Witam .
Do tej pory ogrzewałem ekogroszkiem ale ze względu na jego cenę przyszedł czas na zmianę .

Dom 50/50 podłogówka grzejniki , 2 piętra ok 200m użytkowej .
Średnio ocieplony 15 styropian , okna 2 szybowe . Dom oddany w 2017 roku ( budowa od 2009)

Rozważam najbardziej pompę ciepła + ( ewentualnie w przyszłości Panele fotowoltaiczne )
lub piec na Gaz ziemny/butle ( czekam na warunki przyłączenia na 90% będą pozytywne bo na osiedlu jest gas ok 50 m od działki)

Jestem ciekaw ws kosztów użytkowania oraz konserwacji.

Za gazem przemawia ok 15-20 tysięcy tańsza instalacja niz Pompy ale boje się wzrostu cen jak miało to miejsce na początku roku.

Pompa to większy wydatek i będę musiał wspomóc się kredytem , ale za to uniezależnienie od gazu i węgla ( a jak założę panele to w dużej mierze też od prącdu )



Proszę o doradzenie co wybrać?? oraz ewentualnie jakie mogą być przybliżone koszty Grzania jednym a drugim?? ewentualnie jakiej mocy ma byc Pompa/piec oraz jakiej firmy unikać a jaką wybierać ??

Jestem umówiony z Panem który montuje pompy , ale chciałbym poznać zdanie nie tylko ,, sprzedawcy " ( bo będzie chcia sprzedać to z czego ma największa marże )

Proponowano mi Firmy Ariston / Helwex/ Kołton z pomp ciepła lub buderus z Gazowych