dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dandez

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    26

    Domyślnie Odgromienie, poprawki

    Witam Serdecznie mam pytanie.
    Ok 7 lat temu miałem robioną instalację odgromową. O ile technicznie raczej spełnia swoją rolę o tyle sposób wykonania z deka niechlujny. Ówcześnie ekipa mnie przekonała, że tak musi być, żeby było bezpiecznie (jakkolwiek dla mnie po prostu za mało drutu ze sobą przywieźli poszli na skróty Machnąłem ręką.

    Po latach jednak kłuje mnie to w oczy i chcę zrobić porządek.
    Otóż drut nie jest dociągnięty do narożnika i jakoś dyskretnie wypuszczony wzdłuż rynny tylko zagięty jak to widać na rysunku. Po kilku latach postanowiłem to przywrócić do porządku.

    Teraz na jednym rysunku w załącznikach jest jak to wygląda obecnie, na drugim co chce zrobić.
    Chcę ten kawałek co na żółto przekreślony odpiąć i puścić wzdłóż krokwi ile starczy a potem dosztukować zakupiony drut do narożnika, spinając łącznikami i puścić wzdłuż rynny tak jak na czerwono pokazałem. Na zielono zaznaczyłem miejsca ewentualnego spięcia łącznikami drut-drut i mocowanie drut-rynna. W miejscu gdzie pomarańczową strzałą zaznaczyłem chciałem napiąć ten drut aby nie wisiał tak owalnie, stercząc od podbitki, tylko prosto wzdłuż jakiś cm od podbitki równolegle z nią. Zagiąłbym go gdzie trzeba na 90 stopni aby się ułożył.

    I tutaj pierwsza sprawa

    -odgromowcy mi powiedzieli, że musi wisieć tak owalnie bo jak pójdzie prąd to nie styka się z podbitką i jest bezpieczniej nie wiem ile w tym prawdy. Stąd pytanie czy mogę tak zaginać ten drut na 90 stopni i więcej aby go uformowac i czy faktycznie do podbitki go na płasko mocować nie wypada? Widziałem obecne instalacje gdzie drut wzdłuż rynien jest puszczany więc wydaje mi sie ze ta teoria z niestykaniem się odpada.

    - drugie pytanie czy mogę tak zrobić jak na grafice? i czy dodanie łączników i dołączenie kolejnego kawałka drutu nie wpłynie na przewodność skoro będzie z kilku sztuk łączone?


    Jestem laikiem w temacie nie chce zepsuć instalacji, z drugiej strony wygląda to źle a póki co ekipy nie chcą przyjeżdżać i poprawiać więc próbuje radzić sam.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	odgrom-oryginal.jpg
Wyświetleń:	44
Rozmiar:	22,8 KB
ID:	459506Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rzut-piorunochron.jpg
Wyświetleń:	41
Rozmiar:	68,6 KB
ID:	459507

    Z góry dziekuje za pomoc

  2. #2

    Domyślnie

    Witam.
    1. Tak czy tak, piorun może nie wyrobić się na zakręcie.
    2. Czy jest drut przy lewym, dalszym narożniku budynku?
    3. Co mówi na ten temat metryka i protokół badań urzadzenia piorunochronnego?
    4. W czym umocowano drut odgromowy (przekrój?) w ścianie budynku?

    Reszta pytań w PN-EN 62305- arkusze.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony