dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 48
  1. #1

    Domyślnie okna dzwiękochłonne!!! dzwiękoszczelne

    witam,
    Od dwóch tygodni męczę się z tematem znalezienia dobrych okien dźwiękochłonnych. Kilka firm robi już dobre szyby o dzwiękochłonności Rw = 45 dB, ale mam problem z dobraniem do tego profili. Veka twierdzi, że Perfectline mają dzwiękochłonność do 47 dB, ale przy rozszczelnieniu już nic nie wiedzą, twierdzą, że nie robili badań jak jest, a Roplasto chwali się, że ich profil 7001 ma 40 db, a przy rozszczelnieniu 35 dB. Czy ktoś mógłby mi doradzić, jaki profil dobrać do dobrej dźwiękochłonnej szyby, aby całe okno miało takie parametry. Bo od techników od tych szyb wiem, że jak wezmę profil o niższym Rw, to po prostu przepłacę i nic z tego nie będzie. Wiem też, że muszę przypilnować montażu. Będę wdzięczna za pomoc!

  2. #2

    Domyślnie

    zwroc uwage na to jaka pianka bedzie uzyta do montazu ( jesli nie bedzie to montaz na zaprawe) sa pianki specialne ktore moga obnizyc halas dochodzacy z zewnatrz. naturalnie jesli mieszkasz w poblizu pasa startowego samolotow to nic nie pomoze. pozdrawiam

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie Re: okna dzwiękochłonne!!! dzwiękoszczelne

    Cytat Napisał limonkaTR
    witam,
    Od dwóch tygodni męczę się z tematem znalezienia dobrych okien dźwiękochłonnych. Kilka firm robi już dobre szyby o dzwiękochłonności Rw = 45 dB, ale mam problem z dobraniem do tego profili. Veka twierdzi, że Perfectline mają dzwiękochłonność do 47 dB, ale przy rozszczelnieniu już nic nie wiedzą, twierdzą, że nie robili badań jak jest, a Roplasto chwali się, że ich profil 7001 ma 40 db, a przy rozszczelnieniu 35 dB. Czy ktoś mógłby mi doradzić, jaki profil dobrać do dobrej dźwiękochłonnej szyby, aby całe okno miało takie parametry. Bo od techników od tych szyb wiem, że jak wezmę profil o niższym Rw, to po prostu przepłacę i nic z tego nie będzie. Wiem też, że muszę przypilnować montażu. Będę wdzięczna za pomoc!
    i bedziesz sie meczyc dlugo. Przy roszczelnieniu jesli masz -10dB to wszystko - przypomnij sobie fizyke z zakresu szkoly podstawowej i dzial poswiecony rozchodzeniu sie fal dzwiekowych. Robia Ci wode z mózgu - niestety
    Udzial procentowy profila w calosci tlumienia ma minimalne znaczenie i przy profilach standardwych zastosowanie szyby o -42dB daje Ci ok -40 dB (o ile dobrze pamietam dane) ale.....ale dla czestotliwosci miedzy 1 a 4 kHz
    Dla niskich do 500Hz tlumienie szyby masz -8dB - 10dB (zalezy od konstrukcji szyby)
    Dla wysokich, powyzej 4kHz w zaleznosci od kontrukcji szyby masz 42-46dB
    Te wszystkie podane dane dotycza szyby -42dB !!!!!
    Tak wiec odpowiedz sobie na pytanie kogo z zewnatrz chcesz wyeliminowac?
    dzieciarnie?
    ruch uliczny?
    gwizdek policjanta?
    I niestety nie jest do konca prawda to co Ci technicy od szyb powiedzieli
    Pianka wbrew pozorom nie jest wazna wazne jest dokladne wypelnienie przestrzeni miedzy oknem a murem.
    a jak to jzu wszystko uczynisz i wydasz kupe kasy......szlag Cie trafi gdy uslyszysz halas dochodzacy nie od okien tylko z kratek wentylacyjnych
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7383340
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-JAR-EKO-uwaga

    nie odbieram PW na Forum,więc proszę nie pisać bo i tak nie odpiszę

  4. #4

    Domyślnie Re: okna dzwiękochłonne!!! dzwiękoszczelne

    Tak wiec odpowiedz sobie na pytanie kogo z zewnatrz chcesz wyeliminowac?
    dzieciarnie?
    ruch uliczny?
    gwizdek policjanta?
    I niestety nie jest do konca prawda to co Ci technicy od szyb powiedzieli
    Pianka wbrew pozorom nie jest wazna wazne jest dokladne wypelnienie przestrzeni miedzy oknem a murem.
    a jak to jzu wszystko uczynisz i wydasz kupe kasy......szlag Cie trafi gdy uslyszysz halas dochodzacy nie od okien tylko z kratek wentylacyjnych [/quote]

    Dzięki za potwierdznie tego co myślę, czyli, że mam przechlapane. Nie, handlowcy nie robią mi wody z mózgu, handlowcy nic nie wiedzą, to ja dzwonię do techników i czytam badania, aby sobie poradzić, ponieważ muszę zamieszkać w mieszkaniu, które ma wszystkie okna na bardzo głośną ulicę, ulicę trójpasmówkę, po której cały czas jeżdżą samochody, stają i ruszają na światłach skrzyżowania. Mieszkanie jest w budynku od razu przy tej ulicy. Tak więc mój problem jest bardzo poważny, bo nie chodzi o eliminację odgłosów zabawy dzieci, lecz potężny notoryczny hałas. Wiem, że ciszy nie uzyskam, chcę maksymalnie zmunimalizować huk. Dlatego pytam. Wiem sporo na temat samych szyb, producentów szyb. Ale mam problem, jak wspominałam, z doborem profili i oczywiscie właśnie przypilnowaniem montażu.

    Nie jest mi wesoło, jesli ktokolwiek miał taki problem lub wie jak sobie z nim poradzić, to byłabym wdzięczna za pomoc. Być może nie ma sensu zamawiać szyb 42 czy 45 dB i lepiej od razu skazać się na mękę i ból głowy, jednakże chciałabym to wiedzieć.

  5. #5

    Domyślnie Re: okna dzwiękochłonne!!! dzwiękoszczelne

    Udzial procentowy profila w calosci tlumienia ma minimalne znaczenie i przy profilach standardwych zastosowanie szyby o -42dB daje Ci ok -40 dB (o ile dobrze pamietam dane) ale.....ale dla czestotliwosci miedzy 1 a 4 kHz
    Dla niskich do 500Hz tlumienie szyby masz -8dB - 10dB (zalezy od konstrukcji szyby)
    Dla wysokich, powyzej 4kHz w zaleznosci od kontrukcji szyby masz 42-46dB
    Te wszystkie podane dane dotycza szyby -42dB !!!!!


    No kiepska jestem z fizyki...
    Artysta grafik ze mnie i humanista, też nieźle jest z matematyką, ale fizyki ni cholery już nie pamiętam.

    Tak więc, taki ruch uliczny, masa samochodów na trójpasmowej jezdni to wydaje hałas na niskich do 500 Hz czy innych? Poważnie: nie mam pojęcia!

    Montować te szyby 42 dB?

    limonkaTR

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    musze Cie zmartwic - na ten halas nic nie poradzisz gdzy nie tylko przez okna dociera do wnetrza budynku - drgania przenosza sie takze przez grunt -> fundamenty -> sciany (stad oklejanie scian plytami GK czy ma ruszcie czy tez na packi powoduje zwiekszenie halasu przenoszacego sie ta droga)
    Zadasz odpowiedzi wprosy?
    Wystarczy wydac kase na szybe -36dB o konstrukcji 6/16/4 - doplata jest naprawde niewielka
    I zostaw profile w spokoju - nie maja realnie znaczenia pry tych wartosciach tlumienia jakie chcialbys osiagnac by halas przestal byc di\okuczliwy (co uwierz mi jest nieralne). Wiem, mieszkalem we Wlochac w Warszawie na podejsciu do lotniska na Okeciu.......
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7383340
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-JAR-EKO-uwaga

    nie odbieram PW na Forum,więc proszę nie pisać bo i tak nie odpiszę

  7. #7

    Domyślnie

    [quote="jareko"]musze Cie zmartwic - na ten halas nic nie poradzisz gdzy nie tylko przez okna dociera do wnetrza budynku - drgania przenosza sie takze przez grunt -> fundamenty -> sciany (stad oklejanie scian plytami GK czy ma ruszcie czy tez na packi powoduje zwiekszenie halasu przenoszacego sie ta droga)
    Zadasz odpowiedzi wprosy?
    Wystarczy wydac kase na szybe -36dB o konstrukcji 6/16/4 - doplata jest naprawde niewielka


    Ale powaznie jesteś pewien? Nie mają sensu szyby 42 dB? To jest stare budownictwo, grube mury z cegły. Nie pomogą takie szyby nic a nic?

    limonkaTR

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar EZS
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    Łódź-Bałuty
    Posty
    14.190
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    157

    Domyślnie

    0.5-3 kHz to są częstotliwości mowy. Ruch uliczny ma raczej pełne spektrum, dużo wysokich (hamowanie, pisk opon, niektóre silniki) i dużo niskich (basowy silnik). Żeby wiedzieć, trzeba by znierzyć i to w pasmach. O ile się orientuję (ja raczej wiem o pomiarach w zakładach) mierniki pasmowe są już rzadko dostępne w sanepidach, a w zasadzie nigdy nie były. Tak więc musisz na wyczucie trochę, choć możesz zgłosić się do jakiegoś laburatorium i zlecić pomiary, czy nie są przekroczone normy. Wtedy by ci musieli wybudować ekran.
    Teraz co do okien. 40 dB to dużo, pamiętaj że spadek o 3 dB to 2 razy ciszej (w dBA dla ucha, przy innym filtrze wrażenie subiektywne jest różnie ale 2 razy zostaje). Więc nawet to 10 dB jest nie do pogardzenia. Do tego jeszcze żaluzje bym wzieła.

  9. #9

    Domyślnie

    LimonkaTR

    Zobacz sobie wypowiedzi w watku o adaptacji pomieszczenia odsluchowego.
    http://tnij.com/etDD
    Generalnie konkluzja byla taka ze potrzebne sa szyby klejone czyli bezpieczne ze wzgledu na zwiekszony ciezar
    "np. przy szybie o grubości 24mm mozna zastosować coś takiego...
    4mm+4mm/ramka 8mm/4mm+4mm
    albo 5mm+5mm/ramka4mm/5mm+5mm "

    Sam profil ma marginalne znaczenie ale dobry montaz z tasmami odpreznymi etc kolosalne. Jareko ma racje ze drgania od np ciezarowek czy autobusow przenosza sie konstrukcja budynku. Jesli to przeszkadza trzeba niestety zbudowac wewnetrzna klatke ktora oddzieli nas od przegrod.

    Niestety przy rozszczelnionym oknie rodzaj szyb nie bedzie mial praktycznie znaczenia. Jesli nie ma wentylacji mechanicznej to trzeba bedzie rozszczelniac okna wychodzace na cichszą okolicę.

    Pozdrawiam
    Zonzi

  10. #10

    Domyślnie

    Teraz co do okien. 40 dB to dużo, pamiętaj że spadek o 3 dB to 2 razy ciszej (w dBA dla ucha, przy innym filtrze wrażenie subiektywne jest różnie ale 2 razy zostaje). Więc nawet to 10 dB jest nie do pogardzenia. Do tego jeszcze żaluzje bym wzieła.[/quote]

    Wielkie dzięki! Tak właśnie na wyczucie myślałam, że hamowanie i pisk opon to wysokie, a te silniki i stała jazda "szum" to niskie. Do sypilani i okna balkonowego wzięłam takie rolety zewnętrzne montowane do budynku, które też "podobno" dodają wyciszenia. A jakie żaluzje masz na myśli?

    Dzięki za ten głos optymizmu. Może uda mi się poprawić warunki do życia.

    limonkaTR

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    tak - niby racja
    przypomne - 10 dB masz dla 1-4 kHz (tak na marginesie mowimy o mowie a nie arii operowej basa - wtedy zejdziesz ponizej 1kHz )
    zas dla 0-500Hz raptem 2-3 dB
    EZS niby masz racje, ze czulosc ludzkiego ucha jest w funkcji lograrytmicznej oraz ze naszi mozg podbija odbior czestotliwosci niskich jak i wysokich ale...... ale jesli masz duzo kasy to nie ma sprawy ale zadowolona nie bedziesz
    zmienisz tylko zakres halasujacych czestotliwosci z tych ktore az tak diokuczliwe nei sa na te ktore wkurzaja najbardziej (np. halas tramwaii czy tez ciezarowek lub autobusow)
    jesli masz nadmiar kasy - zmien wszysto na -49dB - jesli mniej - zrob eksperyment
    w jednym pokoju wymien szyby zas w reszcie mieszkania wstrzymaj sie z wydatkiem az organoleptycznie ocenisz czy gra warta swieczki - pamietaj ze sa to dosc znaczne doplaty - wieksze niz w wypadku szyb antywlamaniowych !!!

    jest tu forumowicz ktory w latach 90-tych zamontowal okna o -51 dB - wartosc szyb kilka razy przekrodczyla wartosc okien - a efekty.......on ma 50m prostej linii jezdnie Mostu Poniatowskiego i jednak skutek nie wart wydanej kasy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7383340
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-JAR-EKO-uwaga

    nie odbieram PW na Forum,więc proszę nie pisać bo i tak nie odpiszę

  12. #12

    Domyślnie

    Jareko ma racje ze drgania od np ciezarowek czy autobusow przenosza sie konstrukcja budynku. Jesli to przeszkadza trzeba niestety zbudowac wewnetrzna klatke ktora oddzieli nas od przegrod.

    A co to jest wewnętrzna klatka? Myślę, że taki stłumiony dobiegający hałas czy od czasu do czasu dzwięk ciężarówki nie będzie mi przeszkadzał. Problemem jest ten huk, który jest tam teraz: bardzo stare nieszczelne skrzynkowe okna.

    Niestety przy rozszczelnionym oknie rodzaj szyb nie bedzie mial praktycznie znaczenia. Jesli nie ma wentylacji mechanicznej to trzeba bedzie rozszczelniac okna wychodzace na cichszą okolicę.

    A na czym polega wentylacja mechaniczna?
    Niestety całe mieszkanie jest na tą ulicę, nie ma ani jednego okna wychodzącego na coś cichego. Więc tak czy siak czeka mie wietrzenie normalne, uchylanie okna w pokoju, w którym mnie nie ma, itp... Będę musiała kombinować. Może klimatyzacja. Ale najpierw te okna...

    Dzięki!
    limonkaTR

  13. #13

    Domyślnie

    Jareko,
    Masz rację, też tak myślałam, aby najpierw wymienić w jednym pokoju.
    Trochę mało mam na to czasu i możliwości technicznych, ale może uda się tak własnie zrobić. Nie, nie mam masy pieniędzy, gdybym miała to nie pytałabym...

    Z tym Mostem Poniawatowskiego to jest tak, że tam wbrew pozorom nie jest AŻ tak głośno, bo jest dość otwarta przestrzeń i ten dźwiek ma gdzie ujść. Ja mam takiego pecha, że ta ulica jest obudowana obustronnie i dziwięk się w niej utrzymuje, kotłuje. Jareko, to jest Aleja Niepodległości w Warszawie. Tramwai prawie nie słyszę, sa trochę dalej, ale huk tworzy się przez tą zabudowę obustronną.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zonzi
    4mm+4mm/ramka 8mm/4mm+4mm
    albo 5mm+5mm/ramka4mm/5mm+5mm
    i znow sie klania fizyka
    Zwroc uwage ze szyby dzwiekoizolacyjne zawsze maja rozne grubosci szyb - inna jest zewnetrzna (zawsze grubsza) inna wewnetrzna
    chodzi o to by nienastepowala interferencja drgan z racji przejscia przez przegrody o tych samych wlasciwosciach (w tym wypadku o tej samej grubosci szkla)
    Sp5ES - jego podpytaj - ona wlasnie namacalnie sie tym problemem zetknal
    I nastepna sprawa
    skoro wszystkie okna masz na te ruchliwa arterie i tylko wentylacje grawitacyjna to wspolczuje Ci latem gdy wentylacja grawitacyjna nie dziala a halas przeszkadza i albo sie udusisz albo okna otworzysz i znow cel wydania kasy jest watpliwy
    I rzecz najwazniejsza
    Masz stare okna, nieszczelne, z szyba grubosci 3mm latwiej wpadajaca w drgania i przenoszaca halas od 4mm (podejrzewam ze tlumienie rzedu -10dB) - nie masz wogole wyobrazenia i porownania z sytuacja gdy zamontujesz okno szczelne i z szyba -32dB w standarcie
    Polecam, anprawde polecam wymiane najpierw jednego okna by efekty porownac
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7383340
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-JAR-EKO-uwaga

    nie odbieram PW na Forum,więc proszę nie pisać bo i tak nie odpiszę

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Charlie
    Zarejestrowany
    May 2004
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-234
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    Szybę Rw = 45 dB o budowie Float 10 mm / 16 Argon / VSG 44.1-Si-LE i do tego najlepiej ramy z drewna a jak nie to 6 komorowy profil pvc.

    Wykres logarytmiczny tej akurat szyby bardzo dobrze pokazuje tłumienie pasma niskich dźwięków, które są przeważającym składnikiem hałasu ulicznego.
    Niestety, ale rozszczelnienie czy uchył skrzydła spowoduje pogorszenie dźwiękoszczelności. No cóż wietrzyć trzeba od czasu do czasu.

    Obmiar okna powinien tak być przeprowadzony aby ramę ościeżnicy przy montażu jak najbardziej schować w mur - oczywiście w granicach możliości technicznych. Jareko może się wypowiedzieć na ten temat.

    Efekt gwarantowany. Oczywiście zapomnij o szprosach w szybach - powodują rezonans dźwięku i pogorszenie ochrony.

    Pa
    Tu była reklama - Regulamin Forum pkt. 2.4 b/c w.g mnie to tu był KONTAKT do mnie

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    Cytat Napisał limonkaTR
    ....to jest Aleja Niepodległości w Warszawie. .....
    jesli na odcinku miedzy SGGW a Madalinskiego to powiem Ci ze wstarczy standard - skad ta pewnosc? Mam klienta, ktory, na moja sugestie, w zamontowanych juz oknach PVC wymienil w jednym pokoju szyby na -49dB
    W reszcie pokoi juz wymieniac nie chcial - stwierdzil ze to nie ma sensu gdyz rożnica jest dla niego prawie niezauwazalna i nie warta wywalania az takiej kasy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7383340
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-JAR-EKO-uwaga

    nie odbieram PW na Forum,więc proszę nie pisać bo i tak nie odpiszę

  17. #17

    Domyślnie

    Jareko,
    Tak, to jest dokładnie pomiędzy Madalińskiego a SGW (skrzyżowanie z Rakowiecką).
    Boże, standard? To ja chyba zrobię ten eksperyment, bo wiem, jaka jest różnica w cenie, wyceny mam, na szyby 43 i 45 db Glaverbel i Pilkingtona.

    Charlie, a której firmy jest ta szyba, którą podałeś? Folia VSG juz jest mi znana, i ten rodzaj, ale nie pamiętam, kto to robi. I dlaczego az 6 komorowy profil?

    Dzieki wszystkim, duzo mi to daje!

  18. #18

    Domyślnie

    Jareko,
    Tak, to jest dokładnie pomiędzy Madalińskiego a SGW (skrzyżowanie z Rakowiecką).
    Boże, standard? To ja chyba zrobię ten eksperyment, bo wiem, jaka jest różnica w cenie, wyceny mam, na szyby 43 i 45 db Glaverbel i Pilkingtona.

    Charlie, a której firmy jest ta szyba, którą podałeś? Folia VSG juz jest mi znana, i ten rodzaj, ale nie pamiętam, kto to robi. I dlaczego az 6 komorowy profil?

    Dzieki wszystkim, duzo mi to daje!

  19. #19

    Domyślnie

    Jareko,
    Ale standardu to chyba nie dam, dam coś tańszego, wierzę, że twój klient różnicy nie odczuł, ale ja chyba aż tak nie zaryzykuję.
    Glaverbel ma taką szybę 44.1/ 16 agron/6 z tłumieniem 38 dB i może od takiej zacząć?.

    Dzieki Charli za ta informację o montazu. Mam chyba szcęście do ekip, z którymi rozmwaiłam, bo oni też o tym mówili, że trzeba wpuscic ramę ościeznicy ile sie da w mur.

    Szprosów nie daję, uff, to chyba intuicyjnie.

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    pchelek

    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Posty
    2.634

    Domyślnie

    wlaczam sie do dyskusji
    profil nie ma w zasadzie znaczenia - ale zamawiaj okna z profili 5-komorowych
    co do szyby to wytarczy z jednej stony szyba 4 mm a z drugiej klejona z dwu szyb po 4 mm
    spaek halasu bedzie bardzo istotny - do tego stopnia ze zaczniesz slyzec halas uliczny przez mury, przez klatke shodowa i przez okna drugiego pokoju - ja tak mam - teraz halas z ulicy przechodzi naokolo domu [od uliy mam okna shuco z szybami jak podalem] i wchodzi przez okna o ogrodu gdzie szyby sa zwykle - o rozszczelnienie okien sie nie martw bo po pierwsze do wietrzena to sobie zawsze je uhylisz - rozszczelnianie okien powoduje spadek izolacyjnosci
    no i wzzne jest zamontowanie okien - ale o tym to jareko sie moze wypowiedziec - fo fachur jkih w Polsce malo

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony