu jednorodzinnym z połowy lat 90tych - po podłodze 220m2, użytkowej 180, połowa podpiwniczona, ogrzewany parter i piętro, poddasze niemieszkalne, dach dwuspadowy. W 8 pomieszczeniach grzejniki zasilane w tym sezonie grzewczym 55-57 stopni, w jednym pomieszczeniu podłogówka.
    Ściany suporex 24 x 2, a pomiędzy nimi 5cm styropianu, sytropianem również ocieplone są stropy i częściowo dach, kilkunastoletnie okna dwuszybowe. Powiedziałabym dom dość przeciętnie ocieplony, ale tragedii zupełnej nie ma.
    W planach na ten rok fotowoltaika.

    Do tej pory do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej używam kotła gazowego niekondensacyjnego Vaillant, który pewnie niedługo dobije do pełnoletności (nie wiem dokładnie kiedy poprzedni właściciel go zamontował, ale ma ponad 10lat), zakładam, że nie jest to najekonomiczniejsze źródło ciepła. W poprzednim roku zużyłam wg faktur PGNIG ok 33tys kWh gazu. Ostatnia faktura za gaz opiewająca na 2400zł/2 miesiące zainspirowała mnie do poszukiwań alternatyw i w tej sposób doszłam do tematu pomp ciepła.
    Kilka spotkań z "fachowcami" i dobierane przez nich pompy (Galmet, Panasonic, Hewalex) z dużym rozrzutem w zakresie mocy od 10-18kW powodują u mnie coraz większy mętlik.

    Czy warto przy takich parametrach domu inwestować w pompę ciepła czy lepiej zacząć np od wymiany okien, może dołożyć gdzieś podłogówkę?
    Jeśli jednak pompa ciepła, to czy faktycznie trzeba ładować maszynę o mocy aż 18kW, biorąc pod uwagę to, że mam już gaz, mam kocioł i dopuszczam możliwość, żeby przy mrozach tym gazem się dogrzać? Przedstawione oferty opiewają na kwoty ok 50 tys więc nie jest to mało, a nie chciałabym potem żałować?
    Jak ugryźć ten temat? Ewentualnie w którym kierunku w ogóle radzicie iść, biorąc pod uwagę napięcia wokół gazu w tej chwili. Nie chcę węgla, ani ekogroszku, nie mam ochoty na brudną robotę

    Jestem z woj. wielkopolskiego

  2. #2

    Domyślnie

    KIT.

    Doprowadź dom do porządku i rachunki za gaz spadną.
    A jak skończy się ten cyrk na Ukrainie to sprawa z gazem wróci na stare tory.
    Regulamin paragraf 7pkt 2.6.f: Nie jest dozwolone zamieszanie (...) wypowiedzi które naruszają polskie lub międzynarodowe przepisy prawa, dobre obyczaje, normy moralne, obrażają godność lub naruszają dobra osobiste innych osób lub przedsiębiorstw, popierają radykalne postawy społeczne lub głoszą takie poglądy (dyskryminacja rasowa, etniczna, ze względu na płeć, wyznanie i inne).

  3. #3

    Domyślnie

    Niestety ale pompy ciepła są raczej do nowych dobrze ocieplonych domów. Musiałbym w niego włożyć w ocieplenie i podłogówkę ze 150k żeby ta pompa była w stanie ekonomicznie pracować.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Mam gaz i PC. Dom mniejszy bo około 130 m2, ale lepiej ocieplony.
    W latach 90-tych gdy dawało się "piątkę" styropianu ja dałem 13 cm. Przed ostatnim sezonem doszło kolejne 10 cm grafitowego.

    Po solidnym dociepleniu pewnie wystarczy Ci PC około 8 kW. A jeśli nie zlikwidujesz gazu to takie hybrydowe źródło ciepła "da radę" nawet w większe mrozy.
    Mniejszej mocy PC to tańsza PC...
    Zrobisz OZC i będzie wszystko wiadomo. Teraz raczej nie warto zakładać PC.

    Szkoda, że PV nie założyłaś przed 1.04.2022 r....
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    e_nygma

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Skoczów okolice
    Kod pocztowy
    43-430
    Posty
    282

    Domyślnie

    Najpierw termomodernizacja żeby durszlak zatkać , później może wystarczy woda 45 st na grzejnikach , można również dać większe , nie musisz od razu robić podłogówki / chyba że planujesz remont posadzek to wtedy warto.
    dopiero po tych pracach można myśleć o PC w Twoim wypadku , masz gaz więc nie musisz bawić się w palacza ale wypadało by obniżyć rachunki za ogrzewanie .

    ps ja nie wiem skąd teraz biorą takie ceny za PC 50 tyś i więcej . ja co prawda w sierpniu kupiłem moją PC a montowałem w grudniu , całość maszynowni wyszła mnie 27 tyś , moja cała robota .
    Dom w trakcie wykańczania wg planu "przy głogowej 1, 2,4 i własnej koncepcji: 123m2 zabudowy, 184 m2 użytkowej, ~156 m2 ogrzewanej podłogowo + garaż , kotłownia nieogrzewana . Ściany pustak keramzytobetonowy 25 cm, dachówka betonowa Brass cisar. Okna 3 komorowe 3 uszczelkowe o Uw 0.7 do 0.8, drzwi stalowe wikęd thermoprestige , brama krispol 60mm.
    ściany 20cm styro. grafit, dach 30 cm piana PUR, podłoga coś 14 cm szary grafit

    Ogrzewanie : od 22.12/2021 PC LG therma V 9kW

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał madamew Zobacz post
    W poprzednim roku zużyłam wg faktur PGNIG ok 33tys kWh gazu.
    Zakładając +/- , że tyle potrzebuje Twój dom, to przy obecnej konfiguracji instalacji CO, bardzo optymistycznie nawet zakładając, że SCOP wyjdzie Ci ~3, to nadal potrzebujesz ok. 10tyś. kWh energii elektrycznej. Ceny tej energii za chwilę osiągną poziom ok. 1zł/kWh a taryfy się "wypłaszczą", więc żadna "nocna" wiele nie uratuje i rachunek wyjdzie znowu "nieprzyjemny".

    Moim zdaniem na obecnym etapie najbardziej rozdądne będą kroki zatrzymujące energię w domu. Na początek przyjrzałbym się ociepleniu stropu najwyższej kondygnacji. Co tam dokładnie i jakiej grubości jest położone? Szczelne drzwi na strych też są ważne.

    Warto też pomyśleć o rekuperacji - czasami da się całkiem rozsądnie i kosztowo ekonomicznie poprowadzić kanały wentylacyjne nawet w starym domu, a wentylacja to bardzo duży "udziałowiec" w transportowaniu ciepła na zewnątrz budynku.

    Natępnie szczelność, czyli drzwi, okna i inne "dziury" w budynku.

    Pompę, ocieplenie elewacji, czy podłogówkę zostwiłbym do decyzji na później

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał lolson28 Zobacz post
    KIT.

    ...
    A jak skończy się ten cyrk na Ukrainie to sprawa z gazem wróci na stare tory.
    Skąd masz takie informacje?, terminujesz może u Jackowskiego?

  8. #8

    Domyślnie

    Omijam tego Pana jak tylko się da.
    Regulamin paragraf 7pkt 2.6.f: Nie jest dozwolone zamieszanie (...) wypowiedzi które naruszają polskie lub międzynarodowe przepisy prawa, dobre obyczaje, normy moralne, obrażają godność lub naruszają dobra osobiste innych osób lub przedsiębiorstw, popierają radykalne postawy społeczne lub głoszą takie poglądy (dyskryminacja rasowa, etniczna, ze względu na płeć, wyznanie i inne).

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony