Cześć,
Będzie to mój pierwszy post na tym forum. W temacie pomp ciepła też jestem zielony.

Ostatnio zawitał do mnie przedstawiciel firmy montującej pompy ciepła. Wyliczył wszystko i dał czas do zastanowienia.
Mam wątpliwości czy w moim domu pompa ciepła się sprawdzi, bo dom nie jest ocieplony na zewnątrz, tzn. mam wymienione wszystkie okna na dwuszybowe i wymienione drzwi, ale budynek nie jest ocieplony na zewnątrz. Na dachu blachodachówka i ocieplenie wełną 15cm, przykryte płytą regipsową. Budynek główny z małą piwnicą i użytkowanym poddaszem pochodzi z lat 50 - cegła, przybudówka (kuchnia +łazienka pod którymi jest kotłownia) z lat 70 - pustak+cegła. Całość ok 150-160m2

Obecne ogrzewanie jest centralne - piec węglowo-drzewny 3 klasy. W każdym pomieszczeniu jest grzejnik. Instalacja robiona od podstaw kilka lat temu. Preferowana temperatura w pomieszczeniach 22-23O

Proponowana pompa ciepła to KAISAI V08+++
przybliżony pobór prądu (maks.) 5000kWh

Po przeliczeniu kosztów prądu, zdecydowałbym się również o instalację fotowoltaiczną specjalnie pod zużycie prądu przez pompę. Obecnie mam już jedną instalację fotowoltaiczną - to byłaby druga.

Przybliżony koszt całości 71 tyś zł.

Nie chcę zmieniać ogrzewania na podłogowe/ścienne. Nie mogę również obecnie pozwolić sobie na docieplenie budynku.

Czy jest opłacalny montaż pompy ciepła w moim przypadku? Czy lepiej poczekać aż zrobię docieplenie i wtedy pomyśleć o zmianie ogrzewania?